Skocz do zawartości

Kiedy zwróci się instalacja pompy ciepła?


Recommended Posts

Ten kto to pisze że pompa ciepła zwraca się przeż wiele lat jest w zupełności prawdą. Dodam że z pompy ciepła z dolnym źrudłem energii ( poziomym) nie uzyskamy tyle ciepła co z gazu. Zamontowałam taką pompe i twierdzę że to totalny niewypał. Firma gwarantowała mi że za ogrzewanie i ciepłą wode zapłace około 2000 za rok a ja w zimie płacę 2000 na dwa miesiące i jest w domu zimno.Firma Viesman proponowała mi że zamontuje jakąś turbo grzałkę ale wtedy wzrosną opłaty za prąd. Zastanawiam się nad doprowadzeniem do domu gazu. Będę płacić i bendę miała ciepło, teraz płacę i mam zimno..
Link do komentarza
Ja w swoim domu chcę założyć pompę ciepła (powietrze-jako dolne źródło) oraz kuchenkę i piekarnik na prąd. Kuchenka indukcyjna o 95% sprawności, gdzie gaz ma tylko 55% Pozbywając się gazu nie płacę drogiego abonamentu gazowni i śpię spokojnie że rusek nie podniesie ceny za gaz Wszystko na prąd Pompa ciepła - unit zewnętrzny w zabudowaniu i z doprowadzonym ciepłem odpadowym, które zawsze jest na plusie - co zwiększy COP ponieważ nigdy w zimie nie będzie podnoszona temperatura z np. -10 do +22 tylko z +np5 do tych 22C Pompa powietrze-woda powinna się sprawdzić Kto jeszcze ma takie zdanie?proszę o wypowiedzi Pozdrawiam.
Link do komentarza
Czy naprawy i serwis pompy ciepła oraz jej wymiana po 20-25 latach są tańsze od abonamentu za gaz? A może lepiej pomyśleć o izolacji domu, to się nie psuje, nie wymaga serwisowania i "COP" ma większy niż najlepsze pompy.
Dodam, ze ekonomiczna izolacja termiczna to taka, przy której nieekonomiczne jest centralne ogrzewania - czyli i pompa ciepła "grzejąca" zasobnik.
Link do komentarza
Ja mam pompe, zrodlo dolne: sondy, zrodlo gorne: podlogowka, do tego kuchenka indukcyjna, piekarnik na prad. Zero gazu, zero problemu. Mam cieplo i bezobslugowo. Zeszloroczny rachunek za prad to 4000zl. W tym roku mysle ze bedzie okolo 5000zl. Jesli z tej sumy odlicze prad zuzywany nie na grzanie to jak byk wychodzi 2000-2500zl. Nigdy bym nie zamienil pompy na nic innego. Temperatura w domu 23C (dzieci). Uwaga do zyzio: moim zdaniem ktos popelnil bledy przy instalacji twojwj pompybil, zrobil zbyt male zrodlo dolne i/lub zle dobral moc pompy. Poza tym poziome zrodlo dolne to najmniej efektywne rozwiazanie. No i nie Viesman tylko Nibe jak w moim przypadku. Pozdrawiam...
Link do komentarza


Cytat

Ja mam pompe, zrodlo dolne: sondy, zrodlo gorne: podlogowka, do tego kuchenka indukcyjna, piekarnik na prad. Zero gazu, zero problemu. Mam cieplo i bezobslugowo. Zeszloroczny rachunek za prad to 4000zl. W tym roku mysle ze bedzie okolo 5000zl. Jesli z tej sumy odlicze prad zuzywany nie na grzanie to jak byk wychodzi 2000-2500zl. Nigdy bym nie zamienil pompy na nic innego. Temperatura w domu 23C (dzieci).
Uwaga do zyzio: moim zdaniem ktos popelnil bledy przy instalacji twojwj pompybil, zrobil zbyt male zrodlo dolne i/lub zle dobral moc pompy. Poza tym poziome zrodlo dolne to najmniej efektywne rozwiazanie. No i nie Viesman tylko Nibe jak w moim przypadku. Pozdrawiam...


