Skocz do zawartości

Dom pasywny, kopuła Autorus


Recommended Posts

Mam nadzieję, że Pan S (architekt) to podczytuje, dlatego napiszę to co oczywiste – bo mogą, a co ….. icon_cool.gif

Nie ma w projekcie, to wina architekta i powinien to uzupełnić – chyba, że ktoś inny robił projekt zagospodarowania działki. Ciekawi mnie też jak ten (taki niekompletny) projekt został „zaakceptowany” przez „powiat”. icon_evil.gif
Link do komentarza
Autorus, witam serdecznie.
Zgłasza się następna sympatyzująca z tym wyjątkowym przedsięwzięciem.
Nie jestem architektem ani nie buduję domu, ale zwyczajnie podobają mi się kopuły (w gruncie rzeczy uważam, że to kształt optymalny dla budynków mieszkalnych), i... gdy trafiłam na Twoje internetowe dzienniki budowy, "wsiąkłam" kompletnie, nie mogłam się oderwać. Intrygująca lektura! :]
Mam nadzieję, że wszystko wyjdzie idealnie, stosownie do starań i zaangażowania osób, uczestniczących w budowie, i wspierających - i że ten dom sprawi Ci dużo radości. Może będzie on także argumentem za częstszym stawianiem kopuł?

Mimo wszystko pewnie poprzestałabym na zaglądaniu tu co jakiś czas, gdybym nie zwróciła uwagi, że wciąż nie wybrałeś sposobu wykończenia domu od zewnątrz. Zdaje się też, że żadna rozpatrywana dotąd propozycja w pełni Cię nie zadowala, a jednocześnie nie brałeś pod uwagę jednej bardzo dobrej możliwości.
Będąc - jak pewnie każdy - pod wrażeniem prac Gaudiego, już dawno zwróciłam uwagę na jego ulubiony sposób wykańczania powierzchni, czyli wykładanie tłuczonymi kafelkami, a właśnie je mam na myśli. Mogą być tylko ceramiczne lub w połączeniu ze szklanymi. Można nimi pokryć najbardziej wymyślne formy:
http://www.flickr.com/photos/39262985@N00/5011526267/,
http://culturemaking.typepad.com/main/2008...remaker-an.html,
http://majology.mymaj.net/wp-content/uploa...celonaGaudi.jpg,
więc wypukłość kopuły to drobiazg. Metoda sprawdza się na dachach
http://aeryndesign.com/wp-content/uploads/...conf-gavela.jpg
i na powierzchniach poziomych (dowodem choćby słynna najdłuższa na świecie ławeczka Gaudiego). Dobrze przyklejone kafelki są bardzo trwałe, ani zmiany pogody, ani promienie UV im niestraszne. Mają przyjemny wygląd i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych czy renowacyjnych. Oczywiście, im mniej zakrzywiona powierzchnia, tym większe mogą być kawałki, więc to nie muszą być malutkie okruszki - najwyżej mogą, jeśli zechcesz.
Chyba jedyną wadą takiego pokrycia jest wręcz nadmiar możliwości jeśli chodzi o wybór kolorów: majestatyczna biel, przytulny, łagodny beż bądź piaskowy żółty, a może (znów pod wpływem Gaudiego) poszaleć z wzorami, kolorami i przejściami między nimi?
Ale myślę, że ta ostatnia rozterka byłaby raczej przyjemna...

Mam nadzieję, że weźmiesz pod uwagę mój pomysł.

Po przeczytaniu postów na tym forum miałam jeszcze jedno skojarzenie, które zaowocowało rozwiązaniem nr 2. Żeby było ciekawiej - nie musi ono wykluczać pierwszego.
Ale o tym już w osobnym poście.
Pozdrawiam. Edytowano przez Naavy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Bardzo miło mi przeczytać, że podoba Ci się moja propozycja icon_smile.gif Naprawdę taka zaskakująca?

Jeśli chodzi o technologię, pierwsze, co przyszło mi do głowy, to pytanie, czy rzeczywiście jest potrzebna jakaś szczególna. Próbowałam dowiedzieć się czegoś od znajomego, który ma dużo do czynienia z podobnymi tematami, ale nigdy nie zetknął się z kafelkowaniem kulistych powierzchni, ani z kafelkowaniem pianki PUR.

