Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Jakie wymagania musi spełniać kominek?


Recommended Posts

 • 8 lata temu...
W dzisiejszych czasach najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym jest jednak kominek z płaszczem wodnym, ale w połączeniu z buforem ciepła. Wcześniej miałem w pierwszym domu wpięty od razu do instalacji i trudno było utrzymać szybę w czystości- nawet mimo super wysezonowanego drewna. No i faktycznie było to nieco uciążliwe z tym paleniem, chociaż z czasem dokładałem różne modyfikacje - szamot do środka, płyty akumulacyjne itd. W nowym domu jednak nie wahałem się i zdecydowałem o wodnym kominku, ale właśnie z buforem. Ten ma 6000 litrów - mimo że domek mam 140mkw. Za radą pewnego instalatora - zakopałem go przy domu, tak że nie zajmuje miejsca, bo i tak by go nie było pod taki basen. Mam podłogówkę na parterze i jeden salon na poddaszu z 4 małymi grzejnikami. Wkład o mocy 7 kW z dwoma szybami w zupełności wystarcza- nie praży jak poprzedni przy szybie i możemy spokojnie posiedzieć w salonie ciesząc się ogniem. Przerażające było jedynie ładowanie tego bufora za pierwszym razem, bo sam nie wiem ile razy dokładałem, ale potem...bajka! Żałuję, ze wydałem kasę na gazówkę - nigdy od 3 lat nie korzystałem, ale do odbioru musiała być. Gdybym miał dzisiejszą wiedzę - założyłbym tylko atrapę. Mam do tego zamontowane w zeszłym roku ogniwa foto, ale jedynie na grzałkę do podgrzania w górnej warstwie bufora ciepłej wody użytkowej. Na tym buforze załadowanym do 79 stopni trzyma mi w zimie ciepło do wykorzystania przez 4-5 dni z ciepłą wodą dla 3-ech dorosłych osób. Spadek jest w tym czasie do 45-48 stopni, ale zazwyczaj jednak i tak palimy sobie w tym czasie ze 2 dni dla przyjemności - tak ze zagrzewa go z powrotem. Faktem jest, że nieco mnie przeraziło to kopanie jak już zacząłem i bałem się, że to mnie ktoś wkopał! Obecnie zużycie to 2 mp na cały sezon grzewczy!!! A bzdety w kwestii kotłowni w salonie można wsadzić między bajki.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 tygodnie temu...
Gość Irbis Strzecharstwo
A w serwisie budujemydom jak zawsze dba się o reklamodawców, merytoryczną treść traktując "per noga" - zwróćcie uwagę na kąt trójnika odprowadzającego spaliny do komina i kąt kolana rury spalinowej - nie stosuje się do tego celu kolan ani trójników 90 stopni, ale ekspert z Schiedla nie uważał za stosowne się wtrącić... bo wiecie - konflikt interesów Pozdrowienia z za żelaznej kurtyny ;-)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Gość Irbis Strzecharstwo napisał:

A w serwisie budujemydom jak zawsze dba się o reklamodawców, merytoryczną treść traktując "per noga" - zwróćcie uwagę na kąt trójnika odprowadzającego spaliny do komina i kąt kolana rury spalinowej - nie stosuje się do tego celu kolan ani trójników 90 stopni, ale ekspert z Schiedla nie uważał za stosowne się wtrącić... bo wiecie - konflikt interesów Pozdrowienia z za żelaznej kurtyny ;-)

