Skocz do zawartości

Jak zagruntować elewację jak nie wiem jaki będzie tynk


odaro

Recommended Posts

Po wielu przebojach z ekipami w końcu jestem na ukończeniu elewacji.

Ocieplenie mam z wełny lamelowej Rockwool.

W tym roku już nie zrobię struktury najwcześniej w przyszłym roku ale najprawdopodobniej elewację zewnętrzną zrobię najwcześniej za 2 lata.

Jak teraz postąpić z gruntowaniem ocieplenia?

Skoro jest wełna to tynk musi być paroprzepuszczalny. Jak do tego dobrać grunt.

Czy grunt musi być tej samej firmy co tynk

Podobno tak bo później nie ma gwarancji.

W miejscowej hurtowni zachwalają tynki ASISO

Co sądzicie o tym producencie?

A tak wogóle to jakich producentów brać pod uwagę, które są najlepsze.

Jak w tym rankingu stoi KREISEL
Link do komentarza
Witam, odpowiem na pytanie dotyczące łączenia produktów pochodzących od rożnych producentów w przeświadczeniu, że tworzymy system BSO.

Posłużę się obszernym cytatem.

Poczatek cytatu.

"Do ocieplenia należy użyć odpowiednio skonfigurowany, kompletny zestaw (system) ociepleniowy. Postępując inaczej po raz pierwszy wpadamy w pułapkę ?pseudo-oszczędności".

W myśl zapisów z Ustawy o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 r., brzmiących następująco: "Ilekroć w ustawie jest mowa o: wyrobie budowlanym - należy przez to rozumieć rzecz ruchomą, bez względu na stopień jej przetworzenia, przeznaczoną do obrotu, wytworzoną w celu zastosowania w sposób trwały w obiekcie budowlanym, wprowadzaną do obrotu jako wyrób pojedynczy lub jako zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu stanowiącym integralną całość użytkową i mającą wpływ na spełnienie wymagań podstawowych (....)"

Z powyższego zapisu jednoznacznie wynika, że w wypadku materiałów do wykonywania ociepleń wyrobem budowlanym jest cały zestaw, zdefiniowany w aprobacie technicznej krajowej lub europejskiej. Stosowanie tak określonego zestawu wyrobów ma decydujący wpływ na spójność i kompatybilność ostatecznego wyrobu oraz na jego trwałość.

I przechodzimy do sedna sprawy.

Poszczególne składniki systemu (zaprawy klejące, siatki, zaprawy tynkarskie itd.) nie są wyrobami budowlanymi. Zamiana poszczególnych elementów w systemie (np. siatki lub kleju) skutkuje nie tylko utratą wszelkich gwarancji na dany system udzielanych przez producenta, ale jest złamaniem przepisów prawa budowlanego, za co bezpośrednie konsekwencje mogą ponieść osoby pełniące samodzielne funkcje w budownictwie, czyli kierownik budowy oraz inspektor nadzoru. Niestety ma to wpływ "ekonomiczny" również na końcowego użytkownika, ponieważ zastosowanie takiego "pseudo-rozwiązania" nie pozostaje bez wpływu na jakość, trwałość i estetykę elewacji.

Koniec cytatu

Odpowiedź na temat doboru gruntu. Jeżeli drogi KOLEGO stosowałeś konkretny system to sprawa jest raczej prosta - grunt polecany przez producenta systemu.

Załóżmy, że to ROCKWOOL - proponuję zawitać TU i zapoznać się z dwoma systemami tego producenta.
Link do komentarza
Barbossa ja też na poczatku się zdziwiłem ale tak na logikę to załóżmy, ze Developer oddaje osiedle. Poobkleja ściany od sasa do lasa (nikt nie wie tak na 100% czym) i nagle coś tam odpadnie. Potem ktoś ubiega się o gwarancję a tu ....niespodzianka.

Wg mnie to to co pod warstwa izolacji to jedna sprawa a to co na izolacji - czyli zaprawa siatka, grunt i tynk to druga sprawa. Izolacja jest warstwa rozdzielająca w zasadzie i te warstwy się w zasadzie "nie widzą"

Chociaż z drugiej strony są kleje uniwersalne/zbrojące i po jakie licho kombinowac i kompletowac materiał po różnych producentach skoro u jednego wszystko za jednym zamachem kupić można.
Link do komentarza
i owszem
usterkę ma usunąć developer, a czyimi witami to już inna sprawa

osobiście nie widzę różnicy (na logikę-choć to zapewne niezbyt mocna moja strona) pomiędzy klejami do siatek róznych producentów, gruntami pod ten sam rodzaj tynku, tudzież samą siatką do tego samego
pewnie się okaże, że jest tryliard systemów, a producentów ich składowych ze trzech
te różnice to marketingowy bełkot, to tak jak z dopalaczami, dołożą jedno ciasteczko (tak sobie nazywałem węglowodory aromatyczne, niektóre z wisienką - wtręt niekoniecznie związany z tematem) i już mamy nowy produkt - ot cała filozofia producentów
Link do komentarza
Zgadzam się z Tobą. Chcą się pewno ustrzec przed roszczeniami przy odbiorach dużych budów albo poprawek po robocie.

Generalnie skoro nie ma centralnego systemu produkcji (mam na myśli uniwersalna jakośc niezaleznie od producenta) to jeden za drugiego nie położy głowy na pieniek.

Można zgadywać, że czasem jak w hurtowni zabraknie a robotę trzeba dokończyć to warstwa klejąca i zbrojąca może być dokupiona u innego producenta. Z farbą to już nie tak latwo bo inaczej kryje:)
Link do komentarza
tak teoretycznie
jeżeli elewacja do momentu pomalowania jest zrobiona w systemie caparol, ale do wykończenia użyję np farbki czy wyprawy ze sto, bądź ceresitu (do tego samego typu elewacji), to tracę gwarancję na wsio - bo na wykończenie i to co pod spodem
ja się pytam dlaczego?
z pewnością nie dlatego, że coś nie halo
dla producentów jest to tylko i wyłacznie furkta do uniknięcia odpowiedzialności za swój towar,
dla mnie - drzwi do sławojki
Link do komentarza
Przyznam, że dygresja wyszukana, na miarę nagrody "złote usta" ale dylematów rodzi się mnóstwo.

Trzeba by odwołać się konkretnie do umowy gwarancyjnej i zobaczymy cóż tam za podpunkty figurują.

Mam tu np. kilka słow o gwarancji jednego z producentów BSO. Przyznam, że to jedynie wstęp do zagadnienia a reszty trzeba sie dowiadywac u autoryzowanego wykonawcy.

Poza tym, na system dają gwarancję 5 lat - i o te 5 lat takie wielkie mecyje???? Zeby dali z 25 to rozumiem. Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
tu wystarczy(biorąc pod uwagę ww cytat Pana AR), by byle matoł rzucił sławetne "zgodnie ze sztuką budowlaną, obowiązującymi bla bla bla" i już idziesz siedzieć czy tam walą po kwitach

w doopie jest ten co za to zapłacił, wbudował, a nie ten, który wyprodukował lipny towar, bo tylko to może doprowadzić do problemów z materiałem, a nie fakt, że się żrą z powodu różnych producentow
Link do komentarza
Witam

Teoretycznie powinien Pan zastosować materiały tych samych Producentów co klej do przyklejania wełny. Jeżeli zdecyduje się Pan na wykonanie warstwy zbrojonej klejem innego Producenta to musi Pan już zastosować zarówno grunt jak i wyprawę tynkarska tego Producenta. Na wełnę mineralną należy zastosować jeden z tynków paroprzepuszczalnych takich jak: tynk mineralny z wyprawą malarską silikatową lub silikonową, tynk silikatowy lub silikonowy. Jeśli byłby Pan dopiero na etapie przyklejania wełny to polecałbym system Greinplast.
Poniżej daje linka co do jakości klejów na naszym rynku (firmy anser, weber, itp.). Jeśli Pan przykleił wełnę na badziewiu to i niestety cały system na na badziewiu powinien być zakończony bo tak to z punktu prawnego sprawa wygląda. Co do gwarancji to kupując samochód standardem jest 2 lata pod warunkiem serwisowania, myślę że 5 lat na systemy ociepleń to nie jest tak mało ...

