Skocz do zawartości

okna jak przeliczyć U na oszczędności? tj czy warto dopłacić?


Recommended Posts

M&S odpowiedział na mojego posta:

"Witam
W Pana przypadku będzie to szyba U=0,6 bo są to łuki .Pakiety 3 szybowe do powierzchni 1,5 m2 możemy wykonać na szybach 3 mm i wtedy mamy U=0,5 ale u Pana nie da sie zastosować.
Okno rozwierne nie ma mikrowentylacji i Pan mieć też nie będzie .
Rama nie może być wygięta z 1 kawałka .Osobno jest gięty łuk + potem łuk jest zgrzewany z ramami pionowymi i jedną poziomą . ( to jedyne dostępne rozwiązanie)
Dopłata za kolor zewnętrzny + 16 %
Rama może być wypełniona TREMO WZMOCNIENIEM U=1,1 ale tylko w cześciach prostych.W łukach nie ma wzmocnień bo sie ich nie wygina. ( dopłata do termo wzmocnień + 15 % jeżeli nie były uwzględniane w cenie)
.(Mam problem z wiadomościami wysłanymi i nie mogę otworzyć tej wiadomośći i sprawdzić czy liczyłem termo wzmocnienia czy tez nie)
Koszt samego montażu to 25 zł netto mb obwodu okna ale nie mniej niż 100 netto ( jeżeli np. 1 małe okno)

Pozdrawiam
Piotr Cieślak
Handlowiec
tel 042 636 68 84 "

Link do komentarza
Cytat

Wszystkie pakiety szyb maja argon. Dodaje sie go technologicznie a nie w celu "termicznym" . Po prostu, przy klejeniu pakietu szyb, gdyby zostało w środku powietrze z hali produkcyjnej - zimą szyba parowałby od środka. Gazy szlachetne nie zawierają w sobie wilgoci, dlatego przed ostatecznym sklejeniem aronem wypycha się powietrze z pakietu.
Miast dokładać do „wątpliwych” kosmicznych współczynników, pomyślmy o okiennicach czy roletach… latem odbiornik ciepła słonecznego przed szybą daje ogromny komfort.
Fakt ! Rozszczelnianie takich okien to "pomysł" raczej kogoś z kręgu zbliżonego do domu bez klamek.




Tak się zastanawiam czy jest na tym forum administrator, który by takich "maniaków doradzania" banował. Takiego steku bzdur na temat zespoleń szybowych, jak powyżej, to naprawdę darmo by szukać w literaturze "fachowej". Ten człowiek po prostu nie ma pojęcia o czym pisze, a jednak pisze.... nawet się nad tym nie zastanawiam, jaki może mieć w tym cel.

Argon (podobnie jak krypton - POPRAWIONE!) jest gazem ciężkim, dlatego ma lepsze właściwości ochrony cieplnej niż powietrze, i poprawia wsp.Ug o ok. 0,1-0,2 (badania empiryczne). Dla wyeliminowania wilgoci z przestrzeni miedzyszybowej stosuje sie absorbent wilgoci, umieszczany w ramce dystansowej. Więcej o zespolenach szybowych na blogu SG . Polecam, a T.Brzęczkowski proponuję po prostu ignorować. Edytowano przez Blokno (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak się zastanawiam czy jest na tym forum administrator, który by takich "maniaków doradzania" banował. Takiego steku bzdur na temat zespoleń szybowych, jak powyżej, to naprawdę darmo by szukać w literaturze "fachowej". Ten człowiek po prostu nie ma pojęcia o czym pisze, a jednak pisze.... nawet się nad tym nie zastanawiam, jaki może mieć w tym cel.

Argon (podobnie jak ksenon) jest gazem ciężkim, dlatego ma lepsze właściwości ochrony cieplnej niż powietrze, i poprawia wsp.Ug o ok. 0,1-0,2 (badania empiryczne). Dla wyeliminowania wilgoci z przestrzeni miedzyszybowej stosuje sie absorbent wilgoci, umieszczany w ramce dystansowej. Więcej o zespolenach szybowych na blogu SG . Polecam, a T.Brzęczkowski proponuję po prostu ignorować.


