Skocz do zawartości

Ogrzewanie elektryczne - pod jakimi warunkami będzie ekonomiczne?


autorushd

Recommended Posts

Cytat

Ostatnio rozmawiałem ze swoim architektem i mówiłem mu o matach elektrycznych itd.

Zwrócił mi uwagę nad kosztem ogrzewania energią.

ogrzanie 1m3 wskaźnikowo to:

1- dla węgla
3,5-4,5 - gaz , olej
14 - PRĄD


Przy jakich założeniach ogrzewanie elektryczne może być ekonomicznie uzasadnione, przy założeniu ze nie ma problemu z np gazem.

Autorushd


To dane sprzed 10 lat... a i wtedy opłacało się izolować. Poza tym tak porównywać można wyłącznie identyczne systemy!
Tak porównując kalorycznść wyszłoby, że wszystkie auta na benzyną o podobnej wielkości mają identyczne spalanie! A jednak nowoczesny silnik z precyzyjnym wielopunktowym wtryskiem pali mniej od gaźnikowego.
Radzę więc zatrudnić architekta - bo ten ma tylko papiery. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A jak te wskaźniki wyglądają dziś?

Ponieważ stoję przed wyborem ogrzewania (mam pewnie na wybór jeszcze z 2-3 miesiące) to staram się dobrze zgłębić temat aby móc w przyszłości powiedzieć, "Jak sobie posłałeś tak się wyśpisz".

Ogrzewanie elektryczne przemawia do mnie swoja prostota i sterowalnością. Także niskimi nakładami inwestycyjnymi.

A ponieważ uważam ze dom będzie dobrze zaizolowany (30cm wełny od środka, brak mostków termicznych oraz 30% mniej przegród zewnętrznych) wydaje się sensowne ogrzewanie droższe ogólnie a za razem prawdopodobnie tańsze dla konkretnego przypadku.

Autorushd



Link do komentarza
Trzeba zacząć od porównania systemy centralnego z niecentralnym... Weźmy dwa identyczne domy ,w jednym system niecentralny z programowanymi strefami, w drugim zasobnik z grzałka i cyrkulacja.

Kolejna sprawa, to kasa. Mamy ściśle określoną gotówkę na dom. Gdy zrobimy droższe ogrzewanie musimy mniej wydać na izolację. Pytanie na które musi Pan sobie odpowiedzieć, czy taniej będzie gazem w domu zużywającym 150kWh/m2 czy prądem w domu zużywającym 30kWh/m2? Sprzedawcy centralnych systemów ogrzewania, będą z uporem maniaka porównywać cenę kWh a nie ogrzewanie w aspekcie izolacji. Ja sprzedając niecentralne systemy, będę „walczył” o izolacje! Dlaczego – bo w domach izolowanych wszelakie centralne jest zbyt drogie w eksploatacji.
Link do komentarza
Cytat

Trzeba zacząć od porównania systemy centralnego z niecentralnym... Weźmy dwa identyczne domy ,w jednym system niecentralny z programowanymi strefami, w drugim zasobnik z grzałka i cyrkulacja.

Kolejna sprawa, to kasa. Mamy ściśle określoną gotówkę na dom. Gdy zrobimy droższe ogrzewanie musimy mniej wydać na izolację. Pytanie na które musi Pan sobie odpowiedzieć, czy taniej będzie gazem w domu zużywającym 150kWh/m2 czy prądem w domu zużywającym 30kWh/m2? Sprzedawcy centralnych systemów ogrzewania, będą z uporem maniaka porównywać cenę kWh a nie ogrzewanie w aspekcie izolacji. Ja sprzedając niecentralne systemy, będę „walczył” o izolacje! Dlaczego – bo w domach izolowanych wszelakie centralne jest zbyt drogie w eksploatacji.



Ja to doskonale rozumiem. To nie jest kwestia co będzie leprze a raczej czy to wszystko zadziała icon_smile.gif

Ogólnie mój domek może się stać żywym potwierdzeniem Pana teorii i przemyśleń.


