Skocz do zawartości

Indywidualny projekt domu


Recommended Posts

Nie wiem, co chcesz wiedzieć, ale jak pisałem w innym „wewontku” – nie są to tanie rzeczy, jak mawia niejaki Kiepski.

Na samym architekcie sprawa się nie kończy. Musi mieć uprawnienia konstruktorskie, lub zapłacić projektantowi z uprawnieniami. Mogą być konieczne projekty branżowe (hydraulika, elektryka, ….) – a w przypadku budowy lokalu użytkowego wręcz są wymagane.

Ceny za taką przyjemność mogą być zryczałtowane, albo naliczane za każdą wykonaną czynność (etap - zależy od umowy).

Koszt (za kompletny projekt budowlany) od 10.000zł w zasadzie do „nieskończoności”, bo to zależy od tego, jak ten projekt jest nietypowy (bryła budynku, rozwiązania konstrukcyjne budynku, wewnętrzne instalacje, itp.).


Może boleć.
Link do komentarza
Cytat

Czy może ktoś z grupkowiczów miał doczynienia z indywidualnym projektem? Czyli jak rozumiem zupełnie od zera z pełna konsultacją architekta?



Tak . Mój dom wybudowałem na podstawie projektu mojego autorstwa .
Architekt zaprojektował zbrojenia fundamentów i stropów .
Jeszcze jakieś drobiazgi ..Pełna konsultacja na wszystkich etapach.
Oczywiście musiał się pod nim podpisać ..że to jego dzieło ..

Link do komentarza
Cytat

Faktycznie dość tanio, zależy jeszcze co w to weszło. Ogólnie koszt projektu waha się 5-10% inwestycji.


Tani projekt nie może być dobry. Zaoszczędzone pieniądze na "pseudoprojecie" dołożymy z nawiązką przy realizacji... no i w eksploatacji. Rada dla chcących budować za rozsądne pieniądze - korzystać z tych biur, które w ogóle nie robią sztancowych projektów. Biura projektowe robiące masówkę, dostają profity od… producentów . Czyli dom jest z tego kto da więcej. Podobnie - instalacje.
Link do komentarza
Cytat

Ależ po co aż takie matactwo i następny spisek.

Nie wystarczy napisać, że dobry projekt, to tylko projekt domu szkieletowego – bo do tego te Pana uwagi się sprowadzają.

A tak na marginesie, ciekawa jest inna teoria spiskowa , że jest Pan na garnuszku producentów izolacji termicznej (wełny).




Dzień bez potyczki z TB to dzień stracony icon_smile.gif

proszę moda o skasowanie posta bajbaga, bo pisze jak zwykle głupoty i nie na temat.
Link do komentarza
nie wiem .... czy ja miałam takie szczęście , czy coś się zmieniło przez ostatnie 4 lata kiedy ja robiłam projekt ...
przecież to co tu piszecie , to ceny z kosmosu są .... icon_eek.gif

znalazłam sobie w internecie projekt domu który mi pasował , wydrukowałam rzuty , elewacje , naniosłam zmiany .... i poszłam do architekta ....
architekt wykonał projekt , został moim kierbudem , załatwił całą papierologię w urzędach .... i za wszystko wziął 6000 zeta ...
Link do komentarza
Cytat

Czyli... ile za m2?



liczmy od powierzchni całkowitej - bo przecież liczymy wszystko , nie tylko użytkową ... te nieużytkowe także trzeba było zaprojektować a potem wykonać ...
więc powierzchni całkowitej mam 196,9m ...
dzieląc 6000 na 196,9 wychodzi 30,47zł ..... w tym tak jak napisałam kierownictwo budowy z prowadzeniem dziennika , projekt indywidualny , mapki do mediów (woda , kanaliza) i załatwienie całej papierologii aż po pozwolenie na budowę....

Link do komentarza
Cytat

proszę moda o skasowanie posta bajbaga, bo pisze jak zwykle głupoty i nie na temat.



Masz bardzo wybiórcze podejście do tematu. Odpisywałem tylko na post Pana TB i w podobnym stylu.
Twoim zdaniem np. głupota jest to co napisałem:
Cytat

A tak na marginesie, ciekawa jest inna teoria spiskowa , że jest Pan na garnuszku producentów izolacji termicznej (wełny).



Ale to co napisał Pan TB jest zupełną prawdą:
Cytat

Biura projektowe robiące masówkę, dostają profity od… producentów . Czyli dom jest z tego kto da więcej. Podobnie - instalacje.



