Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Elżbieta

Przerwany drenaż

Recommended Posts

Przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty ekipa budowlańców przerwała drenaż z czerwonych ceramicznych rurek drenarskich. Po zwróceniu uwagi i zapytaniu czy coś trzeba z tym zrobić powiedzieli, że to i tak nie działa i można zostawić, ale w końcu połączyli to kawałkami rury kanalizacyjnej. Mam więc w dwóch ławach fundamentowych przechodzący rurociąg drenarski. Czy w związku ztym istnieje niebezpieczeństwo podtapiania podłogi na gruncie w domu przez środek którego przechodzi drenaż? Czy może przerwać ten drenaż na zewnątrz budynku i zrobić obejście - tylko nie wiadomo czy wydłużenie nitki drenarskiej nie spowoduje utraty spadku nachylenia drenażu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Taka naprawa może okazać się nieskuteczna, po wybudowaniu domu nastąpi jego osiadanie i połączenie ceramicznej rurki drenarskiej z rurką z PVC kanalizacyjną na pewno zostanie przerwane i Twój fundament będzie zalewany

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przerwany drenaż powinno się naprawić. Najlepiej połączyć przerwane odcinki rurą kanalizacyjną o średnicy 50 mm, jeśli ma ona przechodzić przez ławę fundamentową to koniecznie w rurze osłonowej o średnicy 75-100 mm, przejście trzeba uszczelnić najlepiej gliną. Powinno być dobrze, ale warto to sprawdzić na wiosnę kiedy stopmiją śniegi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przerwane ciągi drenarskie nie spowodują podtapiania podłogi na gruncie, gdyż z reguły jej poziom znajduje się powyżej poziomu otaczającego terenu, a woda samoczynnie do góry nie popłynie. Może natomiast wystąpić problem podmywania fundamentów, jesli napływająca drenami woda nie będzie odprowadzana do dalszej części drenażu. W opsanej sytuacji mozna założyć, że połączenie przerwanych ciągów drenarskich rurami kanalizacyjnymi zabezpiecza przed gromadzeniem się wody w obrębie fundamentów, zatem wykonanie obejścia nie jest konieczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
prawidłowo powinno być wykonane obejście budynku. Łączenie i naprawy pod budynkiem zazwyczaj nie są skuteczne. A czy sączek prowadzi wodę czy nie może okazać się po kilku latach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Obejście budynku o wym. np. 15 x 8 m powoduje, że zmienia się długość odcinka drenażu z 8 m na 23 m czyli wydłuża się on o 15 m (jeśli przerwany odcinek ma przechodzić przez środek dłuższej ściany). Obejście w tym wypadku przestaje działać, gdyż trudno uzyskać na tak długim odcinku wymagany spadek rurociągu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakoś przestałaś nas lubić jakoś. A cóż to toż!
  • Kufa. A o wodzie se gadaliśmy luźno twardej i miętkiej 
  • Ruszył kolejny etap budowy osiedla mieszkalnego "Widok" nad Jeziorem Raduń w Wałczu. Każdy z pięciu budynków, będzie posiadał cztery kondygnacje i 24 mieszkania bez czynszowe w stanie deweloperskim. Do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska. Mieszkania na 1, 2 i 3 piętrze posiadają balkony, natomiast mieszkania ulokowane na parterze będą posiadały ogródki.
   W najbliższej okolicy osiedla Widok w Wałczu, znajduje się ośrodek przygotowań olimpijskich, kluby fitness, basen i nowoczesne obiekty sportowe. Niespełna 200 metrów od osiedla znajduje się również przystań. Okolice osiedla Widok w Wałczu oferują wyjątkowe walory rekreacyjne, zachęcające do aktywnego wypoczynku.
   Zapraszamy do zapoznania się z aktualną ofertą nowych mieszkań http://www.almarpolska.pl/apartamenty-do-zamieszkania-w-walczu
   Więcej informacji o powstałych nieruchomościach w Wałczu i okolicach http://www.almarpolska.pl
  • A kto i w jaki sposób zdefiniował pojęcie  FRONT DZIAŁKI? Czy to aby na pewno jest bok działki równoległy do drogi??? A może to jest ten krótszy z równoległych boków trapezu...     Eeee... Znalazłem:   Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego   "Stosownie do  § 2 pkt 5 Rozporządzenia, front działki to część działki budowlanej, która przylega do drogi, z której odbywa się główny wjazd lub wejście na działkę"
  • Budynki stojące naprzeciwko były budowane 35 lat temu i naprawdę niewiele zgadza się z tym co było w planach, a co zostało wybudowane, nie wspominając już o kierunku kalenicy. Papiery związane z budową w tamtych latach to była tylko formalność, więc nie możemy się tym sugerować. Jeżeli chodzi o linie jest to linia nieprzekraczalna. Natomiast jeżeli chodzi o projektanta ten powiedział nam, że on wpisałby " kierunek kalenicy o kącie nachylenia około 27°". Kontaktowaliśmy się również z Panem, który pracuje w wydziale Gospodarki Przestrzennej i Architektury (którego poleciła nam pani w gminie), on twierdzi, że zapis 27° będzie nieprawidłowy, bo prawidłowy zapis brzmi "prostopadły" lub "równoległy". Doradził nam, żeby wpisać "równolegle do frontu działki" bo kąt nachylenia nie przekracza 45°, gdy powiedzieliśmy o tym projektantowi, to stwierdził, żebyśmy zrobili jak uważamy, ale on nie określiłby tego jako równolegle, bo kiedyś mogą być z tego powodu problemy. I co teraz zrobić, żeby było dobrze? Każdy mówi nam co innego.
 • Popularne tematy

×