Skocz do zawartości

Dom z systemem nie centralnym


Recommended Posts

Ponieważ na forum pojawiło sie takie określenie postanowiłem się nad tym zastanowić.

I tak budowa domu termosu nie jest problemem.

Nawet ogrzewanie wody przy kranie jest moim zdaniem dobrym pomysłem bo faktycznie wymienniki na cały dom to "głupota" Mówię to na podstawie ostatniego rachunku z firmy za sama wodę kotła gazowego DELTA, a nikt nie berze tam prysznicu. Rachuneczek 420zł. Odnośnie kranów bezdotykowych tez popieram, i wcale nie ma konieczności kupowania tych najdroższych. Ja mam zwykły za coś ok 300zł i pracuje bezawaryjnie juz ponad rok. Choć jak się ma dzieci i to małe to może to byc wkurzające taki automat.

Natomiast zupełnie nie wyobrażam sobie nie centralnego w firmie. Po pierwsze co chwila ktoś do sklepu wchodzi, pomimo ze jest wiatrołap jest tam sporo strat ciepła. Poza tym gdybyśmy dla każdego pomieszczenia mieli oddzielne ogrzewanie np podłogowe to musiałby być bardzo duży przydział mocy. Oprócz tego jakaś porządna elektronika, nie wiem czy nie dla domu "inteligentnego" Wydaje mi sie ze to będzie dość trudne do realizacji i dość drogie. Szczególnie jeśli chcielibyśmy zachować komfort bezobsługiwalności.

Ogólnie jestem chętny do dyskusji bo na razie wszystko jest przede mną a nie za mną icon_smile.gif

Autorushd
Link do komentarza
Znalazłem maty elektra

ELEktra

Na swojej stronie napisali "a początku 2011 roku planowany jest debiut centralnego systemu sterowania, który optycznie przypominał będzie obecnie wprowadzany model OCD4. "

Ale czy to będzie ekonomicznie uzasadnione? Może jeśli system będzie sprzężony z wentylacją mechaniczna z odzyskiem oraz zakładając spore ocieplenie.
Link do komentarza
Cytat

Znalazłem maty elektra

ELEktra

Na swojej stronie napisali "a początku 2011 roku planowany jest debiut centralnego systemu sterowania, który optycznie przypominał będzie obecnie wprowadzany model OCD4. "

Ale czy to będzie ekonomicznie uzasadnione? Może jeśli system będzie sprzężony z wentylacją mechaniczna z odzyskiem oraz zakładając spore ocieplenie.


Już od 92' taki system stosujemy ( w Elektrze również, tylko termostaty musiały być przestosowane i łączność była przewodowa)) natomiast już w tym roku wchodzi udoskonalona wersja bezprzewodowa. Nie byłem na zlocie... bo omawiałem w/w nowości związane z ogrzewaniem zadaniowym i strefowym.
http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...20100918085.jpg
Do pokazywanej „4”-ki dojdą termostaty satelitarne i podobne w stylistyce programatory do urządzeń posiadających już termostat, ale bez możliwości programowania. Oczywiście wszystko łączy się bezprzewodowo z centralną „4”ką Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Już od 92' taki system stosujemy ( w Elektrze również, tylko termostaty musiały być przestosowane i łączność była przewodowa)) natomiast już w tym roku wchodzi udoskonalona wersja bezprzewodowa. Nie byłem na zlocie... bo omawiałem w/w nowości związane z ogrzewaniem zadaniowym i strefowym.
http://www.forumbudowlane.pl/images/galler...20100918085.jpg
Do pokazywanej „4”-ki dojdą termostaty satelitarne i podobne w stylistyce programatory do urządzeń posiadających już termostat, ale bez możliwości programowania. Oczywiście wszystko łączy się bezprzewodowo z centralną „4”ką