Z tym, ze w tak dużych domach 300-350m2 ( sądząc po rachunkach)coraz większy sens mają systemy zadaniowe i strefowe.
Chodzi też o utrzymanie systemu na emeryturze. Jak Pan sądzi ile wyniosą koszty napraw 20--letniej pompy? Co Pan zrobi gdy moda na pompy minie - nie będą produkowane? Przecież koszty energii, katastra, pełnoletnie dzieci nie będą mieszkały z rodzicami... spowodują jak to jest w innych krajach, że domy będą 70-90-110 m2 ze świetną izolacją, a to wyklucza p.c.. Pompa ciepła to fatalna inwestycja, o czym się Pan przekona. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
pompa zwraca się lub nie zależnie od tego co jest alternatywą. Jeżeli mamy gaz sieciowy lub zakładamy opalanie olejem, to oczywiście zwracać będzie się na tyle długo, że możemy przyjąć założenie, że to żaden interes. Ale jeśli mamy gaz z pięknej butli w ogrodzie to zwróci się dość szybko. Ponadto koszty energii (każdej: gazu, oleju, prądu) bedą już tylko rosły. Więc nawet niewielka oszczędność którą dzisiaj daje pompa z roku na rok będzie większa. A fakt, że dzisiaj wydamy więcej na instalację (jeżeli stać nas na to żeby wydać) może zaowocować w przyszłości kiedy niekoniecznie będzie nas stać na płacenie 1000 -1500zł miesięcznie za energię i oszczędność 20-30 % na pompie może okazać się zbawienna. Dlatego ten kogo stać dzisiaj zainwestować w rozwiązania przyszłosciowe oszczędzające energię powinien to robić. Z czasem dzisiejsze pompy będą posiadały jeszcze wyższe sprawności ale żeby ich użyć warto przygotować instalacje w domu tak aby można było je stosować...
Link do komentarza
Większość sprzedawców / wykonawców w celu obniżenia ceny usługi nie montuje sterowania automatycznego i poleca ręczne / jak ci zimno to sobie podkręć, jak za gorąco to odkręć/- koszt ca 160-200 zł/pętlę podłogówki. Poza tym nie wykorzystują akumulacji cieplnej budynku, bo o niej nie mają pojęcia. Wiele firm to techniczna gówniarzeria, nastawiona tylko na maksymalizację zysku. Pompy ciepła są ok., a za darmo nie ma nic..
Link do komentarza
Myślę o założenu pompy ciepła z głębinowym wymiennikiem.
Zastanawiałem się kiedy to się zwróci... Moje obliczenia są takie:

Różnica pomiędzy założeniem Pieca gazowego (taki wchodiz w rachubę) a pompą ciepła jest około 50000. Mówię o całym ogrzewaniu na dom około 300m2 (podłogówka kaloryfery gdizeniegdize, pompa (lub piec), znbiornik itd). Tak więc mamy 50000 do "odrobienia.

Roczne rachunki na prąd (za samo ogrzewanie i cwu) przy użyciu PC to (jak zobaczyłem na tym forum i na innych) powinny być jakoś około 2-2,5 tys zł.
Roczne rachunki za gaz były by około 6000 zł.

Więc mamy około 3-3,5 tys różnicy rocznie.

Szybkie obliczenia w głowie mówią żę po jakichś 16 latach pompa powinna nam się zwrócić. Czy to szybko? Niewiem... poważnie nadtym się zastanawiam...

Wiem że piszą tu osobu dośwadczone więc mozę określą się do tego. Może użytkownicy PC napisza ile to naprawdę kosztuje. Widizałem że pompa która poleca mi firma ma 1,3kW. WIadomo że nie pracuje ciągle ale jakie jest zużycie realne tej sprężarki?

