Skocz do zawartości

nieszczelna izolacja ścian piwnicy


GrzegorzG

Recommended Posts

Witam, temat dotyczy nowobudowaneo domu. Pojawiła sie wilgoć na ścianie fundamentowej w piwnicy budynku częściowo podpiwniczonego. Niestety dotyczy to ściany, do której nie mam dostępu od strony zewnętrznej gdyż stoi tam parterowa część domu. Wokół ścian fundamentowych jest drenaż. Nie wiem czy przenikanie wody jest powodem nieszczelnej izolacji poziomej czy też pionowej.
Czy istnieje metoda odnowienia izloacji poziomej i pionowej od strony piwnicy?
Link do komentarza
Cytat

gdzie mogę szukać pomocy? Czy możesz polecić kogoś lub jakąś firmę, która będzie w stanie określić możliwości i ewentualnie odnowić izolację?



Witam,

Zawsze można znaleźć jakieś rozwiązanie. Jednak, aby udzielić profesjonalnej pomocy proszę o uściślenie pytania tzn.
- jaka część budynku jest podpiwniczona ?
- jakie są wymiary budynku ?
- jakie są warunki gruntowe posadowionego budynku ?
- jaka izolacja (pionowa / pozioma) została użyta ?
- kiedy pojawiła się woda ?
- ile jest tej wody ?

Chętnie służę pomocą, ale potrzebuję więcej informacji.

Pozdrawiam
Rafał JANKOWSKI
Technik Zastosowań / BOTAMENT Systembaustoffe
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Witam
Poszukuję rozwiązania które uchroni dom przed wilgocią.
dom jest częściowo podpiwniczony (piwniczka pod schodami)
Ściana fundamentowa naciągneła wodą i jest mokra prawie do wysokości na której jest zasypana gruntem.
Nasiąknieta wodą jest ściana zewnętrzna jak i 2 ściany fundamentowe wchodzące w głąb budynku.
Przypuszczam ze wszystkie ściany fundamentowe budynku są zamoknięte.

Wiem z obserwacji ze jest to woda opadowa, ziemia nasiąka wodą po większych, dłuższych opadach.

ściana była pomalowana dysperbytem, na to punktowo nalejono styropian (ten mocny do fundamentów) a na zewnątrz folia kubełkowa (w niektórych miejscach jest pęknięta) nie wiem czy to ma takie znaczenie

teren gliniasty


i teraz moje wątpliwości do tego co robić
jedna wersja to odkopać fundamet i jeszcze raz go zaizolować bardziej solidnie - jak?

druga wersja zrobić drenaż opaskowy
tylko nie wiem czy na terenie gliniastym to nie pogorszy sprawy, i drugi problem nie mam możliwości odprowadzenia tej wody z drenazu.
mozna było by zrobić studnie chłonną ale czy to sie da skoro wody gruntowe utrzymują sie na wysokości 1,5 m do 2 m ponizej poziomu gruntu

proszę o pomoc, ponieważ jest wiele postów w tym temacie ale są tak różne opinie ze nie wiem do czego sie odnieść

zdjęcia domu w linku, piwniczka jest od strony tarasu


Link do komentarza
Cytat

Witam
Poszukuję rozwiązania które uchroni dom przed wilgocią.
dom jest częściowo podpiwniczony (piwniczka pod schodami)
Ściana fundamentowa naciągneła wodą i jest mokra prawie do wysokości na której jest zasypana gruntem.
Nasiąknieta wodą jest ściana zewnętrzna jak i 2 ściany fundamentowe wchodzące w głąb budynku.
Przypuszczam ze wszystkie ściany fundamentowe budynku są zamoknięte.

Wiem z obserwacji ze jest to woda opadowa, ziemia nasiąka wodą po większych, dłuższych opadach.

ściana była pomalowana dysperbytem, na to punktowo nalejono styropian (ten mocny do fundamentów) a na zewnątrz folia kubełkowa (w niektórych miejscach jest pęknięta) nie wiem czy to ma takie znaczenie

teren gliniasty


i teraz moje wątpliwości do tego co robić
jedna wersja to odkopać fundamet i jeszcze raz go zaizolować bardziej solidnie - jak?

druga wersja zrobić drenaż opaskowy
tylko nie wiem czy na terenie gliniastym to nie pogorszy sprawy, i drugi problem nie mam możliwości odprowadzenia tej wody z drenazu.
mozna było by zrobić studnie chłonną ale czy to sie da skoro wody gruntowe utrzymują sie na wysokości 1,5 m do 2 m ponizej poziomu gruntu

proszę o pomoc, ponieważ jest wiele postów w tym temacie ale są tak różne opinie ze nie wiem do czego sie odnieść

zdjęcia domu w linku, piwniczka jest od strony tarasu



na większość pytań sama udzieliłaś odpowiedzi
dreny jeśli nie ma gdzie odprowadzić wody to tylko utopiona kasa
izolacja zewnętrzna no cóż dla takich warunków należy przewidzieć izolację ciężką -
wykonać to teraz znaczy zerwać wszystko do gołej ściany (z tarasem włącznie ? ) i kupować na nowo przy czym istnieje jakiś procent możliwości że załatwi to tylko część problemu
wykonać to od środka - biorąc pod uwagę że i tak potężny remont Cię czeka
dokładając zaś fakt iż podpiwniczenie jest tylko częściowe to innej opcji nie posiadasz
pozdrawiam

Link do komentarza
to co napisałeś brzmi grożnie
dlaczego uwazasz ze czeka mnie potężny remont - to mnie martwi bo dom dopiero zbudowany

