Skocz do zawartości

dom energooszczędny


Recommended Posts

Dzień dobry mam pytanie -czym różni się dom pasywny od energooszczędnego.Mamy zamiar budować dom w technologi szkieletu drewnianego ale bardzo podobają nam się domy z bali chciałbym wiedzieć w jakiej technologi budować dom aby był jak najbardziej energooszczędny i powiedzmy "samowystarczalny".Mam na myśli między innymi akumulację ciepła.Czy mógłby pan nam doradzić w co zainwestować aby cieszyć się ekonomicznym użytkowaniem domu.Z poważaniem Piotr
Link do komentarza
Cytat

Dzień dobry mam pytanie -czym różni się dom pasywny od energooszczędnego.Mamy zamiar budować dom w technologi szkieletu drewnianego ale bardzo podobają nam się domy z bali chciałbym wiedzieć w jakiej technologi budować dom aby był jak najbardziej energooszczędny i powiedzmy "samowystarczalny".Mam na myśli między innymi akumulację ciepła.Czy mógłby pan nam doradzić w co zainwestować aby cieszyć się ekonomicznym użytkowaniem domu.Z poważaniem Piotr


Domy pasywne są droższe inwestycyjnie, zużywają więcej energii i są mniej komfortowe. Ogólnie pasiv... to marketing i handel certyfikatami. Domy energooszczędne są dość tanie – bo ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. Oczywiście tu fachowcy starej daty, którzy jeszcze dziś wciskają drogie centralne systemy ogrzewania zamiast skutecznej izolacji , podniosą larum, ale ekonomia i energooszczędność poparte komfortem i tak wygrają nad siermiężną pasywnościa.
Link do komentarza
Cytat

Dzień dobry mam pytanie -czym różni się dom pasywny od energooszczędnego.Mamy zamiar budować dom w technologi szkieletu drewnianego ale bardzo podobają nam się domy z bali chciałbym wiedzieć w jakiej technologi budować dom aby był jak najbardziej energooszczędny i powiedzmy "samowystarczalny".Mam na myśli między innymi akumulację ciepła.Czy mógłby pan nam doradzić w co zainwestować aby cieszyć się ekonomicznym użytkowaniem domu.Z poważaniem Piotr


Przepisy wykonawcze do ustawy Prawo budowlane, tj. "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie", ustalają maksymalne ilości energii, który może zużywać nowy lub modernizowany dom.
Każdy dom, który zużywa mniejszą ilość energii od tego "standardu" jest domem energooszczędnym.

Dom pasywny jest domem skrajnie energooszczędnym. Standard tego domu został ustalony przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Jednym z kryteriów domu pasywnego jest zużycie do ogrzewania budynku nie więcej jak 15kWh/m2 energii pierwotnej rocznie. Oznacza to bardzo niskie koszty eksploatacji, np. przy ogrzewaniu energią elektryczną (0,55zł/kWh), koszt ogrzania domu o powierzchni 150m2 nie powinien przekroczyć 420 zł.
Idea domów pasywnych nie jest opatentowana, zastrzeżona ani nie podlega innym formom ochrony prawnej.
Możliwe jest wznoszenie domów pasywnych w różnych technologiach budowlanych.
Link do komentarza
Cytat

Dzień dobry mam pytanie -czym różni się dom pasywny od energooszczędnego.Mamy zamiar budować dom w technologi szkieletu drewnianego ale bardzo podobają nam się domy z bali chciałbym wiedzieć w jakiej technologi budować dom aby był jak najbardziej energooszczędny i powiedzmy "samowystarczalny".Mam na myśli między innymi akumulację ciepła.Czy mógłby pan nam doradzić w co zainwestować aby cieszyć się ekonomicznym użytkowaniem domu.Z poważaniem Piotr


W  pasywnych domach redukcja zapotrzebowania na ciepło jest tak duża, że nie stosuje się już w nich tradycyjnego, systemu grzewczego, a jedynie dogrzewanie powietrza wentylacyjnego. Do zbilansowania zapotrzebowania na ciepło liczy się również promieniowanie słoneczne, obowiązkowo odzysk ciepła z wentylacji (rekuperacja), a także znikome zyski cieplne pochodzące od wewnętrznych źródeł, takich jak urządzenia elektryczne i ich mieszkańcy.