Szkoda, że Pan nie przeczytał... Ale może tak łatwiej coś krytykować.
- która fabryka szyb zespolonych nie używa argonu czy kryptonu? by można było pisać, że okna z argonem są lepsze?
- czy nie wyraźnie napisałem, że z 3... do 1.1 W/m2xK to nie zasługa gazu jak podawał oknotest a termoflotu! Zyski z gazy przy tym to margines (0.1...)
-ksenon w oknach??? podzwoniłem ( plastmo ) nie słyszeli, tylko w tekstach.
Ignorować … by bzdety pisać? Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Tak się zastanawiam czy jest na tym forum administrator, który by takich "maniaków doradzania" banował. Takiego steku bzdur na temat zespoleń szybowych, jak powyżej, to naprawdę darmo by szukać w literaturze "fachowej". Ten człowiek po prostu nie ma pojęcia o czym pisze, a jednak pisze.... nawet się nad tym nie zastanawiam, jaki może mieć w tym cel.

Argon (podobnie jak ksenon) jest gazem ciężkim, dlatego ma lepsze właściwości ochrony cieplnej niż powietrze, i poprawia wsp.Ug o ok. 0,1-0,2 (badania empiryczne). Dla wyeliminowania wilgoci z przestrzeni miedzyszybowej stosuje sie absorbent wilgoci, umieszczany w ramce dystansowej. Więcej o zespolenach szybowych na blogu SG . Polecam, a T.Brzęczkowski proponuję po prostu ignorować.



Jak juz banować to za reklamowanie własnego forum w każdym poście.
Link do komentarza
Cytat

Szkoda, że Pan nie przeczytał... Ale może tak łatwiej coś krytykować.
- która fabryka szyb zespolonych nie używa argonu czy kryptonu? by można było pisać, że okna z argonem są lepsze?
- czy nie wyraźnie napisałem, że z 3... do 1.1 W/m2xK to nie zasługa gazu jak podawał oknotest a termoflotu! Zyski z gazy przy tym to margines (0.1...)
-ksenon w oknach??? podzwoniłem ( plastmo ) nie słyszeli, tylko w tekstach.
Ignorować … by bzdety pisać?



Szanowny Panie, wydaje mi się, że wypowiada Pan za mnie kwestie, których ja nie wypowiedziałem, więc raz jeszcze powtórzę i podsumuję, to co chciałem przekazać:

1. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że radykalne obniżenie przenikalności cieplnej szyb zespolonych na przełomie wieków zawdzięczamy postępowi w technologii produkcji szkła, w tym zastosowaniu twardych i miękkich powłok termoizolacyjnych.

2. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że argon jako wypełnienie przestrzeni międzyszybowej zastosowano głównie po to, by o kolejne dziesiąte części obniżyć przenikalność cieplną szyb zespolonych, a jednocześnie poprawić ich izolacyjność akustyczną i fakt, że "nie zawierają w sobie wilgoci" nie miał żadnego istotnego znaczenia przy podejmowaniu decyzji o rozpoczęciu stosowania, a później powszechnego stosowania argonu jako wypełnienia przestrzeni międzyszybowej.

3. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że każda szanująca się firma produkująca szyby zespolone może ów argon w przestrzeń szybową tłoczyć jak i nie tłoczyć. Dla mnie decydującym w tym zakresie jest finalne przeznaczenie i zastosowanie okien, a przede wszystkim wola kompletatora przełożona na treść konkretnego zamówienia. Jeśli będę chciał szybę bez argonu, to ją otrzymam, bo obowiązku produkcji szyb zespolonych z przestrzenią wypełnioną argonem nie ma. Wiele szyb zespolonych bez argonu, a wypełnionych powietrzem stosuje się we wszelakich oknach i przeszkleniach wewnętrznych. Była i jest cała gama tzw. okien do pomieszczeń gospodarczych. Pańskie generalizowanie jest więc trochę na wyrost. Co więcej, poszedłbym o zakład, że nadal istnieją dziesiątki małych zakładów szklarskich, produkujących również szyby zespolone, które nie są przygotowane do wypełniania przestrzeni międzyszybowej argonem. Nazwy? Nie znam, bo nie muszę i nic mnie to nie obchodzi.

4. Nie mam żadnych wątpliwości, że znaczącym czynnikiem wpływającym na ograniczenie liczby szyb produkowanych z przestrzenią wypełnioną powietrzem, a stosowanych w oknach i drzwiach zewnętrznych na terenie RP była dopiero zmiana przepisów techniczno-budowlanych obowiązująca od 01.01.2009.

