Skocz do zawartości

Działka wybrana - czy wszystko pójdzie bez problemu


Piotr79

Recommended Posts

Witam
Mam już wybraną działkę 680m, szerokość 23,5m. Mam upatrzony jeden projekt domu Z123 z pracowni z500. Bardzo zależy mi na tym, aby była to parterówka. Dom nie ma okien z boku, po lewej stronie działki będzie droga do działki za mną, jestem pierwszy od drogi asfaltowej. moje pytanie, co muszę zrobić i czy da się wybudować ten dom 1,5m od bocznej granicy działki gdzie przebiega właśnie ta droga. W innym przypadku na szerokość nie wejdzie. Jak widzicie ten dom na takiej działce, nie za duży?
Czy uda się jeszcze upchnąć na tej działce oczyszczalnię ekologiczną? Srzedający będzie moim sąsiadem, od razu chce pisać zgodę na budowę 1,5m od granicy a nawet w granicy.
Link do komentarza
Dom ma prawie 19 m szerokości, jeżeli nie ma okien z dwóch stron to trzeba dodać jeszcze 2*3 m. CZyli szerokość działki 25 m.
Rozumiem, że stąd pytanie o 1,5 m? Nie ma teraz takiej opcji, jak zgoda sąsiada. Od czasu wprowadzenia nowego prawa budowlanego. Ktoś kiedyś pisał o możliwości wystąpienia do ministra ale na ten temat nic nie wiem.
W dodatku musisz jeszcze obejrzeć linie zabudowy - czy ci nie każą odsunąć domu od ulicy dalej, niż 4 metry, a co tu mówić o 1,5 m?
I jeszcze jedna uwaga - mam działkę 750 m i nie zdecydowałam się na parterówkę. Niestety, mała działka wymusza na ogół dom z poddaszem, inaczej masz na niej jedynie dom. Tu powierzchnia zabudowy jest prawie 200 m2! Zostaje ci 450 - i to wokół domu, łącznie z podjazdem do garażu. Czyli podjazd, rabatka z kwiatami i tyle. Oczyszczalnia u sąsiada icon_wink.gif
Link do komentarza
Dom duzy dzialka mala, ale zyczymy powodzenia. Budowac dom w granicy, a okna sasiada, daleko stoi dom sasiada od tej granicy. Jak nie to rano bedzieci mogli sobie mowic dzien dobry bez wychodzenia z domu, wieczorem wystarczy uchylic okna i wspolna impreza- super! no chyba ze sasiad ma fajna mloda zone-to co innego;D

ja tam zauwazylam takie cudo:
minimalne wymiary dziaki
szer. 25.18 x dł. 19.28 m
Link do komentarza
najpierw zobacz plan zagosp lub w razie jego braku czy jest WZ
przeważnie kubatura zabudowy nie może przekraczać 20% pow działki
przy tym projekcie, jeżeli będzie 20% kubatura jest przekroczona
u mnie np linia zabudowy od drogi wynosi 12m
oczyszczalnia też musi się znajdować w odpowiednich odległościach od granic, domu
tu el frontowa ma ponad 18m, ja w WZ mam 15m
bez wglądu do planu lub uzyskania WZ nie napalaj się na jakiś projekt
bo możesz się rozczarować
Link do komentarza
Już nie ma możliwości odstępstwa przez ministra.
Pisze, że droga asfaltowa, czyli może być publiczna, a to dodatkowe metry.
Działka ma tylko 680m2 ? pytanie, czy można na niej budować, bo mogą być w gminie ustalenia, że np. minimalna ma 1.000m2.
Działka ma więcej niż 16m, tak wiec zapomnieć należy o odległości od granicy 1,5m.
Nie ma zabudowy przy granicy na sąsiedniej działce ? nie ma możliwości budowy w granicy.

Niejasności jest wiele i jedynym sposobem aby dowiedzieć się co można to zapis w MPZP jeśli jest, a jeśli nie to sprawdzić w gminie jakie są ogólne warunki zabudowy dla tego terenu (tej działki).


Cytat

przeważnie kubatura zabudowy nie może przekraczać 20% pow działki




Raczej powierzchnia zabudowy icon_biggrin.gif , a to może być związane z powierzchnią biologicznie czynną.

Oczyszczalnia nijak się nie zmieści i nie chodzi tu o sam "zbiornik", a o rozsączenie lub studzienkę.
Szambo może i "wejdzie", ale małe odległości mogą spowodować "zawiewanie zapachów".

zmieniłem wpis dot. szamba. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam
Dzięki za rady.
Więc tak, rozmawiałem z właścicielem. Geodeta podał już dokładne wymiary działek po podzieleniu i to będzie w księdze wieczystej i na planach. Działka będzie mieć 662m2
ułomny szkic poniżej:
Jest MZPM, który mówi:
1. 1) minimalną powierzchnię działki budowlanej przy nowych podziałach geodezyjnych przy lokalizacji :

a) budynków wolnostojących – 600 m2,

czyli tutaj jest ok.
2.1) budynki mieszkalne i mieszkalno - usługowe wolnostojące i bliźniacze o maksymalnej wysokości 10,0 m,

jest ok.
3. 1) dachy budynków mieszkalnych, mieszkalno – usługowych płaskie, łukowe, dwuspadowe lub wielopołaciowe o kącie nachylenia 25 ¸ 45 stopni,

jest ok., dostosuję się
4. 1) stosunek powierzchni zabudowy do powierzchni działki lub terenu - maksymalnie 0,30, a dla zabudowy szeregowej – 0,35,