Mam też parę spostrzeżeń, ale nic rewolucyjnego:
- Prace Gaudiego i Jujola, wykładane kafelkami, trzymają się świetnie, chociaż mają już przeciętnie po sto lat - nie wydaje się, żeby były potrzebne jakiekolwiek supernowoczesne (i hiperdrogie) materiały.
- Klimat Hiszpanii jest cieplejszy od polskiego, więc warunki nie są identyczne.
- Jednak technika budowlana zdążyła poczynić postępy, myślę, że da się tą różnicę zrównoważyć.
W sumie wyobrażam to sobie bardzo prosto: tynk lub klej na siatce, o grubości, wystarczającej do przykrycia nierówności pianki i utrzymania następnej warstwy, a na to już kafelki. Czy dodatkowa warstwa paroizolacji miałaby tu jeszcze rację bytu, czy tylko byłaby zbędnym dodatkiem, nie mam pojęcia - trzeba by uwzględnić w ocenie właściwości pianki i zwłaszcza kleju, a tych nie zgadnę. Na pewno po dokładnym wysuszeniu kleju do kafelków zaimpregnowałabym starannie fugi, zwłaszcza w pobliżu szczytu kopuły, gdzie spadek będzie najmniejszy. Ale to tylko moje wyobrażenia, o wszystkim powinien wypowiedzieć się bardzo dobry specjalista (bo może jednak są jakieś tajniki...). Najlepiej taki, który lubi wyzwania ;) Na szczęście jest dość czasu, żeby kogoś takiego znaleźć, a także dowiedzieć się szczegółowo, co i jak.

Dla uzupełnienia: znalazłam zdjęcie ławeczki w parku Güell w zbliżeniu http://4.bp.blogspot.com/-lhHHq1r28dM/T4Pi...ll+Close+Up.jpg (tutaj). Możliwe, że fachowiec na jego postawie zdoła wyciągnąć bardziej dokładne wnioski co do tego, jak ją zrobiono. Edytowano przez Naavy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziś mam zły dzień wiec nie przejmuj się za bardzo moimi słowami. To wszystko wygląda bardzo zachęcająco, ale musi być odpowiednia technologia. Uwierz, inaczej to jest eksperymentowanie na żywym organizmie.

Ten klej musi wytrzymać od +80 do -35st :( Bo niestety zimy w Hiszpanii to jak dla nas żadna zima .
Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Masz rację: klej musi wytrzymać bardzo dużą rozpiętość temperatur. Dlatego właśnie jego doborem powinien zająć się ktoś, kto bardzo dobrze zna temat i rynek. Ale elewacje, wykładane bardzo różnymi okładzinami, istnieją i w Polsce, więc myślę, że ta technologia istnieje, jest tylko kwestia wybrania najlepszej z wielu możliwości. Jest też dość czasu, żeby przeprowadzić ewentualne próby z różnymi klejami i płytkami na małych powierzchniach - w ciągu najbliższej zimy. Żeby przetestować różne kleje, wystarczy murek (niekoniecznie świeżo zbudowany), niewielka ilość płytek, i polska zima...

Mam nadzieję, że powód, dla którego ten dzień jest zły, szybko przeminie :-) Edytowano przez Naavy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Odnośnie pokrycia tej kopuły raz jeszcze...

NIE WOLNO DOPUŚCIĆ aby bryła pracowała temperaturowo!
Wtedy jej np. wysokość będzie się zmieniała w WIDOCZNY sposób. Np o 10cm. (zima-lato). Co to znaczy tłumaczyć nie trzeba.
Do tego...
WSZYSTKIE kąty pokrycia na jednym obiekcie!
Horror konstruktora!

Kafelki są ładne, ale tu się nie sprawdzą...

Adam M.
Link do komentarza
Cytat

Zalewanie fundamentów Ale co tam będę pisał, wystarczy popatrzeć


Z tego co się tu dopatrzyłem chociaż większość zdjęć robiono z daleka ,to do wykonania ław fundamentowych jednak użyto nieprawidłowo wykonanych strzemion .Do zbrojenia ław fundamentowych też nie przyłożono większej staranności ,ze względu na to że większość fundamentów leci po okręgu zostały upchane bardzo krótkie proste odcinki belek ,które będą trafiały tylko częściowo bezpośrednio pod ścinany kopuły .

Brak obrazka

Czy mógł byś wkleić tu jakieś zdjęcie połączenia 2 takich belek
pręty na połączeniu powinny wchodzić -przenikać drugą belkę . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nareszcie widać, gdzie co będzie. Kapitalny widok, ale... zaciekawił mnie także wątek bunkra. Mam nadzieję, że będzie ciąg dalszy?


Cytat

NIE WOLNO DOPUŚCIĆ aby bryła pracowała temperaturowo!

Wow! Nie miałam pojęcia, że już wynaleziono materiały, które NIE pracują temperaturowo! o.O To po prostu trzeba jakiś wybrać i zastosować. ;P
A mnie się zdawało, że raczej trzeba znaleźć takie pokrycie, które będzie pracowało równo z kopułą...


