Skocz do zawartości

Ocieplenie fundamentów domu bez piwnicy


Recommended Posts

Poniżej znajdują się komentarze do zdjęć zamieszczonych tutaj:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?s=&a...st&p=135893
Uwaga dodana przez redakcję Portalu BudujemyDom.pl



Cytat

Na taką wersję zostało poprawione, a że przedstawiamy tu fuszerki to pokazałem to zdjęcie. W zasadzie to trzeba było odkopać istniejącą i zastosować nową, bo poprzednia się podarła.



Wiem ze to nie temat na takie pytanie ale po co taka folia w domu bez piwnicy?
Szczególnie gdy fundament będzie wylany z gruchy z odpowiednimi dodatkami?
Link do komentarza
Cytat

Wiem ze to nie temat na takie pytanie ale po co taka folia w domu bez piwnicy?
Szczególnie gdy fundament będzie wylany z gruchy z odpowiednimi dodatkami?


A teraz proszę ponownie o uwagę...

Cytat

Teraz bym nie ocieplał fundamentu i nie stosował tej folii, bo nie mam piwnicy, ale wcześniej zaufałem fachowcowi. Sporo kasy na tym straciłem.


Link do komentarza
Cytat

Wydaje mi się ze jak wylewamy fundamenty z gruchy ponad poziom ziemi, nie warto dawać żadnej foli. Beton z odpowiednimi domieszkami absolutnie nic nie przepuści. Inaczej jest jak na fundamencie dajemy pustaki, i one sa poniżej powierzchni gruntu. Wtedy folia moim zdaniem jest konieczna. Bo się będzie inaczej lało icon_sad.gif


Ale też i nie wypuści! "Wypuszczanie" ważne jest zwłaszcza przy starych technologiach, gdzie nie stosowano paroizolacji od wewnętrznej strony przegrody termicznej - zimą dyfuzja powoduje zwiększenie zawilgocenia ściany, woda siłą grawitacji opada i ... zatrzymuje się na izolacji poziomej między ścianą a fundamentem a nie, niżej w strefie dodatnich temperatur. To duży błąd.
Na zdj. Woda wychodząca przez styropian - papa uniemożliwiła zejście niżej.

DSC01446.jpg

Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Najlepszym sposobem na ocieplanie fundamentów jest XPS.

Nie potrzeba folii ani innych zabezpieczeń, polistyren ekstrudowany jest na tyle twardy, że można go bez obawy zasypać ziemią, poza tym znikomy procent nasiąkliwości eliminuje konieczność zabezpieczania przed wilgocią.
Może jest on droższy od styropianu ale jeśli się buduje dla siebie to lepiej wydać raz i więcej do tego tematu nie wracać !!!

Jeszcze jedna uwaga. XPS jest produkowany przez różnych producentów w różnych odmianach.
Na fundamenty warto zastosować taki o porowatej powierzchni, aby później dobrze trzymały się np. płytki cokołowe.
Wystarczy wtedy klej z siatką ponad gruntem i na to płytki klinkierowe.

Ja wybrałem sprawdzonego producenta (zresztą oni wprowadzili kilkadziesiąt lat temu XPS na rynek) - firmę DOW
Ten materiał był sprowadzany w dużych ilościach do Poznania - do budowy stadionu miejskiego na EURO 2012.

Na zamieszczonym zdjęciu na razie jest 1 warstwa XPS. Docelowo są przewidziane 2 - z mijanką (zakładami) aby maksymalnie uniknąć mostków termicznych

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Najlepszym sposobem na ocieplanie fundamentów jest XPS.

Nie potrzeba folii ani innych zabezpieczeń, polistyren ekstrudowany jest na tyle twardy, że można go bez obawy zasypać ziemią, poza tym znikomy procent nasiąkliwości eliminuje konieczność zabezpieczania przed wilgocią.
Może jest on droższy od styropianu ale jeśli się buduje dla siebie to lepiej wydać raz i więcej do tego tematu nie wracać !!!

Jeszcze jedna uwaga. XPS jest produkowany przez różnych producentów w różnych odmianach.
Na fundamenty warto zastosować taki o porowatej powierzchni, aby później dobrze trzymały się np. płytki cokołowe.
Wystarczy wtedy klej z siatką ponad gruntem i na to płytki klinkierowe.

