Skocz do zawartości

rekuperator w domu kopułowym


autorushd

Recommended Posts

Jak zwykle - ratlerek...

Człowiek marzy duszą radosną
Nic nierobienie mu ciąży
Choć stosy pomysłów rosną
Już ktoś tam od spodu drąży…

Na nowe pomysły to u nas skobel
Zamiast coś robić, płukać migdałki
Tu się nie przedrze nawet Nobel
Gdy „mikstujemy” głodne kawałki

Gdy się zapytać panie, panowie
Zaraz na forum potok myśli płynie
Ale na temat nikt nie odpowie
Bo mocny w dyskusji o… dupie Marynie.

Link do komentarza
Cytat

Z jednym się zgodzę- schody mało imprezowe icon_smile.gif



Panowie , nie o schody tu idzie. Zdaje sobie sprawę ze prawdopodobnie nikt takiego projektu nie miał. Jest wyzwanie.

Od razu napomnę ze to jest przykładowy dom, mój jeszcze nie powstał. Więc wydaje mi sie ze to dobry czas na zaprojektowanie odzysku. Ogólnie będą dwie kopuły po 550m3, zastanawiałem sie czy dla każdej oddzielnie nie zrobić instalacji. Byłoby drożej ale może bardziej efektywnie.

Edytowano przez autorushd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat


Panie T.B dlaczego na czwórniku odległości między przewodami są tak duże? Edytowano przez racer (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ciężko montować kanały gdy są bardzo blisko, są sytuacje gdzie kanały muszą być izolowane. Taki czwórnik umieszczamy nad np. salonem by nie "dmuchć" w jednym miejscu. Styropian wokół i wylewka na.



tak czułem ze się da icon_smile.gif Dziękuje za info. Zastanawiam sie jeszcze gdzie postawić centralkę.
Wiadomo ze najcieplej będzie w najwyższym punkcie kopuły. Ale tam będzie świetlik. No i ważne żeby centralka za bardzo nie hałasowała bo to się będzie mijać z celem.

Link do komentarza
Cytat

Osobiście serdecznie każdemu bym odradzał realizacji takiego projektu.


Rozumiem demo że masz doświadczenie z tego typy budynkami że ich serdecznie odradzasz, mam tylko kila ciepłych słów które powiedział ktoś mądrzejszy od nas:
Nie jest mądrą rzeczą chwalić to, czego nie znamy. Ale krytykowanie tego jest głupotą.
-Da Vinci
Link do komentarza
Cytat

tak czułem ze się da icon_smile.gif Dziękuje za info. Zastanawiam sie jeszcze gdzie postawić centralkę.
Wiadomo ze najcieplej będzie w najwyższym punkcie kopuły. Ale tam będzie świetlik. No i ważne żeby centralka za bardzo nie hałasowała bo to się będzie mijać z celem.


Wykluczone jest by centralka hałasowała - Słyszalna wentylacja czy zamontowane tłumiki to straszny obciach dla montującego!!!! Przez 20 lat nie zamontowaliśmy nikomu tłumika, a instalacja musi mieć poniżej 30dB. Należy pamiętać, że szumy najczęściej generuje "dystrybucja"! nie sama centrala.
Co do umieszczenia centrali... nie ma znaczenia miejsce, ma być między czerpnią a wyrzutnią i może być na dole ( nawet w piwnicy jak takowa jest).


Cytat

Rozumiem demo że masz doświadczenie z tego typy budynkami że ich serdecznie odradzasz, mam tylko kila ciepłych słów które powiedział ktoś mądrzejszy od nas:
Nie jest mądrą rzeczą chwalić to, czego nie znamy. Ale krytykowanie tego jest głupotą.
-Da Vinci


To tu dość powszechne zjawisko!!!!!
Link do komentarza
Cytat

Ciekawy i rzadko spotykany projekt . Schody oczywiście beznadziejne , tak w formie jak i funkcjonalności. Osobiście serdecznie każdemu bym odradzał realizacji takiego projektu . Ale jak się ojciec ma fantazję to nie poradzisz nic.



A ja bym prosił o trzymanie się tematu. Problem jest realny i ciekawy. Gdyby teoretycznie centrale postawić na środku to najdłuższy kanał miałby max 6m A ponieważ mamy odczynienie z przestrzenią otwartą bo na górze otwarta antresola a na dole pół kopuły także wiec do zabudowy orurowaniem jest "tylko" ta część na dole 1/2 parteru. Albo sie myle.
Link do komentarza
no to widzę ten rekuperator umieszczony gdzieś za kominkiem z ujęciem zewnatrznego powietrza tak jak powietrze do kominka
być moze z wykorzystaniem ciepła z tego kominka na podgrzanie powietrza w rekuperacji
nadmuch wyciągnięty gdzieś na skraju antresoli (ale jeden, dwa) i dołem na parterze, co nie będzie problemem
wywiew - tu gorzej, bo z pewnością nie po "zewnętrznej" czyli skorupie
wykorzystałbym tu ten komin od kominka, bo i tak on musi być


ale te schody....
icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem demo że masz doświadczenie z tego typy budynkami że ich serdecznie odradzasz, mam tylko kila ciepłych słów które powiedział ktoś mądrzejszy od nas:
Nie jest mądrą rzeczą chwalić to, czego nie znamy. Ale krytykowanie tego jest głupotą.
-Da Vinci


