Skocz do zawartości

budowa domu na dzialce rolnej


Recommended Posts

Witam prosze o pomocna odpowiedz na moje pytanie bo niewiem gdzie szukac rady. Jestem rolnikiem i mam ladna dzialke na ktorej chce postawic niewielki domek.Dzialka znajduje sie przy drodze publicznej , dwie sasiednie dzialki sa zagospodarowane przez dzialke przechodzi prad i telefon , wodociag jest w drodze.Chcialam dzialke przeksztalcic na budowlana ale wlasnie jest na ukonczeniu nowy plan zagospodarowania przestrzennego i za pozno zlozylam wniosek i watpie ze on wogole bedzie rozpatrzony bo pan bursmistrz stwierdzil ze juz nie bedzie zadnych zmian w planie.Prosze o informacje czy moge sie starac o samo pozwolenie na budowe (dodam jeszcze ze ziemia na dzialce jest tej gorszej klasy , tam nic nie jest uprawiane bo tamta ziemia nie nadaje sie pod uprawe)w urzedzie dostalam informacje ze bez przeksztalcenia nic nie da sie tam wybudowac nawet siedlisk w tamtej okolicy sie nie da zalozyc tylko niewiem czemu bo w gorszych miejscach sie buduja i pozwolenia dostaja.Czy jest jakis sposob lub przepis lub jakies warunki ktore mi umozliwia budowe domu .
Link do komentarza
Cytat

Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie przewiduje możliwości zabudowy określonego obszaru, to nic nie można z tym zrobić.




Poza zabudową zagrodową - dla rolników, spełniających określone wymagania.

Pod zabudowę zagrodową nie trzeba ziemi "przekształcać", bo dalej pozostaje w użytkowaniu rolnym - nawet ta pod budynkami.
Link do komentarza
Definicji legalnej nie ma.
Ale z praktyki zabudowa zagrodowa to mniej więcej dom mieszkalny - siedlisko wraz z towarzyszącymi budynkami gospodarczymi służącymi do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Nie ma problemu by nie stawiać wszystkiego naraz icon_smile.gif
Jak jesteś rolnikiem to nie masz problemu icon_razz.gif

Edycja: literówka
Link do komentarza
cóż, człowiek nie jest raczej mieszkańcem zagrody,
także pojęcie zabudowy zagrodowej kojarzy mi raczej z budynkami dla zwierząt i pomocniczymi

ale
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Cytat

3) zabudowie zagrodowej - rozumie się przez to budynki mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych, w tym w Państwowym Gospodarstwie Leśnym Lasy Państwowe,

Link do komentarza
Takie małe wyjaśnienie.
Zabudowa zagrodowa, to taki „twór” dla rolników indywidualnych, posiadających w w danej gminie, rodzinne gospodarstwo rolne, którzy mogą otrzymać WZ na budowę domu jednorodzinnego w „szczerym polu” – bez „dobrego sąsiedztwa”, lub (i) w przypadku MPZP umożliwia budowę domu jednorodzinnego na terenach rolnych (jeśli nie ma wyraźnego zakazu zabudowy).
Teren pod budowę nie wymaga „odrolnienia”, bo pozostaje, nawet pod budynkiem, dalej w użytkowaniu rolnym.
Dodatkowo prawo budowlane przewiduje możliwość budowy „na zgłoszenie” większych budynków gospodarczych (do 35m2) + trochę „budowli” niezbędnych do produkcji rolnej.

W zasadzie, są to wszystkie różnice między zabudową jednorodzinną, a zabudową jednorodzinną dla rolników nazwaną zabudową zagrodową.

Przedtem funkcjonował, mniej doprecyzowany, termin (określenie) - siedlisko.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...