http://www.wnp.pl/drukuj/123311_1.html
http://www.tvncnbc.pl/kleje-budowlane-nie-...32,24,klip.html


pozdrawiam, Edytowano przez paulus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam

Teoretycznie powinien Pan zastosować materiały tych samych Producentów co klej do przyklejania wełny. Jeżeli zdecyduje się Pan na wykonanie warstwy zbrojonej klejem innego Producenta to musi Pan już zastosować zarówno grunt jak i wyprawę tynkarska tego Producenta. Na wełnę mineralną należy zastosować jeden z tynków paroprzepuszczalnych takich jak: tynk mineralny z wyprawą malarską silikatową lub silikonową, tynk silikatowy lub silikonowy. Jeśli byłby Pan dopiero na etapie przyklejania wełny to polecałbym system Greinplast.
Poniżej daje linka co do jakości klejów na naszym rynku (firmy anser, weber, itp.). Jeśli Pan przykleił wełnę na badziewiu to i niestety cały system na na badziewiu powinien być zakończony bo tak to z punktu prawnego sprawa wygląda. Co do gwarancji to kupując samochód standardem jest 2 lata pod warunkiem serwisowania, myślę że 5 lat na systemy ociepleń to nie jest tak mało ...

http://www.wnp.pl/drukuj/123311_1.html
http://www.tvncnbc.pl/kleje-budowlane-nie-...32,24,klip.html


pozdrawiam,



Nie użyłem żadnego badziewia do klejenia tylko taki klej jaki poleciła firma Rockwool.

Pod tymi linkami są producencie kleju który nie używałem icon_smile.gif

Teraz bardziej potrzebuje ranking tynków zewnętrznych bo chcę kupić najlepszy jaki można kupić w Polsce icon_smile.gif


Cytat

Witam, odpowiem na pytanie dotyczące łączenia produktów pochodzących od rożnych producentów w przeświadczeniu, że tworzymy system BSO.

Posłużę się obszernym cytatem.

Poczatek cytatu.

"Do ocieplenia należy użyć odpowiednio skonfigurowany, kompletny zestaw (system) ociepleniowy. Postępując inaczej po raz pierwszy wpadamy w pułapkę ?pseudo-oszczędności".

W myśl zapisów z Ustawy o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 r., brzmiących następująco: "Ilekroć w ustawie jest mowa o: wyrobie budowlanym - należy przez to rozumieć rzecz ruchomą, bez względu na stopień jej przetworzenia, przeznaczoną do obrotu, wytworzoną w celu zastosowania w sposób trwały w obiekcie budowlanym, wprowadzaną do obrotu jako wyrób pojedynczy lub jako zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu stanowiącym integralną całość użytkową i mającą wpływ na spełnienie wymagań podstawowych (....)"

Z powyższego zapisu jednoznacznie wynika, że w wypadku materiałów do wykonywania ociepleń wyrobem budowlanym jest cały zestaw, zdefiniowany w aprobacie technicznej krajowej lub europejskiej. Stosowanie tak określonego zestawu wyrobów ma decydujący wpływ na spójność i kompatybilność ostatecznego wyrobu oraz na jego trwałość.

I przechodzimy do sedna sprawy.

Poszczególne składniki systemu (zaprawy klejące, siatki, zaprawy tynkarskie itd.) nie są wyrobami budowlanymi. Zamiana poszczególnych elementów w systemie (np. siatki lub kleju) skutkuje nie tylko utratą wszelkich gwarancji na dany system udzielanych przez producenta, ale jest złamaniem przepisów prawa budowlanego, za co bezpośrednie konsekwencje mogą ponieść osoby pełniące samodzielne funkcje w budownictwie, czyli kierownik budowy oraz inspektor nadzoru. Niestety ma to wpływ "ekonomiczny" również na końcowego użytkownika, ponieważ zastosowanie takiego "pseudo-rozwiązania" nie pozostaje bez wpływu na jakość, trwałość i estetykę elewacji.

Koniec cytatu

Odpowiedź na temat doboru gruntu. Jeżeli drogi KOLEGO stosowałeś konkretny system to sprawa jest raczej prosta - grunt polecany przez producenta systemu.

Załóżmy, że to ROCKWOOL - proponuję zawitać TU i zapoznać się z dwoma systemami tego producenta.



Zaraz napiszę maila do firmy Rockwool z pretensjami dlaczego sprzedała mi wełnę nie uprzedzając mnie o tym że łamie przepisy budowlane i zażądam zwrotu pieniędzy ponieważ nie mogłem podjąć świadomej decyzji przy wyborze systemu ocieplenia.

Mam nadzieje że redakcja Budujemy Dom będzie mnie w tym wspierać bo chcę się posłużyć Pana cytatem.

P.S To jest podobna sytuacja jak z kotłem gazowym Vaillant

Kotła gazowego kondensacyjnego nie można połączyć z kominem innego producenta tylko z kominem Vaillanta bo inaczej następuje utrata gwarancji.

Firma Kabe udziela 2 lata gwarancji na swoje tynki zewnętrzne i 5 lat jeżeli cały system ocieplenia jest Kabe.

Panie redaktorze czy firma Kabe też łamie przepisy budowlane?



Cytat

tak teoretycznie
jeżeli elewacja do momentu pomalowania jest zrobiona w systemie caparol, ale do wykończenia użyję np farbki czy wyprawy ze sto, bądź ceresitu (do tego samego typu elewacji), to tracę gwarancję na wsio - bo na wykończenie i to co pod spodem
ja się pytam dlaczego?
z pewnością nie dlatego, że coś nie halo
dla producentów jest to tylko i wyłacznie furkta do uniknięcia odpowiedzialności za swój towar,
dla mnie - drzwi do sławojki



No i mam teraz dylemat bo parapet granitowy przykleiłem na klej innego producenta niże klej do wełny.

Pewnie natychmiast tracę gwarancję na cały system. icon_wink.gif

Ale zaraz zaraz ten klej polecał producent parapetów a producenta systemu ocieplenia nic mówi jak należy montować parapety zewnętrzne.
Link do komentarza
Cytat

Zaraz napisz? maila do firmy Rockwool z pretensjami dlaczego sprzeda?a mi we?n? nie uprzedzaj?c mnie o tym ?e ?amie przepisy budowlane i za??dam zwrotu pieni?dzy poniewa? nie mog?em podj?? ?wiadomej decyzji przy wyborze systemu ocieplenia.

Mam nadzieje ?e redakcja Budujemy Dom b?dzie mnie w tym wspiera? bo chc? si? pos?u?y? Pana cytatem.



Nie rozumiem jakim cudem zakup izolacji termicznej pozbawia Pana ?wiadomego wyboru. Nie jest to poza Tym mój cytat tylko cytat ze strony Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ocieple?. Dalsze wnioski w tym cytacie to interpretacja zapisu.

Móg? Pan w zasadzie kupi? we?n? fasadow? dowolnego producenta. Elementy sk?adowe do konkretnego systemu BSO móg? Pan kupi? gdzie indziej. Sprzeda? izolacji nie moze by? postrzegana jako wykroczenie.




Link do komentarza
Cytat

Nie rozumiem jakim cudem zakup izolacji termicznej pozbawia Pana ?wiadomego wyboru. Nie jest to poza Tym mój cytat tylko cytat ze strony Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ocieple?. Dalsze wnioski w tym cytacie to interpretacja zapisu.

Móg? Pan w zasadzie kupi? we?n? fasadow? dowolnego producenta. Elementy sk?adowe do konkretnego systemu BSO móg? Pan kupi? gdzie indziej. Sprzeda? izolacji nie moze by? postrzegana jako wykroczenie.




