Skocz do zawartości

Problem z ciśnieniem wody


Cley

Recommended Posts

Witam wszystkich,

mam w domu problem z ciśnieniem wody w instalacji. O co chodzi? Otóż na wejściu do budynku ciśnienie jest duże, około 6 barów. Z obawy przed uszkodzeniem elementów instalacji (baterii) założyłem reduktor. Problem mam taki: jak ustawie (metodą prób) ciśnienie 3 bary, to barometr przy piecu (na pojemnościowym ogrzewaczu wodu) przez jakiś czas pokazuje 3 ale później ciśnienie powolutku dobia do 5-6 atm. No i wtedy zaczyna mi ciec woda z zaworu zabezpieczającego. Natomiast jak okręcam wodę w kranie to ciśnienie spada do 1 bara. To że spada to normalne ale dlaczego aż tak. Przez to pod prysznicem woda z dysz do masażu leci jak z konewki. Moje pytanie brzmi: czy to normalne, że ciśnienie mimo reduktora tak wariuje? Czy zawór zabezpieczający nie jest wadliwy, skoro już przy 5 barach cieknie mi z niego na podłogę? Co mogę zrobić aby mieć odpowiednie ciśnienie wody bez przykrych efektów (cieknąca woda z zaw. zabez.) i bez ryzyka uszkodzenia instalacji?

Będę wdzięczny za radę.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Zawór bezpieczeństwa jest po to właśnie, żeby upuszczał wodę z podgrzewacza w przypadku wzrostu ciśnienia i jeśli nie jest to dla Ciebie uciążliwe to możesz to tak zostawić - to nie jest błąd. Ciśnienie wody wzrasta ponieważ podnosi się temperatura wody w podgrzewaczu.
W wykonywanych przeze mnie instalacjach, żeby ograniczyć zjawisko kapania wody z zaworu bezpieczeństwa stosuję następujące rozwiązanie: na wejściu zimnej wody do podgrzewacza montuję trójnik i prowadzę rurę na wysokość ponad górny poziom podgrzewacza, tam montuję następny trójnik i naczynie wzbiorcze typu D oraz zawór bezpieczeństwa 8 bar, średnica rury i zaworu bezpieczeństwa 3/4", pojemność naczynia wzbiorczego w zależności od pojemności podgrzewacza c.w.u. - najczęściej 8 - 12 l. To rozwiązuje problem kapania wody z zaworu bezpieczeństwa
Link do komentarza
Rozumiem po co jest zawór bezp. Zastanawia mnie tylko czy cos sie z nim czasem nie stało. Z instalacji tej korzystam od ponad roku i wcześniej nie zauważylem żeby woda z zaworu kapała przy większym ciśnieniu. Opisane rozwiązanie jest dość ciekawe tyle że ja nie jestem w stanie sobie tego sam wykonać.
Druga sprawa. Ten wzrost ciśnienia raczej nie jest wynikiem nagrzania wody (rozumiem że takie zjawissko towarzyszy ogrzaniu) gdyż woda w podgrzewaczu c.w.u. jest ciepła a ogrzewanie 'nowej' rozpoczyna się dopiero gdy ogrzana jest zużywana. Ciśnienie natomiast skacze w różnych momentach. A poza tym wzrost cisnienie obserwuję również na wejsciu zimnej wody do budynku. Czy nie jest to problem reduktora który jest zainstalowany na wejściu? Czy to normalne, że nie można ustawić granicznej /maksymalnej/ wartości ciśnienia na tym reduktorze? Czy jest taki reduktor którym mógłbym ustalić konkretną wartość ciśnienia, która nie zostanie nigdy przekroczona?
Link do komentarza
Reduktor ciśnienia obniża ciśnienie wody o stałą, ustaloną wartość. Jeżeli w sieci wodociągowej występują skoki ciśnienia, to takie same skoki ciśnienia będą występowały w Twojej instalacji. Zjawisko to można ograniczyć stosując na wejściu zbiornik buforowy zimnej wody.
Link do komentarza
Zastosowanie reduktora na zasilaniu budynku w wodę nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż nie gwarantuje utrzymanie stabilnego ciśnienia w instalacji domowej. Jego działanie polega na dławieniu przepływu wody i przy dużym poborze dochodzi do znaczącego spadku ciśnienia. Dlatego w takich sytuacjach powinien być zamontowany zbiornik przeponowy z zaworem elektromagnetycznym sterowanym wyłącznikiem ciśnieniowym. Poduszka powietrzna zbiornika stabilizuje ciśnienie w instalacji niezależnie od ciśnienia zasilania i poboru wody, a wyłącznik ciśnieniowy utrzymuje je w nastawionych granicach . Zbiornik pełni też funkcję naczynia rozszerzalnego dla obiegu ciepłej wody, gdy w wyniku podgrzewania następuje zwiększenie jej objętości. Natomiast opisane zjawiska w instalacji są spowodowane:
- wzrost ciśnienia następuje w wyniku podgrzewania wody kora nie ma gdzie się rozszerzać, gdyż reduktor działa w tym przypadku jak zawór zwrotny lub w wyniku nawet minimalnej nieszczelności zaworu w reduktorze, co prowadzi do wyrównania cisnienia po obu stronach reduktora.
- spadek ciśnienia przy przepływie wody powoduje źle dobrany reduktor o zbyt małej przepustowości lub jego uszkodzenie.
Link do komentarza
witam
Pytając o redktor miałem na myśli opis mechanizmu we wnątrz. icon_idea.gif
jeżeli działa on na zasadzie kryzy to przedstawiony przez ciebie efekt jest jak najbardziej prawidłowy (a typ reduktora jest źle dobrany, gdyż jego pracę ustala się la przepływu cieczy, a przy braku takowego ciśnienie się wyrównuje,
jeżeli działa on na zasadzie suwaka to masz źle dobraną wielkość o czym świadczy spadek ciśnienia podczas przepływu wody, natomiast wzrost ciśnienia jest efektem podgrzewania wody (co łatwo sprawdzić przez poprzez zamknięcie zaworu przed zasobnikiem, bądź piecem dla) lub nieszczelności suwaka czyli wadliwości zaworu.

Część rzeczy powtórzyłem po moich przedmówcach, aby zachować pewien tok wypowiedzi.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...