Ja wybrałem sprawdzonego producenta (zresztą oni wprowadzili kilkadziesiąt lat temu XPS na rynek) - firmę DOW
Ten materiał był sprowadzany w dużych ilościach do Poznania - do budowy stadionu miejskiego na EURO 2012.

Na zamieszczonym zdjęciu na razie jest 1 warstwa XPS. Docelowo są przewidziane 2 - z mijanką (zakładami) aby maksymalnie uniknąć mostków termicznych

[attachment=7875:IMG_6550.JPG]


Przecież to jest CHORE!
Izolacja termiczna MUSI być między tym co grzejemy a tym co grzać nie ma sensu! Jaki jest sens umieszczać izolację termiczną za odbiornikiem ciepła ( fundament + grunt pod domem) tak wielkim, ze nigdy nie zrówna się temperatura z domem? To wyrzucona kasa i działanie na korzyść sponsora - "fachowca" który to "wymyślił"
Link do komentarza
Cytat

Przecież to jest CHORE!
Izolacja termiczna MUSI być między tym co grzejemy a tym co grzać nie ma sensu! Jaki jest sens umieszczać izolację termiczną za odbiornikiem ciepła ( fundament + grunt pod domem) tak wielkim, ze nigdy nie zrówna się temperatura z domem? To wyrzucona kasa i działanie na korzyść sponsora - "fachowca" który to "wymyślił"


pnawiam pytanie:
pokaż pan BP, które tak projektuje (może APO Architekci? trza napisać do nich?)
pokaż pan choć kawałek takiego projektu (tylko nie elewację, czy rzut dachu)
pokaż pan dokumentację powykonawczą takiego projektu podpisaną przez właściwe osoby
no i może jakieś świadectwo energetyczne, bądź (najlepiej) obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla takiego rozwiązania
inaczej są to tylko brednie
Link do komentarza
Cytat

Przecież to jest CHORE!
Izolacja termiczna MUSI być między tym co grzejemy a tym co grzać nie ma sensu! Jaki jest sens umieszczać izolację termiczną za odbiornikiem ciepła ( fundament + grunt pod domem) tak wielkim, ze nigdy nie zrówna się temperatura z domem? To wyrzucona kasa i działanie na korzyść sponsora - "fachowca" który to "wymyślił"



No cóż, jeśli ktoś do końca tego nie rozumie to najlepiej pisać że CHORE
tyle, że ściany tak nie zaizolujesz jak podłogi, więc tamtędy ucieka ciepło
a te ocieplenie zmniejsza tę ucieczkę
Link do komentarza
Zmniejszy? Przecież to nieprawda! Panie Piotrze! Można by pisać o zmniejszeniu- gdyby temperatura fundamentów i gruntu pod domem - po jakimś zrównała sie z temperaturą w domu! Jaką izolacyjność ma zakopana w gruncie pionowa płyta styropianu? Pan taką płytę postawi w innym środowisku - powietrzu - i teraz Pan mi napisze z której strony ona izoluje? Fundament i grunt pod domem są dla naszego ogrzewania - nieskończenie dużymi odbiornikami ciepła i umieszczanie termoizolacji ZA takowymi odbiornikami może świadczyć o dwóch rzeczach:
1- projektant i wykonawca nie wiedzą o tym
2 - wiedzą, ale świadomie oszukują klienta by rachunkami za ogrzewanie utrzymywał budżet państwa, które to łoży kasą na ich "wykształcenie"
To jest chore!
Jeżeli już grzać fundament - to izolować go dookoła http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf jak na rys.
Link do komentarza
Cytat

Zmniejszy? Przecież to nieprawda! Panie Piotrze! Można by pisać o zmniejszeniu- gdyby temperatura fundamentów i gruntu pod domem - po jakimś zrównała sie z temperaturą w domu! Jaką izolacyjność ma zakopana w gruncie pionowa płyta styropianu? Pan taką płytę postawi w innym środowisku - powietrzu - i teraz Pan mi napisze z której strony ona izoluje? Fundament i grunt pod domem są dla naszego ogrzewania - nieskończenie dużymi odbiornikami ciepła i umieszczanie termoizolacji ZA takowymi odbiornikami może świadczyć o dwóch rzeczach:
1- projektant i wykonawca nie wiedzą o tym
2 - wiedzą, ale świadomie oszukują klienta by rachunkami za ogrzewanie utrzymywał budżet państwa, które to łoży kasą na ich "wykształcenie"
To jest chore!
Jeżeli już grzać fundament - to izolować go dookoła http://tjenester.byggforsk.no/prodok/ntg/2258/2258g.pdf jak na rys.