Jeśli twierdzisz, że głupotą jest stwierdzenie, że najkorzystniejsze (z różnych powodów – także ekonomicznych) jest budowanie wg. metody Pana TB, w technologii szkieletowej, to może to być tylko w wyniku Twojej nieznajomości zagadnienia.
Założę się, że Pan TB przyzna mi rację, że budynek szkieletowy najbardziej sprzyja takiemu izolowaniu termicznemu – wychodząc z założenia, ze jesteśmy na etapie projektowania i wyboru metody i sposobu budowy budynku.


Link do komentarza
Proszę mi nie wciskać, że piszę o szkielecie (wyłącznie) . Nie jest moją winą czy zasługą, że nie zna fizyki ten co daje izolację termiczną za odbiornikiem ciepła, czy ten co czyta o analizach wilgotnościowo temperaturowych Szanownego JBZ i nie zabezpiecza termoizolacji od "ciepłej strony" paroizolacją - nawet jak izolację termiczną daje za stałym odbiornikiem ciepła.
Link do komentarza
Cytat

Proszę mi nie wciskać, że piszę o szkielecie (wyłącznie) .



Czy postawiona teza było zbyt trudna do zrozumienia – czy tylko dla zasady?
Ja twierdziłem i twierdzę, że budownictwo szkieletowe najbardziej sprzyja stosowaniu rozwiązań proponowanych przez Pana – zwłaszcza w tym temacie, mając na uwadze, że piszemy o projektach indywidualnych. Nic więcej TU nie napisałem.
Cytat

Założę się, że Pan TB przyzna mi rację, że budynek szkieletowy najbardziej sprzyja takiemu izolowaniu termicznemu – wychodząc z założenia, ze jesteśmy na etapie projektowania i wyboru metody i sposobu budowy budynku.



Ale skoro Pan teraz twierdzi, że nie jest to prawdą, to bardzo przepraszam, że mam takie zdanie i próbowałem podeprzeć się Pana autorytetem w tym zakresie.

Link do komentarza
Cytat

Masz bardzo wybiórcze podejście do tematu. Odpisywałem tylko na post Pana TB i w podobnym stylu.
Twoim zdaniem np. głupota jest to co napisałem:


Ale to co napisał Pan TB jest zupełną prawdą:


Jeśli twierdzisz, że głupotą jest stwierdzenie, że najkorzystniejsze (z różnych powodów – także ekonomicznych) jest budowanie wg. metody Pana TB, w technologii szkieletowej, to może to być tylko w wyniku Twojej nieznajomości zagadnienia.
Założę się, że Pan TB przyzna mi rację, że budynek szkieletowy najbardziej sprzyja takiemu izolowaniu termicznemu – wychodząc z założenia, ze jesteśmy na etapie projektowania i wyboru metody i sposobu budowy budynku.



Chodzi mi o to ze jesteś złośliwy i czepiasz się. Zrobiłeś juz wątek odnośnie pana TB, nie wystarczy ci? Musisz zaśmiecać wątki innych?

Nie interesuje mnie zdanie pana TB w kwestii domów szkieletowych bo jest to wątek o czymś innym.
Natomiast nie widzę nic nieprawdziwego w tym ze biura projektowe idą na hurt, kopiując w nieskończoność te same projekty.

A projekt indywidualny musi byc droższy bo jest pod konkretnego zmawiającego, projektant dłużej nad nim siedzi, musi konsultować wszystko z inwestorem a to może naprawdę sporo trwać, raczej miesiące niż tygodnie. Inne jest także , tak mi się wydaje zaangażowanie w projekt.

A ponieważ nigdy takiego projektu nie robiłem wydaje się słuszne aby się spytać osób które takie coś maja poza sobą.
I po to jest ten wątek.

Link do komentarza
Cytat

Chodzi mi o to ze jesteś złośliwy i czepiasz się. Zrobiłeś juz wątek odnośnie pana TB, nie wystarczy ci? Musisz zaśmiecać wątki innych?

złośliwy to mało. Potrafi być też chamski i zwyzywać kogoś dobrze się przy tym bawiąc. Również jak wątek nie idzie w kierunku który jest dla niego wygodny, potrafi majestatycznie obwieścić że "idzie z tąd" icon_biggrin.gif i koniec.
To kolejna egzotyka na tym forum. Trzeba przywyknąć icon_smile.gif

A żeby było na temat. Jestem w trakcie prac nad projektem indywidualnym. Nawet nie wiedziałem że tak trudno znaleźć kogoś kto przeniesie czyjeś pomysły na papier/projekt. W Rzeszowie nie znalazł się nikt. Magiczne słowa: wąska działka, pompa ciepła, płyta fundamentowa, eko-piec - wprowadzały pewne zaniepokojenie a dla mnie zostawała informacja, że terminy zajęte.
Link do komentarza
Cytat

Chodzi mi o to ze jesteś złośliwy i czepiasz się.



