Skocz do zawartości

Koszty instalacji - opłacalność inwestycji


Krzysiek_Z

Recommended Posts

Dzień dobry

Nie jestem pewien czy w dobrym miejscu zakładam temat. Jeżeli nie proszę o przeniesienie.

Chodzi mi po głowie założenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Nie wiem ile by taka instalacja mogła kosztować a w wyceny firm zajmujących się tą problematyka czasami ciężko uwierzyć.

W załączniku jest rzut mieszkania. Powierzchnia 78 m^2 , wysokość 2,9 m. Budynek jest ocieplony, okna są nowe. Ogrzewane piecem gazowym z otwartą komorą spalania ( możliwe że założony będzie z zamkniętą ). Jest to 1 piętro. Ile taka instalacja wg was mogła by kosztować i czy warto myśleć o samodzielnym jej założeniu? Jedyne miejsce w którym wg mnie można założyć rekuperator to łazienka. Jest przed remontem wiec można ja bez problemu demolować.

Z tego co się już zdążyłem uświadomić to koszt miesięczny utrzymania takiej instalacji waha się od 10 do 50 pln w zależności od mocy wentylacji. A jakie są możliwe zyski z odzysku ciepła w zimę? Czy taka instalacja się zwraca? Jeżeli tak to po jakim czasie mniej więcej?

Czy świeże powietrze może być zasysane przez ścianę budynku a "zużyte" przez kanał kominowy? Czy jedna i drugie może być wyprowadzone przez ścianę?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Odnośnie ceny musisz pytać instalatorów. Wiem ze reku luna to koszt ok 1300zł i wydaje sie ze spokojnie ci wystarczy, a to by znaczyło ze wyrobisz się w 4-5tys.

Piec powinien być z zamkietą komora bo inaczej będziesz musiał w tym pomieszczeniu mieć grawitacją. Ma to samo , na razie nie chce zmieniać pieca , chodzi w miarę ok, szkoda wyrzucić i zapłacić ponad 10tys. Mam vaillant z programatorem pogodowym. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Oczywiście ze może być wyrzucane przez ścianę. Tak jak koledzy mówili , hałasować nie powinno, raczej to wykluczali.

Opłacalność. Jak to zważyć? Ile kosztuje świeże powietrze cały czas? Oczywiście wiadomo ze wtedy wszystkie okna możesz zamknąć na max, wiec mniej ciepła ci ucieknie. Jak to zmierzyć to już koledzy bardziej doświadczeni muszą sie wypowiedzieć.
Link do komentarza
Ze styropianu i nie posiada filtrów , tzn ma atrapy . Ciekawym czy zdajesz sobie sprawę jak dużo miejsca Ci to zabierze w łazience ? Ale w zasadzie możesz to ukryć pod stropem i dać wiszący sufit , czy jakoś tak. Sam już zrobiłem taką instalację opartą właśnie na Lunie i zbieram się do opisania tego w temacie który założyłem pt. "Wykorzystanie ciepła z kotłowni ". Już teraz mogę powiedzieć że fajnie to działa i podnosi temperaturę w domu o jakieś 3 - 4 stopnie w stosunku do powietrza wydalanego z domu a na zewnątrz w czasie pomiaru było 10 st. Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

U kolegi wyrzut ma byc przez komin wiec to obojętne. Jednak skoro można wyrzucać przez ścianę spaliny z pieca z zamknięta komora spalania, to czemu nie zwykłe powietrze?




To jest mieszkanie w budynku wielorodzinnym na 1 piętrze.

Zanim coś takiego napiszesz, a zwłaszcza doradzisz - sprawdź odpowiednie przepisy i "procedury paierkologiczne".