Nie sam zakup izolacji termicznej ale brak wystarczającej informacji o tym że mieszanie poszczególnych składowych ocieplenia od różnych producentów jest łamaniem przepisów budowlanych.

Jeżeli jest to tak ważne to taka informacja powinna być bardzo mocno wyeksponowana.

Czytam państwa pismo i nigdzie nie natrafiłem na tego typu informację a skoro jest to tak ważne to proszę nieświadomych inwestorów jasno i wyraźnie poinformować.


Powiem Panu dlaczego firmom zależy aby cały system pochodził od jednego producenta pierwszy to większy zysk ekonomiczny a drugi to zrzucenie odpowiedzialności z własnej firmy.

Na moje pytanie jednego producenta co będzie jak będzie reklamacja a ocieplenie jest wykonane systemowo.

Wtedy odpowiedzialność ponosi kto... no kto....WYKONAWCA.



Link do komentarza
Prawda jest taka, że skoro kupujemy system musimy wiedzieć, że to jest system i jestem przekonany, ze Pan też zadał sobie pytanie - czemu to jest system i czy są widełki w doborze części składowych tego systemu? I o co pytamy najczęściej - o gwarancję. A po tym pytaniu sprzedawca nie ma raczej powodu by zataić tak istotna kwestię przed klientem.

Wykonawca (mam na myśli usługodawcę zewnętrznego) nie powinien mieć powodu by zmieniać skład systemu - nadstawia głowę bo nie ma gwarancji jakości. Poza tym świadczy reputacją swoją i systemodawcy. Nie powinien mieć więc żadnego interesu w tym, by samowolnie komponować/modyfikować skład systemu. Jak duże różnice w cenach mogły by być motorem takich działań?

Chcąc mieć konkretny system BSO musi Pan zarówno wełnę/styropian (Aprobaty producentów systemu zawierają zazwyczaj kilka opcji), masy, tynki, siatkę, kołki dobrać tak, by stanowiły one składowe tego właśnie systemu. Nie ma potrzeby tworzenia pseudo-systemu skoro wszystko jest podane na tacy. I gdzie zaoszczędzimy nie stosując się do wytycznych systemowych?


Odsyłam do TEGO pliku - lekturę proszę zacząć od punktu 3.

Wracając do tynków KABE - proszę uważnie prześledzić tabelę zastosowań tynków na stronie producenta. Mogą one być stosowane nie tylko w systemach BSO, ale również poza nimi na różnych podłożach. Wnioskując/zgadując - tynk użyty poza systemem ma 2 lata gwarancji. Jako składowa systemu nie jest objęty gwarancją ponieważ gwarancją objęty jest system.
Link do komentarza
Witam

Na wełnę mineralną musi Pan zastosować tynk jak najbardziej paroprzepuszczalny bo inaczej wełna może za parę lat Panu przygnić i wtedy będzie problem. Najbezpieczniej byłoby zastosować tynk mineralny i przemalować go od razu farbę silikatową lub silikonową (dodatkową zaletą malowania jest bardzo duża baza kolorystyczna farb). Co do tynków silikatowych lub silikonowych (gotowa masa kupowana we wiadrze) to musi Pan bardzo uważać, ponieważ wielu producentów ma takie "pseudo" tyki, dużo tańsze od konkurencji. Dodatki które mają decydujący wpływ na paroprzepuszczalność są bardzo drogie dlatego wielu producentów sprzedaje praktycznie tynki akrylowe jako silikonowe czy silikatowe. Taki "prawdziwy" tynk silikatowy jest bardzo wrażliwy na niesprzyjające warunki atmosferyczne (wysoka wilgotność powietrza, spadek temperatur poniżej +8oC w okresie wysychania), mogą się wtedy pojawić na nim plamy i przebarwienia a nawet może dojść do jego odspojenia.

pozdrawiam, Paweł
Link do komentarza
Cytat

Chcąc mieć konkretny system BSO musi Pan zarówno wełnę/styropian (Aprobaty producentów systemu zawierają zazwyczaj kilka opcji), masy, tynki, siatkę, kołki dobrać tak, by stanowiły one składowe tego właśnie systemu. Nie ma potrzeby tworzenia pseudo-systemu skoro wszystko jest podane na tacy. I gdzie zaoszczędzimy nie stosując się do wytycznych systemowych?


Odsyłam do TEGO pliku - lekturę proszę zacząć od punktu 3.

Wracając do tynków KABE - proszę uważnie prześledzić tabelę zastosowań tynków na stronie producenta. Mogą one być stosowane nie tylko w systemach BSO, ale również poza nimi na różnych podłożach. Wnioskując/zgadując - tynk użyty poza systemem ma 2 lata gwarancji. Jako składowa systemu nie jest objęty gwarancją ponieważ gwarancją objęty jest system.



Firma Kabe dopuszcza stosowanie tynków w ociepleniach razem z produktami innych producentów i udziela jeszcze na
nie 2 lata gwarancji.

Zgodnie z Pana wcześniejszą wypowiedzią firma Kabe łamie przepisy budowlane albo Pana interpretacja przepisów jest nieprawidłowa.


Proponuje zrobić ankietę na forum kto u siebie stosował systemowe ocieplenie.

Przypuszczam że jeżeli chodzi o budownictwo jednorodzinne będą to pojedyncze przypadki.

Pewnie sytuacja jest inna na wielkich inwestycjach ale mam okazję podpatrzeć jak jest ocieplany u mnie blok wielorodzinny - na budowie widziałem już 3 rodzaje styropianów i klej od 2 producentów.





U mnie żaden wykonawca nie proponował systemowego ocieplenia.




Cytat

Witam

Na wełnę mineralną musi Pan zastosować tynk jak najbardziej paroprzepuszczalny bo inaczej wełna może za parę lat Panu przygnić i wtedy będzie problem. Najbezpieczniej byłoby zastosować tynk mineralny i przemalować go od razu farbę silikatową lub silikonową (dodatkową zaletą malowania jest bardzo duża baza kolorystyczna farb). Co do tynków silikatowych lub silikonowych (gotowa masa kupowana we wiadrze) to musi Pan bardzo uważać, ponieważ wielu producentów ma takie "pseudo" tyki, dużo tańsze od konkurencji. Dodatki które mają decydujący wpływ na paroprzepuszczalność są bardzo drogie dlatego wielu producentów sprzedaje praktycznie tynki akrylowe jako silikonowe czy silikatowe. Taki "prawdziwy" tynk silikatowy jest bardzo wrażliwy na niesprzyjające warunki atmosferyczne (wysoka wilgotność powietrza, spadek temperatur poniżej +8oC w okresie wysychania), mogą się wtedy pojawić na nim plamy i przebarwienia a nawet może dojść do jego odspojenia.

pozdrawiam, Paweł




A jak oceniasz Novalit T z firmy Kabe albo Sylitol z Caparolu czy te tynki silikatowe są pewne a nie oszukane.


Link do komentarza
chyba niepotrzebnie się napinasz
Kolega AR zacytował tekst ze strony cwaniaków ukrywających się pod nazwą Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ociepleń
chciałoby się powiedzić, że nikt o zdrowych zmysłach nie podszedłby do tego tematu tak jak to w tym cytacie stoi (w sprawie odpowiedzialności itp), niestety mamy zrzeszających się idiotów-filozofów, którzy nasionka kretynizmu rozsiewają, a co najgorsze, trafia to na podatny grunt (czyt. do innych idiotów) i tak tworzy się samonapędzajace się kółeczko wzajemnej adoracji, niebezpieczne dla końcowego odbiorcy ich produkcji,
całe to lobbowanie i takie interpretacje to swoista forma nepotyzmu i dupochron, nic więcej
Link do komentarza
Cytat

chyba niepotrzebnie się napinasz
Kolega AR zacytował tekst ze strony cwaniaków ukrywających się pod nazwą Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ociepleń
chciałoby się powiedzić, że nikt o zdrowych zmysłach nie podszedłby do tego tematu tak jak to w tym cytacie stoi (w sprawie odpowiedzialności itp), niestety mamy zrzeszających się idiotów-filozofów, którzy nasionka kretynizmu rozsiewają, a co najgorsze, trafia to na podatny grunt (czyt. do innych idiotów) i tak tworzy się samonapędzajace się kółeczko wzajemnej adoracji, niebezpieczne dla końcowego odbiorcy ich produkcji,
całe to lobbowanie i takie interpretacje to swoista forma nepotyzmu i dupochron, nic więcej



Wcale się nie napinam chciałem tylko wykazać że kolega AR wypisał publicznie niedorzeczne rzeczy.
Link do komentarza
Witam, nadal nie rozumiem toku Pańskiego rozumowania. Prosiłem o prześledzenie dokumentu pdf z załącznika - czy Pan to zrobił???? Po komentarzu ostatnim szczerze wątpię.

