Skocz do zawartości

budowa bliźniaka - podział działki


mati76

Recommended Posts

Witam

Mam zamiar kupić działkę pod budowę bliźniaka. Plan jest taki by połowę wybudowanego bliźniaka, już w stanie developerskim, sprzedać na rynku wtórnym. A więc bliżniaka bym chciał wybudować na 1 działce, której byłbym jedynym właścicielem i potem, już po wybudowaniu domu chciałbym dokonać podziału działki. Czy może mi ktoś opisać krok po kroku jakich formalności trzeba dopełnić oraz jakie trudności można napotkać w tego rodzaju przedsięwzięciu? Co zrobić, gdzie się udać i co sprawdzić by mieć pewność co do powodzenia inwestycji już przed zakupem działki?

z góry dzieki za wszelkie rady

Mati
Link do komentarza
Jeśli chcesz wiedzieć przed zakupem działki, to z pewnością musisz sprawdzić w planie zagospodarowania, czy możesz postawić tego typu budynek, jaki zamierzasz. Czy nie ma jakiś obwarowań dotyczących wymagań procentowego udziału terenu zielonego w stosunku do zabudowanego itp.
Z podziałem działki po zabudowie domu nie powinno być problemu. Nie dalej jak w czwartek zakupiłem właśnie połówkę bliźniaka w stanie surowym otwartym. Właściciel wybudował go na wspólnej działce, a dopiero później dokonał podziału.
Link do komentarza
Decydujące o możliwości zabudowy są ustalenia MPZP określające m.in. rodzaj budynków, minimalna powierzchnię działek itd. Formalnie na jednej działce można wybudować dom dwurodzinny, natomiast bliźniak to dwa samodzielne domy postawione na oddzielnych działkach stykające się ścianami.

Jeśli MPZP nie dopuszcza zabudowy bliźniaczej lub powierzchnia działek po podziale byłaby mniejsza niż dopuszczalna nie będzie możliwości wyodrębnienia drugiej nieruchomości.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...