Czyli wychodzi ze elektra będzie robiła system "inteligentnego domu" , i dobrze.
Link do komentarza
czyli wychodzi, że dawno istnieje pojęcie yntelygentnego domu w instalacji np typu LCN, gdzie za pomocą palmtopa, czy też smartfona możesz spuścić wodę w kiblu, włączyć czajnik w kuchni, czy też zablokować babie wibrator
nie jest to żadna rewela
Pan TB podnieca się czymś, co dawno istnieje, onanizuje się swoim zadaniowym strefowym, a to jest zwykłe elektryczne z termoregulatorem, zaawansowanym technologicznie jak 286 5MHz z 0,256Mb ramu, choć obawiam się, że i tak przesadziłem z wydajnością tego ustrojstwa
Link do komentarza
Cytat

To że się z kimś nie zgadzam nie znaczy ze murze go od razu obrażać. A wulgaryzmy w kolegi poście są nie do zaakceptowania. Nie idźmy droga KACZYNSKIEGO!!!

Poza tym do walenia pana TB po głowie sa już inne watki, jak komuś się nie podoba watek nie musi zabierać głosu.



a co ma do tego Kaczyński? to Ty chcesz obrazić

śmieszy mnie te Jego "zadaniowe strefowe"
ja też takie mam, tyle że z kotłownią w piwnicy
czyli centralne zadaniowe strefowe w odróżnieniu od Jego "niecentralnego zadaniowego strefowego" ot cała różnica
ale można ubrać to w pseudofilozofię połaczoną z fizykalnym łysenkizmem, co niestety Panu TB marnie wychodzi
a dlaczego? tego nie napiszę, bo tu rzeczywiście bym go obraził, to tak, jakby komuś wytknąć, że jest gejem
Link do komentarza
Cytat

czyli wychodzi, że dawno istnieje pojęcie yntelygentnego domu w instalacji np typu LCN, gdzie za pomocą palmtopa, czy też smartfona możesz spuścić wodę w kiblu, włączyć czajnik w kuchni, czy też zablokować babie wibrator
nie jest to żadna rewela
Pan TB podnieca się czymś, co dawno istnieje, onanizuje się swoim zadaniowym strefowym, a to jest zwykłe elektryczne z termoregulatorem, zaawansowanym technologicznie jak 286 5MHz z 0,256Mb ramu, choć obawiam się, że i tak przesadziłem z wydajnością tego ustrojstwa


Szanowny pan się nie zna. Nie istniało do tej pory. Były regulatory łączące się drogą radiową, ale teraz można je programować indywidualnie i " z matki pojedynczo" - gdy "matka" nie ma zasięgu, automatycznie dalej sygnał przekazuje mający zasięg satelita... no i najważniejsze, przestawki utrzymane we wzornictwie - pozwalające sterować termostatami innych firm ( gdy np. grzejnik ma wbudowany termostat. I to wszystko jest w cenia dotyczasowych termostatów.
Link do komentarza
Cytat

To że się z kimś nie zgadzam nie znaczy ze murze go od razu obrażać. A wulgaryzmy w kolegi poście są nie do zaakceptowania. Nie idźmy droga KACZYNSKIEGO!!!

Poza tym do walenia pana TB po głowie sa już inne watki, jak komuś się nie podoba watek nie musi zabierać głosu.


Proszę się nie denerwować, zawsze na forach znajdą się ludzie z bladą wiedzą i małą inteligencja. Łatwo takich rozpoznać, są niemerytoryczni, używają „uśmieszków”, zdrobnień... niski poziom inteligencji uniemożliwia takim, by to pojąć, więc nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Proszę poczytać o technikach erystyki. Ja się tym zupełnie nie przejmuję.
Link do komentarza
Czyli trzeba poczekać aż panowie z Elektry coś pokażą.