Link do komentarza
w jakim temacie?
jest miliard tabelek porównujących koszt uzyskania kWh,
tysiące postów porównujących koszty ogrzewania

nawet idiota Ci pisze o półmetrowej izolacji (nie ociepleniu)
a Ty walisz takie kloce jak ten temat
jeżeli do tej pory nie zrozumiałeś, że przy izolacji od 30-50cm
warto rozważyć i zainwestować w ogrzewanie elektryczne, bo okaże się
że koszt jego wykonania i późniejsza eksploatacja będzie
ekonomiczniejsze niż zabawa w centralne na obojętnie jakim nośniku
(choć moim zdaniem drewno i jego pochodne mogą z powodzeniem konkurować,
kwestia komfortu)
to chyba nigdy tego nie pojmiesz
naprawdę CIĘŻKO to zrozumieć?!!!


Link do komentarza
Przyjechał cyrk, objazdowy
Postawił namiot
Ot brezent, wcale nie nowy
Rozrywki prowincjonalnej podmiot
Zaczęło się od błazna
Użył sprawdzonych atrybutów
Lecz tłum radości nie zaznał
Mimo czerwonego nosa i dużych butów
Potem gimnastyk gibki
Pofruwał na linie dookoła
Wsadził głowę między łydki
Lecz aplauzu wzbudzić też nie zdołał
Po nim atleta światowej sławy
Rozerwał łańcuch na strzępy
Powyginał ze stali sztaby
Dalej nie widać radosnej gęby
Zwierzaków po scenie latały stada
Mimo, różnego autoramentu
Tak się niestety składa
Że i one nie wywołały kiszek skrętu
Na koniec poeta i deklamacja… piękna!
Lecz dla widowni była to męka
I dalej ze śmiechu nikt nie pęka
Do czasu… aż wypadła artyście szczęka
Wybuchły śmiechu salwy w tłumie
Bo na mądry dowcip minęła już hossa
Dziś dobra zabawa nie w rozumie
O czym przypomnieć raczy nam, Barbossa
Link do komentarza
Cytat

Trzeba zacząć od porównania systemy centralnego z niecentralnym... Weźmy dwa identyczne domy ,w jednym system niecentralny z programowanymi strefami, w drugim zasobnik z grzałka i cyrkulacja.

Kolejna sprawa, to kasa. Mamy ściśle określoną gotówkę na dom. Gdy zrobimy droższe ogrzewanie musimy mniej wydać na izolację. Pytanie na które musi Pan sobie odpowiedzieć, czy taniej będzie gazem w domu zużywającym 150kWh/m2 czy prądem w domu zużywającym 30kWh/m2? Sprzedawcy centralnych systemów ogrzewania, będą z uporem maniaka porównywać cenę kWh a nie ogrzewanie w aspekcie izolacji. Ja sprzedając niecentralne systemy, będę „walczył” o izolacje! Dlaczego – bo w domach izolowanych wszelakie centralne jest zbyt drogie w eksploatacji.



a teraz czysta matematyka:

Pana super dobrze ocieplony dom to 30 kWh/m2 - 1kWh w taryfie nocnej to ok 25 groszy, nie wiem czy to cieplo gdzies u Pana jest akumulowane bo jak nie i cala dobe trzeba co jakis czas dogrzewac to stawka za 1kWh musialaby w obliczeniach wzrosnac do 43groszy......

no to koszt grzania wyniesie u Pana 0,25*30=7,5 zl za m2

moj dom - ceramika plus 10cm stropianu na gorze 35 cm welny... zakladam, ze nie zuzywa 150 kw na m2.. obnizmy do 110 kW na m2, a pewnie jest jeszcze mniej,
mnie grzanie pompa ciepla kosztuje w nocy 6 groszy za 1kWh czyli 0,06*110=6,6 zl za m2... o zlotowke mniej icon_smile.gif

po co wykosztowywac sie na metrowe izolacje na scianach skoro coraz tansze sa urzadzania pobierajace cieplo z natury za pare groszy? icon_smile.gif

a skoro zuzywam 110 kWh a nie 30 tzn iz to cieplo ucieka mi a gdzie? no do natury icon_smile.gif natura daje i odbiera i w dodatku wychodzi mnie to taniej niz Pana i pelna ekologia icon_wink.gif Edytowano przez pokles (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

moze tez mam 110 na wszystko czyli znow taniej


Mała uwaga- koszt kWh to nie to samo co koszt ogrzewania. Gdyby tak było jak Waść sugerujesz – można by pompy ciepła w systemie centralnym montować w domach izolowanych... a się to zrobić nie daje. Gdyby wiedział Pan dlaczego nie stosuje się centralnych systemów ogrzewania w domach izolowanych - nie pisałby Pan takich tekstów.
Link do komentarza
Cytat