Dzieki za odpowiedz. SPoro osób nato czeka.
Link do komentarza
ja mam PC IVT(CO+CWU) i dolne żródło płaskie , bo glina i podłogówka w całym domu 170m2 +kaloryfery w łazienkach, najwyższy rach za 2mies 1200zł zeszła zima a śr -20C prąd jeszcze budowlany , a system nie wyregulowany Dla mnie rewelacja!.
Link do komentarza
Cytat

ja mam PC IVT(CO+CWU) i dolne żródło płaskie , bo glina i podłogówka w całym domu 170m2 +kaloryfery w łazienkach,
najwyższy rach za 2mies 1200zł zeszła zima a śr -20C prąd jeszcze budowlany , a system nie wyregulowany
Dla mnie rewelacja!.


Może niekoniecznie to zasługa pompy! 1200 za zeszłą zimę to normalne jak dom Pan zaizolował.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 6 miesiące temu...
Gość Dezet
Nie przeliczałem czasu zwrotu kosztów PC- już na wstępie za droga inwestycja. Wolę dołożyć izolacji dachu i ścian zewnętrznych, niż \"ładować\" kasę w prąd do pracy PC. Ktoś tu napisał 1200zł za 2 miesiące- to ma być oszczędnie? Mam na szczęście gaz ziemny i mimo, że drożeje, nie jest tragicznie, co prawda oszczędnie, ale aktualnie całorocznie 2800zł za c.o. (temp. w zimie ok 22-23st.) i cwu i gotowanie (2 osoby). Jak się przeprowadzę do nowego domu zobaczymy ile to wyniesie, ale jestem optymistą. Na wszelki wypadek, przyszłościowo zamierzam przygotować ewentualne \"wpięcie\" się w instalację dla pompy ciepła...
Link do komentarza
Gość adiqq
Cytat

Ten kto to pisze że pompa ciepła zwraca się przeż wiele lat jest w zupełności prawdą. Dodam że z pompy ciepła z dolnym źrudłem energii ( poziomym) nie uzyskamy tyle ciepła co z gazu. Zamontowałam taką pompe i twierdzę że to totalny niewypał. Firma gwarantowała mi że za ogrzewanie i ciepłą wode zapłace około 2000 za rok a ja w zimie płacę 2000 na dwa miesiące i jest w domu zimno.Firma Viesman proponowała mi że zamontuje jakąś turbo grzałkę ale wtedy wzrosną opłaty za prąd. Zastanawiam się nad doprowadzeniem do domu gazu. Będę płacić i bendę miała ciepło, teraz płacę i mam zimno..



To może ja napiszę trochę o sobie
PC 8kw z kolektorem poziomym (550mb, glina), koszt CO+CWU od 1.11 do dzisiaj około 1700zł (wg podlicznika), z tego samo CO około 1200zł od 1.11 do końca okresu grzewczego.
PC+DZ+kotłownia kosztowała mnie około 37tys.
Dom około 135m2 powierzchni użytkowej (22,25-22,75C) + dogrzewana piwnica(15,5-16C) Ogrzewanie podłogowe w całym domu. Zużywamy dużo CWU,tak koszty pewnie byłyby jeszcze niższe(zużycie zimnej wody to 17m3/m)
Dodam jeszcze, że mam kilku znajomych co niedawno montowało CO z piecem na ekogroszek i całościowy koszt poniesiony przez nich jest około 14-15tys niższy.
Jestem bardzo zadowolony z wyboru i drugi raz wybrałbym tak samo.
Uczciwie dodam, że gdybym miał gaz na działce, to pewnie grzałbym dzisiaj gazem. Niestety za około 100mb przyłącza gazownia zażądała 10tys. zł. Uwzględniając tę pozycję w kosztach, dla mnie wybór był oczywisty.