A wyrzucać przez ścianę spaliny z kotła z zamkniętą komora spalania, można tylko w ściśle określonych przypadkach i pod określonymi rygorami.
Link do komentarza
Wiem ile miejsca to zajmuje. I ciągle myślę jak by to pomieścić. Nie wiem co myśleć o tym rekuperatorze. Jakoś nie ufam konstrukcji ze styropianu. Jaka jest trwałość tej obudowy oraz wentylatorów w nim. Cena nie jest wysoka, więc na czymś oszczędzili na pewno.

Co do przepisów - nikt mi tego nie będzie sprawdzał. Jest to domek wolno stojący.
Link do komentarza
Cytat

Ze styropianu i nie posiada filtrów , tzn ma atrapy . Ciekawym czy zdajesz sobie sprawę jak dużo miejsca Ci to zabierze w łazience ? Ale w zasadzie możesz to ukryć pod stropem i dać wiszący sufit , czy jakoś tak. Sam już zrobiłem taką instalację opartą właśnie na Lunie i zbieram się do opisania tego w temacie który założyłem pt. "Wykorzystanie ciepła z kotłowni ". Już teraz mogę powiedzieć że fajnie to działa i podnosi temperaturę w domu o jakieś 3 - 4 stopnie w stosunku do powietrza wydalanego z domu a na zewnątrz w czasie pomiaru było 10 st.



No to czekamy icon_smile.gif Chętnie by poczytał opis.
Link do komentarza
Cytat

W tym temacie masz trochę o Lunie w/g Pana T. Brzęczkowskiego .
https://forum.budujemydom.pl/Rekuperator-t10506.html

W tym temacie masz trochę o Lunie w/g Pana T. Brzęczkowskiego .
https://forum.budujemydom.pl/Rekuperator-t10506.html

W tym temacie masz trochę o Lunie w/g Pana T. Brzęczkowskiego .
https://forum.budujemydom.pl/Rekuperator-t10506.html



Pewnie nie było to umyślnie ale ten sam link 3 razy icon_smile.gif Tak czy siak poczytałem i wg opinii paru ludzi luna jest dość dobra.
Mimo to nadal mam obawy co do jej obudowy ze styropianu. Czy przy wymianie filtrów się nie powyłamywuje itp.

A o co chodziło z imitacją filtrów w lunie? Trzeba dokładać jakieś dodatkowe czy oryginalne wymienić na lepsze?

Zachęcająca jest jej cena i jak na razie nie znalazłem żadnego innego urządzenia do małych mieszkań jak moje. Jak znacie jakieś urządzenia do mieszkania ok 80 m^2 to napiszcie.

ps. gdzie na tym forum jest opcja szukaj? nie mogę zlokalizować icon_biggrin.gif Edytowano przez Krzysiek_Z (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
W Lunie są takie gąbki albo raczej siatki gumowo plastikowe . Sam początkowo chciałem w miejsce tych gąbek zrobić obudowę i wypełnić ją tkaniną filtracyjną , ale powierzchnia tych atrap jest dość mała (13 cm na 25 cm ) więc często trzeba by wymieniać filtry , a to z kolei wiąże się z otwieraniem obudowy , która to czynność jest dość upierdliwa .
Sam się zastanawiam co ludzie z Dospela kombinowali dając takie atrapy . Rozumiem że można nie filtrować powietrze ale wtedy chyba dość szybko wymiennik się zabrudzi i straci swoją skuteczność wymiany ciepła , a po czasie pewno zatka ; czy jakoś tak .
Już wkleiłem foty w temacie "Wykorzystanie ciepła z kotłowni " , jak co pytać . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Już wiem to miał być nie Tywent a Jan-gaz . Ale oczywiście nie wiem czy są dobre wiem tylko że mają wersje z wentylatoram na prąd stały z wymiennikami przeciwprądowymi . Jak dowiedziałem się na tym forum takie podzezpoły są najlepsze .
Wiem też że szanowny pan T. Brzęczkowski robi jakieś dobre jednostki (podobno) , więc może tą drogą należy iść. icon_redface.gif .
Link do komentarza
Cytat

Ty się kolego lepiej dowiedz jaki jest pobór mocy na poszczególnych biegach. Żebyś potem nie miał problemów z rachunkami. To urządzenie chodzi non stop.