Mój drugi pomysł na pokrycie kopuły jest prosty: podzielić kopułę na dwie - trzy części i pokryć różnymi materiałami. Jak to może wyglądać: http://inhabitat.com/wp-content/blogs.dir/...inishell-10.jpg (i mam nadzieję, że panowie Sergielowie wybaczą mi, że odnosząc się do ich projektu wykorzystałam ilustrację konkurencji).
Dół mógłby pokrywać np. mech (proponuję wpisać do wyszukiwarki "geomoss" lub "mech na ścianie", oraz poczytać TUTAJ, górę - coś, po czym będzie dobrze spływać woda, i ewentualnie wokół szczytu kopuły materiał numer trzy, najbardziej wodoszczelny i odporny na UV.

Pozdrawiam. Edytowano przez Naavy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nawiązując do wypowiedzi Naavy - Tzw "zielony dach" wykonuje się do 27' kąta nachylenia powierzchni - powyżej jest to całkowicie nieopłacalne. A te kopuły autorushd-a raczej do linii maginota nawiązywać nie będą ( mając na uwadze sąsiedztwo bunkra ;) )
Juz prędzej podkładkę pod jakieś pnącza można by zastosować icon_smile.gif
Ale uważam osobiście, że to by zdecydowanie popsuło styl i efektowność kopuł. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tzw "zielony dach" wykonuje się do 27' kąta nachylenia powierzchni



http://www.blog.awx2.pl/index.php/2011/08/...ech-na-scianie/
Obecnie pokrywanie pionowych ścian zielenią jest wyraźnym trendem w architekturze (co można sprawdzić, klikając w podany wcześniej link), i pojawia się coraz więcej rozwiązań technicznych, które to umożliwiają. Istnieją także "domowe sposoby" na wyhodowanie mchu na ścianach.

Całe dwie kopuły o wysokości 7 metrów, pokryte kosmatą ciemną zielenią, wyglądałyby raczej dziwnie, a chłonny mech zatrzymywałby o wiele za dużo wody i śniegu. Ale pas mchu na dole mógłby w przyjemny sposób połączyć optycznie budowlę z podłożem, nadając całości organiczny i przyjazny wygląd. Edytowano przez Naavy (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale co ma podciągać jak beton wodoszczelny? O to chodzi ze nie ma skąd podciągać.


Wiem bo śledzę zaciekle Twój wątek icon_biggrin.gif ale bardziej odnosiło się to do wypowiedzi dragona ,a tak ogólnie rzecz ujmując to ja bym dał izolację pomimo zastosowania tego betonu,budujesz dla siebie a koszt tej izolacji to pikuś w stosunku do całej inwestycji. Jak to mówią strzeżonego Pan Bóg strzeże icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Nie wiem dlaczego dyskusje przeniosły się do tego dziennika budowy.
Ale proszę o wyjaśnienie jak się ma podciąganie wody z ławy skoro podejrzewam ta ściana fundamentowa będzie przynajmniej częściowo w gruncie ?? Izolację poziomą daje się ponad 30cm nad powierzchnię gruntu by odizolować także ścianę od warunków atmosferycznych w tym wypadku deszczu i śniegu - a skoro nie ma piwnic to izolacja ław jest bezsensowna.

Swoją droga ciekawe jak się ma izolacja pozioma do kopuły gdzie jakby nie patrząc woda po tym "ściano-dachu" będzie spływać do samego gruntu.
Dlatego tak mnie ta budowa kopuł fascynuje icon_smile.gif
Link do komentarza
Bloczek będzie dobrze zaizolowany wiec zakładam, że tylko przez podciąganie może dostać wilgoci. Konkretnie będzie dookoła oprócz czarnego mazidła, ocieplenie tzn styro jeszcze 1,5m folia kubełkowa dookoła budynku, a na samym jej dole rury drenarskie. Jeśli to wszystko będzie dobrze zrobione bloczek nie powinien brać wody.
Link do komentarza
Cytat

Bloczek będzie dobrze zaizolowany wiec zakładam, że tylko przez podciąganie może dostać wilgoci. Konkretnie będzie dookoła oprócz czarnego mazidła, ocieplenie tzn styro jeszcze 1,5m folia kubełkowa dookoła budynku, a na samym jej dole rury drenarskie. Jeśli to wszystko będzie dobrze zrobione bloczek nie powinien brać wody.



Beton wodoszczelny na przykład Beton W8, prawidłowo zawibrowany i pielęgnowany jest jak izolacja przeciwwilgociowa chyba że spęka- mikroszczeliny izolacja z papy termozgrzewalnej w takiej sytuacji się rozciąga -nadaje.

Na ten suchy grunt- piasek i poziom ław wydaje się że wystarczy taka technologia jaka została założona . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...