Panie Brzęczkowski, a słyszał Pan o przemarzaniu gruntu na głębokość np. 80 cm dla Poznania?
I uważa Pan, że gdy jest ostra zima, to ciepło nie będzie uciekało przez niezaizolowany fundament?

Tak Pan najeżdża na projektantów i wykonawców, a studiował Pan coś związanego z budownictwem?
A uważa Pan, że izoalcje stosowane przez firmy: DOW (od ponad 60 lat), BASF (od ponad 50), URSA i wielu innych przez te lata nie byłyby zweryfikowane o ile okazałyby się bezsensowne? Uważa Pan, że Niemcy, którzy są tacy racjonalni stosowaliby te rozwiązania, gdyby okazały się "CHORE" ?
Link do komentarza
Cytat

......
Tak Pan najeżdża na projektantów i wykonawców, a studiował Pan coś związanego z budownictwem?
A uważa Pan, że izoalcje stosowane przez firmy: DOW (od ponad 60 lat), BASF (od ponad 50), URSA i wielu innych przez te lata nie byłyby zweryfikowane o ile okazałyby się bezsensowne? Uważa Pan, że Niemcy, którzy są tacy racjonalni stosowaliby te rozwiązania, gdyby okazały się "CHORE" ?



imć TB studiował życie, poznawał fizykę niebudowli orząc organicznie u/od podstaw niczym Dr Judym
a po doznaniu wielkrotnych (niczym kobiecy orgazm) olśnień, od 20 lat prowadzi misję uszczęśliwiania swoich klientów
(ważny wtręt - klienci tylko z polecenia, sprawdzeni, dyskretni, pozostający w cieniu, gdzie działalność pana TB przypomina Gospodarstwa Pomocnicze Wolnomularstwa Nie Tylko Polskiego)
nauki pobierał we francyi, tudzież dzielili się z nim swoją wiedzą skandynawowie dostarczając wielu obrazków, pomocnych przy oświecaniu i kierowaniu na jedynie słuszną drogę łysenkowskiej fizyki ciemnoty inżynierstwa polskiego, będących w tyle za europą i to całe lata świetlne,
cytowane przez Ciebie firmy z pewnością są na smyczy potęg energetycznych tego świata
jedynie nasz dzielny TB, niczym Rycerz Ivnahoe walczy ze spiskiem ogólnoświatowym, sam, otoczony przez wrogów strzykających jadem niewiedzy (do których zalicza i mą, plugawą osobę), niesie niczym hostię swój jaskrawy, jak polska niesprawiedliwość społeczna, neon z wyrytą nań mantrą "NIECENTRALNE ZADANIOWE"


więc ja Cię proszę, zastanów się co piszesz, bo nawet jeżeli blask Tej Wiedzy cię nie oślepia, to nie masz podstaw do poddawania tego w jakąkolwiek wątpliwość, traktuj to jako swoiste idiomy
a przede wszystkim nie zadawaj konkretnych pytań, bo to jest po prostu uwłaczające Mistrzowi
masz wątpliwość? strzel baranka, bądź, jak niektórzy zasłużeni, z szacunkiem całuj w pierścień Seniora
a laska i światłość same na Cię spłyną
Link do komentarza
Cytat

imć TB studiował życie, poznawał fizykę niebudowli orząc organicznie u/od podstaw niczym Dr Judym
a po doznaniu wielkrotnych (niczym kobiecy orgazm) olśnień, od 20 lat prowadzi misję uszczęśliwiania swoich klientów
(ważny wtręt - klienci tylko z polecenia, sprawdzeni, dyskretni, pozostający w cieniu, gdzie działalność pana TB przypomina Gospodarstwa Pomocnicze Wolnomularstwa Nie Tylko Polskiego)
nauki pobierał we francyi, tudzież dzielili się z nim swoją wiedzą skandynawowie dostarczając wielu obrazków, pomocnych przy oświecaniu i kierowaniu na jedynie słuszną drogę łysenkowskiej fizyki ciemnoty inżynierstwa polskiego, będących w tyle za europą i to całe lata świetlne,
cytowane przez Ciebie firmy z pewnością są na smyczy potęg energetycznych tego świata
jedynie nasz dzielny TB, niczym Rycerz Ivnahoe walczy ze spiskiem ogólnoświatowym, sam, otoczony przez wrogów strzykających jadem niewiedzy (do których zalicza i mą, plugawą osobę), niesie niczym hostię swój jaskrawy, jak polska niesprawiedliwość społeczna, neon z wyrytą nań mantrą "NIECENTRALNE ZADANIOWE"