Link do komentarza
Cytat

Do zbilansowania zapotrzebowania na ciepło liczy się również promieniowanie słoneczne, obowiązkowo odzysk ciepła z wentylacji (rekuperacja), a także znikome zyski cieplne pochodzące od wewnętrznych źródeł, takich jak urządzenia elektryczne i ich mieszkańcy.

Wbrew pozorom te zyski cieplne wcale nie są znikome. 1 mieszkaniec to ~100W mocy, jak podliczysz zużycie energii przez sprzęt AGD i RTV, nawet energooszczędny to wychodzą spore ilości energii, znacznie większe niż 15kWh/m2 rocznie zużywane do ogrzewania.
Nie mówię, że mam dom pasywny, ale zużycie energii na cele poza grzewcze wynosi u mnie 11-14kWh/dobę.
W sezonie grzewczym (200 dni) daje to 2200-2800 kWh energii, czyli przy ogrzewanej powierzchni 109m2 20-25kWh/m2 rocznie.
Doliczając do tego mieszkańców, 3 osoby po 10h dziennie, to 3kWh, czyli w sezonie grzewczym 600kWh.
Link do komentarza
Cytat

Wbrew pozorom te zyski cieplne wcale nie są znikome. 1 mieszkaniec to ~100W mocy, jak podliczysz zużycie energii przez sprzęt AGD i RTV, nawet energooszczędny to wychodzą spore ilości energii, znacznie większe niż 15kWh/m2 rocznie zużywane do ogrzewania.
Nie mówię, że mam dom pasywny, ale zużycie energii na cele poza grzewcze wynosi u mnie 11-14kWh/dobę.
W sezonie grzewczym (200 dni) daje to 2200-2800 kWh energii, czyli przy ogrzewanej powierzchni 109m2 20-25kWh/m2 rocznie.
Doliczając do tego mieszkańców, 3 osoby po 10h dziennie, to 3kWh, czyli w sezonie grzewczym 600kWh.


Znikome bo zależne od ilości osób i sposobu użytkowania .


Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Wbrew pozorom te zyski cieplne wcale nie są znikome. 1 mieszkaniec to ~100W mocy, jak podliczysz zużycie energii przez sprzęt AGD i RTV, nawet energooszczędny to wychodzą spore ilości energii, znacznie większe niż 15kWh/m2 rocznie zużywane do ogrzewania.



Przy sporządzaniu świadectw charakterystyki energetycznej, jednym z elementów mających znaczny wpływ na wynik końcowy, ma średnia moc jednostkowa wewnętrznych zysków ciepła qint [W/m2]. Ta wartość jest uwarunkowana właśnie ilością osób przebywających w budynku oraz użytkowaniem sprzętów RTV i AGD.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Czyli mówiąc prościej: zależy to od ilości osób przebywających w domu i już. Ja coraz bardziej skłaniam się ku domom energooszczędnym niż pasywnym,trzeba tylko mieć odpowiednia wiedzę na ten temat. Poczytaj trochę i wgryź się w szczegóły tego tematu. A zastanawiasz się nad jego budową?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Rzeczywisćie w przypadku domów pasywnych czasami cieżko o uzasadnienie ekonomiczne.
Niestety nasz ustawodawca nie widzi potencjału jaki jest we wsparciu budownictwa energooszczednego zwłaszcza jednorodzinnego. Odwrotnie ma sie rzecz za granicą (Niemcy, Austria) gdzie budownictwo pasywne jest dotowane - stad tez tak duża popularnosc takich budynków tam.