Cytat

złośliwy to mało. Potrafi być też chamski i zwyzywać kogoś dobrze się przy tym bawiąc.



Jak każdy - ma prawo do wyrażenia swojej opinii .... to wolny kraj ....
Natomiast cenię bajbagę za to, że nie czepia się tak sobie , tylko zawsze stara się sensownie i logicznie argumentować...

Cytat

Zrobiłeś juz wątek odnośnie pana TB, nie wystarczy ci? Musisz zaśmiecać wątki innych?



To forum publiczne , każdy może się wypowiadać gdzie chce ..... icon_wink.gif
"Swój wątek" każdy miałby gdyby miał swoje prywatne forum .... to co zostaje napisane na forum publicznym - jest własnością publiczną....


Cytat

Również jak wątek nie idzie w kierunku który jest dla niego wygodny, potrafi majestatycznie obwieścić że "idzie z tąd" icon_biggrin.gif i koniec.



fajnie jest tak potrafić odciąć się i odpuścić .... muszę się tego nauczyć.... icon_wink.gif

Cytat

To kolejna egzotyka na tym forum. Trzeba przywyknąć icon_smile.gif



Ty również pasujesz do tej szufladki ..... i każdy inny kto ma swoje zdanie i stara się je obronić.....
czy to coś złego?
chyba lepiej mieć swoje zdanie i go bronić niż nie mieć żadnego ......

Link do komentarza
Mój projekt jest indywidualny.
Tzn ja go sobie zaprojektowałem ( Tu Dagulce podziękowania ślę za pokierowanie co gdzie i jak :*), Architekt go przeniósł na "papier" dorobił zbrojenia i opis, załatwił część papierków w starostwie, pokierował po które papierki ja mam iść i gdzie, dodał projekt przydomowej oczyszczalni i ogrodzenia. Za to zapłaciłem 2800 PLN ( czerwiec 2010r). Czas realizacji projektu 3 miesiące.
Ceny z pracowni z netu za to samo - od 8000 zł do 16000 zł icon_surprised.gif - dysponuję jeszcze odpowiedziami na e-maile w tej kwestii icon_smile.gif Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Architekt ci to po prostu przerysuje i tyle.



nie może tylko przerysować .... to on jest fachowcem , zna się na tym i bierze pieniądze nie za friko , tylko POWINIEN przemyśleć ten projekt a następnie z inwestorem omówić co nie jest dobrym rozwiązaniem i dlaczego .... jeśli tak uważa.....
inwestor też nie pozostaje bez narzędzi .... są programy w których w opcji 3D można wykonać dom , a następnie się po nim wirtualnie "przejść" i zobaczyć co się sprawdzi , a co nie ....




Link do komentarza
Cytat

nie może tylko przerysować .... to on jest fachowcem , zna się na tym i bierze pieniądze nie za friko , tylko POWINIEN przemyśleć ten projekt a następnie z inwestorem omówić co nie jest dobrym rozwiązaniem i dlaczego .... jeśli tak uważa.....
inwestor też nie pozostaje bez narzędzi .... są programy w których w opcji 3D można wykonać dom , a następnie się po nim wirtualnie "przejść" i zobaczyć co się sprawdzi , a co nie ....



Oczywiście przerysować zgodnie z obowiązującymi normami icon_smile.gif

Natomiast zaangażowanie architekta jeśli mu zapłacisz 6tys a 30tys wydaje się być inne.
Link do komentarza
Cytat

Natomiast zaangażowanie architekta jeśli mu zapłacisz 6tys a 30tys wydaje się być inne.



to stwierdzenie opiera się na założeniu , że szybka kasa jest najważniejsza ..... i zapewne w części przypadków tak jest .....
ale ....
istnieje jeszcze takie zjawisko jak "zadowolony klient" który poleca dalej ..... i czasem zdarza się, że właśnie ten priorytet jest dla fachowca ważniejszy ... icon_wink.gif
Link do komentarza
Na początku chciałbym podziękować koledze Draagon ze pisze na temat.