więc ja Cię proszę, zastanów się co piszesz, bo nawet jeżeli blask Tej Wiedzy cię nie oślepia, to nie masz podstaw do poddawania tego w jakąkolwiek wątpliwość, traktuj to jako swoiste idiomy
a przede wszystkim nie zadawaj konkretnych pytań, bo to jest po prostu uwłaczające Mistrzowi
masz wątpliwość? strzel baranka, bądź, jak niektórzy zasłużeni, z szacunkiem całuj w pierścień Seniora
a laska i światłość same na Cię spłyną




talenciarz ..... icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

No teraz to już przesada ,wystarczy tych głupstw . icon_lol.gif

Tak trza zrobić żeby wyleźć z ziemi .Przekładka termiczna np. -bloczek keramzytowy

Brak obrazka


Wiem, z poprzednich postów, że nie jest Pan zbyt kumaty, więc wyjaśnię, nie piszę o izolowaniu ściany od fundamentu a o styropianie za tym fundamentem. To raz! Dwa. Keramzyt doskonale przewodzi ciepło! Proszę zobaczyć nie tylko na jeden bloczek a na całą ścianę z takich bloczków:

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Wiem, z poprzednich postów, że nie jest Pan zbyt kumaty, więc wyjaśnię, nie piszę o izolowaniu ściany od fundamentu a o styropianie za tym fundamentem. To raz! Dwa. Keramzyt doskonale przewodzi ciepło! Proszę zobaczyć nie tylko na jeden bloczek a na całą ścianę z takich bloczków:


W przyszłości ludzie będą wybijać szyby Panu w oknach za takie porady .

Styropian za fundamentem to marnotrawstwo materiału  tylko nieuk może zaproponować coś takiego .

Współczynnik przewodzenia ciepła jest zależny od temperatury ,a w glebie całym rokiem  jest to temperatura dodatnia .
Więc bloczek keramzytowy jest tu odpowiednim materiałem o gr 50 cm /4 warstwy
Bloczek keramzytowy. - http://webcache.googleusercontent.com/sear...mp;client=opera
  
 
Link do komentarza
Cytat

W przyszłości ludzie będą wybijać szyby Panu w oknach za takie porady

O jakiej przyszłości mowa! .21 - lat tak radzę - i wszystko sprawdziłem. Klientów mam wyłącznie z polecenia. Nie ukrywam sie - i niezadowolonych nie ma.
Natomiast łatwo sprawdzić jak na rachunki wpływa bezsensowne grzanie fundamentu i gruntu. Proszę poczytać j-j z elektrycznym ogrzewaniem.
Link do komentarza
Cytat

O jakiej przyszłości mowa! .21 - lat tak radzę - i wszystko sprawdziłem. Klientów mam wyłącznie z polecenia. Nie ukrywam sie - i niezadowolonych nie ma.
Natomiast łatwo sprawdzić jak na rachunki wpływa bezsensowne grzanie fundamentu i gruntu. Proszę poczytać j-j z elektrycznym ogrzewaniem.



A może Pan zamieścić przekrój tego rozwiązania skoro takie "super" ?

Ja zastosowałem pustak izolacyjny NOVOMUR (odpowiednik ISOMURa)
Jest to pewne odcięcie od fundamentu ale dodatkowe ocieplenie fundamentu z zewnątrz jeszcze bardziej zmniejsza ucieczkę ciepła.
Jak wiadomo ucieczka ciepła jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur wewnątrz/zewnątrz więc jeśli ocieplimy funament Panie T.B. to zimą nie schłodzi się do temperatury ujemnej, więc będzie mniejsza ucieczka ciepła do fundamentu.

Proponuję przestudiować tematykę fizykę budowli. Fizyka fizyką, tutaj nic nie zależy od czyjegoś zdania.

