Skocz do zawartości

Ogrzewanie mieszkania piecem gazowym-praktykująca


anna.k

Recommended Posts

Od niedawna mieszkam w mieszkaniu z ogrzewaniem na gaz. Nie bardzo się znam na tym wszystkim. Potrzebowała bym kilku porad. A mianowicie, wyczytałam że w pokoju w ktr jest sterownik, kaloryfery powinny być odkręcone, czy to znaczy że jeżeli znajduje się on w pokoju w ktr rzadko przebywam powinnam mimo wszystko cały czas mieć odkręcone grzejniki na maksa?
Link do komentarza
Cytat

Od niedawna mieszkam w mieszkaniu z ogrzewaniem na gaz. Nie bardzo się znam na tym wszystkim. Potrzebowała bym kilku porad. A mianowicie, wyczytałam że w pokoju w ktr jest sterownik, kaloryfery powinny być odkręcone, czy to znaczy że jeżeli znajduje się on w pokoju w ktr rzadko przebywam powinnam mimo wszystko cały czas mieć odkręcone grzejniki na maksa?



Tak kaloryfery powinny być odkręcone.

Albo przenieść się do pokoju ze sterownikiem ,albo sterownik przenieś do pokoju w którym włączone są grzejniki .
Link do komentarza
Cytat

Dziękuje bardzo za odpowiedź, jest bardzo pomocna. Mam nowe pytanie. Dotyczy histerezy . Jaka powinna być różnica miedzy temperaturą przy ktr piec się włącza a tempr. przy ktr piec się wyłącza? Czytając rożne fora zdania są podzielone, raz duża raz mała. Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_confused.gif">:



Ogólnie  czym większa  histereza tym rzadziej włącza się piec  a częsty rozruch pieca powoduje większe zużycie   .
Minusy to większe wahania temperatury w pomieszczeniu mniejszy komfort cieplny.  

Tu nie ma normy zależy od materiałów użytych do budowy domu oraz ocieplenia .

Nie ma konieczności ustawiania w ogóle histerezy (różnicy temperatur) przy dużej akumulacji .  
Wszystko zależy właśnie od akumulacji .Przy braku akumulacji  np.  ścian  budynku (ocieplenie od środka w mieszkaniu)   konieczne jest ustawianie histerezy ponieważ piec włączał by się bez przerwy.    .


Musi Pani to przetestować ,brać pod uwagę częstość włączeń pieca ,komfort cieplny w mieszkaniu  ,oraz zużycie gazu na dobę .
Link do komentarza
Zanim piec się na nowo włączy temperatura spada bardzo powoli i w mieszkaniu robi się zimno. Sprawdzałam histerezę, jest ustawiona na 0,4 i można przestawić tylko na cały stopień. Co zrobić aby piec częściej się włączał? Mam piec VITOPEND 100 dwu funkcyjny i programator EUROSTER 2006. Czy jak będzie zimno ręcznie przestawić temperaturę przy ktr piec ma się włączyć, za jakiś czas będzie wyłączony długo i znowu będzie zimno czy znowu mogę ręcznie przełączyć temp. Nie powoduje to większego zużycia gazu?
Link do komentarza
Cytat

Zanim piec się na nowo włączy temperatura spada bardzo powoli i w mieszkaniu robi się zimno. Sprawdzałam histerezę, jest ustawiona na 0,4 i można przestawić tylko na cały stopień. Co zrobić aby piec częściej się włączał? Mam piec VITOPEND 100 dwu funkcyjny i programator EUROSTER 2006. Czy jak będzie zimno ręcznie przestawić temperaturę przy ktr piec ma się włączyć, za jakiś czas będzie wyłączony długo i znowu będzie zimno czy znowu mogę ręcznie przełączyć temp. Nie powoduje to większego zużycia gazu?



 Już częściej nie będzie się włączał .Ale może Pani podnieść o jeden stopień temperaturę wtedy dolny próg uruchomienia też będzie wyższy o 1 stopień .

Proszę postawić termometr w tym miejscu w którym Pani najczęściej przebywa i porównać z temperaturą na wyświetlaczu programatora .
Można też zmienić miejsce programatora bo to miejsce o słabej cyrkulacji powietrza dlatego wolno reaguje .
 