U nas bardziej opłaca się budowac domy energooszczedne, uzasadnione ekonomicznie, tj. dodatkowe nakłady inwestycyjne zwracają się w okresie dosłownie kilku lat. Polecam w tej kwestii raport 6 Paliwo - Termolokata - inwestycja w ciepły dom cz II.
W przypadku domów energooszczednych rzeczywiscie podstawą jest ogrniaczenie start i zapewnienie jak największych zysków, wynikających zarówno z elementów budynku (sprzet AGD, RTV - choć powiem szczerze że tutaj nie spotkałem się z bardzo szczególowymi wyliczeniami na ten temat), od osób, jak również, a moze przede wszystkim zyski słoneczne.
A na to ma wpływ chocby ustawienie domu względem stron świata, osłony naturalne (drzewa) i sztuczne (rolety, markizy)

Nadzieją jest uruchamiany na śląsku program WFOŚiGW dotycżacy preferencyjnych kredytów skierowanych do energooszczednego budownictwa jednorodzinnego.
Pozostaje mieć nadzieję że ten pilotażowy projekt rozwinie się w ogólnopolską akcję.

Pozdrawiam
Tomek W.
e-konsultant Rockwool
Link do komentarza
Dlaczego Pan szkodzi szeroko pojętej izolacji? Po co akurat Pan ( sprzedający izolację ) powtarza takie frazesy:
Cytat

Niestety nasz ustawodawca nie widzi potencjału jaki jest we wsparciu budownictwa energooszczednego zwłaszcza jednorodzinnego.

Przecież budownictwo energooszczędne jest inwestycyjnie tańsze lub równe temu z „muratorowskich” projektów.
Ekonomia to całość zagadnienia – izolacja termiczna służy do marginalizacji roli ogrzewania, a kto zarabia marżę, VAT i akcyzę na „nośnikach” ? Budżet. Tak więc Szanowny Panie budżet jest naturalnym wrogiem energooszczędności i jak Pan będzie czekał, na dotacje… to źle wróżę!
Bardzo zapraszam na spotkanie – temat – ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny system ogrzewania. Zdrowe, komfortowe budownictwo 15-20 kWh/m2 rocznie nie jest wcale inwestycyjnie drogie, no chyba, że rockwool chce chronić rynek instalacyjny, gazowy, olejowy… i budżet.
Link do komentarza
Panie Tomku,

Słusznie Pan zauważa że izolacja pozwala zaoszczędzić na innych elementach budynku, np. system ogrzewania.
W poście wczesniej chciałem tylko znaczyć że budownictwo jednorodzinne nie jest w żaden sposób wspierane, co nie znaczy że budowanie energooszczedne nie jest ekonomiczne. W rzeczywistosci jest i to bardzo icon_smile.gif

W kwestii dofinansowywania chodziło mi tu bardziej o budynki pasywne aniżeli energooszczedne - moja pomyłka icon_smile.gif.

Tak osobiście sobie myślę że zrobienie małego kroku do przodu jest bardziej realne aniżeli skakanie w dal od razu.

Natomiast co do spotkania - z miła chęcią się z Panem spotkam i porozmawiam oraz powymienam doswiadczenia.

Pozdrawiam
Tomek W.
e-konsultant Rockwool
Link do komentarza
Cytat

Panie Tomku,

Słusznie Pan zauważa że izolacja pozwala zaoszczędzić na innych elementach budynku, np. system ogrzewania.
W poście wczesniej chciałem tylko znaczyć że budownictwo jednorodzinne nie jest w żaden sposób wspierane, co nie znaczy że budowanie energooszczedne nie jest ekonomiczne. W rzeczywistosci jest i to bardzo icon_smile.gif

W kwestii dofinansowywania chodziło mi tu bardziej o budynki pasywne aniżeli energooszczedne.

Tak osobiście sobie myślę że zrobienie małego kroku do przodu jest bardziej realne aniżeli skakanie w dal od razu.

Natomiast co do spotkania - z miła chęcią się z Panem spotkam i porozmawiam oraz powymienam doswiadczenia.

