Skocz do zawartości

Koszty instalacji - opłacalność inwestycji


Krzysiek_Z

Recommended Posts

Cytat

Czy mogę się dowiedzieć o tego doradcę z dospela?


Znowu pomyłka ja pisałem :
Cytat

Rozmawiałem z panem który jest przedstawicielem Dospela oraz wykonuje instalacje reku , więc chyba się co nieco zna na tych sprawach . Wyobraźcie sobie że on też włącza u siebie w domu reku tylko wtedy gdy przebywają w domu i to nie cały czas , ciekawe co ??.


Panowie doradcy tyle pomyłek i nieścisłości , zastanawiam się czy mógłbym zlecić wam wykonanie czegokolwiek i czy można brać na serio wasze rady.
Po lekturze waszych wpisów widać że sami ze sobą nie potraficie się porozumieć bo jeden mówi o przepisach a drugi o stosowanej praktyce .
Moja praktyka jest taka że rekuperator więcej stoi niż chodzi i pewnie większość ludzi tak robi , ale to już inna bajka , jak napisał bajbaga :
Cytat

Natomiast, co użytkownicy i dlaczego „wyprawiają” – to zupełnie inna bajka.


Link do komentarza
Cytat

…… Moja praktyka jest taka że rekuperator więcej stoi niż chodzi i pewnie większość ludzi tak robi , ……



Tym razem, zupełnie bez złośliwości (aż sam sobie się dziwię icon_biggrin.gif ).

Przyznam, że nie znam nikogo i nie słyszałem o takich „praktykach” – również wpisy osób z WM z tego Forum (i innych) , to potwierdzają.
Nie neguje takiego faktu, ale musi mieć on swoje przyczyny.
Najprawdopodobniej wynika to z jakiś nieprawidłowości (zbyt duża i mało sterowalna centrala, zbyt głośna, itp.).

Niepokoi mnie również, stanowisko „przedstawiciela i zarazem instalatora WM Dospela”.
Nie przysparza on chwały swojemu „patronowi”, a jego umiejętności w zakresie doboru i wykonania WM, są moim zdaniem (biorąc pod uwagę powyższe Jego stwierdzenie), żenująco niskie – inaczej, bardziej dosadnie, jest to dupa nie fachowiec i należy takich omijać szerokim łukiem, bo są to zwykli naciągacze.

Prawidłowo wykonana wentylacja, a zwłaszcza mechaniczna z rekuperacją, musi działać niezauważalnie. Ma być, tak jakby jej nie było.
Powinna posiadać regulację automatyczną (działającą w oparciu oprogramator czasowy, czujniki, itp.), lub „ręczną”, umożliwiającą jej pracę co najmniej w zakresach (trybach):

1. Minimalny, dyżurny (opcja, np., wakacyjna),

2. Nocny , czyli 20 – 30m3/h na osobę lub 60% ilości normowej,

3. Normowy – czyli to co określają przepisy,

4. Awaryjny (party, przewietrzanie) – minimum 1 x kubatura wewnętrzna budynku .




poprawiłem: literówki Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zapewne są różne szkoły. Np u mnie reku będzie chodził non stop , czyli w ogóle go nie będę wyłączał. Lubie świeże powietrze icon_smile.gif


Żebyś tylko nie złapał hiperwentylacji ..... icon_razz.gif
Pamiętaj też że z każdą wydaloną jednostką powietrza , nawet gdyby reku miał 90% skuteczność czego szanownemu panu serdecznie życzę , pozbywasz się 10% ciepła z tejże jednostki . Tak wiem , cały czas dogrzewasz więc po dziesięciu wymianach nie zejdziesz do temperatury powietrza na zewnątrz , ale musisz wiecej energii zużyć .
Podobno człowiek zużywa na godzinę ok. 2 metrów sześciennych powietrza . W wydychanym powietrzu i tak jest jeszcze ok. 19% tleny i nawet gdyby jeszcze raz sobie tym powietrzem pooddychał to nic mu się nie stanie . Zastanawiam się więc dlaczego koniecznie musi dostać 10 razy więcej , czyli 20 jak pisze bajbaga . Wiem , tak pewno stanowią przepisy , o których ja faktycznie niewiele wiem . Zdaję też sobie sprawę z tego że nie chodzi tylko o tlen w tych wymianach . Nie martwię się też że zabraknie tlenu jak wyłączę reku bo dom wielki i jest ci go pod dostatkiem wszędzie . Włączam wtedy gdy widzę że na zewnątrz jest czysty luft i od sąsiadów nie wali na mnie dym ; w tym miejscu muszę dodać że takie są uroki mieszkania na śląskich osiedlach , niestety . I my tu sobie olewamy przepisy jak leci . icon_lol.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Żebyś tylko nie złapał hiperwentylacji ..... icon_razz.gif
Pamiętaj też że z każdą wydaloną jednostką powietrza , nawet gdyby reku miał 90% skuteczność czego szanownemu panu serdecznie życzę , pozbywasz się 10% ciepła z tejże jednostki


Czy wentylacja grawitacyjna "chodzi" czasowo ?
Cytat

Nie martwię się też że zabraknie tlenu jak wyłączę reku bo dom wielki i jest ci go pod dostatkiem wszędzie


Czy wentylacja ma zapewniać tylko tlen do oddychania ?
Cytat

Pamiętaj też że z każdą wydaloną jednostką powietrza , nawet gdyby reku miał 90% skuteczność czego szanownemu panu serdecznie życzę , pozbywasz się 10% ciepła z tejże jednostki


Czy wentylacja ma zastąpić nam ogrzewanie ?