Nie mam pomysłu jak to prościej Panu przedstawić ale cóż - ostatnia próba.

Po pierwsze - nie wiem co dopuszcza a czego nie dopuszcza firma KABE. Skoro dopuszcza stosowanie tynków wraz z, i tu nie wiem czym bo Pan nie podaje konkretów, w Swoich systemach BSO (Pan tak twierdzi, ja tego zapisu nie widziałem, poproszę o link) to widocznie daje gwarancję na system po analizie pewnych rozwiązań alternatywnych - gdzie tu wykroczenie??? Pewno jest to poparte odpowiednimi badaniami, dokumentami i uwzględnione w warunkach gwarancji.

Ja mówię o kwestii wręcz odwrotnej - firma nie dopuszcza innych rozwiązań niż ujętych w specyfikacji systemu a wykonawca stosuje zamienniki niezgodne ze specyfikacją (miałem podac za przykład ocieplenie bloku ale nie podał Pan nazw więc po ostatnich Pana wypowiedziach nic nie jest pewne).

Proszę równiez prześledzić aprobaty wybranych producentów systemów BSO - ujete są tam np. izolacje termiczne pochodzące od dwóch różnych producentów. Czy tu też zarzuci mi Pan ............(...).

Mam nadzieję, że po wnikliwej analizie dokumentów, o których wspomniałem, dojdzie Pan do innych wniosków.


Tak ostatecznie - nie ma znaczenia z jakiej strony to jest cytat - prawo jet prawem, a PRAWO BUDOWLANE jest ogólnie dostępne, każdy może czerpać wiedzę, a z przestrzeganiem....bez komentarza.
Link do komentarza
Sto to podobno Mercedes wśród tynków, Caparol też dobry będzie, z polskich Producentów to polecam Greinplast. Tynki silikatowe jak już wcześniej wspomniałem trudniej się nakłada dlatego wykonawca na pewno będzie grymasił a tak przy okazji to dodam, że ogólnie na wełnie to mało który wykonawca chce robić. Dla Pana w tym wypadku jest najważniejsza paroprzepuszczalność tynku !!!! a nie to czy się komuś lepiej czy gorzej nakłada. Miałem okazję oglądać przygnitą wełnę, smród, chlew, itp. Dla wykonawcy zawsze najlepszy do nakładania jest tynk akrylowy bo praktycznie w każdych warunkach można nakładać (tylko temp. powyżej +5), łatwo się go zaciera itp. ale na wełnę się kompletnie nie nadaje.

pozdrawiam, Paweł
Link do komentarza
Cytat

Sto to podobno Mercedes wśród tynków, Caparol też dobry będzie, z polskich Producentów to polecam Greinplast. Tynki silikatowe jak już wcześniej wspomniałem trudniej się nakłada dlatego wykonawca na pewno będzie grymasił a tak przy okazji to dodam, że ogólnie na wełnie to mało który wykonawca chce robić. Dla Pana w tym wypadku jest najważniejsza paroprzepuszczalność tynku !!!! a nie to czy się komuś lepiej czy gorzej nakłada. Miałem okazję oglądać przygnitą wełnę, smród, chlew, itp. Dla wykonawcy zawsze najlepszy do nakładania jest tynk akrylowy bo praktycznie w każdych warunkach można nakładać (tylko temp. powyżej +5), łatwo się go zaciera itp. ale na wełnę się kompletnie nie nadaje.

pozdrawiam, Paweł



A jak poznać że tynk jest naprawdę silikatowy.

Podobno niektóre firmy oferują tynki jako silikatowe a tak naprawdę niewiele mają wspólnego z tynkiem silikatowym

Jak to rozpoznać.

Szkoda że że żadna firma od tynków nie włączy się do dyskusji.


Cytat

Witam, nadal nie rozumiem toku Pańskiego rozumowania. Prosiłem o prześledzenie dokumentu pdf z załącznika - czy Pan to zrobił???? Po komentarzu ostatnim szczerze wątpię.

Nie mam pomysłu jak to prościej Panu przedstawić ale cóż - ostatnia próba.

Po pierwsze - nie wiem co dopuszcza a czego nie dopuszcza firma KABE. Skoro dopuszcza stosowanie tynków wraz z, i tu nie wiem czym bo Pan nie podaje konkretów, w Swoich systemach BSO (Pan tak twierdzi, ja tego zapisu nie widziałem, poproszę o link) to widocznie daje gwarancję na system po analizie pewnych rozwiązań alternatywnych - gdzie tu wykroczenie??? Pewno jest to poparte odpowiednimi badaniami, dokumentami i uwzględnione w warunkach gwarancji.

Ja mówię o kwestii wręcz odwrotnej - firma nie dopuszcza innych rozwiązań niż ujętych w specyfikacji systemu a wykonawca stosuje zamienniki niezgodne ze specyfikacją (miałem podac za przykład ocieplenie bloku ale nie podał Pan nazw więc po ostatnich Pana wypowiedziach nic nie jest pewne).

Proszę równiez prześledzić aprobaty wybranych producentów systemów BSO - ujete są tam np. izolacje termiczne pochodzące od dwóch różnych producentów. Czy tu też zarzuci mi Pan ............(...).

Mam nadzieję, że po wnikliwej analizie dokumentów, o których wspomniałem, dojdzie Pan do innych wniosków.


Tak ostatecznie - nie ma znaczenia z jakiej strony to jest cytat - prawo jet prawem, a PRAWO BUDOWLANE jest ogólnie dostępne, każdy może czerpać wiedzę, a z przestrzeganiem....bez komentarza.



Zapytam jeszcze raz zrobi Pan ankietę na forum ile osób na systemowe ocieplenie. Ale ile osób łamie przepisy budowlane.

Ciekawe co by powiedzieli producenci styropianu albo kleju jak ich produkty nie są ujęte w żadnym dostępnym systemie.

Wogóle nie powinni sprzedawać swojego styropianu bo nie ma go w jakimkolwiek systemie.

Dalej nie zamierzam ciągnąć tego wątku bo pytałem o co innego i jako najlepsze podsumowanie jest ostania wypowiedź Barbossa.

Tzn na temat wyboru tynku słucham każdej uwagi
Link do komentarza
W warunkach domowych jedynym możliwy sposobem jest pomiar pH, tynk silikatowy powinien charakteryzować się wysokim pH (ze względu na zawartość w nim potasowego szkła wodnego - więcej tego dodatku powoduje, że tynk jest bardziej paropszepuszczalny ale więcej z nim problemów przy nakładaniu). Dobry tynk silikatowy powinien mieć pH powyżej 10, tynk bardziej akrylowe mają pH poniżej 9.

pozdrawiam, Paweł
Link do komentarza
Cytat

A jak poznać że tynk jest naprawdę silikatowy.

Podobno niektóre firmy oferują tynki jako silikatowe a tak naprawdę niewiele mają wspólnego z tynkiem silikatowym

Jak to rozpoznać.

Szkoda że że żadna firma od tynków nie włączy się do dyskusji.




Zapytam jeszcze raz zrobi Pan ankietę na forum ile osób na systemowe ocieplenie. Ale ile osób łamie przepisy budowlane.