Pozdrawiam
Tomek W.
e-konsultant Rockwool


Instytut Domów Pasywnych to ogromny szkodnik! Budownictwo tzw pasywne jest drogie i wcale nie energooszczędne.
Instytut w Niemczech to maszynka do robienia kasy nie idea oszczędzania energii... Proszę zobaczyć ile „spalił” dom pasywny pod Wrocławiem czy domy ISOMX-u!
Domy zużywające faktycznie 15-20kWh/m2 rocznie są tańsze od „muratorowskich” ale zarabiają na tym głównie producenci izolacji . a izolacja jest w niełasce – bo nie uczy się o nie na uczelniach na których uczy się o centralnym ogrzewaniu, bo mało jest jej reklam w stosunku do kotłowni, zaworów grzejników rurek… Izolację każdy kupuje najbliżej budowy niezależnie od reklam bo tak między Bogiem a prawdą ( Pan tego powiedzieć nie może) wszystkie wełny i stropiany są w bardzo zbliżonych parametrach i gdy potrzeba 100 czy więcej m3 – decydują koszty transportu.
Pozdrawiam i mimo wszystko zapraszam na spotkanie- może uda się wyplenić szkody jakie narobiła idea budownictwa pasywnego. Mamy daleko posunięte plany w domach autonomicznych , więc zapraszam .
Link do komentarza
Cytat

Instytut Domów Pasywnych to ogromny szkodnik! Budownictwo tzw pasywne jest drogie i wcale nie energooszczędne.
Instytut w Niemczech to maszynka do robienia kasy nie idea oszczędzania energii...



aż zacytuję na wypadek gdyby Pan TB chciał zmienić swój wpis kiedy zrobi się niewygodnie - bo to Jego standardowa praktyka ....
rozważam napisanie do IBP
http://www.google.pl/url?sa=t&source=w...IgA&cad=rja
niech mają możliwość obrony .... co tak Pan TB sam ze sobą będzie się kłócił... icon_rolleyes.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Domy zużywające faktycznie 15-20kWh/m2 rocznie są tańsze od „muratorowskich” ale zarabiają na tym głównie producenci izolacji . a izolacja jest w niełasce – bo nie uczy się o nie na uczelniach na których uczy się o centralnym ogrzewaniu, bo mało jest jej reklam w stosunku do kotłowni, zaworów grzejników rurek… Izolację każdy kupuje najbliżej budowy niezależnie od reklam bo tak między Bogiem a prawdą ( Pan tego powiedzieć nie może) wszystkie wełny i stropiany są w bardzo zbliżonych parametrach i gdy potrzeba 100 czy więcej m3 – decydują koszty transportu.


Krótko mówiąc "pomroczność jasna" icon_cool.gif .
Link do komentarza
Cytat

ale faktem jest, że takie pie... jak naszego Empirfiriona rzeczywiscie może wpłynąć na perystaltykę,
mafia paliwowa, spisek innej loży itd itp



ja to wiem, Barbossa ....
ale trzeba zdawać sobie sprawę, ze jeśli imiennie kogoś obraża i ogłasza szkodnikiem - musi ponieść tego konsekwencje...
za takie coś ludzie sobie sprawy w Sądach wytaczają....

to, że Pan TB uznaje tylko i wyłącznie swoje poglądy nie znaczy, że wszystkich wkoło ma obrażać - a wiemy , że to się dzieje tutaj codziennie ...
ludzie nie mogą się godzić na takie traktowanie ....
i o ile ja , Ty czy MTW Orle się z tego obśmiejemy , bo znamy Pan a TB i wiemy na co Go stać - nie znaczy, ze IBP i inne firmy których dobrym imieniem Pan TB tak sobie bezkarnie szafuje mają takie samo poczucie humoru i lajtowe podejście...
Link do komentarza
Cytat

Ale burze wywołałem icon_smile.gif

Pozdrawiam
Tomek W.
e-konsultant Rockwool


Burza? Paru przeciwników izolowania a zwolenników grzania.
Korespondowałem z Panem Gunterm Schlagowskim i pisałem co sądzę o ich działalności. Pisanie, że trzeba inwestować w energooszczędność kasę - jest szkodliwą działalnością. W świadomości znakomitej większości budujących się jest coś takiego, że dom zużywający 15-20kWh /m2 rocznie jest domem droższym ! Co powoduje, że się ich nie buduje. A nie jest to prawda. Mijanie się z prawdą nie bez udziału świadomości to działalność szkodliwa.
Link do komentarza
To część założeń Domu Pasywnego