Na postawione pytania ja odpowiem "nie" czy słusznie wg Ciebie ?
Jeśli trafiłem z odpowiedziami to proszę,nie pisz już więcej takich bzdurnych zdań...

Cytat

Włączam wtedy gdy widzę że na zewnątrz jest czysty luft i od sąsiadów nie wali na mnie dym ; w tym miejscu muszę dodać że takie są uroki mieszkania na śląskich osiedlach , niestety .


No popatrz ty,u mnie w bloku na Śląsku w Gliwicach wentylacja grawitacyjna nie chce się wyłączyć,nawet jeśli nie jest "czysty" luft i żyję już tak 18 lat;)
Link do komentarza
No ale Ty kolego to chyba się z choinki urwałeś , za przeproszeniem , no ale po kolei :
Cytat

Czy wentylacja grawitacyjna "chodzi" czasowo ?


Tak może chodzić czasowo . U mnie w domu mam wszystkie kratki wentylacyjne z mozliwością zamykania ręcznego lub automatyczne . No tak ale skąd Ty możesz znać takie wynalazki mieszkając w bloku icon_razz.gif
Cytat

Czy wentylacja ma zapewniać tylko tlen do oddychania ?


Widzisz ja wyraźnie napisałem że :
Cytat

Zdaję też sobie sprawę z tego że nie chodzi tylko o tlen w tych wymianach

.
Radzę czytać uważnie i nie pleść głupot bo będziemy się kręcić w kółko.

Cytat

Czy wentylacja ma zastąpić nam ogrzewanie ?


Powiedz no chłopie czy ja napisałem że wentylacja ma zastąpić ogrzewanie , do ciężkiej cholery ??? . W moim stwierdzeniu miałem to na myśli że na wskutek zbyt intensywnego wietrzenia występuje wychłodzenie . A dla Twojej informaci powiem Ci że u mnie wentylacja właśnie dogrzewa - polecam do przeczytania temat : Wykorzystanie ciepła z kotłowni .

Cytat

No popatrz ty,u mnie w bloku na Śląsku w Gliwicach wentylacja grawitacyjna nie chce się wyłączyć,nawet jeśli nie jest "czysty" luft i żyję już tak 18 lat;)


Pisząc o osiedlach śląkich miałem na myśli osiedla domków jednorodzinnych a nie osiedla blokersów . icon_razz.gif
Masz jeszcze coś mądrego do powiedzenia ?. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak może chodzić czasowo . U mnie w domu mam wszystkie kratki wentylacyjne z mozliwością zamykania ręcznego lub automatyczne . No tak ale skąd Ty możesz znać takie wynalazki mieszkając w bloku icon_razz.gif

KOD
Już sie pogubiłem, to jaka wentylację posiadasz? Grawitacyjną?


W moim stwierdzeniu miałem to na myśli że na wskutek zbyt intensywnego wietrzenia występuje wychłodzenie . A dla Twojej informaci powiem Ci że u mnie wentylacja właśnie dogrzewa - polecam do przeczytania temat : Wykorzystanie ciepła z kotłowni .

KOD
Nie dogrzewa, tylko jest większa rekuperacja.
Po drugie, co to znaczy zbyt intensywne wietrzenie? -  bo albo jest wentylacja, albo "wietrzenie".
Przy wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby "wietrzenia", bo jej wydajność jest tak obliczona (powinna być - przykład podałem wyżej) , aby utrzymywała komfortową zawartość wody w pomieszczeniu (w powietrzu), a jej nadmiar usuwała.


Link do komentarza
Cytat

cóż wentylacja grawitacyjna może działać czasowo/okresowo przecież jest uzależniona od ciśnienia
latem często nie chce, ale wtedy nie jest to takim problemem


Ano własnie ...., jakoś zachowuje się nieprzepisowo , skubana . icon_biggrin.gif
Już
Cytat

sie pogubiłem, to jaka wentylację posiadasz? Grawitacyjną?


Mieszaną , panie szanowny , czy jakoś tak , a więc nieprzepisową .
Cytat

Nie dogrzewa, tylko jest większa rekuperacja.
Po drugie, co to znaczy zbyt intensywne wietrzenie? - bo albo jest wentylacja, albo "wietrzenie".
Przy wentylacji mechanicznej nie ma potrzeby "wietrzenia", bo jej wydajność jest tak obliczona (powinna być - przykład podałem wyżej) , aby utrzymywała komfortową zawartość wody w pomieszczeniu (w powietrzu), a jej nadmiar usuwała.


No oczywiście miałem na myśli zbyt intensywą wentylację , wyraz "wietrzenie " został użyty jako potoczne znaczenie w kontekście zagadnień wentylacji chyba też często używany, ale spoko możesz czepiać się słówek jak to lubisz . Tak , wiem że tak naprawdę wietrzenie to procesy erozji różnego rodzaju .
Reasumując mam wentylację hybrydową , czy jakoś tak icon_eek.gif w dodatku rekuperator zabudowany w pomieszczeniu gdzie pracuje piec na eko-groch ,zaliczany chyba do kotłów z otwartą komorą spalania . Czyli wszystko nieprzepisowo , ale jak pisałem my tu olewamy przepisy grubym sikiem icon_smile.gif No cóż , ziemia jest płaska , ale jak autorushd twierdzisz że okrągła to może do Ciebie dopłynąć . icon_lol.gif

edyta: pytanie ; taki piec do jakiej kategorii należy , jeżeli można spytać . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...