Skocz do zawartości

Działka 14 x 200, czy nie za wąska?


Bbroda

Recommended Posts

Witam!

Jesteśmy z żoną posiadaczami działki póki co rolniczej o wymiarach 14 x 200 m. Chcielibyśmy podjąć budowę domu. Cz na takiej działce można postawić dom? Jakie są uregulowania prawne w tym temacie? Ponoć odległość domu od działki sąsiada musi być 4 m. A może można dogadać się z sąsiadem co do tej odległości. Jak to jest?

pozdro
Link do komentarza
no akurat moja działka ma 14,5 metra więc coś wiem na ten temat. Te 4 metry o których piszesz, są obowiązkowe gdy w ścianie będą okna/okno (mówiąc najprościej). Jeśli ściana bez okna, to możesz przybliżyć się na 3 metry do działki sąsiada (bez pytania go o zgodę).
Za zgodą sąsiada, możesz podjechać ze ścianą na 1,5 metra (oczywiście ściana bez okien i drugi warunek że działka musi być węższa niż 15 metrów). Temat jest dość ciężki. Trudno jest wymyśleć fajny dom na taką działkę. U mnie np. miały być dwie ściany bez okien. Ale już udało mi się dogadać z jednym ze sąsiadów, i pozwolił mi się przybliżyć na 2 metry co da mi odległość z drugiej strony domu 4 metry. Tak więc bez okien zostaje mi tylko jedna ściana, a to już jest do "przeżycia". Zostają jeszcze inne mądre przepisy np. z MPZP. U mnie jest taki punkt, który mówi że odległość najdalej wysuniętej części budynku do budynku na sąsiedniej działce musi wynosić minimum 10 metrów. U mnie ten przepis dyskwalifikuje praktycznie większość wąskich działek (jako budowlane) które się znajdują w pobliżu.
Link do komentarza
Cytat

Witam!

Jesteśmy z żoną posiadaczami działki póki co rolniczej o wymiarach 14 x 200 m. Chcielibyśmy podjąć budowę domu. Cz na takiej działce można postawić dom? Jakie są uregulowania prawne w tym temacie? Ponoć odległość domu od działki sąsiada musi być 4 m. A może można dogadać się z sąsiadem co do tej odległości. Jak to jest?

pozdro

Jeszcze można by postawić na działce za obopólną zgodą  przy granicy z sąsiadem bliźniaka ,chyba że sąsiad już się wybudował  .
Sprawdź czy miejscowy plan zagospodarowania nie przewiduje zabudowy w granicy działki jeżeli tak to wystąp o warunki zabudowy z pisemnym wnioskiem wtedy zgoda sąsiada nie jest konieczna.
Link do komentarza
Cytat

Najważniejsze żeby na takich wąskich działkach żyć w zgodzie z sąsiadami wtedy jest dobrze .

, można nawet żonami się wymieniać . 



to na pełnowymiarowych nie można? co Ty opowiadasz? icon_eek.gif


wracając do tematu ..... a jak to jest - no bo - działka wąska i długa , tak?
a może warto byłby żeby zapobiec zaglądaniu w okna - postawić budynek bardziej wgłąb działki?
minus jest niewątpliwie jeden i zasadniczy - dużo odśnieżania zimą.....
taka działka może być naprawdę fajnie zrobiona i obsadzona drzewkami tak, żeby w okna nie zaglądali - wystarczy pomysł.... icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

to na pełnowymiarowych nie można? co Ty opowiadasz?


wracając do tematu ..... a jak to jest - no bo - działka wąska i długa , tak?
a może warto byłby żeby zapobiec zaglądaniu w okna - postawić budynek bardziej wgłąb działki?
minus jest niewątpliwie jeden i zasadniczy - dużo odśnieżania zimą.....
taka działka może być naprawdę fajnie zrobiona i obsadzona drzewkami tak, żeby w okna nie zaglądali - wystarczy pomysł....



Zrobić podziemne przejście na końcu działki .

U mnie kilku sąsiadów mających dziwne kształty działek dogadało się między sobą  i notarialnie poprzesuwali granice i teraz mają prawie normalne prostokąty a obszar działki pozostał taki sam .   
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...