Skocz do zawartości

Oszczędne ogrzewanie gazem


robalek12

Recommended Posts

Dzień Dobry

Zaczął się okres dogrzewania i mam pytanie odnośnie grzania gazem z piecyka dwu funkcyjnego;

1. czy lepiej ustawić piec na wyższą temperaturę aby nagrzał i wyłączył go termostat pokojowy i pozwolił na wystygnięcie grzejników
2. czy lepiej aby piec był na niższej temperaturze i częściej się załączał nie dopuszczając do ostygnięcia grzejników - w tym przypadku termostat pokojowy pilnuje tylko temp wyższej.

Proszę o pilną odpowiedz - DZIEKUJE Edytowano przez robalek12 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dzień Dobry

Zaczął się okres dogrzewania i mam pytanie odnośnie grzania gazem z piecyka dwu funkcyjnego;

1. czy lepiej ustawić piec na wyższą temperaturę aby nagrzał i wyłączył go termostat pokojowy i pozwolił na wystygnięcie grzejników
2. czy lepiej aby piec był na niższej temperaturze i częściej się załączał nie dopuszczając do ostygnięcia grzejników - w tym przypadku termostat pokojowy pilnuje tylko temp wyższej.

Proszę o pilną odpowiedz - DZIEKUJE



Częste włączanie i wyłączanie pieca powoduje większe zużycie gazu .
Link do komentarza
Cytat

Częste włączanie i wyłączanie pieca powoduje większe zużycie gazu .


Nowoczesne kotły gazowe posiadają palniki z modulacją pracy. Oznacza to, że kocioł sam dobiera sobie moc grzewczą co powoduje "wygładzenie" krzywej grzewczej. Oznacza to, że taka praca kotła jest bardziej ekonomiczna. Doprowadzanie do całkowitego wystygnięcia grzejników i ich ponowne grzanie od "0" sprawia, że kocioł pracuje na wysokich obrotach a przez to zużycie bardzo wrasta. Jaki jest to dokładnie kocioł?
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

Jaki jest to dokładnie kocioł?




Kocioł NW 21-1 KE23 czujnik pokojowy Auraton 2005


Dla tego ustawiłem piec na 60 st a w pokojach 21 st.
Przez noc 20 stopni zużył 1,3 m3 gazu (9 godz) a od rana 21 stopni ( przez 4,5 godz) zużył gazu 2.0 m3
Wydaje mi się że to troszkę za dużo. Jak tak liczyłem wyszło by ok 10 m3 na dobę (a gdzie mrozy) ,
- to bez grzania wody do mycia! A muszę mieć względnie ciepło bo mam dziecko małe. Edytowano przez robalek12 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat


Kocioł NW 21-1 KE23 czujnik pokojowy Auraton 2005


Dla tego ustawiłem piec na 60 st a w pokojach 21 st.
Przez noc 20 stopni zużył 1,3 m3 gazu (9 godz) a od rana 21 stopni ( przez 4,5 godz) zużył gazu 2.0 m3
Wydaje mi się że to troszkę za dużo. Jak tak liczyłem wyszło by ok 10 m3 na dobę (a gdzie mrozy) ,
- to bez grzania wody do mycia! A muszę mieć względnie ciepło bo mam dziecko małe.



Mieszkanie ile m2  ? ocieplenie jest ? co masz za grzejniki i ile tego ?
Link do komentarza
Cytat

Mieszkanie ma 71 m2 i jest ocieplone, grzejniki nowe.
W całym domu stała temperatura, ale w łazience zimno 19 st mimo otwartego na max grzejnika.
Pytanie: gdzie powinienem umieścić regulator pokojowy, w pokoju czy na korytarzu (na korytarzu nie mam grzejnika).



Ile ma Pan ocieplenia (grubość).
Łazienka za mały grzejnik za mała Moc grzejnika ,czy wentylacja w łazience wyciąga powietrze czy nawiewa .Proszę sprawdzić świeczką wszystkie kratki wentylacyjne w domu czy wentylacja działa poprawnie (wciąga)  .Na korytarzu powinien być grzejnik czy da się doinstalować . 