Link do komentarza
Produkowałem okna do 95' - nie było wtedy innych możliwości usunięcia wilgoci - jak gaz szlachetny.
Pytający wyraźnie spytał czy sprzedawca go okłamał podając że ma lepsze okna bo z argonem... Otóż odpisałem, że nie ma na naszym rynku pakietów bez argonu – Więc argon nie mógł być „zaletą” okien które proponował sprzedawca –
A co do tego
Cytat

1. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że radykalne obniżenie przenikalności cieplnej szyb zespolonych na przełomie wieków zawdzięczamy postępowi w technologii produkcji szkła, w tym zastosowaniu twardych i miękkich powłok termoizolacyjnych.


To napisał Pan:
Cytat

4/16/4 miało przestrzeń międzyszybową wypełnianą wyłącznie powietrzem i współczynnik Ug 2,9 - 3,0
Obecnie większość producentów szyb zespolonych argon stosuje dla uzyskania współczynnika Ug 1,1 przy 16 mm dystansie między


Cieszę się, że Pan zrozumiał jak skąpą rolę ma w termoizolacji argon a jak ogromną termoflot, oraz to, że argon nie jest wyróżnikiem żadnych pakietów szybowych - bo jest w KAŻDYM.
Link do komentarza
Cytat

Produkowałem okna do 95' - nie było wtedy innych możliwości usunięcia wilgoci - jak gaz szlachetny.



Pomijając już kto i co powinien zrozumieć oraz fakt, że produkcja okien, to jednak nie to samo co produkcja szyb zespolonych ja Panu gratuluję wyjątkowości! Był Pan zapewne pierwszym i jedynym producentem okien w roku 1995, który wilgoć z przestrzeni międzyszybowej usuwał przy użyciu argonu, a to też się liczy.
Link do komentarza
Skoro już skończyliśmy o argonie to przypomnę fragment postu jaki otrzymałem od firmy M&S

"Rama nie może być wygięta z 1 kawałka .Osobno jest gięty łuk + potem łuk jest zgrzewany z ramami pionowymi i jedną poziomą . ( to jedyne dostępne rozwiązanie)"

To jak to w końcu jest i na ile jest to ważna sprawa? Zastanawiam się czy szukać innego producenta który mi to z jednego kawałka wygnie?
Link do komentarza
Cytat

Skoro już skończyliśmy o argonie to przypomnę fragment postu jaki otrzymałem od firmy M&S

"Rama nie może być wygięta z 1 kawałka .Osobno jest gięty łuk + potem łuk jest zgrzewany z ramami pionowymi i jedną poziomą . ( to jedyne dostępne rozwiązanie)"

To jak to w końcu jest i na ile jest to ważna sprawa? Zastanawiam się czy szukać innego producenta który mi to z jednego kawałka wygnie?



No cóż. Zgrzew to najsłabsze miejsce konstrukcji okna. Łuk gięty w całości to dwa zgrzewy na dole. Łuk "pół koła" łączony z prostymi prowadzącymi do części progowej to 4 zgrzewy. Czy to ważne?
A jak się już rozglądasz za innym producentem, to ponownie radzę, zwróć się bezpośrednio do firm, które zajmują się gięciem łuków. Są wśród nich także takie, które gną kształtowniki PVC i wzmocnienia, czyli możesz mieć podwójnie lepiej. Dwa zgrzewy i łuki ze wzmocnieniem.

Szukaj, pytaj.
Link do komentarza
Cytat

Pomijając już kto i co powinien zrozumieć oraz fakt, że produkcja okien, to jednak nie to samo co produkcja szyb zespolonych ja Panu gratuluję wyjątkowości! Był Pan zapewne pierwszym i jedynym producentem okien w roku 1995, który wilgoć z przestrzeni międzyszybowej usuwał przy użyciu argonu, a to też się liczy.


Zgrabnie uchyla się Pan od skomentowania swoich słów w aspekcie dalszej dyskusji?

Cytat

4/16/4 miało przestrzeń międzyszybową wypełnianą wyłącznie powietrzem i współczynnik Ug 2,9 - 3,0
Obecnie większość producentów szyb zespolonych argon stosuje dla uzyskania współczynnika Ug 1,1 przy 16 mm dystansie między

Link do komentarza
Poszukiwań giętych okien cd.

Dziś otrzymałem odpowiedz od firmy DKV service

"Według podanych przez Pana wymiarów jesteśmy w stanie wykonać tylko samą ramę na profilu 3 komorowym KBE. Była by to rama w trzech kawałkach ze zgrzewem na górze.
W swojej ofercie nie mamy usługi szklenia."

Czyli już lepiej tzn 3 kawałki zamiast 4. Ale z nowu nie szklą icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Poszukiwań giętych okien cd.