• musi być doskonale ocieplony – min. 30 cm ocieplenia płyty fundamentowej, ściany i dachu, współczynnik przenikania dla przegród zewnętrznych powinien wynosić ≤ 0,15 W (m2K),
• musi mieć maksymalnie zredukowane mostki termiczne, Ψzewnątrz ≤ 0,01 W/(mk) dla wszystkich detali połączeniowych,
• musi mieć zwartą, kompaktową budowę,
• musi mieć doskonałe, ciepłe, trzy szybowe okna i dodatkowo ocieplone ramy okna o dwukrotnie większej grubości, współczynnik U dla ramy i szyby maksymalnie 0,80 W/k2K,
• musi mieć doskonałą mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperator) 80-90%,
• roczny wskaźnik zapotrzebowania na ciepło nie może wynosić więcej niż 15 kWh/m2/rok,


Ale TB pisze
Cytat

Burza? Paru przeciwników izolowania a zwolenników grzania.
Korespondowałem z Panem Gunterm Schlagowskim i pisałem co sądzę o ich działalności. Pisanie, że trzeba inwestować w energooszczędność kasę - jest szkodliwą działalnością. W świadomości znakomitej większości budujących się jest coś takiego, że dom zużywający 15-20kWh /m2 rocznie jest domem droższym ! Co powoduje, że się ich nie buduje. A nie jest to prawda. Mijanie się z prawdą nie bez udziału świadomości to działalność szkodliwa.


Pieniactwo czy jak zostało to już dzisiaj zauważone... pomroczność jasna?

Panie TB... pan już sam nie wie o czym pisze
Link do komentarza
Dom pasywny to ideał.
Pytanie tylko czy jest on ekonomicznie uzasadniony?

Dlatego tez przytoczyłem powyzej ten program WFOŚiGW, gdyż on jest szansą na wykonanie takich obiektów uzasadnionych ekonomicznie.
Tu wiecej szczegółów - jak ktoś jest ze ślaskiego i zaczyna się budować lub ma zamiar - polecam - sam bym skorzystał icon_biggrin.gif .

http://www.wfosigw.katowice.pl/artykul-989...gooszczedne.htm
Co ciekawie - wymagania tyczą się energii końcowej a nie jak zazywczaj energii pierwotnej icon_smile.gif

Wystarczy wcześniej zrobic kilka zmian w projekcie, np. dołozyć ocieplenie ;)
Link do komentarza
Cytat

To część założeń Domu Pasywnego

? musi być doskonale ocieplony ? min. 30 cm ocieplenia płyty fundamentowej, ściany i dachu, współczynnik przenikania dla przegród zewnętrznych powinien wynosić ? 0,15 W (m2K),
? musi mieć maksymalnie zredukowane mostki termiczne, ?zewnątrz ? 0,01 W/(mk) dla wszystkich detali połączeniowych,
? musi mieć zwartą, kompaktową budowę,
? musi mieć doskonałe, ciepłe, trzy szybowe okna i dodatkowo ocieplone ramy okna o dwukrotnie większej grubości, współczynnik U dla ramy i szyby maksymalnie 0,80 W/k2K,
? musi mieć doskonałą mechaniczną wentylację z odzyskiem ciepła (rekuperator) 80-90%,
? roczny wskaźnik zapotrzebowania na ciepło nie może wynosić więcej niż 15 kWh/m2/rok,

Ale TB pisze

Pieniactwo czy jak zostało to już dzisiaj zauważone... pomroczność jasna?

Panie TB... pan już sam nie wie o czym pisze



A teraz czym się różni dom zużywający 15-20kWh /m2 od domu tzw pasywnego!