Tu są zasady montażu tego ustrojstwa.
Programator przeznaczony jest do montażu naściennego wewnątrz pomieszczeń na wysokości ok. 1,5m nad posadzką.
 Unikać miejsc silnie nasłonecznionych, blisko urządzeń grzewczych lub chłodniczych, bezpośrednio przy drzwiach i oknach i innych tego typu lokalizacji, gdzie pomiar temperatury mógłby być łatwo zakłócony przez warunki zewnętrzne.
 Unikać miejsc o słabej cyrkulacji powietrza, np. zasłoniętych meblami.
 Unikać miejsc wilgotnych ze względu na negatywny wpływ wilgoci na trwałość eksploatacyjną urządzenia.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Od niedawna mieszkam w mieszkaniu z ogrzewaniem na gaz. Nie bardzo się znam na tym wszystkim. Potrzebowała bym kilku porad. A mianowicie, wyczytałam że w pokoju w ktr jest sterownik, kaloryfery powinny być odkręcone, czy to znaczy że jeżeli znajduje się on w pokoju w ktr rzadko przebywam powinnam mimo wszystko cały czas mieć odkręcone grzejniki na maksa?


Witam!
Przypominam, że Vitopend podobnie jak wszystkie nowoczene kotły posiada modulację mocy palnika. przy prawidłowej pracy nie powinien włączać się i wyłączać tylko utrzymywać zadaną temperaturę.
Jeśli na grzejnikach są założone termostaty proponuję odkręcić je na max bo to nie ma juz takiego znaczenia jak grzanie z podzielnikami ciepła gdyż rozlicza się Pani poprzez licznik gazu. Gdy mieszkanie sie wygrzeje praca kotła sie unormuje i bedzie ciepło. Proszę się nie przejmować grzaniem mało uczęszczanego pokoju. Sterownik w przedpokoju lub w pokoju gdzie przebywamy najczęściej.
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Cytat

Witam!
Przypominam, że Vitopend podobnie jak wszystkie nowoczene kotły posiada modulację mocy palnika. przy prawidłowej pracy nie powinien włączać się i wyłączać tylko utrzymywać zadaną temperaturę.



Hmm, mowa chyba o utrzymaniu temperatury wody w układzie a nie temperatury w mieszkaniu. Viopend standardowo nie jest wyposażony w termometr otoczenia.
Link do komentarza
Mowa o histerezie na sterowniku.
Piec jak grzeje to temperatura na nim dochodzi nawet do 60-70 stopni. A jak się wyłączy temperatura spada i zanim znowu się włączy spada nawet do 30 stopni czy to dobrze. Nie pójdzie przez to więcej gazu. Czy może powinnam jakoś utrzymać tę temp na piecu ale jak?
Link do komentarza
Mogłabyś coś więcej napisać. Nie rozumie "piszczeć jakby powietrze gdzieś uchodziło". I co piszczy - piec?

Na szybko mogę napisać, że gdy ciśnienie w układzie jest małe to pompa w piecu wydaje taki dziwny dźwięk jakby mieliła wodę z powietrzem. Natomiast przy pralce mam taki jakiś "trefny zawór", że gdy pralka wodę pobiera to ten zawór dziwnie szumi.

Ale żeby piec piszczał- nie wiem, nie spotkałem się. Może coś jest z wentylatorem?

Spróbuj mi bardziej dokładnie ten dźwięk opisać. Może uda mi się ci pomóc - rodzice mają też Vitopenda 100. Edytowano przez JacekW81 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Ten kocioł niskotemperaturowy , tak jak inne tego typu, osiąga taką temperaturę, jaką mu „zadasz” (raczej niską) – przy czym, dzięki wbudowanemu elektronicznemu regulatorowi obiegu kotłowego, jest przystosowany do pracy z podwyższoną temperaturą wody kotłowej.
Ten kocioł, jest zaprojektowany tak, że może pracować bez czujników (sterowników) temperatury pomieszczeń – jest to tylko w opcjach tego kotła.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...