Ciekawe co by powiedzieli producenci styropianu albo kleju jak ich produkty nie są ujęte w żadnym dostępnym systemie.

Wogóle nie powinni sprzedawać swojego styropianu bo nie ma go w jakimkolwiek systemie.

Dalej nie zamierzam ciągnąć tego wątku bo pytałem o co innego i jako najlepsze podsumowanie jest ostania wypowiedź Barbossa.

Tzn na temat wyboru tynku słucham każdej uwagi



Moim zdaniem informacja podana przez Pana AR nie może być gwarancją, że ktoś robi zgodnie z załozeniami systemu. I nie ma co się sadzić bo Ci akurat wytknał błędy w dedukcji. To trochę absurdalne pytanie "a czy zrobił Pan ankietę....?" Co ta ankieta ma niby dać.
Równie dobrze moge zrobić sam ankietę wśród kierowców czy jeżdżą zgodnie z przepisami drogowymi. BZDURA.

Z tych wypowiedzi i Twojej kolego równiez rozumiem, że oddajesz samochód do warsztatu i płacąc za zamienniki wymagasz trwałości oryginału. Jeśli tak to można usprawiedliwić każde działanie odbiegające od załżonej definicji.

A kolejne Twoje absurdalne pytanie "Ciekawe co by powiedzieli producenci styropianu albo kleju jak ich produkty nie są ujęte w żadnym dostępnym systemie."

To że jakiś produkt nie jest składową systemu BSO nie znaczy, że nie jest dopuszczony do obrotu - no człowieku stuknij się w głowę. Zrób analizę wszystkich systemów BSO i ciekawe do jakich wniosków dojdziesz. Założę się, że akurat styropian podany jest jako EPS.... i dalej oznaczenie - bez względu na producenta. Styropian poza tym ma wiele innych zastosowań niz tylko BSO, masy tynkarskie, kleje też. Cały czas mowa tu o sytuacji, w której ktoś robi sobie dowolną mieszankę a twierdzi, że robi zgodnie z systemem. To już jawne oszustwo.

Z wełną pewno jest mniejsze pole manewru a poza tym do zastosowań prywatnych mało kto to stosuje, a przy wielkich inwestycjach na kilkunastopiętrowych budynkach szczerze wątpię by wykonawca ryzykował robiąc jakieś "ulepszenia". Tam pewno wchodzą w grę jakieś elewacje wentylowane, podwieszane czy jakieś inne cuda.

Nie wiem jak to jest w inwestycjach prywatnych, ale ja wolę kupić system. Jaka to pewność robić kombinacje. Jedyną oszczędnością jest szukanie okazji cenowych w hurtowaniach na materiał izolacyjny. A resztę - klej, siatkę, kołki, tynk to już na 100% u jednego producenta. Tak kolego teoretyzujesz a potem będziesz zachodził w głowę czemu nie ten kolor co trzeba wyszedł, a tu się okaże, że pod spodem nie ten klej i podłoże w sumie nie to co miało być w definicji systemu. Temat rzeka

No zrób sobie kolego strop i nie zastosuj się do roziązań projektanta (inny beton, inna stal etc. Załóżmy, że potem Ci to runie na łeb i.....sam sobie odpowiedz.

Jak chcesz wykorzystać cytat Barbossy - nie będę zgadywał jego intencji ale.......tam było coś o napinaniu sięicon_smile.gif Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Cytat

Moim zdaniem informacja podana przez Pana AR nie może być gwarancją, że ktoś robi zgodnie z załozeniami systemu. .



W sumie to co chcesz napisać?

Cytat

To trochę absurdalne pytanie "a czy zrobił Pan ankietę....?" Co ta ankieta ma niby dać.



Bo w tej ankiecie wyszło by że 99% inwestorów łamie przepisy budowlane a to jest poważny problem albo nadinterpretacja przepisów Pana AR

Cytat

To że jakiś produkt nie jest składową systemu BSO nie znaczy, że nie jest dopuszczony do obrotu - no człowieku stuknij się w głowę. Zrób analizę wszystkich systemów BSO i ciekawe do jakich wniosków dojdziesz. Założę się, że akurat styropian podany jest jako EPS.... i dalej oznaczenie - bez względu na producenta.

Styropian ma wiele innych zastosowań niz tylko BSO, masy tynkarskie, kleje też. Cały czas mowa tu o sytuacji, w której ktoś robi sobie dowolną mieszankę a twierdzi, że robi zgodnie z systemem. To już jawne oszustwo.




A jakie inne zastosowanie ma styropian EPS-70 - fasada inne niż BSO?


Cytat

Tak kolego teoretyzujesz a potem będziesz zachodził w głowę czemu nie ten kolor co trzeba wyszedł, a tu się okaże, że pod spodem nie ten klej i podłoże w sumie nie to co miało być w definicji systemu. Temat rzeka



Rozumiem że jakbym kupił GREINPLAST to nie miałbym takich problemów.

Firmie Kabe nie przeszkadza że pod ich tynkiem jest klej i siatka innego producenta.






Link do komentarza
Właśnie dzwoniłem przed chwilą do firmy STO nie widzą problemu aby ich tynk leżał na kleju innego producenta i udzielają gwarancji na 12 miesięcy.

Na wełnę mineralną polecają tynki silikatowe i silikonowe a najbardziej tynk silikonowy z efektem Lotosu.

Czym tak naprawdę różnią tynki silikatowe od silikonowych. Czy jest duża różnica w paroprzepuszczalności.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie dzwoniłem przed chwilą do firmy STO nie widzą problemu aby ich tynk leżał na kleju innego producenta i udzielają gwarancji na 12 miesięcy.

Na wełnę mineralną polecają tynki silikatowe i silikonowe a najbardziej tynk silikonowy z efektem Lotosu.

Czym tak naprawdę różnią tynki silikatowe od silikonowych. Czy jest duża różnica w paroprzepuszczalności.




Otóż to - nie widzą problemu i udzielają gwarancji i jest OK. Mówimy cały czas o sytuacji, gdy widzą problem a wykonawca mimo to robi po swojemu.

Pan AR podał jedynie przepisy, z interpretacją bardziej restrykcyjną lub nie można by polemizować w nieskończoność. Przypomina mi się opowieść o tym, że zabijano gońca co przyniósł złe wieści. Rownie dobrze można polemizować z ustawodawcą. To bez sensu.

Na stronie wspomnianego stowarzyszenia jest wzór umowy wykonawcy. Jest tam między innymi miejsce na wpisanie rodzaju systemu BSO i materiałów, które się będzie stosować. Nie wiem czego Ty w zasadzie bronisz - sytuacji, w której wykonawca wmawia inwestorowi, że ma elewację w systemi BSO jakimś tam a w rzeczywistości robi go w balona???????

Skoro wokół informacji podanej przez AR jest taka polemika i emocje przy okazji to znaczy, że wielokrotnie inwestor został nabity w butelkę i wszystko jest OK - bo na gotowej elewacji i tak nikt nie zgadnie co to za system.

Gorzej jak coś się "zepsuje" szybciej niż przewiduje gwarancja i wtedy może się okazać, że pod spodem są niespodzianki.icon_smile.gif Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Właśnie dzwoniłem przed chwilą do firmy STO nie widzą problemu aby ich tynk leżał na kleju innego producenta i udzielają gwarancji na 12 miesięcy.

Na wełnę mineralną polecają tynki silikatowe i silikonowe a najbardziej tynk silikonowy z efektem Lotosu.

Czym tak naprawdę różnią tynki silikatowe od silikonowych. Czy jest duża różnica w paroprzepuszczalności.



Wróćmy do spraw wyboru bo na tematy inne wszystko juz zostało powiedziane. Nie ma co się teoretycznie kłocić w imieniu wykonawców bo im chyba wszystko jedno. PEACE

Wracając do tematu. Czym się różni cegła wapienno-piaskowa od silikonu szklarskiego??