Rozum sobie co chcesz . Taki projekt jak widzisz już na starcie obarczony jest problemem ze znalezieniem miejsca dla rekuperacji , a o innych szkoda nawet wspominać . Poza tym to po prostu fanaberia w żaden sposób nie przystająca do współczesnego projektowania , może gdzieś na Grenlandii ale tu . Po okresie fascynacji "bo takie inne" , będzie straszyć i śmieszyć .
Możesz oświecić mnie posiłkując się tym razem własną mądrością i podać jakieś względy no powiedzmy funkcjonalne , ekonomiczne czy czort wie jakie , przemawiające za realizacją takiego czegoś . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
To jest tylko i wyłącznie kwestia gustu.
W każdym budynku, instalacja rekuperatora i pozostałych instalacji jest „problematyczna”
Współczesne projektowanie nie takimi perełkami słynie.
Czas ocenił „okrągłe” budowle raczej pozytywnie i to od wieków.
W takim budynku nie można się bzykać po kątach, ale za to można się bzykać na okrągło – co jest niewątpliwą zaletą tegoż.
Link do komentarza
Wracając do tematu.
Uważam, że ten dom w niczym nie odbiega od przeciętnego domu. Posiada wydzielone pomieszczenia. Posiada zapewne jakąś kotłownię lub pomieszczenie gospodarcze. Pod względem umieszczenia instalacji – w tym kanałów wentylacji mechanicznej – też nie odbiega od porównywalnych domów z poddaszem użytkowym. Takie same problemy z rozmieszczeniem kanałów (przewodów) wentylacyjnych – zwłaszcza jak przy wysokich ściankach kolankowych.
Nie ma rzutów, tak więc trudno cokolwiek poiedzieć lub wyrokować.
Link do komentarza
A co myślicie odnośnie czerpania powietrza ze złoża z kamieniami?

+ temperatura wtłaczana zawsze bedzie miała + 4 do + 10st
+ lekkie dogrzewanie zimą i chłodzenie latem


Natomiast:

- jak się złoże zanieczyści to będzie kiszka (wyobrażam sobie możliwość przepięcia na powietrze bezpośrednio z za kopuły)

Absolutnie nie zależy mi na tym aby takie złoże grzało mi chałupę bo to będzie robił piec na gaz. Chodzi o to ze wykonanie takiego złoża jest dość proste i tanie i czy nie byłoby warto cos takiego przemyśleć icon_smile.gif

ps. Odnośnie domków kopułowych odsyłam do projektantów. O gustach nie ma co dyskutować.

Domki kopułowe

Autorushd
Link do komentarza
Se przeczytałem te argumenty "za" studia SERGIEL i...... brednie że strach czytać . Powrót do natury czy jakoś tak . Że niby człowiek w takiej kopule czuje się taki wolny i swobodny icon_biggrin.gif , akurat . Byłem w takich budowlach i czułem się zamknięty jak w jakimś bunkrze , se mogą pisać bzdury . Dawno , dawno temu budowano tak sklepienia bo niby jak mieli budować jak nie znali żelbetu i podobnych wynalazków . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

aaaa, o wilku mowa




a tu czerwony kapturek....

a co Cię urzekło tak w tej kopule?

i jeszcze jedno, o GWC są inne tematy, tam sobie poczytaj



Byłem w takiej kopule i zonie się bardzo spodobało. A ponieważ domek "zwykły" już mam a potrzebuje czegoś charakterystycznego do działalności gospodarczej to uznałem ze będzie ciekawie. Tzn w jednej kopule sklep w drugiej dom mieszkalny. Dość ważnym argumentem była tez cena i prostota wykonania. A jak będzie w praniu nie omieszkam poinformować. :biggrin: bo na pewno zdarzy się coś ciekawego icon_eek.gif
Link do komentarza
Cytat

A ponieważ domek "zwykły" już mam a potrzebuje czegoś charakterystycznego do działalności gospodarczej to uznałem ze będzie ciekawie. Tzn w jednej kopule sklep w drugiej dom mieszkalny.


Łe no na taki cel to jasne że tak ; a na kopule jeszcze jakiś fajny ozdobnik pierdyknąć i bedzie OK icon_biggrin.gif
Link do komentarza
No i podpisałem umowę na projekt z firmą Selgros na budowę kopuły.

Z ciekawych informacji które sie dowiedziałem i mi to architekt rozrysował to ze:

- kopuła nie ma ŻADNYCH mostków termicznych. Znaczy się 0. Totalny termos.
- piętro jest samonośne na ścianach, tzn nie jest połączone z kopuła.

A myślałem ze już sporo o kopułach wiem a tu jednak zaskoczenie.

Autorus

Link do komentarza
Cytat

Z ciekawych informacji które sie dowiedziałem i mi to architekt rozrysował to ze:

- kopuła nie ma ŻADNYCH mostków termicznych. Znaczy się 0. Totalny termos.

To znaczy, że ta kopuła będzie bez drzwi i okien?
Bo każdy otwór w kopule to nieuchronny mostek termiczny.
Teoretycznie można sobie wyobrazić wejście do kopuły tunelem podziemnym icon_wink.gif.
Link do komentarza
Cytat

To znaczy, że ta kopuła będzie bez drzwi i okien?
Bo każdy otwór w kopule to nieuchronny mostek termiczny.
Teoretycznie można sobie wyobrazić wejście do kopuły tunelem podziemnym icon_wink.gif.



Wydawało mi się ze drzwi i okna to nie sa mostki termiczne. A jedynie styki miedzy oknami a budynkiem itp. Jeśli tak rozumieć jak to określasz to faktycznie będą. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...