Skocz do zawartości

zabudowa zagrodowa a nie rolnik


beta111

Recommended Posts


Witam użytkowników.
Dostałam WZ w niej napisane- warunki zabudowy to: zabudowa zagrodowa.Nie jestem rolnikiem,jendak po podpytaniu w gminie i starostwie mowią ,ze nie bedzie problemu budowac,poniewaz w tej samej WZ'tce piszą,ze: nie wymagana jest zgoda na odralnianie gruntów i wyłączanie z produkcji rolnej, grunty rv.
Brak mzp.

Pani (jedna z kilku,bo kazda mowi inaczej,aczkolwiek pozytywnie) w starostwie doradzala ,zeby na wszelki wypadek zaprojektowac pomieszczenie gospodarcze na działce
Jak Waszym zdaniem to wygląda?
Link do komentarza
Albo nie za bardzo zrozumiałaś co mówili, albo urzędniczki nie miały zielonego pojęcia i plotły farmazony.
Na początek definicja z Rozporządzenia w sprawie WT…


Cytat

3) zabudowie zagrodowej - należy przez to rozumieć w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych,



1. Zabudowa zagrodowa jest to specjalny typ zabudowy przeznaczony tylko dla rolników (ustawowych).

2. Rolnik ustawowy to osoba :
- posiadająca wykształcenie rolnicze, lub minimum średnie (obojętnie jakie),
- posiadająca powyżej 1ha użytków rolnych.

3. Zabudowa zagrodowa jest możliwa dla rolnika ustawowego, który:
- jest zameldowany w danej gminie lub (uznaniowo) w gminie sąsiedniej,
- posiada wymagany areał w danej gminie, czyli – jeśli jest MPZP, ponad 1ha, a jeśli nie ma MPZP, to minimum średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.

4. W przypadku zabudowy zagrodowej ziemia (grunt) pod budynkami (pod zabudową) pozostaje dalej jako rolny. Jest to jedyny rodzaj zabudowy w którym nigdy nie trzeba było, (ani obecnie) „odrolniać gruntów” – bez względu na ich klasę.
Link do komentarza
Cytat

Albo nie za bardzo zrozumiałaś co mówili, albo urzędniczki nie miały zielonego pojęcia i plotły farmazony.
Na początek definicja z Rozporządzenia w sprawie WT…


Dlatego pytaliśmy kilka razy w przeciągu 1mca,za każdym rozmowa z innym urzędnikiem.
Wszyscy argumentowali swoją opinie właśnie punktem 3,6 o wyłączeniu gruntów,o to on w całości:

3.6 Informacja dotycząca klasyfikacji gruntu przeznaczonego pod inwestycje:
planowana inwestycja położona jest na gruntach rolnych klasy RV;nie jest wymagana zgod nazmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz wyłączenie gruntów rolnych z użytkowania rolnego.

sprawa była w urzędach przedstawiona jasno..więc zagadka,a nedługo chę składać pozwolenie na budowę.
Link do komentarza
A jaki to ma związek z zabudową zagrodową – bo napisałaś:

Cytat

Dostałam WZ w niej napisane- warunki zabudowy to: zabudowa zagrodowa. Nie jestem rolnikiem ,......



Zwracam uwagę na:
Cytat

3.6 Informacja dotycząca klasyfikacji gruntu przeznaczonego pod inwestycje:

planowana inwestycja położona jest na gruntach rolnych klasy RV;nie jest wymagana zgod nazmianę przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz wyłączenie gruntów rolnych z użytkowania rolnego.



Jest to tylko informacja (wymagana) co do terenu – dla zabudowy zagrodowej jest bez znaczenia, chyba, że WZ nie „opiewa” na zabudowę zagrodową, tylko na „normalną” zabudowę, czyli na budynek (budownictwo) jednorodzinny.
Link do komentarza
Cytat

Jest to tylko informacja (wymagana) co do terenu – dla zabudowy zagrodowej jest bez znaczenia, chyba, że WZ nie „opiewa” na zabudowę zagrodową, tylko na „normalną” zabudowę, czyli na budynek (budownictwo) jednorodzinny.