Nadal Pan uważa, że to bezsensowne?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

ponawiam pytanie:

inaczej są to tylko brednie



ja tam jednak mam mam wątpliwości - gadaj co chcesz.
Ocieplanie czegoś co ocieplane byc nie musi budzi już dawno moje wątpliwość.
Zgoda na styku ociepleń
Nawet komin mam postawiony na F-30 choć rzucali młotkami majstrowie i klupali po głowie.
Ale w efekcie końcowym ocieplenie posadzki elegancko zeszło sie poziomo z tym pod kominem i mostka nie ma ja zadowolony.
100-tu % przekonaj mnie że ocieplona ściana fundamentowa w ziemi ma sens........ - spróbuj chociaż......

Cytat

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Chyba sie toszkę "zapędziłeś"



no jak nie jak tak Bajbaga!
W mojej piwnicy wkopanej ponad 2 metry w grunt, połozyłem lichą 5-kę - a i to tylko dlatego że ze strachu.
Generalnie powinno mi wystarczyć izolowanie przeciwwilgociowe i tyle.
Tam przecież jest na plusie, prawda?
Link do komentarza
Cytat

cóż, prośba ma jest chyba prosta w odbiorze, jeżeli można ją wielorako interpretować, to nie było to świadomym zamierzeniem, natomiast nie mogę tego nikomu zabronić



nie za bardzo mi sie chce wnikać dogłebnie przewałkowane przez Was - ja tam prosty chłop zawsze zdaję się na radę mądrzejszych i bardziej doświadczonych.
No i tutaj właśnie zaczynają sie wątpliwości no bo tak:
moje takie od pługa przemyślenie może i błędne ale jakiejś tam logiki sam sie doszukałem
Twoje mądre i wierzę - nie ma dyskusji
Pana TB - no co..... no też mądre dla mnie na swój sposób.
I tak to zostałem z obgryzionym paznokciem zadumany nad monitorem i w niepewności
Link do komentarza
Cytat

Chyba sie toszkę "zapędziłeś"


Może troszkę .

Jeżeli w tych samych warunkach więcej ciepła przepłynie przez substancję o większym współczynniku przewodności cieplnej ,to jeszcze więcej przepłynie ciepła przy większej różnicy temperatur.

Dla małych zakresów temperatur w technice przyjmuje się, że przewodność cieplna nie zależy od temperatury. W rzeczywistości przewodność cieplna zależy od temperatury.

Dlatego jeżeli budujemy ściany zewnętrzne i wewnętrzne z materiału o większym współczynniku przewodności cieplnej
należy zastosować lepszą przekładkę termiczną np
Brak obrazka

Bloczek keramzytowy był podany przykładowo bo jest tańszy Ale kumaty Pan Tomaszek oczywiście chce tu mieć ostatnie zdanie .
Link do komentarza
Cytat

nie za bardzo mi sie chce wnikać dogłebnie przewałkowane przez Was - ja tam prosty chłop zawsze zdaję się na radę mądrzejszych i bardziej doświadczonych.
No i tutaj właśnie zaczynają sie wątpliwości no bo tak:
moje takie od pługa przemyślenie może i błędne ale jakiejś tam logiki sam sie doszukałem
Twoje mądre i wierzę - nie ma dyskusji
Pana TB - no co..... no też mądre dla mnie na swój sposób.
I tak to zostałem z obgryzionym paznokciem zadumany nad monitorem i w niepewności


Druhu
nie nie neguję Twych rozterek, wątpliwości w temacie, sam to próbuję rozgryźć i przetrawić, coś do mnie przemawia, coś zupełnie nie
mój post dotyczył czegoś innego i tylko o to mi chodziło
Link do komentarza
Cytat

Jak wiadomo ucieczka ciepła jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur wewnątrz/zewnątrz


KOMU TO WIADOMO??? Mnie uczono szerzej. Zbadałem, że przy identycznej izolacji i różnicy temperatur 9 x lepiej odbiera ciepło suchy piach niż powietrze.
Proszę mi podać choć jeden sensowny powód umieszczania styropianu ZA nieskończenie dużym ( dla naszego ogrzewania) odbiornikiem ciepła?
Pisze Pan można zastosować bloczki izolacyjne – ZAPEWNE – ale w takim razie skoro bloczki izolacyjne między ścianą a fundamentem – to dalej pytam : po co zakopywać styropian w gruncie?
Link do komentarza
Cytat

KOMU TO WIADOMO??? Mnie uczono szerzej. Zbadałem, że przy identycznej izolacji i różnicy temperatur 9 x lepiej odbiera ciepło suchy piach niż powietrze.
Proszę mi podać choć jeden sensowny powód umieszczania styropianu ZA nieskończenie dużym ( dla naszego ogrzewania) odbiornikiem ciepła?
Pisze Pan można zastosować bloczki izolacyjne ? ZAPEWNE ? ale w takim razie skoro bloczki izolacyjne między ścianą a fundamentem ? to dalej pytam : po co zakopywać styropian w gruncie?



