Skocz do zawartości

Przerwany drenaż


Recommended Posts

Przy wykonywaniu wykopów pod fundamenty ekipa budowlańców przerwała drenaż z czerwonych ceramicznych rurek drenarskich. Po zwróceniu uwagi i zapytaniu czy coś trzeba z tym zrobić powiedzieli, że to i tak nie działa i można zostawić, ale w końcu połączyli to kawałkami rury kanalizacyjnej. Mam więc w dwóch ławach fundamentowych przechodzący rurociąg drenarski. Czy w związku ztym istnieje niebezpieczeństwo podtapiania podłogi na gruncie w domu przez środek którego przechodzi drenaż? Czy może przerwać ten drenaż na zewnątrz budynku i zrobić obejście - tylko nie wiadomo czy wydłużenie nitki drenarskiej nie spowoduje utraty spadku nachylenia drenażu.
Link do komentarza
Taka naprawa może okazać się nieskuteczna, po wybudowaniu domu nastąpi jego osiadanie i połączenie ceramicznej rurki drenarskiej z rurką z PVC kanalizacyjną na pewno zostanie przerwane i Twój fundament będzie zalewany
Link do komentarza
Przerwany drenaż powinno się naprawić. Najlepiej połączyć przerwane odcinki rurą kanalizacyjną o średnicy 50 mm, jeśli ma ona przechodzić przez ławę fundamentową to koniecznie w rurze osłonowej o średnicy 75-100 mm, przejście trzeba uszczelnić najlepiej gliną. Powinno być dobrze, ale warto to sprawdzić na wiosnę kiedy stopmiją śniegi.
Link do komentarza
Przerwane ciągi drenarskie nie spowodują podtapiania podłogi na gruncie, gdyż z reguły jej poziom znajduje się powyżej poziomu otaczającego terenu, a woda samoczynnie do góry nie popłynie. Może natomiast wystąpić problem podmywania fundamentów, jesli napływająca drenami woda nie będzie odprowadzana do dalszej części drenażu. W opsanej sytuacji mozna założyć, że połączenie przerwanych ciągów drenarskich rurami kanalizacyjnymi zabezpiecza przed gromadzeniem się wody w obrębie fundamentów, zatem wykonanie obejścia nie jest konieczne.
Link do komentarza
Obejście budynku o wym. np. 15 x 8 m powoduje, że zmienia się długość odcinka drenażu z 8 m na 23 m czyli wydłuża się on o 15 m (jeśli przerwany odcinek ma przechodzić przez środek dłuższej ściany). Obejście w tym wypadku przestaje działać, gdyż trudno uzyskać na tak długim odcinku wymagany spadek rurociągu
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...