Zgadzam się ze jak wymyślisz sobie sam i dasz do projektanta będzie taniej. Ale wtedy cała prace koncepcyjna odwalasz ty. A ponieważ jak mysle masz małe doświadczenie możesz popełnić wiele błędów. Architekt ci to po prostu przerysuje i tyle. Miałem to samo w jednym budynku z 1997r, jak teraz patrze jak to zostało zrobione to mi sie włos na głowie jeży, ponad 400m2 rachunki za gaz z butli kosmiczne. Dom niestety nieprzemyślany do końca.
Link do komentarza
Wszystkich Was rozumiem, że tyle kasy wydać nie jest łatwo.
Są jednak przypadki, gdzie bez indywidualnego projektu się nie da,
np. druga połowa bliźniaka stojącego już jakiś czas

Ja mam ten plus, że sobie sam zaprojektowałem (niestety nie mam uprawnień, ale mam człowieka z uprawnieniami który za 500,- podbił mi dokumentację)
Wspomniane przez Was kwoty z jednej strony wydają się wygórowane, ale indywidualne podejście do projektu to nie jest pstryknięcie palcem, tak jak w przypadku gotowych projektów, które wcześniej też były długo opracowywane, aby po powieleniu razy setki lub tysiące dać oczekiwany zysk.
Link do komentarza
Ja nad swoim projektem przesiedziałem pół roku. Oczywiście przez cały czas nad nim nie pracowałem, ale pomysły, spostrzeżenia przychodzą w niespodziewanych momentach.
Budynek miał być podpiwniczony i tak został złożony w urzędzie, jednak sąsiadka (od drugiego segmentu bliźniaka) nie ma piwnic i się bała podbijania fundamentów. angry.gif
Zmieniłem na częściowe podpiwniczenie ze schodkową ławą funamentową, ale że wykop byłby bardzo głęboki
znowu oprotestowała. Wygrałbym sprawę w sądzie, ale chciałem już wreszcie budować i wody gruntowe tej wiosny były bardzo wysokie, powodzie jak sami wiecie i w rezultacie zrezygnowałem z piwnic.
Trzebabyło zmieniać kolejny raz projekt. Tak więc 1 dom - 3 projekty.
Jak myślicie, ile mógłbym zapłacić, gdybym to zlecił architektowi? icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

Twoje myślenie wydaje mi się bardzo naiwne.
I nie wiem co to znaczy szybka kasa. Nie zakładam ze architekt biorący więcej robi tyle samo projektów co ten tańszy.
Byłoby to bez sensu. Wtedy byś miała rację ale rynek by to szybko zweryfikował.



A kto powiedział, że nie weryfikuje?
Gdybyś miał do wyboru jako klient zapłacić więcej lub mniej za to samo - to co byś wybrał?


Cytat

Klient będzie zadowolony przy projekcie i tańszym i droższym.



zgadzam się .... zadowolony z wykonanej pracy architekta jeśli spełnia Jego wymagania ....
mniej zadowolony z ceny jeśli "przed" nie porówna , tylko "po"


Cytat

Jak myślicie, ile mógłbym zapłacić, gdybym to zlecił architektowi? icon_eek.gif



dużo za dużo ... icon_wink.gif
Link do komentarza
Nie jest to ani tak proste ani oczywiste – pomijając oczywiście możliwość, że projektant chce „wydoić” inwestora.
Pisałem o tym wcześniej (wyżej) – ale może zbyt ogólnikowo.
Pomijam tu koncepcje, bo to oddzielne zagadnienie.

Budynki „tradycyjne” - murowane zwłaszcza małe, zwłaszcza jednorodzinne, z punktu widzenia konstrukcji są bardzo proste. Ich konstrukcja jest w zasadzie powtarzalna i mimo że projekt będzie indywidualny, to w zasadzie jest typowy. Programy komputerowe (projektowe), w zasadzie wyliczają wszystko - czyli ich wykonanie nie jest zbyt czasochłonne dla projektanta, a co za tym idzie, zbyt kosztowne dla inwestora.
W sytuacji, kiedy wymagania inwestora są większe niż typowe rozwiązania konstrukcyjne np. duża „rozpiętość” stropu, czy duża oszklona ściana, itp., projektant musi „pogłówkować”, a to wiąże się z czasem, dodatkowymi obliczeniami, itp. – przedkładając się na koszt, który musi ponieść inwestor.