Dokładne warunki zabudowy z WZ :
Projekt o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na:
budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego w zabudowie zagrodowej wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działce ..(miejscowość i nr działki)

czyli co szukać ziemi na dzierzawę i udawać rolnika?

Link do komentarza
Cytat

No i zarobiłeś plusika bajbaga icon_smile.gif




To z rozpędu proszę o drugi „plusik” icon_biggrin.gif – za to:

Jak najszybciej udaj się do gminy i podpisz Oświadczenie (druk powinien być w gminie), że prowadzisz gospodarstwo role. Wójt potwierdza i jesteś rolnikiem nie tylko ustawowym, ale i „pełnoprawnym”.
Nie wiąże się to z regonami, numerami, i innymi tego rodzaju wymaganiami, ale w starostwie pozwala na te 35m2 i inne np. (z PB):

Cytat

Art. 29.
1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę
zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35
m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
b) płyt do składowania obornika,
c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25
m3,
d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości
nie większej niż 4,50 m,
e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2 ;




Ps. Z tym "plusikiem" - to oczywiście żart.


Cytat

czyli co szukać ziemi na dzierzawę i udawać rolnika?




Z treści, niestety wynika, że tak.
Nie mniej jednak, co "kraj to obyczaj". Może w tej gminie (i w starostwie) tak interpretują prawo, lub w taki sposób je "obchodzą".

A co napisałaś we wniosku o WZ? Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ale tu faktycznie zarobiłeś jeszcze tego plusika - o tym papierku z gminy kompletnie nic nie wiedziałem icon_smile.gif

Jak najszybciej udaj się do gminy i podpisz Oświadczenie (druk powinien być w gminie), że prowadzisz gospodarstwo role. Wójt potwierdza i jesteś rolnikiem nie tylko ustawowym, ale i „pełnoprawnym”.
Nie wiąże się to z regonami, numerami, i innymi tego rodzaju wymaganiami, ale w starostwie pozwala na te 35m2 i inne np. (z PB):


Normalnie szacun icon_smile.gif

Link do komentarza
Cytat

Z treści, niestety wynika, że tak.
Nie mniej jednak, co "kraj to obyczaj". Może w tej gminie (i w starostwie) tak interpretują prawo, lub w taki sposób je "obchodzą".

A co napisałaś we wniosku o WZ?



standartowe informacje,takie jak przy skladaniu WZ'tki wymagają:

rubryki z danymi,projekt domu(117 m parter bez piwnicy,poddasze uzyt.) ,pozytywne warunki przylączy mediów prąd i woda, szkic orintacyjny umieszczenia domu meszkalnego partrowego na dzialce,ksero mapki z drogą do działki.
Link do komentarza
scan chętnie Panu wyśle na priv.lecz dopiero jutro do poludnia.

Sąsiednie budynki ok 80m od mojej działki,"tak jakby" przy tej samej drodze,bo skręcając za sąsiadem własnie te 80m drogą ,w byłe pole,w szereg 20stu nowo wydzielonych działek.

Oczywiście w WZ są określone linie zabudowy,już pisze bo troche tego jest ,za jakies 15 min powinnam wrzucić.Wiec proszę o cierpliwośc. icon_smile.gif
oraz dziekuje za zainteresowanie moją sprawą
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
dopisze jeszcze funkcje zabudowy.

2.Funkcja zabudowy i zagospodarowania terenu:

a)sposób użytkowania obiektów budowlanych-zgodnie z przeznaczeniem,projektowana budowa budynku mieszkalnego z maksymalnie dwoma lokalami mieszkalnymi,w zabudowie zagrodowej na niezabudowanej działce rolnej
b)sposób zagospodarowania terenu-zabudowa,wykonanie podjazdów,miejsc parkingowych i dojść,wykonanie lub przebudowa przyłączy do sieci infrastruktury technicznej