Z tego co czytałem to sterowanie grzejników/mat oraz reku można zrobić na zasadzie "inteligentnego domu"
Z tego co sie dowiedziałem to mammy zwykły komp dotykowy wiszący na ścianie z odpowiednim programem.
O tyle dobre ze jest sporo możliwości konfiguracji.

natomiast zastanawiam się w jaki sposób komp odbiera informacje o temperaturze w każdym pokoju. Czy jest tak ze łączy się z termostatami podpiętymi do każdego obiegu np maty grzejnej? Czy ma własna sondę w każdym pokoju?
Link do komentarza
Najpierw, trzeba Szanowny Panie mieć niecentralny system ogrzewania. A LCN sprzedają obok... to się do tego w ogóle nie nadaje. A i jeszcze jedno... na dom 200 m2 trzeba się zmieścić ( projekt, materiały, wykonanie) w 7000-8000 zł - inaczej nie ma sensu.
Przykład… Ma Pan grzejniki NOIROT i podłogówkę z termostatami OTN… Które z elementów LCN Pan użyje do zaprogramowania stref „dzień/noc” do strefy barowo – rozrywkowe, strefy czasowo nieużywane…
Link do komentarza
Cytat

Dzieki juz znalazłem ich stronkę

LCN

Czy kolega ma może zrobione w domciu coś w praktyce w LCN?

Autorushd



Kolega nie ma, bo było za późno, a i wtedy kolegi nie było stać,
ale kolega widział prezentację na żywca w "normalnym" mieszkaniu (uzytkowanym przez klienta) i zadala od niego
zrobiło wrażenie
zaletą jest możliwość rozbudowy w nieskończoność (tak przynajmniej powiedział ten klient)

Panie TB
wsadź se Pan ten niecentralny centralnie w pragębę
albo napisz po prostu OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE

o ile dobrze kojarzę, LCN potrafi sterwać każdym urządzeniem elektrycznym
a jezeli niecentralne ogrzewanie zadaniowe jest po prostu ogrzewaniem elektrycznym, to wydaje mi się, że nie ma problemu
aha - nie znam się na LCN
Link do komentarza
Cytat

Panie TB
wsadź se Pan ten niecentralny centralnie w pragębę
albo napisz po prostu OGRZEWANIE ELEKTRYCZNE

o ile dobrze kojarzę, LCN potrafi sterwać każdym urządzeniem elektrycznym
a jezeli niecentralne ogrzewanie zadaniowe jest po prostu ogrzewaniem elektrycznym, to wydaje mi się, że nie ma problemu
aha - nie znam się na LCN


Wiem, że braki w wiedzy są frustrujące, ale muszę wyjaśnić :
Ogrzewaniem elektrycznym są pompy ciepła, zasobniki z grzałka elektryczna... to systemy centralne - takie systemy ze względy na straty zasobnika i cyrkulacji nie nadają się do domów energooszczędnych, a wysoki koszt inwestycji skazuje inwestora planującego taki system, pzry ściśle określonych zasobach finansowych na rezygnację z izolowania domu i włożenie symbolicznej grubości 20 cm styropianu od gruntu i w ścianę.
Aha, nie zna się Szanowny Pan na LCN – do tego się nie nadaje i nie zna się Pan na niecentralnych systemach. Są też niecentralne systemy gazowe (DRU)
Link do komentarza
Cytat

Wiem, że braki w wiedzy są frustrujące, ale muszę wyjaśnić :
Ogrzewaniem elektrycznym są pompy ciepła, zasobniki z grzałka elektryczna... to systemy centralne.......



Guru łysenkizmu napisał:
Cytat

CYTAT

Cytat

Elektryczne ogrzewanie wychodzi ze ma sens. Jednak wolałbym aby był sterowane centralnie, tzn. każdy grzejnik oddzielnie ale z komputera + manualnie na miejscu w każdym pomieszczeniu. Czyli dochodzimy do domu "inteligentnego


Od 92' inaczej nie robimy- centralny sterownik wysyła rozkazy do automatyki pokojowej. Ogrzewania strefowe, zadaniowe (ASIC)


to w końcu co jest ogrzewaniem elektrycznym i co Pan TB tak naprawdę robi?
Link do komentarza
Cytat

Szanowny pan się nie zna. Nie istniało do tej pory. Były regulatory łączące się drogą radiową, ale teraz można je programować indywidualnie i " z matki pojedynczo" - gdy "matka" nie ma zasięgu, automatycznie dalej sygnał przekazuje mający zasięg satelita... no i najważniejsze, przestawki utrzymane we wzornictwie - pozwalające sterować termostatami innych firm ( gdy np. grzejnik ma wbudowany termostat. I to wszystko jest w cenia dotyczasowych termostatów.