Natomiast kiedy, budynek ma być wykonany w technologii „nietypowej” np. szkieletowej (cały czas mówimy o projekcie indywidualnym) sytuacja wygląda troszkę inaczej. Tu potrzeba wielu dodatkowych wyliczeń, w tym „konstrukcyjnych”. Niezbędne, mogą być też dodatkowe rysunki „techniczne”, pokazujące rozwiązania konstrukcyjne poszczególnych detali – co bezpośredni czyni go droższym w fazie projektowania.

Projekt indywidualny i związane z tym zagadnienia są na tyle nieporównywalne, że podawanie przykładów cenowych (kosztów wykonania) uważam za mało miarodajne.
Link do komentarza
Nie rozumiem za bardzo dlaczego, ktoś kto nie ma doświadczenia ma sobie domku nie zaprojektować ?
Dlatego dagulce dziękowałem za porady odnośnie symulacji komputerowych - gdyby nie to, to schody u mnie wyszłyby w nieciekawym miejscu. icon_smile.gif
Co do przemyśleń - projekt sam robiłem 2,5 dnia, ale...
- przemyślenia 6 miesięcy
- 4 projekty wcześniejsze , w tym podpiwniczony, czterospadowy, drewniany..
- 3 miesiące rysowania przez architekta + ewentualne dopytywania. Ale nie częściej niż 1 na 2 tygodnie icon_smile.gif
- naniesione moje uwagi odnośnie zmian w koncepcji.

Co najważniejsze - bardzo się starałem by w każdym zakątku było miejsce 60cm na ewentualne szafki, by drzwi się o meble nie obijały, lub by meble drzwi nie blokowały..
Co wyjdzie - czas okaże, ale generalnie juz teraz jestem zadowolony z tego że mam jeden komin WC/Łazienka/Kotłownia/pralnia, + komin do kuchni i kominka.

Jedynie co mnie zastanawia to rozmiar kuchni, ale jak żona uważa że wszystko ok to ja się nie mieszam icon_smile.gif
Projektant źle mi zaprojektował komin od kuchni - ale to sie da poprawić. Resztę roboty odwalił doskonale, nawet różne wzorce dachów mi zaproponował, mimo że nie miał tego w "umowie". O ogrodzeniu nie pamiętałem, a zrobił to.
Tak więc uważam, że podjąłem dobrą decyzję.
A co do projektów - kupić gotowca i też można się zdziwic, jak mało miejsca jest czasami..
Weźmy np rozwiązania MTM Styl - są tam spacery wirtualne, i domek który bardzo mi się podobał pod względem wizulanym nie przemawia do mnie po tym jak sie po nim spacerowało..

Więc reasumując, domek indywidualny - tak, jak wie się czego chce - i widzi się to oczami wyobraźni albo można zobaczyć to wizualnie na monitorze, przy wsparciu konstruktora/architekta.
Wtedy ma się to czego sie chce.
Ja np po kilkuset/kilku tysiącach przejrzanych projektach w żadnym nie widziałem miejsca na warsztacik, pralnię i skład opału.
A tak mam to czego zawsze chciałem.
Link do komentarza
Projekt domu (tak jak każdy inny projekt) „składa się” z koncepcji i rozwiązań które tą koncepcję pozwalają „uzyskać”.

Jeśli inwestor potrafi w sposób czytelny przedstawić (wykonać) projekt „koncepcyjny”, to zadanie projektanta, w zasadzie ogranicza się do „przerysowania” tego na projekt architektoniczno-budowlany z podaniem rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych , itp. (i za to płacimy) – i dotyczy to zarówno projektów typowych (adaptacja do własnej koncepcji) jak i projektów indywidualnych.
Link do komentarza
Cytat

Projekt domu (tak jak każdy inny projekt) „składa się” z koncepcji i rozwiązań które tą koncepcję pozwalają „uzyskać”.

Jeśli inwestor potrafi w sposób czytelny przedstawić (wykonać) projekt „koncepcyjny”, to zadanie projektanta, w zasadzie ogranicza się do „przerysowania” tego na projekt architektoniczno-budowlany z podaniem rozwiązań konstrukcyjnych, materiałowych , itp. (i za to płacimy) – i dotyczy to zarówno projektów typowych (adaptacja do własnej koncepcji) jak i projektów indywidualnych.



I tutaj pytanie po co architekt, może starczyłby inżynier budowlany, na pewno tańszy
Skoro bierze się architekta to w tym celu, aby on zaprojektował.

