Skocz do zawartości

Jaka temperaturę uzyskuje nawiew do pomieszczenia?


autorushd

Recommended Posts

Siedzę od rana i zaczynam sie gubić. Konkretnie analizuje stronę:

Zależności przepływu i sprawności a temperatury

Wychodzi ze:

1 przykład jest najkorzystniejszy bo mamy najwięcej odzyskanej energii czyli 2,6Kw..Ale patrzę na temperaturę wrzucana do pomieszczeń i jest 10St. A to jest po prostu zimno.

Z drugiej strony przykład:

3 , wolny przepływ 100m3/h , słaby odzysk niecałe 1kW, ale temperatura wtłaczana 16st.

I teraz się zastanawiam po co mi taki odzysk jak dom mi będzie wychładzać? Albo się mylę i mnie poprawcie.

Autorushd Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Sprawa jest prosta.

Im mniejszy przepływ tym wiekszy odzysk ciepła (sprawność),
dlatego w 3 przypadku (100m3/h) mamy nawiew 16 *C
a w pierwszym (350m3/h) 10*C.
W obu przypadkach różne są również temperatury zewnętrzne
które gmatwają sytuację ale idea jest słuszna.

Im wiecej powietrza ciepłego usówamy na zewnątrz tym więcej kW
odzyskujemy.
350 m3/h x 72% = 2,6 kW (Tnawiew=10*C)
100 m3/h x 87% = 0,87 kW (Tnawiew=16*C)

Link do komentarza
Cytat

Sprawa jest prosta.

Im mniejszy przepływ tym wiekszy odzysk ciepła (sprawność),
dlatego w 3 przypadku (100m3/h) mamy nawiew 16 *C
a w pierwszym (350m3/h) 10*C.
W obu przypadkach różne są również temperatury zewnętrzne
które gmatwają sytuację ale idea jest słuszna.

Im wiecej powietrza ciepłego usówamy na zewnątrz tym więcej kW
odzyskujemy.
350 m3/h x 72% = 2,6 kW (Tnawiew=10*C)
100 m3/h x 87% = 0,87 kW (Tnawiew=16*C)


Czy można TAK? Pytającemu chodzi zapewne o bilans – czyli to co pojawi się w pokoju i jakim to będzie okupione zużyciem przez wentylatory, Akademickie badanie sprawności wymiennika, bez kosztów i start na dystrybucji nie interesuje zapewne odbiorcy systemu wentylacyjnego . Są pewne sprawy ( sprawność, prędkość przepływu) OPTYMALE.
Apisie- należy rozpatrywać odzysk w aspekcie oporów na wymienniku - bo w pewnym momencie parę procent zysku okupione jest większym zużyciem energii.
Kolejna kwestia - czy jak + 16 wychodzi z centrali to i +16 dociera do anemostatu... weźmy dwa kanały dystrybucyjne - optymalny ( przepływ od 2 do 5 m.sek.) i zbyt duży - (przepływ 0.2-0.5 m/sek .) powietrze w tym drugim przebywa 4 x dłużej ( a jest to strefa chłodnego poddasza) i powierzchnia radiatora jest 2 x większa. Ile razy więc powinna być grubsza izolacja dla kanałów przewymiarowanych?
Link do komentarza
Cytat

Czy można TAK? Pytającemu chodzi zapewne o bilans – czyli to co pojawi się w pokoju i jakim to będzie okupione zużyciem przez wentylatory, Akademickie badanie sprawności wymiennika, bez kosztów i start na dystrybucji nie interesuje zapewne odbiorcy systemu wentylacyjnego



Skoroś pan taki mądry, to czemuś autorowi wątku nie odpowiedział? Otwórz szafę i gadaj do rzeczy.
Link do komentarza
Przecież odpowiedziałem ! Podane są na w/w stronie, parametry wymiennika i to co Apis pominął - pobór mocy przez wentylatory. Przy domowej wentylacji 100m3/h to ma znaczenie - czy 54W czy 19. Moja nowa centrala - 9W!
Ale na stronie http://jan-gaz.com.pl/dla_dociekliwych nie ma nic o dystrybucji - tu walczymy o kilka W... a tam, kanały 125mm zamiast optymalnych.

Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ponieważ reku jest urządzeniem działającym w sposób ciągły to Bardzo Ważne jest ile pobiera energii. Zakładając 8760h/rok , 1 W mniej to w skali roku 8,76kW oszczędności. Wydaje sie wiec że watro powalczyć o te waty.


Dlatego jestem przeciwny :
Podawaniem sprawności wymienników bez poboru mocy i strat na dystrybucji
podawaniem zysków z solarów bez poboru mocy i strat na zasobniku i solarach
podawaniem kosztów uzyskania kWh nie uwzględniając strat na zasobnikach i dystrybucji
podawaniem kosztów ogrzewania paliwami stałymi bez kosztów pracy własnej czy wynajętego palacza a kosztów kotłowni bez pomieszczenia.
Nie uwzględniania odsetek bankowych w opłatach.
pomijanie w kosztach - przeglądów serwisów i napraw czy wymiany urządzeń.
Aspekt ekonomiczny - to bilans wszystkich składników - aspekt marketingowy to wybór samych "+" z bilansu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...