Mała uwaga- koszt kWh to nie to samo co koszt ogrzewania. Gdyby tak było jak Waść sugerujesz – można by pompy ciepła w systemie centralnym montować w domach izolowanych... a się to zrobić nie daje. Gdyby wiedział Pan dlaczego nie stosuje się centralnych systemów ogrzewania w domach izolowanych - nie pisałby Pan takich tekstów.



dom mam w jakiejs mierze izolowany i place w nim ok 8-6 groszy za dostarczona energie elektryczna do ogrzewania, a kWh energii wladowanej w grzanie to kWh energii obojetnie co jest jej nosnikiem, u mnie koszt kWh przeklada sie wprost proporcjonalnie do kosztu ogrzewania mysle, ze u kazdego tak jest, jesli koszt energii ktorej ja potrzebuje do ogrzania jest 3 razy nizszy niz u Pana to moge sobie pozwolic na 2 razy slabsza izolacje cieplna a i tak bedzie mnie to wychodzilo taniej niz Pana, wszystko jasne,
mam za duzy dom by po super izolacji grzac go tylko swoim cialem icon_smile.gif Edytowano przez pokles (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

dom mam w jakiejs mierze izolowany

Nie ma takiej "figury"!!! to jak być trochę w ciąży.
Skoro płaci Pan 6-8 gr za kWh to pompa ciepła jest zupełnym nieporozumieniem.
Nikt tu z tych co cokolwiek rozumieją ( może się Pan spytać bajbagi czy HenoKa ) nie ma najmniejszych wątpliwości, że : OPŁACALNOŚĆ POMPY CIEPŁA ROŚNIE WRAZ Z POTRZEBAMI. IM GORSZA IZOLACJA TYM BARDZIEJ EKONOMICZNIE UZASADNIONA POMPA CIEPŁA.

Pisze Pan o zamiennej roli izolacji i pompy ciepła -
Cytat

to moge sobie pozwolic na 2 razy slabsza izolacje cieplna


Proszę teraz porównać w perspektywie czasu:
1- koszt serwisowania i przeglądów izolacji i pompy ciepła
2 - trwałość izolacji i pompy ciepła
3- substancje kontrolowane
Link do komentarza
Cytat

......Nikt tu z tych co cokolwiek rozumieją ( może się Pan spytać bajbagi czy HenoKa ) nie ma najmniejszych wątpliwości, że : OPŁACALNOŚĆ POMPY CIEPŁA ROŚNIE WRAZ Z POTRZEBAMI. IM GORSZA IZOLACJA TYM BARDZIEJ EKONOMICZNIE UZASADNIONA POMPA CIEPŁA.
........


noooooo Panowie
zostaliście wezwani do tablicy
no i jako jedyni cokolwiek rozumiecie
co za uznanie z ust (a raczej paluchów) Szalonego Fizyka Niebudowli

Link do komentarza

1kWh jest stala mierzalna wielkoscia a w tym wypadku mowimy o energii wladowanej w ogrzanie przestrzeni domu,

1kWh pobranej do ogrzewania z pradu w taryfie nocnej to ok 25 groszy
1kWh pobranej do ogrzewania z pradu w taryfie calodobowej to ok 43 groszy
1kWh pobranej do ogrzewania z gazu zmiemnego to ok 17 groszy
1kWh pobranej do ogrzewania z pradu zuzytego przez pompe ciepla pobierajacej wiekszosc energii z natury to ok 6-8 groszy
1kWh pobranej do ogrzewania z ludzkiego ciala to koszt pozywienia, najtaniej jednak jak juz mowilem mam za duzy dom by grzac cialem, swoje cialo uzywam jedynie jako medium dogrzewajace icon_smile.gif