Cytat

jakie niespodzianki?




Nie to co miało być. Ja bym porzucił temat bo te roszczenia i kłotnie to scenariusz, który może się zdarzyć raz na 1000 razy i to w przypadku, gdy przyjdziemy sobie na budowę i zobaczymy, że płacąc za jakiś drogi system, pod cokołem leżą wiaderka po tynku "no-name" i wtedy awantura gotowa. W innych przypadkach i tak nie wiemy co mamy na elewacji. Wiemy tylko za co płacimy. Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wracając do GREINPLST - podałem przykład, który mi do głowy przyszedł z uwagi na fakt, że zapamietałem logo z zółwiem. Nie jestem ściśkle przywiązany do konkretnej marki. Prawdopodobnie zrobię sobie system BSO w zalezności od ceny i rzetelności ekipy.

Apropos nadinterpretacji - to nie AR interpretował bo podał to w "......." Czytałem ten plik pdf, który podal od punktu 3 i tam również mowa o konsekwencjach wdrażania nie-systemu jako systemu. Jak na spokojnie to przeczytasz to może się lekko ostudzisz. Zadaj sobie pytanie- co byś zrobił gdyby taka sytuacja spotkała Ciebie - na podstawie czego dochodził byś Swoich racji.

I po sprawie.
Link do komentarza
Cytat

A jakie inne zastosowanie ma styropian EPS-70 - fasada inne niż BSO?



Otóż ma:

Płyty styropianowe EPS 040 FASADA [EPS-EN 13163-T2-L2-W2-S2-P4-BS100-DS(N)2-DS(70,-)2-TR100)] mogą być stosowane w aplikacjach wymagających przenoszenia małych obciążeń mechanicznych. W szczególności do izolacji cieplnej miejsc:

* ściany wykonywane metodą "lekką mokrą" (BSO, ETICS) lub "lekką suchą";
* powierzchnie ścian szkieletowych;
* szczeliny zamkniętych lub wentylowanych ścian trójwarstwowych;
* wieńce, ościeża, nadproża i inne miejsca narażone na powstanie mostków cieplnych;
* loggie balkonowe;
* ściany warstwowe;
* ciągłe warstwy zewnętrzne ścian szkieletowych;
* wieńce w metodzie szalunku traconego pod tynk;
* stropy od spodu przy "metodzie lekkiej mokrej"
* stropy żelbetowe;
* dachy strome pod i pomiędzy krokwiami.

Źródło: Fabryka Styropianu Arbet

Celowo pozostawiłem punkty dotyczące metody "lekkiej mokrej". Alternatywą są płyty styropianowe EPS 042 ŚCIANA - przenoszą mniejsze obciażenia. Spsób aplikacji natomiast jest podobny. Odsyłam do strony producenta.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie dzwoniłem przed chwilą do firmy STO nie widzą problemu aby ich tynk leżał na kleju innego producenta i udzielają gwarancji na 12 miesięcy.

Na wełnę mineralną polecają tynki silikatowe i silikonowe a najbardziej tynk silikonowy z efektem Lotosu.

Czym tak naprawdę różnią tynki silikatowe od silikonowych. Czy jest duża różnica w paroprzepuszczalności.



Żaden z producentów nie będzie widział problemu, ale w takim wypadku odpowiadał będzie tylko za warstwę wierzchnią za cały system już nie, jeżeli odpadnie wełna od podłoża to już nie będzie wina producenta tynku. Z doświadczenia wiem, że nawet najgorsze błędy nie wyjdą na światło dzienne po 12 miesiącach.

pozdrawiam, Paweł
Link do komentarza
Znakomite wnioski. odaro powinien wyciągnąć wnioski zaraz po tym jak zwróci uwagę na pewien fakt: im więcej kombinacji tym mniejsza gwarancja. Zaczynaliśmy od 5 lat w wykonaniu czysto-systemowym. Potem były 2 lata, w przypadku, gdy firma KABE dopuszczała zmiany w tynku. Skończyło się na roku. Niżej już chyba nie zejdziemy.

I już nie chodzi o to czy można stosować inne produkty-zamienniki, bo skoro systemodawca dopuszcza pewne odstępstwa to można, tyle, że kosztem zmniejszenia okresu gwarancj. I tu jest właśnie pies pogrzebany. Czyli najlepiej jest systemowo moim zdaniem. Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Znakomite wnioski. odaro powinien wyciągnąć wnioski zaraz po tym jak zwróci uwagę na pewien fakt: im więcej kombinacji tym mniejsza gwarancja. Zaczynaliśmy od 5 lat w wykonaniu czysto-systemowym. Potem były 2 lata, w przypadku, gdy firma KABE dopuszczała zmiany w tynku. Skończyło się na roku. Niżej już chyba nie zejdziemy.

I już nie chodzi o to czy można stosować inne produkty-zamienniki, bo skoro systemodawca dopuszcza pewne odstępstwa to można, tyle, że kosztem zmniejszenia okresu gwarancj. I tu jest właśnie pies pogrzebany. Czyli najlepiej jest systemowo moim zdaniem.



Chciałbym tylko przypomnieć że dyskusja dotyczy tego że wykonanie ocieplenia elewacji innym sposobem niż systemowo jest rażącym naruszeniem przepisów budowlanych.

Teraz wnioski może sobie każdy wycinając sam.

Gites ja jestem inwestorem a Ty kogo reprezentujesz na forum?


Cytat

Żaden z producentów nie będzie widział problemu, ale w takim wypadku odpowiadał będzie tylko za warstwę wierzchnią za cały system już nie, jeżeli odpadnie wełna od podłoża to już nie będzie wina producenta tynku. Z doświadczenia wiem, że nawet najgorsze błędy nie wyjdą na światło dzienne po 12 miesiącach.

pozdrawiam, Paweł




Przecierze jest oczywista oczywistość.

Tylko dlaczego padły w tym wątku sformułowania o łamaniu przepisów budowlanych jak ocieplenie jest wykonane nie systemowo.
Link do komentarza
W zasadzie moge być zarówno inwestorem jak i wykonawcą. I teraz pytanie - skoro jesteś inwestorem to powinieneś się zgadzać z tokiem dyskusji a nie tak się zacietrzewiać, chyba jako inwestorowi powinno Ci zależeć żeby ocieplenie Twojego domu było wykonane jak najlepiej i miało jak najdłuższą gwarancję a nie było zlepione z kilku produktów i miało może 2 lata gwarancji jak się systemodawca zgodzi a jak się nie zgodzi to trudno - jakoś to będzie. Tyle, ze przez telefon to sie można zgadzac. Ciekawe co by Ci powiedzieli gdybys pisemnie wystąpił o uznanie gwarancji.
Ja nie wiem o co Ty się kłócisz - dla mnie wszystko jest jasne.

A naruszenie pzrepisów wynika z Prawa Budowlanego. Bo skoro ktoś płaci za system a nie dostaje systemu to chyba go ktoś oszukał czyli zadziałał niezgodnie z prawem - czego tu jeszcze brakuje żebyś się zgodził. Skoro Ty płacisz za system a go nie masz faktycznie bo zauwazyłeś, że brygada ściemnia i robi na czymś innym, to co wtedy robisz - podpierasz się tym Prawem Budowlanym w walce o Swoją rację czy nie??? No kolego blagam tylko nie mów, żę Ci wszystko jedno. A jak nie Prawem budowlanym to czym??? Chętnie się dowiem, bo takie przepychanki dla samego przepychania nie mają chyba sensu.