Zbadał Pan? A jak badał? Proszę to rozwinąć...
Wie Pan, że przy stojącym powietrzu oddawanie ciepła jest mniejsze niż przy wietrze?
To też Pan badał?
Sam Pan sobie teraz strzelił gola, bo skoro suchy piach więcej przejmuje ciepła, to ten bardziej zimny od strony mrozu jeszcze więcej tego ciepła zabierze icon_smile.gif Więc czemy tutaj nie dać izolacji?

Chyba Pan nie doczytał, bo pisałem i tłumaczyłem.
Skoro jednak nie dotarło to piszę jeszcze raz !!!!!!

Przy dużych mrozach (jakie ostatnimi laty nas nachodzą) ziemia przemarza do kilkudziesięciu centymetrów.
Jak Pan nie wierzy, to proszę wziąć łopatę w ostry mróz i spróbować wykopać otwór 30 x 30 x 30 cm.

Skoro przemarza, to będzie zabierała ciepło z fundamentu, a skoro tam będzie brakowało ciepła, to fundament jeszcze bardziej będzie ciągnął ze ściany te ciepło. Czy teraz Pan rozumie? Czy nadal to działa jak groch o ścianę?

Wiem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobić izolację termiczną pod fundamentem, ale wiąże się to z koniecznością wykonania płyty fundamentowej zamiast ław.

Jeśli zaś ławy, to należy po pierwsze zachować ciągłość izolacji termincznej poprzez zastosowanie pustaków izolacyjnych
oraz dodatkowo ograniczyć ucieczkę ciepła poprzez izolację fundamentów.

Jeśli jest Pan tak nastawiony, że uważa się Pan za speca w tej sprawie, proponuję, aby zrobił Pan zimą zdjęcie kamerą termowizyjną takiego nieocieplonego fundamentu. Wyjdzie Panu czarno na białym kto tu ma rację, a kto jest upartym.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego jeżeli budujemy ściany zewnętrzne i wewnętrzne z materiału o większym współczynniku przewodności cieplnej
należy zastosować lepszą przekładkę termiczną np
Brak obrazka

.



Ja wybrałem NOVOMUR firmy Schoeck - trochę tańsze, transport w cenie i na dodatek trochę lepsze współczynniki od ISOMUR
dla zainteresowanych: www.pl.schoeck.com
tam znajdziecie więcej informacji

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Dla małych zakresów temperatur w technice przyjmuje się, że przewodność cieplna nie zależy od temperatury. W rzeczywistości przewodność cieplna zależy od temperatury.
Dlatego jeżeli budujemy ściany zewnętrzne i wewnętrzne z materiału o większym współczynniku przewodności cieplnej
należy zastosować lepszą przekładkę termiczną np



Stąd moje zdziwienie, bo pokazana przez Ciebie przekładka termiczna, znajduje się w strefie przemarzania gruntu czyli (od 0,8 do 1,4m), lub nawet nad gruntem – pomijam tu fakt ocieplenia.


Idąc dalej tropem tego co napisałeś, opierając się na Twoim rysunku, to zasadnym byłoby, aby pierwszy bloczek ściany, też był wykonany z "przekładki termicznej". Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Unika Pan odpowiedzi na zadane pytania zmieniając temat.
sugeruje to, że nie ma Pan co powiedzieć


Unikam... Pytania? To Pan zna temat "przemarzania" - czyli "wchodzenia zimna" ja nie! To Pan pisze, że zakopany pionowo styropian zmniejszy straty... Może - ale o ile ? 2 -5%? Ile w/g Pana kosztuje ogrzanie tylu m3 betonu i piachu do +5 i utrzymywanie tego przez sezon grzewczy?
Link do komentarza
Cytat

Wiem, że najlepszym rozwiązaniem byłoby zrobić izolację termiczną pod fundamentem, ale wiąże się to z koniecznością wykonania płyty fundamentowej zamiast ław.

