Skocz do zawartości

zmiany w trakcie budowy


Recommended Posts

W domu, który zaczęłam budować chciałabym dokonać zmian:

1/ zamienić wentylację grawitacyjną na mechaniczną
2/ zrezygnować z ogrzewania gazem płynnym i ogrzewać elektrycznie
3/ zwiększyć grubość ocieplającego styropianu o 8 cm

pkty 1-2 spowodują, że zbędny jest komin i nie będę go stawiać
pkt 3 spowoduje zmianę wymiarów zewnętrznych budynku (powiększy się o 16 cm z każdej strony), ale nie przekroczy wymaganych odległości od granic działki

Czy takie zmiany wymagają załatwiania jakichś formalności w urzędach, czy wystarczy tylko wpis do dziennika budowy?
Link do komentarza
Planowane odstepstwa od projektu nie wymagają uzyskiwania odrebnych zezwoleń, pod warunkiem, że zastosowane rozwiązania spełniają wymagania techniczne wynikające z przepisów. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, czy zamontowanie wentylacji mechanicznej nie zakłóci pracy np. kominka, gdyż w pomieszczeniach gdzie są one instalowane nie można montować wyciągowej wentylacji mechanicznej. Przy zmianie systemu ogrzewania trzeba uwzględnić dyspozycyjną moc przyłącza elektrycznego , biorąc pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie na ogrzewanie, ale również moc potrzebną do zasilania innych odbiorników. Prawdopodobnie potrzebne będzie utworzenie w instalacji elektrycznej tzw. obwodów priorytetowych samoczynnie wyłączajacych ogrzewanie, gdy korzystac sie bedzie np. z kuchenki elektrycznej. Zwiększenie grubości ocieplenia nie wpływa na powiększenie - w rozumieniu przepisów - wymiarów budynku, ale może pojawic sie problem technologiczny z zamocowaniem grubej warstwy termoizolacji.
Link do komentarza
Brak widocznego komina z pewnością można zakwalifikować do nieistotnych dla konstrukcji budynku, odstępstw od projektu. Jedynie "niekompletny" dom może naruszać prawa autorskie architekta który sporządził projekt, ale gdy nie jest to prestiżowa inwestycja, projektant z reguły nie będzie zgłaszał swoich pretensji.
Link do komentarza
W trakcie adaptacji projektu gotowego zmieniłem pokrycie dachowe z ceramiki na blachodachówkę. W tej chwili zastanawiam się czy nie zrobić pokrycia z dachówki camentowej. Czy muszę ponownie zgłaszać się do projektantów i nanosić zmiany na projekt?(przekroje krokwi nie były zmieniane)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...