3. Ustalenia -warunki i szczegółowe zasadey zagosp. terenu oraz jego zabudowy wynikające z przepisów odrębnych:

a)linia zabudowy-wyznaczono nieprzekraczalna linie zabudowy w odległości 4.0m od odcinka AD zgodnie z załącznikiem graficznym nr1 do decyzji;wymagane spełnienie warunków określonych w rozporządzeniach :Ministra infrastruktury z dnia 12.04.2002 w sprawie warunków technicznych,jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie oraz Ministra gosp.żywnoścowej z dnia 7.10.1997 w /s warunkow tech. ,jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie,

b)intensywność wykorzystania terenu-stosunek powierzchni projektowanej zabudowy do powierzchni działki objętej decyzją nie wyższy niz 0.19
c)wskażnik wielkości powierzchni biologicznej czynnej w stosunku do powierzchni działki-min 50%
d)szerokośc elewacji frontowej-do 13m
e)wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej-okapów dachów budynku-do 4.5m
f)geometria dachu (kąt nachylenia,wysokośc kalenicy i układ połaci dachowych):dach dwuspadowy o symetrycznych nachyleniach głównych połaci wychodzących z głownej kalenicy dachu,mieszczących sie w granicach od 35* do 45*,lub czterospadowy o nachyleniach głównych połaci mieszczących się w granicach od 20* do 45* oraz maksymalną wysokośc kalenicy 9.0m
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A jak Pan to zinterpretuje?

Zabudowa zagrodowa wykonana może być przez osobę prowadzącą działalność rolniczą. Jeśli nie prowadzi takiej działalności, jedna z sąsiednich działek musi być zabudowana (zobacz warunki z art. 61 ustawy z 27 marca 2003 roku, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; Dz. U. nr. 80,

http://isap.sejm.gov.pl/Download?id=WDU200...0717&type=3 w/w artykul jest pod tym linkiem . Edytowano przez beta111 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zabudowa zagrodowa wykonana może być przez osobę prowadzącą działalność rolniczą. Jeśli nie prowadzi takiej działalności, jedna z sąsiednich działek musi być zabudowana (zobacz warunki z art. 61 ustawy z 27 marca 2003 roku, o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym; Dz. U. nr. 80,



Nie wiem kto tak interpretuje przepisy, ale jest to interpretacja nie mająca uzasadnienia w przepisach obowiązujących tj:

- definicji zabudowy zagrodowej (przytoczonej wcześniej) i wyraźnego określenia, że chodzi o rodzinne gospodarstwa rolne, a nie o działalność rolniczą, bo można posiadać rodzinne gospodarstwo rolne i nie prowadzić działalności rolniczej i na odwrót.

- przywołana ustawa oraz jej Art.61.1 w tym zakresie mówi:

Cytat

1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;

oraz, co istotne:

4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.




Jeszcze pytanie - ile wynosi front działki, czyli ta granica przy drodze.
Link do komentarza
Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, moim zdaniem, otrzymałaś „normalne” WZ na zasadzie dobrego sąsiedztwa, a nie na zabudowę zagrodową.
Występując o PnB możesz śmiało (a nawet powinnaś) pisać tylko o budynku mieszkalnym jednorodzinnym – raczej nie używaj nigdzie sformułowania „zabudowa zagrodowa” – bo to WZ na takową nie opiewa.

Najprawdopodobniej, sąsiednia działka stanowi siedlisko (zabudowę zagrodową) i jakiś bardzo ostrożny lub zielony urbanista, namieszał , stosując wymóg kontynuacji funkcji zabudowy – zapominając, że zabudowa zagrodowa sąsiadującej działki, w pierwszej kolejności posiada funkcję mieszkaniową.
Link do komentarza
Cytat

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, moim zdaniem, otrzymałaś „normalne” WZ na zasadzie dobrego sąsiedztwa, a nie na zabudowę zagrodową.
Występując o PnB możesz śmiało (a nawet powinnaś) pisać tylko o budynku mieszkalnym jednorodzinnym – raczej nie używaj nigdzie sformułowania „zabudowa zagrodowa” – bo to WZ na takową nie opiewa.