Rozmawiałem z ludźmi użytkującymi reku i nikt nie puszcza tego non-stop . Przewentylują i wyłączają . Każda całkowita wymiana powietrza z określonej kubatury to strata w najlepszym razie kilkunastu procent ciepła . Bo w końcu nie istnieją jednostki o sprawności 100% . No więc tak na zdrowy rozum , po co wielokrotnie wymieniać powietrze z pomieszczenia i tracić ciepło a w szczególności gdy np. w domku nikt nie przebywa icon_razz.gif
Ja puszczam trochę dłużej bo czerpię ciepłe powietrze z kotłowni to mi trochę dogrzewa powietrze i sprawność reku podnosi do 107,2689 % icon_mrgreen.gif
Ale jak sasiedzi zakopcą z komina i leci na mnie ta witamina , to natychmiast wyłączam icon_neutral.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
jak to wyłączyć wentylacje? bez żartów.
Wentylacja musi działań non stop. Jak przypadkiem nam sie coś przypali dajemy mocniej ale wyłączać nie wolno.
To tak jakbym w grawitacyjnej zasłaniał dziury do komina żeby było cieplej, absurd!

ten plusik dla kolegi bajbaga to ode mnie icon_smile.gif Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Rozmawiałem z ludźmi użytkującymi reku i nikt nie puszcza tego non-stop . Przewentylują i wyłączają . Każda całkowita wymiana powietrza z określonej kubatury to strata w najlepszym razie kilkunastu procent ciepła . Bo w końcu nie istnieją jednostki o sprawności 100% . No więc tak na zdrowy rozum , po co wielokrotnie wymieniać powietrze z pomieszczenia i tracić ciepło a w szczególności gdy np. w domku nikt nie przebywa icon_razz.gif
Ja puszczam trochę dłużej bo czerpię ciepłe powietrze z kotłowni to mi trochę dogrzewa powietrze i sprawność reku podnosi do 107,2689 % icon_mrgreen.gif
Ale jak sasiedzi zakopcą z komina i leci na mnie ta witamina , to natychmiast wyłączam icon_neutral.gif


Nie ma ( chyba ) na rynku reku z opcją "wyłącz" nie spotkałem też klienta, któryby wentylację wyłączał, gdy nikogo nie ma. Znam wielu, którzy "dają" na szybciej, by obniżyć zawilgocenie ścian.
Link do komentarza
Cytat

W takim razie jak nie Luna ( odpada ze względu dodatkowe filtry ), tywent i jangaz dyskwalifikuje głośność, to gdzie mam skierować swoją uwagę? Zanim się udam do jakiejś firmy po wycenę chciałbym wiedzieć o czym z nimi rozmawiam i czy koszty jakie podadzą, nie będą drastycznie zawyżone.


Dlaczego filtr zewnętrzny ma być dyskwalifikujący dla luny? Tu chodzi o łatwiejszy dostęp! Można pseudo filtr dospela zamienić "3" czy "5" -ką ale trzeba by odpinać przy każdorazowo dwa kanały - i wymieniać przez króciec.
Link do komentarza
W którymś z tematów doczytałem się, że częste otwieranie luny powoduje szybkie uszkodzenie obudowy. Natomiast parę postów wyżej padła opinia, że same filtry w lunie są jedynie imitacją. Wymusza to zamontowanie dodatkowych filtrów zewnętrznych co znacząco zwiększa rozmiary. I to jest główny problem. Nie mam dużo miejsca do zamontowanie rekuperatora. W 1 poście jest rysunek mojego mieszkania. W rachubę wchodzi jedynie łazienka pod sufitem.Gdyby nie ten mankament, to pewnie bym nie szukał czegoś innego.
Link do komentarza
Cytat