Cytat

A i jeszcze jedno... na dom 200 m2 trzeba się zmieścić ( projekt, materiały, wykonanie) w 7000-8000 zł - inaczej nie ma sensu.
Przykład… Ma Pan grzejniki NOIROT i podłogówkę z termostatami OTN… Które z elementów LCN Pan użyje do zaprogramowania stref „dzień/noc” do strefy barowo – rozrywkowe, strefy czasowo nieużywane…



Tak jakoś nie sądzę, aby ten system „satelitarny” zmieścił się w podanej kwocie.

I dla zastanowienia.
1. Jaki by nie był system, to w końcowym efekcie jego działanie sprowadza się do 0/1.
2. Sieć może być przewodowa lub bezprzewodowa – ale nigdy nie jest wykonana za darmo, a koszty są niemałe.
3. Łączność satelitarna dwustronna i za darmo?
4. O tym czy system jest bardziej lub mniej „inteligentny” decydują urządzenia peryferyjne, (czujniki + moduły), a w mniejszym stopniu jednostka centralna.
5. Urządzenia dedykowane, zawsze są droższe od „uniwersalnych”, a ich funkcjonalność jest ściśle przyporządkowana do danego urządzenia, którym ma sterować.
6. Zastosowanie tego w małych domach, to raczej kosztowa fanaberia, niż konieczność.
7. Nie jest to żadna nowość (sam system) – w zasadzie wszystkie wieżowce, od zarania dziejów, mniej lub bardziej rozbudowany, posiadały.
Link do komentarza
Sądzę ze koszty systemu dla centralnego zarządzania to już dodatkowe koszty. Ale to jest całkowicie akceptowalne.

3. kolega oczywiście żartuje icon_smile.gif

4. Jeśli jednostka centralna nie przewiduje jakiegoś urządzenia peryferyjnego to po prostu go nie obsłuży. Wiec tu bym się spierał. Choć faktycznie peryferia najbardziej biją po kieszeni ze względu choćby na ich ilość icon_smile.gif
Link do komentarza
Może jeszcze raz --- 200m2 dom to 8000zł maksimum. Nowy system OJ jest do ogrzewań które nie są wyposażone fabrycznie w ASIC lun niemożliwe jest sterowanie strefami i zadaniami - przewodowo... np. zabytki. Termostaty z łącznością kosztują tyle samo co poprzedni model… odpada wiec przewód sterujący, moc – 1W. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
fajnie by było ale to raczej niemożliwe.

Załóżmy ze ogrzanie oprzemy na samych matach Elektra z regulatorem. Kupno samych mat na powierzchnię 200m2 będzie droższe, tak mi się wydaje. Chyba ze to zrobić na przewodach. Możliwe jest tez jakieś rabaty u producenta. Chyba żeby założyć grzejniki jednak u mnie grzejniki odpadają icon_sad.gif

Z czego ten system Pana zdaniem by się składał. W tej cenie brałbym w ciemno icon_smile.gif
Link do komentarza
Swoje pytanie opieram na Pana stwierdzeniach:
Cytat

Do pokazywanej „4”-ki dojdą termostaty satelitarne i podobne w stylistyce programatory do urządzeń posiadających już termostat, ale bez możliwości programowania. Oczywiście wszystko łączy się bezprzewodowo z centralną „4”ką


Cytat

....ale teraz można je programować indywidualnie i " z matki pojedynczo" - gdy "matka" nie ma zasięgu, automatycznie dalej sygnał przekazuje mający zasięg satelita... no i najważniejsze, przestawki utrzymane we wzornictwie - pozwalające sterować termostatami innych firm ( gdy np. grzejnik ma wbudowany termostat. I to wszystko jest w cenia dotyczasowych termostatów.