A tak wogóle to mi wszystko jedno czym bedziesz ocieplał - nie mam zamiaru nikomu się tłumaczyć, ze akurat sie zgadzam z AR. A nie tyle z nim co z tym zapisem. Pytałeś o to czy można lączyć ze wględu na gwarancję. Dowiedziałeś się, że nie albo ewentualnie tak ale gwarancja maleje to czego tu jeszcze więcej trzeba???? Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
No fakt KC zostaje zawsze jako ostatnia deska ratunku ale odaro pewno i to podważy:) bo powie, że do Sądu Najwyższego dzwonił i do Izby Adwokackiej i mu powiedzieli, że można:)

Ja akurat bardziej jestem skłonny uwierzyć w zapisy czarno na białym, niż w deklaracje rozmów telefonicznych. Na gębę to sobie można .........
Link do komentarza
raczej na pierwszym miejscu
bo powinna być umowa
ta określa zakres, technologię, użyte materiały, terminy, kary
PB generalnie leje na to, ale czytając interpretację zacytowaną przez AR, to kłaki na plecach stają

ps
oczywiście tu jest też i projekt budowlany/wykonawczy, a to ma związek z PB
choć zazwyczaj coś jest napisane, a potem dodane "lub równorzędny, podobny"
Link do komentarza
Na stronie stowarzyszenia była też taka umowa i dokładnie to o czym Barbossa mówisz: jaki zakres, jakie terminy, jakie materialy - i wtedy sprawa jest jasna i wiadomo kogo za uszy ciągnąć.

Oczywiście, że z punktu widzenia wykonawcy (nie inwestora) bym sie zachowywał jak odaro, ale z punktu widzenia inwestora to bym sie sam ze sobą zgodził. Dlatego właśnie postawa odaro mnie dziwi, mimo iż deklaruje, ze jest inwestorem. Albo nie rozumie roli inwestora albo się kłoci dla zasady bo ktoś raczył mu wytknąć głupie gadanie.

Jak wspomniałem - co mnie to obchodzi, jak ktoś lubi być robiony w balona to i chętni się znajdą. Takie życie. Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie rozumiem w czym sprawa – a już zupełnie stwierdzeń „naruszanie przepisów PB”.
Sprawa jest dziecinnie prosta. Producent a w jego imieniu sprzedawca, sprzedaje towar, gdzie mają zastosowanie przepisy z Ustawy „konsumentskiej” – czyli towar zgodny lub nie z umowa, w przypadku kiedy sami dokonujemy zakupu.

Jeśli towar zakupił wykonawca, to ma on roszczenia z tytułu gwarancji, albo rękojmi.

Oba roszczenia są ustawo w terminie nie mniej niż 1 rok.

Jeśli w swoich materiałach, producent nie zawarł zastrzeżenia, że nie ponosi odpowiedzialności w przypadku „mieszania” z ….., to na taką okoliczność nie może się powoływać w przypadku reklamacji.

Wszystkie materiały budowlane, wprowadzone na rynek musza posiadać odpowiednie „certyfikaty” – jeśli nie posiadają to narusza się kilka przepisów – w tym PB.

Producent może „skomponować” zestaw ze swoich produktów (choć niekoniecznie musza to być tylko jego produkty) i dawać na taki i tylko taki, osobną gwarancję – co nie ogranicza roszczeń z tytułu gwarancji (towar zgodny z umowa) na poszczególne składniki.
W przypadku kiedy taki „zestaw” nie jest „firmowy” może odmówić roszczeń gwarancyjnych z zakresu np. przedłużonej gwarancji (te 5 lat), lecz nie może na tej podstawie odrzucać roszczeń dotyczących poszczególnych elementów tego zestawu, a których producentem jest .

Reasumując, jeśli chce się korzystać z dobrodziejstw „zestawu” i np. z 5 letniej gwarancji, to należy „grać” tak jak nakazuje producent tegoż. Każde odstępstwo skutkuje brakiem gwarancji na całość i nie ma na to „paragrafu”.

Link do komentarza
Gites weź Ty wyluzuj i przestań mi wmawiać jakieś sądzenie się jeżeli to do Ciebie nie dotarło to piszę teraz drukowanymi literami że nie.

Zareagowałem tylko dlatego że nie mogłem się zgodzić z taką nadinterpretacją jaką zaproponował AR.

Jak to fajnie ujął Barbossa przy takiej interpretacji "kłaki na plecach stają"
Link do komentarza
Cytat

Nie rozumiem w czym sprawa – a już zupełnie stwierdzeń „naruszanie przepisów PB”.
Sprawa jest dziecinnie prosta. Producent a w jego imieniu sprzedawca, sprzedaje towar, gdzie mają zastosowanie przepisy z Ustawy „konsumentskiej” – czyli towar zgodny lub nie z umowa, w przypadku kiedy sami dokonujemy zakupu.

Jeśli towar zakupił wykonawca, to ma on roszczenia z tytułu gwarancji, albo rękojmi.

Oba roszczenia są ustawo w terminie nie mniej niż 1 rok.

Jeśli w swoich materiałach, producent nie zawarł zastrzeżenia, że nie ponosi odpowiedzialności w przypadku „mieszania” z ….., to na taką okoliczność nie może się powoływać w przypadku reklamacji.

Wszystkie materiały budowlane, wprowadzone na rynek musza posiadać odpowiednie „certyfikaty” – jeśli nie posiadają to narusza się kilka przepisów – w tym PB.

Producent może „skomponować” zestaw ze swoich produktów (choć niekoniecznie musza to być tylko jego produkty) i dawać na taki i tylko taki, osobną gwarancję – co nie ogranicza roszczeń z tytułu gwarancji (towar zgodny z umowa) na poszczególne składniki.
W przypadku kiedy taki „zestaw” nie jest „firmowy” może odmówić roszczeń gwarancyjnych z zakresu np. przedłużonej gwarancji (te 5 lat), lecz nie może na tej podstawie odrzucać roszczeń dotyczących poszczególnych elementów tego zestawu, a których producentem jest .

Reasumując, jeśli chce się korzystać z dobrodziejstw „zestawu” i np. z 5 letniej gwarancji, to należy „grać” tak jak nakazuje producent tegoż. Każde odstępstwo skutkuje brakiem gwarancji na całość i nie ma na to „paragrafu”.



W całej rozciągłości się z Tobą zgadzam i przy okazji zapewniam, że jestem wyluzowany i to bardzo. Oczywiste jest, że odwołujemy się do przepisów w momencie, gdy czujemy się poszkodowani i chcemy zadośćuczynienia, albo wprowadzenia poprawek do roboty, którą naszym zdaniem ktoś spartaczył.

I cała filozofia. A mogę się załozyc że na drodze sądowej ktoś kiedyś wytoczy takie działo jak PB (i akurat skorzysta z tej ustawy, o którą tyle wrzasku i polemika czy to nad czy zwykła interpretacja) i jak wspomniał Barbossa KC. Rękojmia, gwarancja wszystko OK tylko korzystamy albo z jednego albo z drugiego. Rekojmia rok i po sprawie.

Skoro system to system a nie system to nie system to albo chcemy mieć systemowo i 5 lat, albo wyklejanki i rok - no maks 2 lata gwarancji.
Ja chce mieć 5 lat i tyle. I wątpie by te "wyklejanki" wyszły mnie taniej. A skoro już płacę i mój dom ma być moją wizytówką, a elewacji jest dobre kilkaset m2, to ja wybieram system.
Link do komentarza
Cytat

........... A mogę się załozyc że na drodze sądowej ktoś kiedyś wytoczy takie działo jak PB (i akurat skorzysta z tej ustawy, o którą tyle wrzasku i polemika czy to nad czy zwykła interpretacja) i jak wspomniał Barbossa KC.............



Tylko z chęci czystej polemiki.
Zupełnie czym innym jest jakaś interpretacja, przygotowana dla potrzeb zamawiającego – czyli w tym przypadku producenta „systemu”, a zupełnie czym innym interpretacja dla potrzeb procesowych.
Nie stawiałbym tu znaku równości.
Ta pierwsza (producenta) ma tylko i wyłącznie „zasiać” niepewność u inwestorów, a tym samym przekonać ich do „jedynie słusznej drogi (prawnej)” – bazując tylko i wyłącznie na wyrywkowym i „sierocym” przepisie PB.
Idę o zakład, ze w przypadku drogi sadowej producent nie podniesie tego argumentu – choćby z przyczyn podanych przez Barbossę (inne przepisy prawne).