W którymś z tematów doczytałem się, że częste otwieranie luny powoduje szybkie uszkodzenie obudowy. Natomiast parę postów wyżej padła opinia, że same filtry w lunie są jedynie imitacją. Wymusza to zamontowanie dodatkowych filtrów zewnętrznych co znacząco zwiększa rozmiary. I to jest główny problem. Nie mam dużo miejsca do zamontowanie rekuperatora. W 1 poście jest rysunek mojego mieszkania. W rachubę wchodzi jedynie łazienka pod sufitem.Gdyby nie ten mankament, to pewnie bym nie szukał czegoś innego.


Cylli brak miejsca wyklucza lunę... filtry można zmieniać przez króciec.
Jeżeli centrala ma być w łazience - to estetyczną obudowę i "ful wypas" ma http://www.flopsystem.pl/index.asp?Block=S...mp;kolor=E6F0FA
Link do komentarza
Cytat

Nie ma ( chyba ) na rynku reku z opcją "wyłącz" nie spotkałem też klienta, któryby wentylację wyłączał, gdy nikogo nie ma. Znam wielu, którzy "dają" na szybciej, by obniżyć zawilgocenie ścian.


Choćby Luna ma opcję wyłącz na pilocie i na obudowie . Panowie to mówicie że jak sąsiad z komina puszcza co chce to ja obowiązkowo muszę to wciągać do środka w dużych ilościach ????? . Wielokrotnie przeliczaliście to zapotrzebowanie na powietrze na głowę każdego oddychającego w pomieszczeniu z dokładnością niemalże do jednego metra sześciennego , to powiedzcie po jakiego czorta wentylować jak w domu akurat nie przebywają głowy i to przez pół dnia albo i więcej ???. Może ściany potrzebują świeżego powietrza . Coś czytałem o oddychaniu scian , ale najnowsze teorie mówią że to wierutne brednie , tym większe że robią izolacje wewnętrze i malują sciany farbami lateksowymi .
Rozmawiałem z panem który jest przedstawicielem Dospela oraz wykonuje instalacje reku , więc chyba się co nieco zna na tych sprawach . Wyobraźcie sobie że on też włącza u siebie w domu reku tylko wtedy gdy przebywają w domu i to nie cały czas , ciekawe co ??. No więc pytam czy pierwsza z brzegu Luna ma opcję wyłącz czy to jest może opcja wyłącz ale taka jakaś nie za bardzo wyłącz . icon_razz.gif

autorushd napisał :
To tak jakbym w grawitacyjnej zasłaniał dziury do komina że by było cieplej, absurd!

A wiesz może że wystarczy nie wpuszczać do domu powietrza i wentylacja grawitacyjna działać będzie ci tyle co kot napłakał .Wcale nie musisz zatykać dziury do komina , jak to ładnie ująłeś . Tak właśnie ciekaw jestem czy otwierasz teraz okna żeby ci grawitacyjnie ze 100 m sześciennych na godzinę przez mieszkanie przeleciało albo i 200 , hmmm. Ciekawe też czy wiesz ile grawitacyjnie może przelecieć przez zwykłe mieszkanko, takie tam sobie , gdy są zamknięte okna i drzwi . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak wiadomo ucieczka ciepła jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur wewnątrz/zewnątrz


KOMU TO WIADOMO??? Mnie uczono szerzej. Zbadałem, że przy identycznej izolacji i różnicy temperatur 9 x lepiej odbiera ciepło suchy piach niż powietrze.
Proszę mi podać choć jeden sensowny powód umieszczania styropianu ZA nieskończenie dużym ( dla naszego ogrzewania) odbiornikiem ciepła?
Pisze Pan można zastosować bloczki izolacyjne – ZAPEWNE – ale w takim razie skoro bloczki izolacyjne między ścianą a fundamentem – to dalej pytam : po co zakopywać styropian w gruncie?