Cytat

na dom 200 m2 trzeba się zmieścić ( projekt, materiały, wykonanie) w 7000-8000 zł - inaczej nie ma sensu.
Przykład… Ma Pan grzejniki NOIROT i podłogówkę z termostatami OTN… Które z elementów LCN Pan użyje do zaprogramowania stref „dzień/noc” do strefy barowo – rozrywkowe, strefy czasowo nieużywane…


Cytat

Termostaty z łącznością kosztują tyle samo co poprzedni model… odpada wiec przewód sterujący, moc – 1W.



Może i nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ba – może nawet nie wiem o czym piszę, dlatego bardzo proszę o skorygowanie tego co napisałem poniżej.
Bardzo ogólnie, taki super system za 8.000zł (rozumiem, że na gotowo z robocizną) dla domu o powierzchni 200m2, aby spełniał, te bajery (strefowe i zadaniowe ogrzewanie z dokładnością do 0,1 stopnia, bezprzewodowy i satelitarny) musi posiadać co najmniej:
- odpowiednią ilość elementów grzewczych, tu była mowa o ogrzewaniu podłogowym,
- odpowiednie czujniki i „manipulatory” w każdym ogrzewanym pomieszczeniu (a jest ich minimum 10),
- odpowiednie systemy łączności bezprzewodowej wewnętrznej w każdym pomieszczeniu,
- zasilacze co najmniej po jednym na każde pomieszczenie (które w sumie będą miały więcej niż 1W w stanie czuwania),
- jednostka centralna, sterująca tym wszystkim.

I to wszystko za 8.000zł ?


Wykreśliłem wpisy o satelitach Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Kolego jaka łączność satelitarna? laugh.gif Chodzi o satelitki takie jak w kinie domowym. Czyli w elektrze od centralki do grzejników (satelitek) max 40m.


Łączność jest bez przewodowa... ale nie satelitarna. Producent nazwał termostaty "podrzędne" satelitami, czy satelitarne - z duńskiego...
Co do zasięgu... gdyby "satelitka" wyczuła obecność innej „satelitki „ będącej poza zasięgiem ( 40m ) termostatu głównego, przekaże mu polecenia i zaprogramuje go. System można więc stosować bez ograniczeń! Duże hotele itp
Link do komentarza
Fajnie, tylko nie ja tu „robię” za nieomylnego fachowca i nie ja wymyślam różnego rodzaju nowe nazwy.

Nie zapominaj, że bywają tu również ludzie, którzy właśnie w tak zinterpretują taki zapis – zwłaszcza w kontekście sterowania z poza domu – dotychczas Internetem, komórką, a teraz satelitą.

dopisałem:
Ps. Skoro problem wyjaśniono, to skoryguję wcześniejszy wpis – czekając na rzeczową odpowiedź w pozostałych punktach. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To jakiej nazwy użyć do takiego systemu? "Podrzędne" to zaraz ktoś napisze, że złej jakości. "Odbiorniki"... ale one też nadają, przekazują program dalej.

Cytat

Zróbmy wstępnie 2x po 120m2 + 50m2 garażu. Na pewno Pan wie że mówię o kopułach. Czyli +- 300m2 po podłodze.


Każde pomieszczenie oddzielnie. Łazienki, kuchnia, pokoje...