Dziś otrzymałem odpowiedz od firmy DKV service

"Według podanych przez Pana wymiarów jesteśmy w stanie wykonać tylko samą ramę na profilu 3 komorowym KBE. Była by to rama w trzech kawałkach ze zgrzewem na górze.
W swojej ofercie nie mamy usługi szklenia."

Czyli już lepiej tzn 3 kawałki zamiast 4. Ale z nowu nie szklą icon_sad.gif



Zgrzew w szczycie łuku, to estetycznie pomysł taki sobie. Pół biedy jeśli to ma być witryna. Jeśli to mają być okna, to tylko jeden Pan Bóg wie jak się będzie zachowywało skrzydło zgrzane w taki sposób. Czyli jakieś rozwiązanie to jest, ale... ale jest bardzo duże. No tak już jest i będzie. Gdzieś na początku napisałem, że gięcie na promieniu 300 mm dla wielu będzie w ogóle nie do przeskoczenia, a podejmowanie prób gięcia na takim promieniu kształtowników o dużej szerokości i głębokości jest wysoce wątpliwe. Taki ze mnie prorok czarnowidz. Może jednak pójść w drewno? Tam rzecz jest wykonalna bez większych problemów. Drożej? Hm...tak bywa. Zresztą latanie w kosmos też nie jest tanie:-).
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
okno rozmiar 90x135 w tym łuk 45cm.

Dziś na budmie rozmawiałem z kilkoma producentami okien i jak mówiłem o oknach pasywnych a potem podałem wymiary swojego okna , to dziwnie się na mnie patrzyli. Twierdzili że okno jest za małe aby walczyć o UF=0,70.

Do specjalistów od okien. Jak to w końcu jest?
Pamiętam na innym forum , człowiek który zbudował dom pasywny po całej operacji stwierdził ze jakby miał coś zmienić to by okien pasywnych nie kupił z powodu ceny.
Link do komentarza
Cytat

A wiec na budmie rozmawiałem z przedstawicielem internorm, po powrocie napisałem do nich aby mi wycenili okna pasywne. Wymiar 90x135cm, w łuku r=45cm.
Dziś przyszedł cennik okna dla uf=078 koszt to 1370 niestety ceny w EURO. I to by było na tyle. icon_sad.gif



To szkoda, że nie rozmawałeś na Budmie na stoisku Pozbudu albo Dreweximu, bo w tej cenie złotowej (no, może nieco wyższej) miałbys bardzo porządne okno drewniane o najlepszych parametrach. Polecam: porównywarkę okien .

A znając twoją opinię o oknach drewnianych powiem, że te okna z Sokółki czy z Wołomina malowane były kiedyś tylko "podkładowo" i farba z nich schodzi przede wszystkim dlatego, że nikt ich nie pomalował ostatecznie po zamontowaniu. A taka to była technologia. Obecnie powłoki malarskie bez problemu wytrzymują i 10 lat.. Tak czy inaczej - rozważyć zawsze warto. pzdr
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Racja! To opalanie, drapanie... malowanie (kapanie) koszmar!



Trzeba się zastanowić ile drewna jest w oknach drewnianych (lakier, impregnacja). Okaże się, że od PVC zbytnio się nie różnią. Cała reszta to między innymi przekonanie, ze jesteśmy bliżej natury i dyktowany nim wybór.

Jeśli zaś mowa o koserwacji powłok lakierniczych okien drewnianych, to na stronie jedengo z dystrybutorów okien drewnianych jest taka rada:

"Konserwacja okien drewnianych.

Pytania najczęściej dotyczą konserwacji powłok lakierniczych. - Wystarczy po myciu okien i ich wysuszeniu , nakładać mleczka konserwujące na ramy okienne. Nałożenie takich środków powoduje nawilżenie powierzchni lakierniczej , a przez to brak możliwości jej pękania. U mnie w domu robie tak już 8 lat i przynosi to dobry rezultat."

Inny cytat na jednym z portali okiennych:

"Konserwacja ram okiennych
Czyszczenie i pielęgnacja ramy okiennej wymaga stosowania odpowiednich środków. Drewno najlepiej jest myć rozcieńczonym w wodzie delikatnym płynem do zmywania naczyń. Nie wolno natomiast stosować do tego celu płynów używanych do mycia szyb. Zawierają one substancje (salmiak i amoniak), które mogą nawet uszkodzić lakier. Dlatego należy pamiętać, aby podczas mycia szyb nie spryskiwać ram okiennych tym samym środkiem co szyby, a ewentualne pozostałości tego środka, należy usunąć z ramy - zmyć wodą i wytrzeć do sucha.