Cytat

Choćby Luna ma opcję wyłącz na pilocie i na obudowie . Panowie to mówicie że jak sąsiad z komina puszcza co chce to ja obowiązkowo muszę to wciągać do środka w dużych ilościach ????? . Wielokrotnie przeliczaliście to zapotrzebowanie na powietrze na głowę każdego oddychającego w pomieszczeniu z dokładnością niemalże do jednego metra sześciennego , to powiedzcie po jakiego czorta wentylować jak w domu akurat nie przebywają głowy i to przez pół dnia albo i więcej ???. Może ściany potrzebują świeżego powietrza . Coś czytałem o oddychaniu scian , ale najnowsze teorie mówią że to wierutne brednie , tym większe że robią izolacje wewnętrze i malują sciany farbami lateksowymi .
Rozmawiałem z panem który jest przedstawicielem Dospela oraz wykonuje instalacje reku , więc chyba się co nieco zna na tych sprawach . Wyobraźcie sobie że on też włącza u siebie w domu reku tylko wtedy gdy przebywają w domu i to nie cały czas , ciekawe co ??. No więc pytam czy pierwsza z brzegu Luna ma opcję wyłącz czy to jest może opcja wyłącz ale taka jakaś nie za bardzo wyłącz


Jak już pisałem - nie stosuję oryginalnego sterownika, bo jest tyrystorowy ( a nie miał być) i ma opcję "wyłącz"
Wentylacja działa w sposób ciągły, nawet jak Pan chce stosować inny system - bo sąsiad nasmrodził - to "ten inny " też ma czerpnię na zewnątrz.
Co do przedstawiciela dospela... może Pan podać kto panu takie sprawy wciska?
Link do komentarza
Cytat

A wiesz może że wystarczy nie wpuszczać do domu powietrza i wentylacja grawitacyjna działać będzie ci tyle co kot napłakał .



A wiesz może, że w takim przypadku wentylacja „grawitacyjna” może zaciągnąć powietrze (i zaciąga niesamowicie) z innego komina (tzw. cofka”) i tak czy siak „przewentyluje strategiczne” pomieszczenia ?

Przyznam, ze zadziwiasz mnie i to niesamowicie.
Moje porażenie (wcześniejsze) zamienia się w postępujący paraliż.
Nie prościej wierszyk napisać, niż komentować zagadnienia, które są Ci zupełnie obce?

Link do komentarza
Cytat

...
Proszę mi podać choć jeden sensowny powód umieszczania styropianu ZA nieskończenie dużym ( dla naszego ogrzewania) odbiornikiem ciepła?
Pisze Pan można zastosować bloczki izolacyjne – ZAPEWNE – ale w takim razie skoro bloczki izolacyjne między ścianą a fundamentem – to dalej pytam : po co zakopywać styropian w gruncie? ...



Moze po to zeby grunt pod domem nie przemarzal (zreszta tamtedy zazwyczaj idzie pare rurek instalacyjnych).
Granice przemarzania sa jakie sa a zalezne jednak od rodzaju gruntu, "sily" mrozu etc.
Scianki dzialowe w wiekszosci przypadkow stoja na wylewce chudziaka, kominki w salonach tez raczej w powietrzu nie sa przymocowane -czesc inwestorow takowe posiada min. ja, kominy tez stoja na fundamencie w gruncie albo slupy konstrukcyjne wewnatrz budynku.
Pewnie mozna by wiecej przykladow podac.

Pzdr.
Link do komentarza
Cytat

A wiesz może, że w takim przypadku wentylacja „grawitacyjna” może zaciągnąć powietrze (i zaciąga niesamowicie) z innego komina (tzw. cofka”) i tak czy siak „przewentyluje strategiczne” pomieszczenia ?

Przyznam, ze zadziwiasz mnie i to niesamowicie.
Moje porażenie (wcześniejsze) zamienia się w postępujący paraliż.
Nie prościej wierszyk napisać, niż komentować zagadnienia, które są Ci zupełnie obce?