żeczywiście mozna odkopać fundamety i zrobić izolację na nowo
to jest jakiś pomysł

a potem, słyszałam też takie opinie ze jesli teren jest gliniasty to wokół domu trzeba mocno ubić ziemię wtedy ona tak nie nasiąka wodą

czy ta opinia jest sensowna?

a moze zasypać piwniczkę i zalać wylewką ?
nie chce dopuścić do powstania grzyba na ścianach w piwniczce
Link do komentarza
Cytat

to co napisałeś brzmi grożnie
dlaczego uwazasz ze czeka mnie potężny remont - to mnie martwi bo dom dopiero zbudowany

żeczywiście mozna odkopać fundamety i zrobić izolację na nowo
to jest jakiś pomysł

a potem, słyszałam też takie opinie ze jesli teren jest gliniasty to wokół domu trzeba mocno ubić ziemię wtedy ona tak nie nasiąka wodą

czy ta opinia jest sensowna?

a moze zasypać piwniczkę i zalać wylewką ?
nie chce dopuścić do powstania grzyba na ścianach w piwniczce




zaraz tam groźnie
woda ze ścian wyschnie dość szybko
woda z pod posadzki po kilku latach
po rozwaleniu tarasu da się poprawić izolację od zewnątrz .
pytanie jak to zrobić przy trzech pozostałych ścianach ?
zasypanie piwniczki?
kto zaręczy że woda ścianą nie pójdzie wyżej na parter ?
bo z całą pewnością nie ja
czyli demolka piwniczki jest niczym w porównaniu z tym co trzeba rozwalić chcąc ją zabezpieczyć od zewnątrz
pozdrawiam
Link do komentarza
wnioskując z całej naszej dyskusji wyłania sie takie oto rozwiązanie

rozkopać ścianę fundamentową do wysokości ławy, zdjąc styrpian
zrobic nową izolację przeciwwodną przynajmniej na tej ścianie ponieważ na tą ścianę napiera najbardziej woda opadowa

tarasu jeszcze nie mam zrobionego więc z tym nie mam problemu

a w piwniczce zacząć suszyć ścianę dmuchawą

na szczęście pod wylewką w piwniczce mam wyłożoną papę i wywiniętą z 10 cm na ścianę


ponadto uwazam ze zaizolowanie piwniczki od wewnątrz nie rozwiązuje problemu poniewaz owszem piwniczka będzie sucha ale ściana fundamentowa nie

a więc do dzieła tylko jak to teraz zrobić technicznie

och ta woda


Link do komentarza
Cytat

wnioskując z całej naszej dyskusji wyłania sie takie oto rozwiązanie

rozkopać ścianę fundamentową do wysokości ławy, zdjąc styrpian
zrobic nową izolację przeciwwodną przynajmniej na tej ścianie ponieważ na tą ścianę napiera najbardziej woda opadowa

tarasu jeszcze nie mam zrobionego więc z tym nie mam problemu

a w piwniczce zacząć suszyć ścianę dmuchawą

na szczęście pod wylewką w piwniczce mam wyłożoną papę i wywiniętą z 10 cm na ścianę


ponadto uwazam ze zaizolowanie piwniczki od wewnątrz nie rozwiązuje problemu poniewaz owszem piwniczka będzie sucha ale ściana fundamentowa nie

a więc do dzieła tylko jak to teraz zrobić technicznie

och ta woda



Szan. Pan/i oczywiście macie pełne prawo odkopać poprawić izolację z zewnątrz nikt tego nie zabroni
ale i nikt na to gwarancji nie da .
przyczyna może być w zupełnie innym miejscu lub odnotujemy chwilową poprawę na jak długo ????
no przynajmniej do czasu dokąd papa nie zgnije.


Cytat

"ponadto uwazam ze zaizolowanie piwniczki od wewnątrz nie rozwiązuje problemu poniewaz owszem piwniczka będzie sucha ale ściana fundamentowa nie"



umówmy się że podpis/podlinkowanie pod moim każdym tekstem osuszanie budynków nie jest przypadkowy i to że państwo uważacie , wcale nie znaczy że tak być musi , od tego są firmy które się takimi tematami trudnią aby efekt był z goła odmienny .
pozdrawiam Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Częściowe podpiwniczenie na gruntach o wysokim poziomie wód praktycznie uniemożliwia unikniecia zawilgocenia częsci podpiwniczonej przy rozsądnych kosztach izolacji. Wymagało by to bowiem bardzo starannego zaizolowania nie tylko ścian fundamentowych w obrysie piwnicy, ale również pozostałych fundamentów i to obustronnie.

To, że ściany fundamentowe są wilgotne, niczym nie grozi jeśli na odpowiednim poziomie ułożono izolację poziomą na
wszystkich ścianach stykających się z gruntem.

Pozostaje więc pogodzić się z wilgocią w piwnicy ograniczając możliwość jej przenikania przez strop porzez zaizolowanie np. płynną folią sufitu w piwnicy.
Link do komentarza
Cytat

To, że ściany fundamentowe są wilgotne, niczym nie grozi jeśli na odpowiednim poziomie ułożono izolację poziomą na
wszystkich ścianach stykających się z gruntem.

Pozostaje więc pogodzić się z wilgocią w piwnicy ograniczając możliwość jej przenikania przez strop porzez zaizolowanie np. płynną folią sufitu w piwnicy.




osobiście pogodził bym się z tym na co wpływu nie mam czyli wilgotne ściany podziemia w pozostałej części budynku,
w piwnicy do której jest dostęp zgodzić się już nie potrafię , pomijając podciąganie kapilarne na kondygnację wyższą
zawsze unosi się wyczuwalna woń wilgoci i przynajmniej dla niektórych jest ona nie do zniesienia Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...