Musi byś izolowany 0.1W/m2xK - WYKLUCZA TO OCIEPLENIE ZA ŚCIANĄ I BRAK PAROIZOLACJI
Skuteczna izolacja wyklucza stosowanie centralnego systemu ogrzewania pomieszczeń... straty na zasobniku i cyrkulacji są większe niż zapotrzebowanie a brak precyzyjnej automatyki pokojowej to duży dyskomfort przy takiej izolacji. Trudno też o programowanie ogrzewania i stref przy pośrednich ( centralnych systemach ogrzewania) - Energooszczędność wyklucza stosowanie centralnego systemu ogrzewania cwu.
No i na końcu--- mamy określoną kasę na dom - i jak zrobimy drogie ogrzewanie mniej zostanie na izolację.


Dodam, że podobnie było z domami "zeroenergetycznymi" isomax-u już tu parę osób, które dały się namówić - o nich pisało.


Cytat

Dom pasywny to ideał

tu się zgodzę, ale dla sprzedającego - masakra dla kupującego - jak w isomx-sie
Link do komentarza
Cytat

Dom pasywny to ideał.
Pytanie tylko czy jest on ekonomicznie uzasadniony?



Tak sobie myślę - jeśli dofinansowanie byłoby powszechnie dostępne i na dobrych warunkach , takie pro-ludzkie a nie po to, żeby komuś postronnemu nabić kieszeń - to wielu na pewno by się skusiło....
Ale sprawy dofinansowań nadal bardzo kuleją.
Jeśli przeciętny Kowalski który chce mieć taki dom , a nie jest w temacie i zleca wszystko firmom chciałby wybudować za swoje taki dom - to niewątpliwie pisząc kolokwialnie "pójdzie z torbami".
Jak przy każdym innym energooszczędnym.
Link do komentarza
Cytat

A teraz czym się różni dom zużywający 15-20kWh /m2 od domu tzw pasywnego!

Musi byś izolowany 0.1W/m2xK - WYKLUCZA TO OCIEPLENIE ZA ŚCIANĄ I BRAK PAROIZOLACJI
Skuteczna izolacja wyklucza stosowanie centralnego systemu ogrzewania pomieszczeń... straty na zasobniku i cyrkulacji są większe niż zapotrzebowanie a brak precyzyjnej automatyki pokojowej to duży dyskomfort przy takiej izolacji. Trudno też o programowanie ogrzewania i stref przy pośrednich ( centralnych systemach ogrzewania) - Energooszczędność wyklucza stosowanie centralnego systemu ogrzewania cwu.
No i na końcu--- mamy określoną kasę na dom - i jak zrobimy drogie ogrzewanie mniej zostanie na izolację.


Jak napisał Barbossa ... nic nie wyklucza.
A już na pewno izolację po zewnętrznej stronie ściany konstrukcyjnej.
Po za tym skąd żeś pan wziął pompy ciepła przy damach pasywnych jako standard?
Skacze pan po tych systemach grzewczych jak pchła po psie... bez składu i ładu.

To pańskie niecentralne-zadaniowe które wciska pan ludziom do obrzydzenia za kilka ładnych tysięcy, w przypadku "pasywniaka" zastąpiłbym grzejnikami olejowymi w każdym pomieszczeniu (one też mają termostat icon_biggrin.gif ), a na lato można je odstawić do kanciapy gospodarczej. A co?... nie wolno mi?
Link do komentarza
Cytat

Po za tym skąd żeś pan wziął pompy ciepła przy damach pasywnych jako standard?

Akurat temat pomp ciepła niektórzy na siłę próbują przyczepić do domów pasywnych.
Np. w linku podanym tutaj : https://forum.budujemydom.pl/index.php?show...st&p=221531 :
http://www.audyt-energetyczny.net/dom-pasywny.php
Są wymienione zasady wykorzystywane w domach pasywnych, w tym m.in. :
Cytat

Zasada 8: Zalecanym sposobem ogrzewania budynku jest pompa ciepła (najczęściej gruntowa).
Zasada 9: Kolektor słoneczny jako podstawa przygotowania ciepłej wody.