2) minimalny udział powierzchni terenu biologicznie czynnej w powierzchni działki budowlanej – 60 %,

czyli powierzchnia zabudowy max. 198m2???
5. 1) zapewnienie stałych miejsc postojowych dla samochodów osobowych w granicach działki w ilości minimum 2 stanowiska,

czyli jedno garaż i jedno przed?
6. 1. W przypadku braku graficznego wyznaczenia na rysunku planu linii zabudowy :

1) od strony drogi publicznej obowiązują w tym zakresie minimalne odległości usytuowania obiektów budowlanych od zewnętrznej krawędzi jezdni określone w ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych,

2) od strony drogi wewnętrznej ustala się minimalną odległość usytuowania budynków od linii rozgraniczającej tereny zabudowy mieszkaniowej i dróg wewnętrznych na 4,0 m,

droga asfaltowa która jest od frontu działki jest ślepa, w MPZP widnieje jako droga dojazdowa

Zabrania się:
1. Dla terenów wymienionych w ust. 1 ustala się zakaz:

1) budowy ogrodzeń z prefabrykowanych elementów betonowych (przęsła), blach i muru pełnego, za wyjątkiem muru z cegły klinkierowej lub lokalnego materiału budowlanego – kamienia wapiennego,

2) stosowania jako materiałów elewacyjnych wszelkiego rodzaju listew plastikowych, blachy falistej, trapezowej i innych blach,

3) stosowania przydomowych oczyszczalni ścieków z doczyszczaniem w gruncie poprzez system rozsączający,
kanalizacja będzie około 2013r

4) lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowej.



Dopuszcza się:
1. Dla terenów wymienionych w ust. 1 dopuszcza się:

1) przy rozbudowie i przebudowie istniejących obiektów oraz budowie przy istniejących obiektach budynków gospodarczych i garaży dopuszcza się odstępstwo od zasad określonych w ust. 2, z wyjątkiem parametru wysokości, to znaczy obiekty te mogą nawiązywać charakterem do istniejącej zabudowy,

2) przy nadbudowie o poddasze użytkowe istniejących dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych, o ile wiąże się to ze zmianą konstrukcji dachu wg standardów określonych w niniejszym paragrafie – parametr wysokości nie obowiązuje,

3) wydzielanie działek nie spełniających parametrów o których mowa w ust. 2 pkt 4 wyłącznie w celu poprawy zagospodarowania nieruchomości sąsiadujących, oraz jeżeli wynika to z wydzielenia dróg publicznych i wewnętrznych dróg dojazdowych, a także pod urządzenia infrastruktury technicznej,

4) realizację sieci i urządzeń infrastruktury technicznej, wewnętrznych dróg dojazdowych oraz urządzeń melioracji wodnych,

5) sytuowanie budynku 1,5 m lub bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane,

6) prowadzenie robót przy przebudowie i podwyższaniu standardu użytkowego istniejących obiektów w granicy działki.


Projekty nad którymi myślę, to projekty z pracowni Z500 (Z29 lub Zx2).
chcę poddasze bez skosów, teraz mieszkam w szeregówce i na poddaszu ucieka 20m przez skosy.

Co myślicie o tym?
cena działki jest dość atrakcyjna, sprzedający będzie moim sąsiadem, spokojni strasi ludzie też chcą się tam budować. okolica spokojna, szkoła w miarę blisko, wylot na główne drogi to 5min autem bez korków.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam
Mam już wybraną działkę 680m, szerokość 23,5m. Mam upatrzony jeden projekt domu Z123 z pracowni z500. Bardzo zależy mi na tym, aby była to parterówka. Dom nie ma okien z boku, po lewej stronie działki będzie droga do działki za mną, jestem pierwszy od drogi asfaltowej. moje pytanie, co muszę zrobić i czy da się wybudować ten dom 1,5m od bocznej granicy działki gdzie przebiega właśnie ta droga. W innym przypadku na szerokość nie wejdzie. Jak widzicie ten dom na takiej działce, nie za duży?
Czy uda się jeszcze upchnąć na tej działce oczyszczalnię ekologiczną? Srzedający będzie moim sąsiadem, od razu chce pisać zgodę na budowę 1,5m od granicy a nawet w granicy.



Witam
Nie znam się na prawie budowlanym, ale jestem na etapie szukania działki przeglądam różne opracowania i strony www z informacjiami na temat budowy domu zgodnie z prawem. Znalazłam m.in. takie opracowanie, podaję link, http://www.budujzpsb.pl/1-buduj-zgodnie-z-prawem
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...