Cytat

Swoje pytanie opieram na Pana stwierdzeniach:





Może i nie jestem fachowcem w tej dziedzinie, ba – może nawet nie wiem o czym piszę, dlatego bardzo proszę o skorygowanie tego co napisałem poniżej.
Bardzo ogólnie, taki super system za 8.000zł (rozumiem, że na gotowo z robocizną) dla domu o powierzchni 200m2, aby spełniał, te bajery (strefowe i zadaniowe ogrzewanie z dokładnością do 0,1 stopnia, bezprzewodowy i satelitarny) musi posiadać co najmniej:
- odpowiednią ilość elementów grzewczych, tu była mowa o ogrzewaniu podłogowym,
- odpowiednie czujniki i „manipulatory” w każdym ogrzewanym pomieszczeniu (a jest ich minimum 10),
- odpowiednie systemy łączności bezprzewodowej wewnętrznej w każdym pomieszczeniu,
- zasilacze co najmniej po jednym na każde pomieszczenie (które w sumie będą miały więcej niż 1W w stanie czuwania),
- jednostka centralna, sterująca tym wszystkim.

I to wszystko za 8.000zł ?


Wykreśliłem wpisy o satelitach


Zastanawiam się czy kiedykolwiek pisząc o kotłowni gazowej, pisał Pan o W-atach z gniazdka ( piec - 150W) - że tu tak Pana ten 1 W ( DTR) tak inspiruje.
Jak już pisałem od 18 lat realizujemy takie sprawy… sokoro automatyka bezprzewodowa ma kosztować tyle co ta dotychczasowa – jakim cudem brak przewody podniesie koszt instalacji?
Link do komentarza
Cytat

To jakiej nazwy użyć do takiego systemu? "Podrzędne" to zaraz ktoś napisze, że złej jakości. "Odbiorniki"... ale one też nadają, przekazują program dalej.


Każde pomieszczenie oddzielnie. Łazienki, kuchnia, pokoje...



W sumie jeszcze tego dokładnie nie przemyślałem, może uśrednimy.

W pierwszej kopule będzie antresola, kopulę tniemy na pół , wiec będzie jedno duże pomieszczenie około 50m2 i wysokości max 6m, reszta pomieszczeń na parterze będzie o wysokości 2,7 powiedzmy 6 pomieszczeń. Załóżmy ze pomieszczenia będą miały po 8m2 Na antresoli będzie ok 20m2, antresola otwarta, tylko przegrody zewnętrzne. Druga kopuła dla ułatwienia to samo. , Garaż to garaż 50m2. Łazienka 1szt, kuchni brak (firma) Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gostek z elektry zaproponował mi 70/90W w matach , w łazience 120W a w garażu odpowiednio mniej.
OCD4 w instrukcji ma % czas uruchomienia systemu nawet roczny i obliczenie opłat za energię. Niestety nie znalazłem mozliwości podziału na 2 taryfy.

Kiedy bedziecie mieli okragłe kanały 60/80 do reku? Byłem dziś u Was na budowie i pracownik nie bradzo wiedział. Choc te płaskie i tak sa fajne ze względu na mozliwośc schowania w ścianie. Podwieszane sufity to nie dla mnie icon_sad.gif Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a czy przypadkiem nie wylicza się zapotrzebowania na ciepło?
te waty na metr, o ktorych tu piszecie służą, do oszacowania zapotrzebowania na moc cieplną

policz to sobie Kolego, a nie strzelaj
czyżby do eleketrycznego ogrzewania należaloby przewymiarowywać instalację?




Dopowiem, bo ważne. Ogrzewanie podłogowe musi być tak wyliczone, aby nawet w ekstremalnym przypadku, temperatura podłogi nigdy nie przekraczała - 29 stopni, a w strefach brzegowych i łazienkach 35 stopni.
Link do komentarza
Cytat

Dopowiem, bo ważne. Ogrzewanie podłogowe musi być tak wyliczone, aby nawet w ekstremalnym przypadku, temperatura podłogi nigdy nie przekraczała - 29 stopni, a w strefach brzegowych i łazienkach 35 stopni.



Dzieki za ta informację, jeszcze do tego nie dotrałem icon_smile.gif

Natomiast na logike to nie ma możliwości przekroczenia temperatur z prostej przyczyny, są dwa czujniki jeden w podłodze a drugi w regulatorze. To one powinny czuwać nad temperatura. Jak się myle to mnie poprwcie.