Ma się to oczywiście nijak do założenia, że w domu pasywnym rezygnuje się z "tradycyjnego" ogrzewania i przez to znacznie zmniejsza się koszt inwestycji.
Link do komentarza
Całe szczęście, że nie jest Pan budowlańcem i nie ma Pan technicznej wiedzy ( grzać wietrzyć /wietrzyć grzać) .
Cytat

ładnych tysięcy, w przypadku "pasywniaka" zastąpiłbym grzejnikami olejowymi w każdym pomieszczeniu (one też mają termostat

otóż grzejniki olejowe są drogie i nie nadają się do domów izolowanych - bo nie mają automatyki pokojowej - termostat na grzejniku olejowym reguluje temperaturę oleju nie pomieszczenia. Jego bezwładność również czyni go nieprzydatnym do domów izolowanych.
Link do komentarza
Cytat

Całe szczęście, że nie jest Pan budowlańcem i nie ma Pan technicznej wiedzy .....


Panie Tomaszu - się Pan pochwali, KIM Pan jest?


Cytat

. otóż grzejniki olejowe są drogie i nie nadają się do domów izolowanych - bo nie mają automatyki pokojowej - termostat na grzejniku olejowym reguluje temperaturę oleju nie pomieszczenia. Jego bezwładność również czyni go nieprzydatnym do domów izolowanych.


ulala, a czym różni się termostat w grzejniku olejowym a elektrycznym?
poprosżę o wyjaśnienie
Link do komentarza
Jeśli to grzejnik pochodzący od TB... to myślę że ceną przede wszystkim.
Ale... z drugiej strony TB przykład z grzejnikiem olejowych, takim drogim bo wypasionym w automatykę... znaczy się termostat za 150zł/sztuka odrzucił.
Te grzejniki pochodzące z pana sklepu panie TB to o ile procent są tańsze?
Bo skoro używa pan jako argumentu ceny... taka informacja dużo powie czytającym
Link do komentarza
Cytat

ajż kuźwa .... nie mam Domo ... Array="" style="vertical-align:middle" Array alt="icon_rolleyes.gif" border="0">



Wydali 650 tyś funtów i musieli zachowac stara stodołę w szczerym polu, od południa okna, panele itd, wygladało podczas budowy jak bunkier poniemiecki. No zaj.....e wyszło cudo. Pierwszy pasywny dom w Anglii, moze w googlach cos jest.

To z tej serii http://www.domo.pl/program/?full/wielkie-projekty-8_35025
Edytowano przez gites (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Noo, idealnie w moje gusta nie trafia... ale podobał mi się.
Ciekaw jestem co to była za hydroizolacja... czyżby polimocznikowa?
650 tyś funtów to kawał grosza, ale z drugiej strony wiejski domek może kosztować bez problemu 500 tyś.



Mi to xps BASF przypominało, jeśli mowa o płytach tych niebieskich, a ten natrysk co pudełko uszczelnił w 35 sek to za cholere nie wiem
Link do komentarza
Cytat

Tak sobie myślę - jeśli dofinansowanie byłoby powszechnie dostępne i na dobrych warunkach , takie pro-ludzkie a nie po to, żeby komuś postronnemu nabić kieszeń - to wielu na pewno by się skusiło....
Ale sprawy dofinansowań nadal bardzo kuleją.
Jeśli przeciętny Kowalski który chce mieć taki dom , a nie jest w temacie i zleca wszystko firmom chciałby wybudować za swoje taki dom - to niewątpliwie pisząc kolokwialnie "pójdzie z torbami".
Jak przy każdym innym energooszczędnym.


A tu się nie do konca zgodzę. icon_smile.gif

W kwestii paswynych - oczywiscie jest to duzy problem by udowodnić opłacalnośc ekonomiczną. (np. 650 tys funtów? ciekawe kiedy im sie to zwróci icon_smile.gif)
Natomiast w przypadku energooszczednych myślę że to nie problem. Zważywszy na to http://www.wnp.pl/wiadomosci/145499.html i to ze dzieki takiej polityce energetyka będzie mogła podnieść ceny uzasadniając to kwestiami uprawnień CO2, myślę ze rozsądne i ekonomiczne bedzie budowanie coraz bardziej efektywnych energetycznie obiektów.

