Skocz do zawartości

Jakie wymagania musi spełniać kominek?


Recommended Posts

  • 8 lata temu...
W dzisiejszych czasach najskuteczniejszym i najbardziej ekonomicznym jest jednak kominek z płaszczem wodnym, ale w połączeniu z buforem ciepła. Wcześniej miałem w pierwszym domu wpięty od razu do instalacji i trudno było utrzymać szybę w czystości- nawet mimo super wysezonowanego drewna. No i faktycznie było to nieco uciążliwe z tym paleniem, chociaż z czasem dokładałem różne modyfikacje - szamot do środka, płyty akumulacyjne itd. W nowym domu jednak nie wahałem się i zdecydowałem o wodnym kominku, ale właśnie z buforem. Ten ma 6000 litrów - mimo że domek mam 140mkw. Za radą pewnego instalatora - zakopałem go przy domu, tak że nie zajmuje miejsca, bo i tak by go nie było pod taki basen. Mam podłogówkę na parterze i jeden salon na poddaszu z 4 małymi grzejnikami. Wkład o mocy 7 kW z dwoma szybami w zupełności wystarcza- nie praży jak poprzedni przy szybie i możemy spokojnie posiedzieć w salonie ciesząc się ogniem. Przerażające było jedynie ładowanie tego bufora za pierwszym razem, bo sam nie wiem ile razy dokładałem, ale potem...bajka! Żałuję, ze wydałem kasę na gazówkę - nigdy od 3 lat nie korzystałem, ale do odbioru musiała być. Gdybym miał dzisiejszą wiedzę - założyłbym tylko atrapę. Mam do tego zamontowane w zeszłym roku ogniwa foto, ale jedynie na grzałkę do podgrzania w górnej warstwie bufora ciepłej wody użytkowej. Na tym buforze załadowanym do 79 stopni trzyma mi w zimie ciepło do wykorzystania przez 4-5 dni z ciepłą wodą dla 3-ech dorosłych osób. Spadek jest w tym czasie do 45-48 stopni, ale zazwyczaj jednak i tak palimy sobie w tym czasie ze 2 dni dla przyjemności - tak ze zagrzewa go z powrotem. Faktem jest, że nieco mnie przeraziło to kopanie jak już zacząłem i bałem się, że to mnie ktoś wkopał! Obecnie zużycie to 2 mp na cały sezon grzewczy!!! A bzdety w kwestii kotłowni w salonie można wsadzić między bajki.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość Irbis Strzecharstwo
A w serwisie budujemydom jak zawsze dba się o reklamodawców, merytoryczną treść traktując "per noga" - zwróćcie uwagę na kąt trójnika odprowadzającego spaliny do komina i kąt kolana rury spalinowej - nie stosuje się do tego celu kolan ani trójników 90 stopni, ale ekspert z Schiedla nie uważał za stosowne się wtrącić... bo wiecie - konflikt interesów Pozdrowienia z za żelaznej kurtyny ;-)
Link do komentarza
2 godziny temu, Gość Irbis Strzecharstwo napisał:

A w serwisie budujemydom jak zawsze dba się o reklamodawców, merytoryczną treść traktując "per noga" - zwróćcie uwagę na kąt trójnika odprowadzającego spaliny do komina i kąt kolana rury spalinowej - nie stosuje się do tego celu kolan ani trójników 90 stopni, ale ekspert z Schiedla nie uważał za stosowne się wtrącić... bo wiecie - konflikt interesów Pozdrowienia z za żelaznej kurtyny ;-)

Wiecie, rozumiecie - krytyka ma służyć wspólnemu dobru ale to mi trochę przypomina okrzyki na wiecu.

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Bzdura jeśli chodzi o to że kominek może być jako dodatkowe źródło ciepła. Od 13 lat ogrzewamy dom piętrowy o powierzchni 160 m2 oraz dodatkowo zbiornik wody o pojemności 300 l. W domu utrzymuje temp 24-26 *C jest tanio i pięknie. Oczywiście jest to kominek z płaszczem wodnym. Jeśli ktoś ma zamiar zainstalować takie ogrzewanie to polecam.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...