rachunek jest prosty, kazdy dom potrzebuje kWh'dzin a im dluzszy czas eksploatacji pompy ciepla tym wieksza korzysc z uzywania jej, a cieplo oddaje przeciez identycznie jak elektryczne kable grzewcze - w posadzke
Link do komentarza
Nie! nie jest prosty
kWh do pompy ciepła - to 8gr?
Jakie są straty zasobnika, cyrkulacji? Jak rozwiązuje Pan ogrzewanie stref dzień / noc? Nic nie Pisze Pan o serwisie , żywotności i awariach. W przypadku izolacji termicznej takie koszty nie występują. Co z substancjami kontrolowanymi?
Czy wie Pan kiedy i u nas II taryfa zostanie zastąpiona rozwiązaniami "chwilowymi" sterowanym z elektrowni jak to jest w większości krajów UE? Rozwiązania te - są do systemów z AISC-kiem.
Link do komentarza
Cytat

Skoro płaci Pan 6-8 gr za kWh to pompa ciepła jest zupełnym nieporozumieniem.



Dalej, albo Pan nie czyta, albo nie rozumie tego co czyta - tak wiec spróbuję „przetłumaczyć” na bardzie j zrozumiały dla Pana „język”:
Napisał bardzo czytelnie że:

Cytat

….1kWh w taryfie nocnej to ok 25 groszy,
……..mnie grzanie pompa ciepla kosztuje w nocy 6 groszy za 1kWh



Jak się uwzględni COP pompy ciepła, to taki koszt jest realny.
Jak uwzględni się Pana założenia, że niecentralne jest zadaniowe i bezakumulacyjne, to w Pana systemie ogrzewania, wykluczone raczej jest stosowanie tylko taryfy nocnej.
A biorąc to pod uwagę, różnice w kosztach ogrzewania, sfinansują ewentualne naprawy pompy ciepła lub innych elementów ogrzewania – zwłaszcza, że autor ma duży dom.

Oczywiście, że jest to pewne uproszczenie, ale zgodne z retoryką, którą Pan stosuje.

Cytat

OPŁACALNOŚĆ POMPY CIEPŁA ROŚNIE WRAZ Z POTRZEBAMI. IM GORSZA IZOLACJA TYM BARDZIEJ EKONOMICZNIE UZASADNIONA POMPA CIEPŁA.



Biorąc pod uwagę, że pompa ciepła nie tylko ogrzewa dom, ale również grzeje CWU (przez cały rok):

Pierwsza teza (pogrubiona) prawdziwa.

Druga w zasadzie w pewnym sensie zaprzecza pierwszej, bo może być bardzo duży dom z bardzo dużą rodziną i bardzo dobrze zaizolowany – a mimo to pompa ciepła może też być uzasadniona ekonomicznie, biorąc pod uwagę twierdzenie pierwsze.


dopisałem:
Ps. O co chodzi z tymi substancjami kontrolowalnymi? Pojawiły się po raz pierwszy.

Cytat

Czy wie Pan kiedy i u nas II taryfa zostanie zastąpiona rozwiązaniami "chwilowymi" sterowanym z elektrowni jak to jest w większości krajów UE? Rozwiązania te - są do systemów z AISC-kiem.



Oraz dla większości pomp ciepła. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jak pompa ciepła zmniejszy zużycie 3 x to i koszt kWh spadnie?
Cytat

Jak się uwzględni COP pompy ciepła, to taki koszt jest realny.

To jak potrzeby domu izolacją i odzyskiem ciepła zmniejsze 5 x to kWh jak mam liczyć ?
Cytat

Biorąc pod uwagę, że pompa ciepła nie tylko ogrzewa dom, ale również grzeje CWU (przez cały rok):

Pierwsza teza (pogrubiona) prawdziwa.

Druga w zasadzie w pewnym sensie zaprzecza pierwszej, bo może być bardzo duży dom z bardzo dużą rodziną i bardzo dobrze zaizolowany – a mimo to pompa ciepła może też być uzasadniona ekonomicznie, biorąc pod uwagę twierdzenie pierwsze.


Im większy dom tym bardziej uzasadnione niecentralne ogrzewanie wody. W domach energooszczędnych przyjmuje się ( podaję za JBZ) 35 l cwu/osobę. Co w systemie niecentralnym daje 350kWh w systemie centralnym 650 ( podaję za JBZ)
Czy więc zaoszczędzimy na COP-ie tyle ( jeżeli w ogóle) by pompa ciepła w systemie energooszczędnym się zwróciła?