A w rzeczywistości nie jest to aż tak drogie - prosze spojrzeć tutaj http://www.rockwool.pl/media/6-paliwo Raport Termolokata cz II. Przeliczenia sa dokonane na standarodwym budynki jaki się dziś buduje (standardowy budynek okreslony na podstawie 40000 świadectw wykonanych w alatach 2009-2010), a więc zbliżone do rzeczywistosci.
Link do komentarza
Cytat

To ja jeszcze jedno pytanko bo kolega w delegacji :(

wiec wełna rockton. Już ją układałem wsp=0.036 Pytanie czym się ona różni od fasrosk LL? Czy ta druga jest sztywniejsza?


podstawowa różnica to lamela jest cięta prostopadle do włókien więc ma trochę inne właściwości. Fasrock LL przewidziana jest na elewacje (ściany dwuwarstwowe) a Rocton do środka (dobre właściwości akustyczne)
Link do komentarza
Cytat

W kwestii paswynych - oczywiscie jest to duzy problem by udowodnić opłacalnośc ekonomiczną. (np. 650 tys funtów?


Cześć tej kwoty, zresztą wcale nie mała, to wynik ekstrawagancji inwestorów polegającej na podniesieniu ruin starej stodoły i wsunięciu pod nią części domu. Koszt samej ramy stalowej zastosowanej tylko na tym etapie budowy to kilkadziesiąt tyś funtów.
Zresztą praktycznie cały dom jest zagłębiony w ziemi, więc koszty samych prac ziemnych były całkiem spore.
Tak więc skojarzenie... pasywny - bardzo drogi jest trochę chybione w tym przypadku icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Cześć tej kwoty, zresztą wcale nie mała, to wynik ekstrawagancji inwestorów polegającej na podniesieniu ruin starej stodoły i wsunięciu pod nią części domu. Koszt samej ramy stalowej zastosowanej tylko na tym etapie budowy to kilkadziesiąt tyś funtów. Zresztą praktycznie cały dom jest zagłębiony w ziemi, więc koszty samych prac ziemnych były całkiem spore. Tak więc skojarzenie... pasywny - bardzo drogi jest trochę chybione w tym przypadku icon_smile.gif



Ciekawy był natomiast sam proces inwestycyjny. Widziałem jak w zimie tynkowali na zewnątrz (angielska zima to pewno wiecznie na plusie). Nie mniej jednak powierzchnia uzytkowa ogromna i widok z tarasu - bezcenny. Wiem tylko, ze 25 cm izolacji termicznej kladli z zewnątrz i nie było mowy o źródle zasilania. Chyba ogniwa fotovoltaiczne??
Link do komentarza
Cytat

To ja jeszcze jedno pytanko bo kolega w delegacji :(

wiec wełna rockton. Już ją układałem wsp=0.036 Pytanie czym się ona różni od fasrosk LL? Czy ta druga jest sztywniejsza?



Różnią się gęstością nominalną, wymiarami, budową-układ włókien, parametrami mechanicznymi, cieplnymi, akustycznymi, ceną. "Sztywność" to pojęcie mało techniczne icon_biggrin.gif ale chyba można powiedzieć, że płyta Fasrock LL jest "sztywniejsza" niż Rockton.
Link do komentarza
Cytat

Czy w kwestii energooszczędności bralibyście też pod uwagę ten projekt? Belfast z pracowni Lipińscy Domy? Zaciekawił mnie nowoczesną bryłą, ale osobiście nie znam osób, które są właścicielami takiego domu.


Wygląda ładnie icon_smile.gif

Ek na poziomie 69 to dobry wynik. Ale zawsze można go jeszcze poprawić icon_smile.gif
Widze że zastosowano wentylację z rekuperacją, wiec pewnie starty przez wentylację sa znikome. Nie widzę informacji o grubości izolacji i oknach, wiec tutaj może byc jesscze pole do popisu w celu zmniejszenia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...