Cytat

Są kanały... Pracownika lepiej nie pytać.



Powiem szczerze ze byłem w szoku odnosnie pracownika icon_smile.gif Opowiadał nam z zoną dobre pół godziny z takim zaangazowaniem jakby to była jego pasja zyciowa. Naprawde to miłe icon_smile.gif


Cytat

a czy przypadkiem nie wylicza się zapotrzebowania na ciepło?
te waty na metr, o ktorych tu piszecie służą, do oszacowania zapotrzebowania na moc cieplną

policz to sobie Kolego, a nie strzelaj
czyżby do eleketrycznego ogrzewania należaloby przewymiarowywać instalację?



Odnosnie przewymiarowania materiałowego tzn zamontowanie za długiego kabla to zapewne tak jest.
Natomiast przewymiarowanie w czasie oddawania ciepła wydaje sie niemozliwe. Jak zostanie osiągnieta temperatura to mata się wyłaczy i tyle. Najwyżej przy za dużej ilości kabla nagrzewanie zrobi to szybciej. Tak sądzę. Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zastanawiam sie równiez jak obliczyć grubość ocieplenia bo przy grzaniu elektrycznym trzeba to zrobić bardzo ale bardzo dokładnie.

W kopule do wysokości piętra grbośc ściany to tylno 12cm, z cegły pełnej. Powyżej tylko 6cm.

Początkowe założenia to było 15cm od środka , potem 20cm. Teraz już sam nie wiem, w sumie można dac 30 jak i 40cm. Jedyny problem "techniczny" to jak to zamocować. Bo przecież mamy sklepienie.

Autorushd
Link do komentarza
skoro Kolego uparłeś się na ocieplenie od środka
to nie bierz pod uwagę tej cegły w obliczeniach zapotrzebowania na ciepło
co do grubości muru, to miej świadomość, że kopuły, łuki są samonośne, tj. ich kształt powoduje, że nie powstają naprężenia rozciagajace w takim ustroju, pod warunkiem właśnie odpowiedniej grubości
jednakże wprowadzając siły prostopadłe (bo taką będzie każde dodatkowe ich obciażenie) może taka grubość nie wystarczyć, tu Ci powinien wyjaśnić to projektant, pytałeś się go?
to on to liczy i powinien wiedzieć jakie obciążenie założył do obliczeń i powinien podać Ci max, jakie możesz tam dać

co do damego montażu, to teoretycznie klejenie powinno wystarczyć, ale przy takich grubosciach co kombinujesz moze być kłopot
może jednak nie wełna a styro?

swoją drogą jak przy 12cm ściany rozwiązane jest oparcie stropu?
Link do komentarza
Cytat

Dopowiem, bo ważne. Ogrzewanie podłogowe musi być tak wyliczone, aby nawet w ekstremalnym przypadku, temperatura podłogi nigdy nie przekraczała - 29 stopni, a w strefach brzegowych i łazienkach 35 stopni.


W niecentralnych systemach jest bardzo precyzyjna automatyka pokojowa i bardzo precyzyjny licznik kWh.
Cytat

Powiem szczerze ze byłem w szoku odnosnie pracownika Opowiadał nam z zoną dobre pół godziny z takim zaangazowaniem jakby to była jego pasja zyciowa. Naprawde to miłe


Chłopaki robią to już wiele lat, dobrze zarabiają i inwestorzy ich chwalą ( po latach) . Gdybym miał kogoś oszukiwać, czy odwalać fuszerkę, takiej szczerości by nie było. Po 21 latach jakoś do dziś nikt niezadowolony się nie znalazł, na żadnym forum.


Cytat

LCN


Przejrzałem wszystko... nie ma tam nic co można by wykorzystać w nowoczesnych systemach ogrzewania. Tam są sprawy wyłącznie do systemów centralnych. Może Pan coś konkretniej podrzucić, które elementy można zastosować do ogrzewania strefowego i zadaniowego?
Czy Pan tylko tak… by sobie licznik nabić i kompleksy „załatać”
Link do komentarza
Cytat

W niecentralnych systemach jest bardzo precyzyjna automatyka pokojowa i bardzo precyzyjny licznik kWh.