Cytat

Ps. O co chodzi z tymi substancjami kontrolowalnymi? Pojawiły się po raz pierwszy.

bo i pojawiają się nowe przepisy. Gdy rynek się nasyca należy coś zrobić by zarobić. Ustawa z 2004 jest mocno modyfikowana. A to co kiedyś było nieszkodliwe - zaczyna szkodzić. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
koszt kWh do pompy to 25 groszy, ale pompa grzeje moj nosnik ciepla ktorym jest woda z moca ok 4 kWh, wiec koszt energii elektrycznej zuzytej przez pompe to 6-8 groszy ceny pradu plus energia z natury za ktore nie place...
cieplo magazynuje w duzym zbiorniku ktory rozladowuwuje sie w ciagu nastepnego dnia podczas korzystania z zawartego w nim ciepla i oddawania go posadzce,
cieplo tzw strat czyli z rurek doprowadzajacych kabli itp nie sa tak naprawde strata poniewaz wypromieniowane zostaje wewnatrz domu,
narazie jest 2 strefa i place 6-8 groszy za kWh ciepla dostarczonego domowi, nie slyszalem by ciepla z natury nam zabraklo Edytowano przez pokles (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak pompa ciepła zmniejszy zużycie 3 x to i koszt kWh spadnie?

Pompa ciepła nie zmniejsza zużycia energii przez dom – w przeciwieństwie do izolacji (termicznej). I to nie podlega dyskusji. Zmniejsza jedynie koszt 1kWh potrzebny do ogrzania.

Im większy dom tym bardziej uzasadnione niecentralne ogrzewanie wody. W domach energooszczędnych przyjmuje się ( podaję za JBZ) 35 l cwu/osobę. Co w systemie niecentralnym daje 350kWh w systemie centralnym 650 ( podaję za JBZ)
Czy więc zaoszczędzimy na COP-ie tyle ( jeżeli w ogóle) by pompa ciepła w systemie energooszczędnym się zwróciła?

Nie znam tych danych podanych (ponoć) przez JBZ i uważam je za zawyzone, ale i tu rachunek jest prosty.
Zakładając, że koszt 1kWh wynosi 0,5zł ( lub 0,25zł w nocnej), to:
350kWh daje w niecentralnym kwotę 175zł,
650kWh przy centralnym z PCi daje kwotę około 98zł lub 50zł w tar. nocnej.


bo i pojawiają się nowe przepisy. Gdy rynek się nasyca należy coś zrobić by zarobić. Ustawa z 2004 jest mocno modyfikowana. A to co kiedyś było nieszkodliwe - zaczyna szkodzić.

We współczesnych pompach ciepła nie ma substancji kontrolowanych.


Link do komentarza
Czy Szanowny bajbaga ma pompę ciepła i elektryczne ogrzewanie? Czy Szanowny bajbaga w jakiś sposób porównywał czy weryfikował ten "COP" z niecentralnym ogrzewaniem? Bo ja pozwoliłem sobie na zakup pompy ciepła ( oczywiście w wersji bez zasobnika - grzanie bezpośrednie) i stosuję ogrzewanie foliami ESWA i toshibą naprzemiennie - porównując zużycie. Jak policzyć COP - skoro zużycie jest praktycznie przy pompie ciut wyższe.
Podobnie było z wiatrownią czy solarem czy izolacją od wewnątrz, kupiłem, zrobiłem i sprawdziłem - licznikiem lub porównawczo.
Link do komentarza
Cytat

Czy Szanowny bajbaga ma pompę ciepła i elektryczne ogrzewanie? Czy Szanowny bajbaga w jakiś sposób porównywał czy weryfikował ten "COP" z niecentralnym ogrzewaniem? Bo ja pozwoliłem sobie na zakup pompy ciepła ( oczywiście w wersji bez zasobnika - grzanie bezpośrednie) i stosuję ogrzewanie foliami ESWA i toshibą naprzemiennie - porównując zużycie. Jak policzyć COP - skoro zużycie jest praktycznie przy pompie ciut wyższe.



