Skocz do zawartości

ogrzewanie podłogowe czy wystarczy przy -25


akspider

Recommended Posts

Ogrzewanie podłogowe można instalować w domach dobrze izolowanych cieplnie w których zapotrzebowanie mocy grzewczej nie przekracza 60 - 70 W/m2 powierzchni ogrzewanej. Dzięki temu temperatura dotykowa podłogi nie będzie przekraczać 28 st C, co uznawane jest za górną wartość, ze względu na komfort ogrzewania. Oczywiście w czasie silnych mrozów temperaturę tę można podwyższyć do ok. 32 st C, ale należy liczyć się wtedy ze wzmożonym unoszeniem kurzu jak i dyskomfortem dla nóg. Alternatywnym rozwiązaniem okresowego wzrostu zapotrzebowania na ciepło jest montaż instalacji mieszanej z grzejnikami lub zamontowanie niezależnego dogrzewania elektrycznego. W każdym przypadku ogrzewanie podłogowe powinno byc wykonane na podstawie projektu takiej instalacji z uwzględnieniem strat cieplnych pomieszczenia, stref podokiennych, rodzaju pokrycia podłogowego oraz ustawienia mebli.
Link do komentarza
W domach niskoenergetycznych wykonywane przeze mnie instalacje ogrzewania podłogowego pracują przy temperaturze zasilania 35 - 40 ct. C, co zapewnia temperaturę podłogi 22 - 24 st. C i zapewnia mieszkańcom odczucie komfortu cieplnego.
Nie miałem nigdy żadnych zgłoszeń, że jest za zimno nawet w największe mrozy. Instalacje "podłogówek" wykonuję od 1993 roku. Zanim zlecisz komukolwiek wykonanie podłogówki warto wykonać dobry projekt, ale uwaga! trzeba znaleźć projektanta, który zna się na takich instalacjach - a nie jest ich wielu, często pytają mnie, wykonawcę jak się do takiego projektu zabrać.
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Gość Gość
Sprawdzi się dobrze pod warunkiem właściwego wykonania układu z kominkiem, tylko po co, oszczędności z kominka niewielkie a koszty to ok. 50% kosztów pompy ciepła (kominek + zbiornik buforowy + naczynie wzbiorcze otwarte + ew. układ uzupełniania wody w kominku + wymiennik płytowy + armatura + rurociągi, itp.) - bez sensu
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
WITAM!
Mam już zrobioną wylewką w całym domu, ale chciałabym zrobić ogrzewanie podłogowe nie zmniejszając zbytnio wysokości i świetle.Ogrzewanie będzie nie we wszystkich pomieszczeniach i wysoki stopień nie byłby wygodny w poruszaniu się. Ile takie ogrzewanie ma grubości?

I czy można ustawić czasowo na grzanie i temp?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
To zależy jak duża będzie wolna od mebli część podłóg i czym będą pokryte. Chodzi o to, aby zapewnić wystarczającą emisję ciepła przy możliwie niskiej temperaturze dotykowej podłogi.

Polecamy:
Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/23960-porownanie-kosztow-grzejnikow-oraz-ogrzewania-podlogowego

Plusy i minusy ogrzewania podłogowego
https://budujemydom.pl/abc/304_plusy_i_minusy_ogrzewania_podlogowego/
Link do komentarza
Cytat

To zależy jak duża będzie wolna od mebli część podłóg i czym będą pokryte. Chodzi o to, aby zapewnić wystarczającą emisję ciepła przy możliwie niskiej temperaturze dotykowej podłogi.

Polecamy:
Ograniczenia w stosowaniu ogrzewania podłogowego
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/23960-porownanie-kosztow-grzejnikow-oraz-ogrzewania-podlogowego



Nie wiem kto pisal ten artykul, ale troche sie pomylil, wg. mnie oraz moich znajomych architektow.
Przeciez cieplo nalezy dostarczyc do budynku, czyli do przyslowiowych "czterech scian".
Ogrzewamy kubature i powierzchnie domu, a nie tylko te miejsca gdzie mamy bezposredni kontakt z podloga.

Plus jakie z tego wynikaja:
- w przypadku (wiadomo ze kobiety zmienna sa) jesli Pani Domu, zechce przemeblowac sypialnie, kuchnie albo inne pomieszczenie, w miejscu gdzie nie bylo podlogowki, bedzie zimno,
- podloga ogrzewana pod szafkami (kuchennymi, lazienkowymi, lozkiem itp) dostarcza rowniez cieplo do budynku. Pomimo tego ze my nie czujemy tego fizycznie (nie czujemy ze pod szafkami grzeje), to i tak spelnia swoja role - wyrownuje straty cieplne budynku - ktore sa stale.
- w przypadku, gdy jednak pod szafkami nie ma ogrzewania, pozostala czesc grzanej podlogi musi wygrzewac miejsca w ktorych tego ogrzewania nie ma, czyli bezwladnosc jest jeszcze wieksza no i zmniejszamy powierzchnie grzewcza.
- Wilgoc ktora najczesciej jest w lazienkach oraz kuchniach, nie ma racji bytu ze wzgledu na cieplo pod szafkami.

Ostatnio stosuje sie ogrzewanie scienno-podlogowe.
Idac tokiem myslenia autora tego artykulu, trzeba by nie instalowac ogrzewania w scianach, w miejscach w ktorych beda staly szafy, tv lub inne rzeczy - bo to nie oddaje ciepla. - BZDURA.

Minus jedyny jaki znalazlem jest taki, ze w przypadku montazu np. stelazy do regipsow i innych, nalezy uwazac aby nie wwiercic sie w rurke od ogrzewania.
Raz mialem taki przypadek, ze wykonczeniowiec pytal sie mnie po wylaniu posadzki, "Jak biegna rurki od podlogowki, bo chce wiercic w posadzce?".
Niestety jest to juz rola inwestora zaplanowac na przyszlosc stelaz, albo montaz innych rzeczy do posadzki i albo zrobienie zdjec wezy od podlogowki (rozmieszczenie), albo zwrocenie uwagi instalatorowi na to, aby w danym miejscu nie kladl weza.





Pozdrawiam Serdecznie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...