Przyznam, że znów nie rozumiem, bo literalnie - znaczy to, ni mniej ni więcej, że "zwykły" licznik, zakładany przez ZE nie może być stosowany.
I tak na marginesie - czym on się różni od tego mniej "precyzyjnego"- standardowego ?
Link do komentarza
W systemie niecentralnym koszt ogrzewania to suma kWh zużytych przez poszczególne pomieszczenia. W centralnym płacimy za energię wytworzoną nie odebraną.
Dla przykładu... JBZ zmierzył, ( i podał ) zużycie kWh na cwu przy centralnej termie przez rok ( - wakacje i mniejsze wyjazdy) dla 4 osób przy średnim zużyciu na osobę ( z licznika wody) 35 l /24h /osobę... Dało to 2670kWh. W systemie niecentralnym to ponad 1000kWh mniej .
Link do komentarza
Cytat

Przejrzałem wszystko... nie ma tam nic co można by wykorzystać w nowoczesnych systemach ogrzewania. Tam są sprawy wyłącznie do systemów centralnych.



To przeglądanie musiało być bardzo pobieżne, bo „umknęło” choćby to :
Cytat

System LCN nie wymaga centralnego sterowania: każdy moduł sieci reguluje samodzielnie transmisję danych do innych modułów, analizuje czujniki, steruje elementami przełączającymi, przetwarza informacje i przekazuje je dalej. W ten sposób można decentralnie przetwarzać wszelkie informacje i tym samym realizować w miejscu montażu automatyczne i kompleksowe układy sterowania.


Wypisz wymaluj dokładnie takie same funkcje jak Pan opisuje.
Cytat

....ale teraz można je programować indywidualnie i " z matki pojedynczo" - gdy "matka" nie ma zasięgu, automatycznie dalej sygnał przekazuje mający zasięg satelita... no i najważniejsze, przestawki utrzymane we wzornictwie - pozwalające sterować termostatami innych firm ( gdy np. grzejnik ma wbudowany termostat...



Tak na logikę, po co stosować dedykowany system, służący do obsługi tylko ogrzewania, jeśli możemy mieć dokładnie to samo, ale z możliwością dodatkowego sterowania innymi odbiornikami, z możliwością dalszej rozbudowy.
Wydaje się, że raczej potrzebna jest tu analiza kosztów, a nie tylko „dogmaty”, bo moim zdaniem LCN daje o wiele więcej możliwości niż ten system „dedykowany”.


Cytat

W systemie niecentralnym koszt ogrzewania to suma kWh zużytych przez poszczególne pomieszczenia. ......




A konkretnie - bo pytanie dotyczyło tego precyzyjnego licznika kWh i dlaczego nie może byc zwykły?
Link do komentarza
Cytat

To przeglądanie musiało być bardzo pobieżne, bo „umknęło” choćby to :

Wypisz wymaluj dokładnie takie same funkcje jak Pan opisuje.


Tak na logikę, po co stosować dedykowany system, służący do obsługi tylko ogrzewania, jeśli możemy mieć dokładnie to samo, ale z możliwością dodatkowego sterowania innymi odbiornikami, z możliwością dalszej rozbudowy.
Wydaje się, że raczej potrzebna jest tu analiza kosztów, a nie tylko „dogmaty”, bo moim zdaniem LCN daje o wiele więcej możliwości niż ten system „dedykowany”.



A konkretnie - bo pytanie dotyczyło tego precyzyjnego licznika kWh i dlaczego nie może byc zwykły?


Jestem pewien, że nie montował Pan niecentralnego skoro uważa Pan, ze się da ... Nie zapoznał się Pan z "drugą stroną".
A zwykły licznik nie jest precyzyjny?


Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...