Najprawdopodobniej, sąsiednia działka stanowi siedlisko (zabudowę zagrodową) i jakiś bardzo ostrożny lub zielony urbanista, namieszał , stosując wymóg kontynuacji funkcji zabudowy – zapominając, że zabudowa zagrodowa sąsiadującej działki, w pierwszej kolejności posiada funkcję mieszkaniową.



NO MA TO SENS ! Zgrywa sie z pozytywnymi zapewnieniami urzędników.Dzieki za poświęcony czas,wielki punkt odemnie!
Link do komentarza
  • 9 lata temu...

Witam, odgrzebie temat, czy zmieniło się coś w przepisach?

 

Mam podobnym problem, kupiłem działkę rolną 1,6ha po wcześniejszej zgodzie na jej nabycie z KOWR-u, klasa ziemi to ŁV i W. Złożyłem już wniosek o WZ. Działka spełnia warunki niezbędne do wydania decyzji, ma dostęp do drogi publicznej, oraz zabudowania w okolicy, najbliższe zabudowania to zabudowa zagrodowa, front mojej działki ma 54m, zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oddalona jest od mojej działki o 280m... Rozmawiałem wstępnie z urzędnikiem, który warunkami w gminie się zajmuje, odpowiedział, że warunki będą wydane lecz na tą chwile owy urzędnik przychyla się do zabudowy zagrodowej. Nie jestem rolnikiem, na części działki zamierzałem postawić dom jednorodzinny oraz garaż wolno stojący.

 

Czy możliwość odebrania takich warunków wiąże się z koniecznością przedstawienia/uzupełnienia dokumentów związanych z posiadaniem statusu rolnika indywidualnego prowadzącego własne gospodarstwo rolne?

 

Czy po wydaniu warunków na zabudowę zagrodową będę mógł starać się o pozwolenie na budowę (jako nie rolnik) czy nie ma sensu bo również zostanę wezwany do przedstawienia zaświadczenia, że jestem rolnikiem i prowadzę własne gospodarstwo rolne? 

 

Czy na tą chwilę pisanie odwołań do gminy w sprawie ustalenia innych warunków zabudowy może przynieść zmianę tych warunków (wiem że to dobra wola urzędnika, ale czy są jakieś "paragrafy" na które mogę się powołać, żeby takiego urzędnika zachęcić do zmiany zdania). Mam przygotowane pismo z prośbą o rozszerzenie obszaru poddanego analizie, powołuje się tam na duży rozstrzał zabudowy w okolicy z racji tego że są to tereny wiejskie, zróżnicowanie funkcji zabudowy, oraz na to iż 54m długości frontu mojej działki jest bokiem najkrótszym pozostałe długości to 150m i 260m. 

 

Czy oświadczenie o którym mowa w postach wyżej, że jestem rolnikiem ponieważ posiadam powyżej 1ha ziemi rolnej i poświadczenie tego przez Wójta nadal jest możliwe, czy należy w takim oświadczeniu zamieścić również informację że prowadzę gospodarstwo rolne i mam kwalifikację rolnicze...

 

Dodam, że we wniosku który złożyłem wskazałem zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wraz z garażem wolno stojącym.

 

Za odpowiedzi i sugestię będę wdzięczny.

 

Link do komentarza
  • 1 rok temu...

trochę przepisy pozmieniały się od momentu powstania postu. Ja 2 lata temu chciałem pobudować dom na działce od rodziców i miałem już otrzymać działkę w darowiźnie i załatwiać sprawy budowy. W gminie doradzono mi aby to lepiej rodzice pobudowali dom, a później przekazali mi w darowiźnie. Tak właśnie zrobiliśmy i wszystko przeszło bez jakichś komplikacji. Jak dla mnie to wszystko śmieszne, bo musiałem przekazywać darowizny pieniędzy na budowę domu, a później go otrzymałem. Polskie prawo jest tak zamotane i pokręcone że masakra, popatrzcie jak trzeba kombinować. Do poczytania jeszcze artykuł z aktualnymi przepisami https://www.praworolne.info/czy-moge-wybudowac-dom-na-dzialce-rolnej-nie-bedac-rolnikiem-464-material.html Ja mam to za sobą bo mam rodziców rolników, ale nie wszyscy mają...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...