aha, wszystkim niedowiarkom mogę przesłać/wkleić zdjęcie podlicznika(PC+ pompki obiegowe, taryfa G12) Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Gość cenawegla
trzeba wziąć pod uwage to że wchodza nowe unijne przepisy odnosnie emisji dwutlenku wegla przez elektrownie. tworzenie pradu bezie musialo pochodzic w wiekszym stopniu ze zrodeł naturalnych oraz elektrownie beda musialy posiadać kosztowne filtrowanie i składowanie dwutlenku węgla. Polska protestuje bo u nas wszystkie elektrownie są na wegiel, który wydobywany jest tez u nas. Spodowuje to wzrost ceny prądu i to dosyć drastycznie..
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
do ceny węgla należy doliczyć akcyzę. Wciąż nie wiadomo czy klienci indywidualni powinni ją płacić czy nie, a węgiel i bez tego nie jest taki tani.
Czasem opłaca się ogrzewać dom prądem, ale to wymaga instalacji licznika dwufazowego i zmiany taryfy z zakładem energetycznym.
Link do komentarza
  • 7 lata temu...
Gość mhtyl
15 minut temu, Gość Wojtek napisał:

pompa ciepla nigdy sie nie zwruci i tyle

Podstawowym aspektem jest komfort a nie kiedy się zwróci, ale jak lubisz z węglem sie bawić bo "taniej' to się baw.

Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość Antek
Prawie nigdzie w obliczeniach opłacalnosci pomy ciepla nie ma kosztów obowiązkowych przeglądów.Zaczynają się od 1x500zł do nawet 2x600zł w roku.To tyle ile kosztował mnie węgiel za cały rok.Gościowi zepsuła się spręzarka po roku naprawa 14 000 zł.Gwarancja nie uznana bo to podobno z jego winy(różne napięcie na fazach).A więc z opłacalnością to ściema.Po prostu luxsus.I nalezy dobrze się zastanowić czy nas na to stać
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...

Jakim cudem rachunki za prąd wzrosły o 25% i w jakiej taryfie? Daj jakieś szczegóły bo tak to brzmi jak przepowiednia o końcu świata :). Patrzyłem w tabele dostawców i o 25% nie było mowy. Wracając do pompy ciepła. Jeżeli będzie ona pracowała na potrzeby ogrzania domu o niskim zapotrzebowaniu na energię, wydasz na "prąd" tyle, ile trzeba. Przecież do tej pory musisz się ogrzewać gazem lub węglem/drewnem. Te paliwa też kosztują. Koszt przeglądu pompy ciepła do kosztu urzadzenia jest raczej znikomy i nie powinien być argumentem w podjęciu decyzji. Pytanie o zwrot inwestycji nie ma raczej większego sensu, chyba, że masz punkt odniesienia - czyli koszty poniesione do tej pory na ogrzewanie.

Link do komentarza

Po wprowadzeniu opłaty mocowej i opłaty OZE, wzrost rachunków w gospodarstwie domowym powinien wynosić około 12% a nie 25% więc faktycznie coś nie tak.  Powiedz coś więcej o swoim domu. Termomodernizujesz? Bo faktycznie im niższe zapotrzebowanie domu na energię, tym niższe będą koszty ogrzewania pompą ciepła. Przeprowadzając termomodernizację samego budynku ograniczysz straty ciepła, więc zmniejszą się koszty ogrzewania za pomocą PC . Gaz też drożeje, a węgiel w domach jednorodzinnych niedługo całkowicie wyjdzie z użytku.

Faktycznie czasem ciężko mówić o okresie zwrotu przy wymianie źródła ciepła, bo jedno się już posiada, a zapomina się kosztach inwestycyjnych poniesionych w przeszłości. W nowym budynku dużo łatwiej to policzyć, szczególnie jak się zainwestuje w fotowoltaikę, z której energia pokrywa zapotrzebowanie na energię z pompy ciepła, więc tak naprawdę nie trzeba płacić za "paliwo".

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...