To zupełnie o niczym nie świadczy – zwłaszcza, że nijak to się ma do pomp przy centralnym ogrzewaniu. Wnioski raczej naciągane do teorii, głoszonej przez Pana.

Tak jak czytam, te Pana wnioski, to wypisz wymaluj, takie same jak tego rosyjskiego uczonego, który po wyrwaniu wszystkich nóg musze, stwierdził, że ta ogłuchła.

I nawiasem mówiąc, to, że ktoś miał wycięty wyrostek, nie czyni z niego ani chirurga, ani specjalisty w tej dziedzinie. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To zupełnie o niczym nie świadczy – zwłaszcza, że nijak to się ma do pomp przy centralnym ogrzewaniu. Wnioski raczej naciągane do teorii, głoszonej przez Pana.

Tak jak czytam, te Pana wnioski, to wypisz wymaluj, takie same jak tego rosyjskiego uczonego, który po wyrwaniu wszystkich nóg musze, stwierdził, że ta ogłuchła.

I nawiasem mówiąc, to, że ktoś miał wycięty wyrostek, nie czyni z niego ani chirurga, ani specjalisty w tej dziedzinie.


Pan nie jest politykiem? - "Moja teoria"??? Piszę wyłącznie o praktyce a Pan o teorii . Chyba, że jak u polityków... co wspólnego ma PiS z prawicą? SLD z lewicą a PO z liberalizmem???
Porównania, pomiar licznikiem, zakup, czy budowa dla sprawdzenia - TO JEST PRAKTYKA. Pan porównuje cenę kWh - to jest teoria. Bez znajomości różnicy miedzy co a nie-co, to nawet teoria wyssana z palca. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A może Pan napisze, że takie wnioski „praktyczne” wynikają z porównania:
Ogrzewania promiennikowego i matami (kablami) grzewczymi w każdym pomieszczeniu, z ogrzewaniem nadmuchowym („pompą ciepła” , która w zasadzie jest klimatyzatorem, powietrze/powietrze) i to tylko w jednym pomieszczeniu.

Jeśli uważa Pan takie zestawienie jako miarodajne w wypowiadaniu się na temat sprawności pompy ciepła glikolo/woda i całego układu centralnego ogrzewania, to przyznam, że jestem pełen podziwu dla Pana umiejętności w lawirowaniu miedzy tymi systemami.

Co do poprawności wniosków wyciągniętych na podstawie takich obserwacji, to wspomniany uczony, któremu mucha ogłuchła – jest niewątpliwie godzien porównania z Panem.
Link do komentarza
Cytat

A może Pan napisze, że takie wnioski „praktyczne” wynikają z porównania:
Ogrzewania promiennikowego i matami (kablami) grzewczymi w każdym pomieszczeniu, z ogrzewaniem nadmuchowym („pompą ciepła” , która w zasadzie jest klimatyzatorem, powietrze/powietrze) i to tylko w jednym pomieszczeniu.

Jeśli uważa Pan takie zestawienie jako miarodajne w wypowiadaniu się na temat sprawności pompy ciepła glikolo/woda i całego układu centralnego ogrzewania, to przyznam, że jestem pełen podziwu dla Pana umiejętności w lawirowaniu miedzy tymi systemami.

Co do poprawności wniosków wyciągniętych na podstawie takich obserwacji, to wspomniany uczony, któremu mucha ogłuchła – jest niewątpliwie godzien porównania z Panem.


Zbędny sarkazm, choć zrozumiały. Przeważnie tak bywa gdy adwersarz, zaczyna rozumieć, ale się nie chce ( czy nie może ) do tego przyznać.

Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zbędny sarkazm, choć zrozumiały. Przeważnie tak bywa gdy adwersarz, zaczyna rozumieć, ale się nie chce ( czy nie może ) do tego przyznać.


to prawda
ciężar "argumentów" przytłacza
zagania w narożnik,
w narożniku nie ma wyjścia,
to co tu robić, w obliczu tak wielkiego światła wiedzy?
może poddać się, płynąć z nurtem jedynie słusznej wiedzy icon_rolleyes.gif
w końcu 20 lat doświadczeń, i to nie na myszkach
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...