Często jest tak, że inwestor ma swoją wizję, i jest tak przekonany do swoich pomysłów, że nie słucha co proponuje architekt. W tym przypadku starczy ktoś kto ma uprawnienia
Link do komentarza
Cytat

I tutaj pytanie po co architekt, może starczyłby inżynier budowlany, na pewno tańszy



Myślę ze w takim rozumowaniu jest niebezpieczeństwo fałszywych oszczędności.

W ten sam sposób czemu nas maja leczyć lekarze, wystarczyłby sanitariusz , dużo taniej.
Po co aptekarz wystarczyłby technik farmacji, dużo taniej. Przykładów byłoby zapewne więcej.

Obawiam się że w ten sposób możemy wejść bylejakosć.

Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeden lubi jeździć mercem drugi maluchem - i to na M i to na M.
Jednemu wystarczy blachodachówka, inny musi mieć dachówkę portugalską..
Jeden potrzebuje mieć tylko wodę w kranie, drugi potrzebuje mieć krany wykonane z czystego złota...

Można mnożyć takie przykłady.
Wiem jedno - gdybym budował wypasiony dom, no nie wiem, taki całkowicie przeszklony, ze 120% odzyskiem ciepła, samowystarczalny.. posadowiony na Kasprowym.. wtedy faktycznie zgłosiłbym się do renomowanej pracowni architektonicznej, która przy okazji załatwiła by mi PnB na tym Kasprowym..
Ale jeżeli chcę mieszkać w tradycyjnym w każdym znaczeniu tego słowa domku, w zwykłych warunkach, przy normalnym gruncie to po co mi projektant za 16000 zł ?
A taką dostałem maksymalną cenę za wykonanie projektu wg. mojego pomysłu.

Równie dobrze mogę jechać fiatem126p celem wymiany oleju na serwis ASO Ferrari w Mediolanie.
O ile nie umrą ze śmiechu to zrobią to zdecydowanie drożej niż poczciwy "Pan Henio" :*
O pewnych gustach i nazwijmy to fanaberiach się nie dyskutuje icon_smile.gif
jeżeli ktoś ma mieć lepsze samopoczucie płacąc za logo pracowni architektonicznej.. droga wolna.
Dobranoc Państwu icon_smile.gif


Moja wypowiedź odnosiła się do tego postu
Cytat

Myślę ze w takim rozumowaniu jest niebezpieczeństwo fałszywych oszczędności.

W ten sam sposób czemu nas maja leczyć lekarze, wystarczyłby sanitariusz , dużo taniej.
Po co aptekarz wystarczyłby technik farmacji, dużo taniej. Przykładów byłoby zapewne więcej.

Obawiam się że w ten sposób możemy wejść bylejakosć.


Link do komentarza
Cytat

Ale jeżeli chcę mieszkać w tradycyjnym w każdym znaczeniu tego słowa domku, w zwykłych warunkach, przy normalnym gruncie to po co mi projektant za 16000 zł ?
A taką dostałem maksymalną cenę za wykonanie projektu wg. mojego pomysłu.



Tu się mogę zgodzić, jeśli to ma być zwykły dom o prostej konstrukcji i osoba taka jak Ty jest w stanie wszystko rozrysować i określić co gdzie ma być to oczywiście tak icon_smile.gif

U mnie przy kopule i tak większość znajomych mnie ostrzega ze taka budowla musi zawalić jest to konieczność. icon_sad.gif

Link do komentarza
Cytat

Myślę ze w takim rozumowaniu jest niebezpieczeństwo fałszywych oszczędności.

W ten sam sposób czemu nas maja leczyć lekarze, wystarczyłby sanitariusz , dużo taniej.
Po co aptekarz wystarczyłby technik farmacji, dużo taniej. Przykładów byłoby zapewne więcej.

Obawiam się że w ten sposób możemy wejść bylejakosć.


często taki człowiek (posiadajacy uprawnienia do projektowania) jest bardziej rozgarnięty od "architekta"
taniej nie oznacza gorzej

Cytat

.....
U mnie przy kopule i tak większość znajomych mnie ostrzega ze taka budowla musi zawalić jest to konieczność. icon_sad.gif


dzięki postawie takiej, jak większość twoich znajomych, to ludzkość by nie wyszła z jaskini, to takie formy jak łuki i kopuły pozwoliły na postawienie czegoś, co do tej pory robi wrażenie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...