Tu nie ma kompromisu!
Grochem o ścianę chyba nie pomoże, nie rozumie pan podstaw. To może łatwiej.
Weźmy lodówkę... niedomknięte drzwi - mostek termiczny. Zapewne więcej ciepła będzie musiał odprowadzić agregat czyli zużyć kWh gdy drzwi będą otwarte na 5mm niż na 50 mm... ale w obu przypadkach zużycie energii będzie kolosalnie większe niż przy drzwiach zamkniętych.
Cytat

Jak wiadomo ucieczka ciepła jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur wewnątrz/zewnątrz


Skoro wie Pan, że nie zimno wchodzi, to czemu Pan tego nie stosuje w izolacjach? Należy oddzielać to czego ogrzewanie nie ma sensu - ściana / fundament / grunt / --- to kosztuje, potem musi Pan montować centralne gaz czy pompa ciepła - to kosztuje . Proszę sprawdzić domy z mostkami - zużywają ponad ( i to sporo) 70kWh/m2 a bez --- poniżej 30 - jest różnica!
Link do komentarza
ooo... rozpisał się Pan jednak?
ale i tak moim zdaniem nie ma Pan racji do końca z tym, że ocieplenie fundamentu nie ma sensu
Że odcięcie przed fundamentem jest konieczne to wiem, i stąd zastosowane pustaki izolacyjne.
Jednak dodatkowe ocieplenie fundamentu zmniejszy dodatkowo ucieczkę ciepła i tego Pan nie podważy
bo patrząc analogicznie skoro miałby Pan np. wiatrołap nieogrzewany, to w domu zawsze będzie cieplej niż gdyby go nie było


Cytat

Tu nie ma kompromisu!
Grochem o ścianę chyba nie pomoże, nie rozumie pan podstaw. To może łatwiej.
Weźmy lodówkę... niedomknięte drzwi - mostek termiczny. Zapewne więcej ciepła będzie musiał odprowadzić agregat czyli zużyć kWh gdy drzwi będą otwarte na 5mm niż na 50 mm... ale w obu przypadkach zużycie energii będzie kolosalnie większe niż przy drzwiach zamkniętych.

Skoro wie Pan, że nie zimno wchodzi, to czemu Pan tego nie stosuje w izolacjach? Należy oddzielać to czego ogrzewanie nie ma sensu - ściana / fundament / grunt / --- to kosztuje, potem musi Pan montować centralne gaz czy pompa ciepła - to kosztuje . Proszę sprawdzić domy z mostkami - zużywają ponad ( i to sporo) 70kWh/m2 a bez --- poniżej 30 - jest różnica!



Sugeruje Pan, że tylko płyta z izacją pod jest słusznym rozwiązaniem?
a inne wersje do kosza?
Link do komentarza
Cytat

Stąd moje zdziwienie, bo pokazana przez Ciebie przekładka termiczna, znajduje się w strefie przemarzania gruntu czyli (od 0,8 do 1,4m), lub nawet nad gruntem ? pomijam tu fakt ocieplenia.



 Chciałem pokazać ocieplanie ścian fundamentowych ,które to usilnie Pan T.B. neguje  właśnie ze względu  na większą  ucieczkę  ciepła przy większej różnicy temperatur pomiędzy dwoma substancjami które przedziela izolacja .Zakładając że użyjemy  dobrą   przekładkę termiczną oraz dobry styropian w przypadku braku ocieplenia poniżej zera  czyli " pomiędzy tym co chcemy ogrzać a tym czego grzać nie chcemy " dochodzi w czasie mrozu zwłaszcza nocą do zjawiska akumulacji zimna w ścianach przyziemia oraz głębiej  poza ten mur .Taki stan może utrzymywać się  przez całą zimę i długo po .Jeżeli jeszcze będzie występował wysoki poziom wód gruntowych to może dojść do wysadzenia posadzki w domu .To tak jak byśmy mieszkali na kostce lodu


Cytat

Idąc dalej tropem tego co napisałeś, opierając się na Twoim rysunku, to zasadnym byłoby, aby pierwszy bloczek ściany, też był wykonany z "przekładki termicznej".



Tu akurat nie przewiduje się już lania posadzek i izolacji cieplnych  pod nimi.
Link do komentarza
Cytat

Sugeruje Pan, że tylko płyta z izacją pod jest słusznym rozwiązaniem?
a inne wersje do kosza?