Proszę podać jakie ma Pan grzejniki i ich moc .

Link do komentarza
Pierwsze sprawozdanie z ogrzewania 70m2.

Bez termostatu pokojowego: (na piecu 45 st, pokoje od 20-24 st. pompa bieg I)
zużycie - 0,5m3 na 1 godz, przy ok 10 st na zewnątrz.
Z termostatem pokojowym: (na piecu 60 st, ustawione 21 st. pompa bieg II)
zużycie - 0,22 m3 na 1 godz, przy ok 10 st na zewnątrz.

Natomiast Między biegiem I a II - jest różnica 0,04 m3 na 1 godz,
a różnica temperatury +- 1st wychodzi ok +- 0,02-0,03 m3 na 1 godz,
Link do komentarza
Cytat

Pierwsze sprawozdanie z ogrzewania 70m2.

Bez termostatu pokojowego: (na piecu 45 st, pokoje od 20-24 st. pompa bieg I)
zużycie - 0,5m3 na 1 godz, przy ok 10 st na zewnątrz.
Z termostatem pokojowym: (na piecu 60 st, ustawione 21 st. pompa bieg II)
zużycie - 0,22 m3 na 1 godz, przy ok 10 st na zewnątrz.

Natomiast Między biegiem I a II - jest różnica 0,04 m3 na 1 godz,
a różnica temperatury +- 1st wychodzi ok +- 0,02-0,03 m3 na 1 godz,


no fakt bo przy małe powierzchni i małym zładzie wody pracuje sie szybko i krótko tak aby straty kominowe były jak najmniejsze
natomiast jak kocioł pracuje cały czas to strata jest stała a przy obciazeniu kotła 5kW moze wynieśc nawet 4 kW w komin jest zasada atmosferyka
przy duzym sładzie wody i obciazeniu cieplnym powyzej 30 kw strata jest nie istotna i wtedy praca zalecana stał np wg krzywej grzania i zład wody nie ma najmniejszego znaczenia dla ekonomi
Link do komentarza
Cytat

Dzień Dobry

Zaczął się okres dogrzewania i mam pytanie odnośnie grzania gazem z piecyka dwu funkcyjnego;

1. czy lepiej ustawić piec na wyższą temperaturę aby nagrzał i wyłączył go termostat pokojowy i pozwolił na wystygnięcie grzejników
2. czy lepiej aby piec był na niższej temperaturze i częściej się załączał nie dopuszczając do ostygnięcia grzejników - w tym przypadku termostat pokojowy pilnuje tylko temp wyższej.

Proszę o pilną odpowiedz - DZIEKUJE


Witam. Piec nastawiamy na wyższą temperaturę a termostat pokojowy ma go wyłączyć,gdy temperatura spadnie na termostacie pokojowym o parę stopni to piec ma się załączyć i nagrzać do zadanej temperatury.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Kolejne spostrzeżenie.

Po próbach obniżania temperatury w nocy na 20 stopni z 21 st w dzień,
nie ma sensu, ponieważ zużycie jest takie samo na 24 godziny.
Więc spokojnie zagrzałem mieszkanko i mam teraz ok 22 st w całym mieszkaniu.
Dla małego dziecka super.

Dobowe zużycie gazu na ogrzewanie i wodę wynosi średnio od 5,5 do 6,3 m3 na dobę (24 godz)
Link do komentarza
po 5 latach kombinowania - rachunki zmniejszam tak
Wychodzę z domu - nikogo nie ma - piec aut
o 0
po prostu - wyłączam - pierdzielę wszystkie czujniki
Tak jak dzisiaj - ciepła jesień - gaszę
Wracamy do domu - minimalnie na 36 stopni
Wciąż gorąco, wietrzenie przed snem
Okna otwarte na pół
Dozuję samodZielnie.
Durny za jedyne 4 bańki elektroniczny - głupszy ode mnie
Howk
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...