Skocz do zawartości

Uziemiony fundament


Gość

Recommended Posts

Widziałem u znajomego uziemienie instalacji elektrycznej wykonane na etapie zalewania ławy fundamentowej. Belki zbrojenia w ławie okalają cały budynek. Do belek w tych dwóch różnych miejscach przymocowane zostało wyprowadzenie uziemienia pionowo do góry. Jak twierdzi znajomy istotna jest odległość między tymi wyprowadzeniami, o to trzeba pytać fachowca. Podobno gdy te wyprowadzenia są za blisko siebie powstają jakieś prądy błądzące.
Tak przygotowana ława została zalana betonem, wystają tylko płaskowniki (bednarka) do dalszego podłączenia według potrzeb.
Zaletą tego rozwiązania ma być to, że cała ława fundamentowa staje się uziemieniem oraz to, że uziemienie w ławie nie skoroduje.
Ciekawe czy takie rozwiązania nie jest szkodliwe?

Józek
Link do komentarza
Opisany sposób wykonania uziemienia jest jak najbardziej prawidłowy i powszechnie stosowany. Wyprowadzenia uziomów powiny być ze sobą połączone, a do zacisku przyłączeniowego mocuje się główną szynę wyrównawczą z podłączonymi uziomami od metalowych elementów instalacji wodociągowej, grzewczej oraz przewód ochronny od instalacji elektrycznej.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...
Poszukaj na forach elektryków. Tam jest sporo informacji.
Ja coś takiego zrobiłem w sposób niefachowy bo i elektrykiem nie jestem icon_biggrin.gif . 5 prętów o metrowej długości powyginałem pod kątem prostym mniej więcej w połowie. 4 z nich przywiązałem drutem wiązałkowym na 4 rogach domu do wierzchniego drutu zbrojeniowego jako uziemienie instalacji odgromowej. A piąty umieściłem w kotłowni gdzie będę miał rozdzielnię elektryczną. Wiem, że lepiej jest je przyspawać ale nie było czasu ani sprzętu. Dla świętego spokoju sprawdzę opór uziemienia czy aby napewno jest poniżej 10 omów.
Roboty było na 15 minut. A robić pozniej uziemienie otokowe albo wbijac szpilki uziemiajace to dodatkowa strata czasu no i pieniedzy.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...