Nie sugeruję a sprawdzone, z tym, ze nie tylko płyta, ale i izolacja od środka. Jeszcze raz … można robić jak się chce, ale mnie interesują wyłącznie rozwiązania domów energooszczędnych. Uważam też, ze budowanie dziś domów zużywających ponad 30 kWh/m2 rocznie to pętla na szyję – gdy przyjdzie emerytura.


Cytat

Chciałem pokazać ocieplanie ścian fundamentowych ,które to usilnie Pan T.B. neguje właśnie ze względu na większą ucieczkę ciepła przy większej różnicy temperatur pomiędzy dwoma substancjami które przedziela izolacja .Zakładając że użyjemy dobrą przekładkę termiczną oraz dobry styropian w przypadku braku ocieplenia poniżej zera czyli " pomiędzy tym co chcemy ogrzać a tym czego grzać nie chcemy " dochodzi w czasie mrozu zwłaszcza nocą do zjawiska akumulacji zimna w ścianach przyziemia oraz głębiej poza ten mur .Taki stan może utrzymywać się przez całą zimę i długo po .Jeżeli jeszcze będzie występował wysoki poziom wód gruntowych to może dojść do wysadzenia posadzki w domu .To tak jak byśmy mieszkali na kostce lodu


Dlaczego więc nie ociepla się fundamentów w domach niepodpiwniczonych w Skandynawii? Czy w domach gdzie mamy 30 cm wełny i cegłę na zewnątrz też to wystąpi? Po co pisać takie farmazony?
Przekrój z www.isover.se

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Nie sugeruję a sprawdzone, z tym, ze nie tylko płyta, ale i izolacja od środka. Jeszcze raz … można robić jak się chce, ale mnie interesują wyłącznie rozwiązania domów energooszczędnych. Uważam też, ze budowanie dziś domów zużywających ponad 30 kWh/m2 rocznie to pętla na szyję – gdy przyjdzie emerytura.



Dlaczego więc nie ociepla się fundamentów w domach niepodpiwniczonych w Skandynawii? Czy w domach gdzie mamy 30 cm wełny i cegłę na zewnątrz też to wystąpi? Po co pisać takie farmazony?
Przekrój z www.isover.se



Jak widzę jest to konstrukcja szkieletowa - drewniana - czyli lekka.
Owszem jest to rozwiązanie jak najbardziej łatwe w zrobieniu izolacji od gruntu.

Tyle, że jak każda metoda ma swoje plusy i minusy (plus powyżej)
a minus?
Niestety, ale praktycznie brak akumulacji ciepła. W momencie np. braku prądu z powodu jakiejś awarii (ostatnio zimą się zdarzają np. oblodzenia sieci a co za tym idzie zerwania przewodów) brak zakumulowanego ciepła - szybciej robi się zimno. Poza tym lekka konstrukcja jest mniej odporna na czas oraz na ewentualny pożar

Rozwiązania energooszczędne są również dostępne w technologii murowanej - tutaj właśnie zastosowanie cokołowych pustaków izolacyjnych jest pomocne oraz negowane ciągle przez Pana ocieplenie ściany fundamentowej
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego więc nie ociepla się fundamentów w domach niepodpiwniczonych w Skandynawii? Czy w domach gdzie mamy 30 cm wełny i cegłę na zewnątrz też to wystąpi? Po co pisać takie farmazony?
Przekrój z www.isover.se



To wyrzucanie pieniędzy izolacja cieplna za ścianą fundamentową chroni tylko nasyp pod posadzką a ściana fundamentowa odkryta na warunki atmosferyczne i przemarzanie .Do tego nie przypadkowo schemat  kanadyjczyka  Pan daje .Proszę wrzucić jakieś rysunki adekwatne do sytuacji ,którą tu omawiamy .To dopiero farmazony.
Link do komentarza
nazwijmy to po imieniu
brednie jakich mało
konfabulacja
i, co jest wręcz porażające, błędna interpretacja zamieszczonego rysunku
jeżeli człowiek, który tak to interpretuje, doradza w kwestiach budowlanych (ingeruje w konstrukcję w sposób kompletnie mu niezrozumiały) to należy to zgłosić na policję, to nie przesada, po prostu jest to przestępstwo
to budowlany szarlatanizm, voodoo konstrukcyjne
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...