Taki przykład,
Ktoś izolował ścianę fundamentową lepikiem asfaltowym, a na to przykleił styropian – a jak powszechnie wiadomo, takiej sytuacji, producent styropianu nie zaleca.
Jaki przepis PB naruszono?
Link do komentarza
Cytat

Tylko z chęci czystej polemiki.
Zupełnie czym innym jest jakaś interpretacja, przygotowana dla potrzeb zamawiającego ? czyli w tym przypadku producenta ?systemu?, a zupełnie czym innym interpretacja dla potrzeb procesowych.
Nie stawiałbym tu znaku równości.
Ta pierwsza (producenta) ma tylko i wyłącznie ?zasiać? niepewność u inwestorów, a tym samym przekonać ich do ?jedynie słusznej drogi (prawnej)? ? bazując tylko i wyłącznie na wyrywkowym i ?sierocym? przepisie PB.
Idę o zakład, ze w przypadku drogi sadowej producent nie podniesie tego argumentu ? choćby z przyczyn podanych przez Barbossę (inne przepisy prawne).

Taki przykład,
Ktoś izolował ścianę fundamentową lepikiem asfaltowym, a na to przykleił styropian ? a jak powszechnie wiadomo, takiej sytuacji, producent styropianu nie zaleca.
Jaki przepis PB naruszono?



Pojęcia nie mam powiem szczerze, ale na temat tego sposobu izolacji tez była kłotnia na forum i też podniosły się krzyki - jak to?, czemu nie? i inne bzdury mimo, ze eksperci firm dostarczających lepiki stanowczo odradzali takie metody, a w Aprobatach od styropianu tez wyraźnei było to zakazane. Ale cóż - teoretyków jest zawsze wielu a pewno robią zgodnie z zaleceniami a na forum sie mądrzą. Nie wnikam.

Nie mam piojęcia jaki to przepis PB powtarzam. Pewno jakiś zapis jest. Możemy poszperać.
Jeżeli izolacja jest roziązaniem systemowym i ma być składnik A+B+C a nie A+b+C to tu trez by można było dojść swoich racji, gdyby izolacja z przyczyn złego wykonania nie spełniła swojej roli.

Jeżeli chodzi o sieroce przepisy. Tu się nie zgadzam albo się zgadzam pod warunkiem, że będę miał 100% pewność do Twojej interpretacji. Generalnie wszystko jest obwarowane w naszym życiu przepisami, to czemu akurat ocieplenie systemowe ma nie być. Powtarzam, ja rozumiem to tak - skoro płacę za system a wykonawca sprzedając (wykonując) mi system faktycznie używa produktów nie systemowych to robi mnie w balona. Rozwiązanie takie nie jest w pełni gwarantowane przez systemodawcę i jak mi coś po roku wyjdzie (kolor, rysa itp) to czyja to wina??? - -cwaniaka co robił po swojemu wbrew zaleceniom.

No weź kolego załóż w samochodzie 4 rózne opony i miej prtensję, ze ściaga w lewo, w prawo, nie hamuje, itd itp. No chyba jakiś zasad musimy się trzymać, bo tak to nam grozi zupełna samowolka.

System to pojęcie odnoszące się do różnych technologii - domy kanadyjskie, system YTONG, itp, itd. I śmiem przypuszczać, że to też można podciągnąć pod ten "nieszczęsny" zapis w PB, o który tyle krzyku.

Skoro PB nie ma sensu to uprawnienia budowlane też nie, bo każdy mądrala może budować w swój najlepszy wymądrzony sposób wbrew zaleceniom producentów, konstruktorów i reszty fachowców.. Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Skoro PB nie ma sensu to uprawnienia budowlane też nie, bo każdy mądrala może budować w swój najlepszy wymądrzony sposób wbrew zaleceniom producentów, konstruktorów i reszty fachowców..



No nie. Zbyt daleko idący wniosek z tego co pisałem.
Pisałem jedynie, że podpieranie się w tym konkretnym przypadku przepisami PB jest sztuczką marketingową – tyle i nic poza tym.
Konkretnie chodzi o zapis – dla jasności pogrubiony :

Cytat

Poszczególne składniki systemu (zaprawy klejące, siatki, zaprawy tynkarskie itd.) nie są wyrobami budowlanymi. Zamiana poszczególnych elementów w systemie (np. siatki lub kleju) skutkuje nie tylko utratą wszelkich gwarancji na dany system udzielanych przez producenta, ale jest złamaniem przepisów prawa budowlanego, za co bezpośrednie konsekwencje mogą ponieść osoby pełniące samodzielne funkcje w budownictwie, czyli kierownik budowy oraz inspektor nadzoru.



Co jest w ewidentnej sprzeczności z przytoczoną wcześniej definicją :

Cytat

W myśl zapisów z Ustawy o wyrobach budowlanych z dnia 16 kwietnia 2004 r., brzmiących następująco: "Ilekroć w ustawie jest mowa o: wyrobie budowlanym - należy przez to rozumieć rzecz ruchomą, bez względu na stopień jej przetworzenia, przeznaczoną do obrotu, wytworzoną w celu zastosowania w sposób trwały w obiekcie budowlanym, wprowadzaną do obrotu jako wyrób pojedynczy lub jako zestaw wyrobów do stosowania we wzajemnym połączeniu stanowiącym integralną całość użytkową i mającą wpływ na spełnienie wymagań podstawowych (....)"



Przy czym, zapewne przez „zapomnienie” nie do końca przytoczyli tą definicję bo „zgubili” istotną końcówkę:

Cytat

o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane



Bo wtedy wypadałoby przytoczyć, którego warunku (wymagania podstawowego) nie spełniono – a tego uczynić się nie da.


Jest to typowy bełkot marketingowy, liczący na niewiedzę potencjalnych nabywców – a jak dowodzą niektóre umieszczone w tym wątku wpisy – spełniający oczekiwania producenta.


Link do komentarza
Dosadniej i bardzo trafnie ujął to Barbossa:
Cytat

....tekst ze strony cwaniaków ukrywających się pod nazwą Stowarzyszenia Na Rzecz Systemów Ociepleń
chciałoby się powiedzić, że nikt o zdrowych zmysłach nie podszedłby do tego tematu tak jak to w tym cytacie stoi (w sprawie odpowiedzialności itp), niestety mamy zrzeszających się idiotów-filozofów, którzy nasionka kretynizmu rozsiewają, a co najgorsze, trafia to na podatny grunt (czyt. do innych idiotów) i tak tworzy się samonapędzajace się kółeczko wzajemnej adoracji, niebezpieczne dla końcowego odbiorcy ich produkcji,
całe to lobbowanie i takie interpretacje to swoista forma nepotyzmu i dupochron, nic więcej


Link do komentarza
Cytat

Chciałbym tylko przypomnieć że dyskusja dotyczy tego że wykonanie ocieplenia elewacji innym sposobem niż systemowo jest rażącym naruszeniem przepisów budowlanych.

Tylko dlaczego padły w tym wątku sformułowania o łamaniu przepisów budowlanych jak ocieplenie jest wykonane nie systemowo.



Dla ułatwienia podaję, te przywołane, ale pominięte, przez autorów cytatu, wymagania podstawowe (PB Art.5.1.)

Cytat

1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji
użytkowania energii;



Link do komentarza
To na upartego punkt a i c można by podciągnąć no i może f gdyby wykonawca zamiast 12 cm izolacji w ramach oszczędności dał mniej (tu już tragizuję ale skoro samowolka to samowolka). Jest to gdybanie z mojej strony ale nie można z drugiej strony lekceważyć niezgodności i zakładać, że nie są wykroczeniem. Wszystko co pominiemy z projektu lub zmodyfikujemy, a będzie miało wpływ na ewentualną "katastrofę" może być powodem roszczeń jednej ze stron. W tym przypadku inwestora. A kto beknie - nadzorca procesu czyli kierownik budowy. Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...