Pielęgnacja ramy okiennej

Aby wydłużyć żywotność lakieru i podnieść jeszcze jego walory estetyczne, dobrze jest po umyciu ramy dodatkowo zastosować przeznaczone do pielęgnacji mleczko. Mleczko nanosi się na umytą i osuszoną ramę, przy pomocy miękkiej ściereczki wełnianej lub bawełnianej. Czynności tej nie powinno się wykonywać przy dużym nasłonecznieniu, ani na rozgrzaną powierzchnię. Najlepsza temperatura to 10-25°C."

Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
  • 2 lata temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 1 rok temu...
Cytat

Pewno o CIF chodzi Panie lub pastę Tempo ;P ... he he



Odświeżę temat. Niebawem nikt już nie będzie się musiał nad tym zastanawiać ponieważ WYKONAWCY będą zmuszeni stosować "ciepłe" okna dla sprostania nowym wymaganiom. Ciepła stolarka to jeden ze sposobów na ograniczenie strat ciepła. Prawdopodobnie ceny spadną.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...

Skoro budynek ma być budowany z myślą o niskim zapotrzebowaniu na energię, to okna, jako część elewacji też muszą wpisywać się w te założenia. Ja nadal podtrzymuję moje zdanie. Okna o U niższym od 1.1 będą oferta standardową. Nie może być inaczej. Producenci stolarki okiennej i drzwiowej już się dostosowują, co widać po ofertach.

Link do komentarza

W poniższym wpisie chciałbym poruszyć temat jakie okna wybrać , aby zyskać jak najwięcej oszczędności . Nie jest to wybór prosty , bowiem okna służą nam na min. 20 lat. Tym bardziej , iż okna w ścianie budynku stanowią nie rzadko 40 % powierzchni. Co więcej od 1 stycznia 2017  weszła w życie nowelizacja ustawy, dotyczącej warunków technicznych okien, a konkretniej współczynnika przenikalności cieplnej. 

Uw, którego dotyczy nowelizacja prawa budowlanego jest wypadkowym współczynnikiem przenikania ciepła dla całego okna. Na jego wysokość mają wpływ parametry poszczególnych elementów: pakietu szybowego (Ug), profili (Uf) oraz rodzaju ramki między szybami. W praktyce parametry izolacyjne stolarki zależą od zastosowanych przez producenta rozwiązań i części składowych okna, m.in. rodzaju wzmocnień, liczby i szerokości komór w profilu, liczby tafli szkła oraz rodzaju ramki dystansowej w pakiecie szybowym.

Im niższe Uw, tym parametry okna są lepsze. Okno z Uw równym 0,9/m2K ma więc lepsze parametry niż okno z Uw równym 1/m2K.

Do tej pory górna, dopuszczalna przez prawo budowlane granica współczynnika Uw wyznaczona była na poziomie 1,3/m2K. Z dniem 1 stycznia 2017r maksymalna dopuszczalna wysokość współczynnika będzie równa 1,1/m2K.

Wydaje się , iż sensownym rozwiązaniem będzie masywny system 88 MM z trzema uszczelkami w standardzie.

Okno w systemie T-Energy jest idealnym wyborem dla osób szukających oszczędnych rozwiązań - system ten jest dedykowany do pasywnych budynków mieszkalnych i użytkowych.

System ten umożliwia zastosowanie pakietu 2, 3 lub 4 – szybowego. Posiada również:

- system 6 komorowy

-ilość uszczelek w standardzie: 3 (system MD w standardzie)

Uw* = (dla okna referencyjnego)

1,00 W/m²K z szybą Ug = 1,0 (pakiet 1-komorowy: 4/16/4 c.r.)

0,76 W/m²K z szybą Ug = 0,6 (pakiet 2-komorowy: 4/20/4/20/4 c.r.)

0,63 W/m²K z szybą Ug = 0,4 (pakiet 3-komorowy: 4/12/4/12/4/12/4 c.r.)

* Wartość Uw uzyskana wg normy DIN EN ISO 10077-2 dla okna o wymiarze referencyjnym: 1230*1480.

-izolacja akustyczna: 38dB (dla szyby Plth Ultra 8/12Ar/Plx 4/12Ar/VSG SI 44.1 Plth Ultra)

- możliwość wykonania konstrukcji okna ze słupkiem stałym i ruchomym

- solidne ścianki PVC o gr. nawet do ok. 2,7mm oraz wewnętrzne stalowe ocynkowane wzmocnienia zapewnią odpowiednią statykę

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...