Wiecie, rozumiecie - krytyka ma służyć wspólnemu dobru ale to mi trochę przypomina okrzyki na wiecu.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 rok temu...
Gość B.62
Bzdura jeśli chodzi o to że kominek może być jako dodatkowe źródło ciepła. Od 13 lat ogrzewamy dom piętrowy o powierzchni 160 m2 oraz dodatkowo zbiornik wody o pojemności 300 l. W domu utrzymuje temp 24-26 *C jest tanio i pięknie. Oczywiście jest to kominek z płaszczem wodnym. Jeśli ktoś ma zamiar zainstalować takie ogrzewanie to polecam.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam, Jestem właścicielem działki położonej w atrakcyjnym miejscu nad jeziorem. Gmina jest na etapie zmiany MPZP i przyjmowania wniosków. Według aktualnego MPZP dopuszcza się budowę małych domków wypoczynkowych. Wraz z innymi właścicielami wnioskujemy o możliwość zabudowy jednorodzinnej. Słabo znam się na temacie, stąd mój post. Chodzi mi o Wasze porady, co uwzględnić i jak argumentować wnioski, aby pozwolić sobie na większą dowolność niż narzucona dotychczas i nie borykać się różnymi przeszkodami przy budowie. O co warto zadbać na tym etapie? Proszę o wasze sugestie, uwagi. Dodatkowo nieprzekraczalna linia zabudowy (100 m od jeziora) przecina działkę w połowie. Da się jakoś temat ugryźć, aby zyskać trochę "pola"? W załącznikach część aktualnego planu.
  • Są to 2 pomieszczenia przedpokój i kuchnia połączone oba po ~4m2. Największe pęknięcie jest na łączeniu gdzie kiedyś były drzwi, teraz jest odrobinę poszerzone. Zaznaczylem je na zdjeciu. Dylatacji nie było robionych w ogóle.  Pytanie co z tym teraz zrobić?  Czy po nacieciu pęknięć i uzupełnieniem odpowiednim środkiem żywica dałaby radę? Fachowiec poleca rezygnację z żywicy i zrobienie kafelków.  I w razie czego lepiej żywice poliuretanową czy epoksydową?  
  • Dzień dobry,   wygląda to tak, jakby nie było dylatacji i pęknięcie poszło od narożnika ściany. Czy pomieszczenie ma kształt litery "L" i czy została zrobiona dylatacja? Jeżeli nie ma dylatacji obwodowych to może pękać dalej. Jeśli dylatacje są, ale ich nie widać na zdjęciu, to jeśli wylewka się trzyma, pęknięcie należy skleić żywicą z laminatem a potem naciąć dylatację w odpowiednim miejscu. Jeśli to jest pomieszczenie w kształcie L to bez dylatacji w tym miejscu będzie pękać.   Dokładne wykonanie laminatu, krok po kroku, można zobaczyć na filmie o naprawie posadzki i aplikacji żywicy w garażu a samą pracę wykonać np. przy pomocy żywicy weber.tec EP 10 oraz maty z włókna szklanego.  https://www.pl.weber/zywice-epoksydowe-i-poliuretanowe/zywica-epoksydowa-w-garazu-na-istniejacej-posadzce-betonowej    
  • Co byś polecił do wypełnienia nacięć szlifierką? Czy wszystkie powstałe pęknięcia nacinać? Fachowiec mówi, że będzie to widać. Nawet takie małe u innego klienta stały się widoczne mimo wyrównania. Te pęknięcia są o sporych zakrętach to powinien po pęknięciu iść czy mniej więcej w linii prostej?
  • Witam, W tym roku postanowiłem postawić altanę, pracę będę wykonywał we własnym zakresie, proszę o konsultację czy w założeniach nie ma błędów. Altana ma stać na 6 słupach 10x10 cm, o wysokości 2,15m w rozstawie 3,2 m oraz 2,6m + 2,6m. Dach dwuspadowy kąt 30st. Płatwie stropowe 6x16 cm spięte ze sobą nad słupami takimi samymi deskami. Zastrzały 6x12 cm o długości 50 cm. Płatew kalenicowa 6x16 cm podparta w 3 miejscach. Krokwie 6x12 cm w rozstawie 1m, łaty 2,5x5 cm w rozstawie 45 cm. Dach kryty onduliną wystający 40 cm poza obrys słupów z każdej strony. Wszystko poza łatami będzie wykonane z drewna KVH, połączenia będą wykonane na wkręty ciesielskie w systemie, najprawdopodobniej dmx. Będę wdzięczny za fachową poradę.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...