O ludzie jaki Ty mądry jesteś , wiesz nawet że cofka może wystapić , no no wprost wiekopomne odkrycie . A powiedz czy ja napisałem że cofka nie wystąpi ? hę . A ja Ci powiem że cofka nie zawsze wystąpi bo do tego musi zaistnieć szereg okoliczności sprzyjających powstaniu takiego zjawiska .
Pewno o tym też wiesz ale wolisz pisać bzdury i złośliwości .
Paralitykowi życzę szybkiego powrotu do zdrowia . icon_razz.gif

To jak to jest Luna ma opcję wyłączania czy jej nima ? bo jakoś nie doczytałem się odpowiedzi . U mnie na pilocie stoi "ON - OFF" i do tego poniżej
minus i plus , z sześciostopniowym taktowaniem biegu wentylatorów . Może i ja się nie znam ale jak nacisnę ON to mi się reku włącza w dodatku mogę sobie po naciśnięciu tegoż ON wybrać prędkość nadmuchu w sześciostopniowej skali . Naciskam OFF i Luna się wyłącza całkowicie . Wcale bym się nie zdziwił gdyby i to ustrojstwo działało niezgodnie z wytycznymi speców z tego forum , bo inne usterki też były o których pisałem w innym temacie. icon_idea.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Cytat


To tak jakbym w grawitacyjnej zasłaniał dziury do komina żeby było cieplej, absurd!


A wiesz może że wystarczy nie wpuszczać do domu powietrza i wentylacja grawitacyjna działać będzie ci tyle co kot napłakał Wcale nie musisz zatykać dziury do komina , jak to ładnie ująłeś .


Fakt – niezbyt dokładnie zacytowałem Ciebie – teraz to poprawiłem.
I mój wpis dotyczył tego aspektu, bo w przypadku wentylacji mechanicznej, w zasadzie na prawidłową ścieżkę naprowadzał Cię Pan TB – fakt, ja bym to uczynił bardziej złośliwie.

Fakt następny – jestem złośliwy, a nawet bardzo złośliwy (a może nawet i bardziej icon_biggrin.gif ) i nie udaję, że jest inaczej. Ale to wcale nie zmienia następnego faktu, że nie bardzo rozumiesz zagadnienia wentylacji – zwłaszcza mechanicznej, a przynajmniej ja taki wniosek wyciągam z Twoich wpisów w tym zakresie.

Oczywiście, że Luna, jak i większość central, ma wyłącznik – taki czy inny, bo muszą go mieć (i tu różnię się z tym co napisał Pan TB).
I ostatnia uwaga. Wbrew temu co piszesz, wentylacja (każda) ma działać w sposób ciągły – co nie oznacza, że z taka samą intensywnością - zawsze.
Tak stanowią przepisy i logika. Nawet wentylacja grawitacyjna posiada nawiewniki, które w pozycji całkowicie zamkniętej „ przepuszczają” od 20 do 30% tego co całkowicie otwarte – bo takie są wymogi.
Natomiast, co użytkownicy i dlaczego „wyprawiają” – to już zupełnie inna bajka.

Link do komentarza
Cytat

Oczywiście, że Luna, jak i większość central, ma wyłącznik – taki czy inny, bo muszą go mieć (i tu różnię się z tym co napisał Pan TB).


Ja też się nieprecyzyjnie wyraziłem - ale chodziło mi o dobro sprawy- oczywiście, że każda centrala ma wyłącznik np. "ftyczkę" - a precyzyjniej - my nie montujemy sterowników, które mają pozycję "wyłączone" - chodzi o to by ( jak słusznie napisał bajbaga - tu bez złośliwości) by wentylacja chodziła w sposób ciągły. Wyłącznik w panelu mógłby sugerować, że można wyłączać wentylację.
Czy mogę się dowiedzieć o tego doradcę z dospela?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...