Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

samowola budowlana


asia-kara

Recommended Posts

Witam,
Jak to jest z tą samowolą budowlaną? Jestem właścicielem działki, chciałabym postawić dom, wiem, że cała biurokracja z tym związana może potrwać nawet rok. Wszyscy znajomi radzą mi postawić dom a później go zalegalizować. Co Państwo o tym sądzicie? W jaki sposób Wy stawialiście swoje domy? Bardzo proszę o poradę!!!
Link to postu
legalizacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy i to też nie jest prosta sprawa
bez planów i tak nie zaczniesz budować
wszystkie sprawy związane z pozwoleniami najlepiej powierzyć projektantowi, który robi adaptację itp
najlepiej aby był z gminy, w której będziesz się budować
jak masz spoko sąsiadów to budowę możesz rozpocząć wcześniej, przed zgłoszeniem rozpoczęcia robót
ale samowola to nie jest za dobry pomysł
Link to postu
Cytat

Witam,
Jak to jest z tą samowolą budowlaną? Jestem właścicielem działki, chciałabym postawić dom, wiem, że cała biurokracja z tym związana może potrwać nawet rok. Wszyscy znajomi radzą mi postawić dom a później go zalegalizować. Co Państwo o tym sądzicie? W jaki sposób Wy stawialiście swoje domy? Bardzo proszę o poradę!!!

Po pierwsze nie każdą samowolę budowlana można zalegalizować (np. nie można zalegalizować samowoli niezgodnej z MPZP). W takim wypadku czeka Cię rozbiórka na Twój koszt.
Nie lepiej pieniądze, które chcesz z góry "utopić" w legalizacji samowoli przeznaczyć na przyspieszenie spraw "papierkowych" i ewentualnie także budowlanych? Część tego roku proponuję przeznaczyć na dokładne zaplanowanie inwestycji.
Link to postu
Cytat

Witam,
Jak to jest z tą samowolą budowlaną? Jestem właścicielem działki, chciałabym postawić dom, wiem, że cała biurokracja z tym związana może potrwać nawet rok. Wszyscy znajomi radzą mi postawić dom a później go zalegalizować. Co Państwo o tym sądzicie? W jaki sposób Wy stawialiście swoje domy? Bardzo proszę o poradę!!!No to gratuluję znajomych icon_neutral.gif

Różne ludzie mają sytuacje życiowe. Czasem zdarza się i samowola którą trzeba zalegalizować. Ale startowanie z takiego punktu jak proponujesz to dla mnie jakieś nienormalne jest.

Jeszcze jestem w stanie zrozumieć, załatwiamy papierologię, jest już ekipa bo nie przewidzieliśmy że będą takie opóźnienia - no i ryzyk fizyk startujemy a w międzyczasie kończymy papierologię.

... ale zacząć budowę jako samowolę bo papiery się długo załatwia i pytać jak zalegalizować samowolę to już dla mnie patologia jakaś

To tak jak wsiąść do samochodu bez prawa-jazdy bo kurs długi i egzamin trudny i się zapytać jak wysoki mandat grozi (wiem że tacy też są ale dla mnie to podobna patologia)

Może się uniesłem ale ręce mi opadły jak to czytam (nie chodzi o samowolę i jej legalizację ale o podejście do tematu autora postu).

PS. A jak znajomi Ci powiedzą żebyś prąd na lewo podłączył bo oficjalnie to i czas i koszty to też tak zrobisz ?
Link to postu
Cytat

Jeszcze jestem w stanie zrozumieć, załatwiamy papierologię, jest już ekipa bo nie przewidzieliśmy że będą takie opóźnienia - no i ryzyk fizyk startujemy a w międzyczasie kończymy papierologię.


hmmm, jak składałam papiery wydawało mi się, że za miesiąc mam pozwolenie.
W międzyczasie ktoś zaskarżył MPZ i go zawiesili.... na rok.
Link to postu
Cytat

Po pierwsze nie każdą samowolę budowlana można zalegalizować (np. nie można zalegalizować samowoli niezgodnej z MPZP). W takim wypadku czeka Cię rozbiórka na Twój koszt.
Nie lepiej pieniądze, które chcesz z góry "utopić" w legalizacji samowoli przeznaczyć na przyspieszenie spraw "papierkowych" i ewentualnie także budowlanych? Część tego roku proponuję przeznaczyć na dokładne zaplanowanie inwestycji.Proponuję założycielowi tematu zapoznać się z lekturą TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ i nie domniemywać, że coś się może udać albo nie udać. W jednym z linków jest też podana kwota legalizacji, która z pewnością wystarczy na częściowe wykończenie domu pobudowanego LEGALNIE.

"Samowola budowlana jest to przestępstwo, za które grozi odpowiedzialność karna w postaci grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch. Tak wynika wprost z treści art. 90 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.)."

Więcej w podpiętych linkach.
Link to postu
Jak komuś za mało konkretów prawnych to ja mogę popytać znajomych, bo jeden dostał oficjalne pisma z urzędu - na razie wezwanie do pzredtsawienia stosu dokumentów, ale czuję, że skończy się rozbiórką. Postawił sobie stajnię, co ją widać z kilometra i zdziwiony, że pan INB się czepiał. I to w okolicy, gdzie był MPZP a to już jawna ignorancja i w zasadzie jawne plucie w twarz urzędnikom.

To tak jakby, tu pójdę w ślad za osobami, które używały trafnych porównań, wybudować w okolicy lotniska blok 11 piętrowy i sie dziwić, ze samolot się rozbił. Jak nie ma MPZP to jeszcze można legalizować, ale to i tak ponoć ogromne koszty i lepiej wydac na inwestycję, ale jak jest to już wycieczka po cienkim lodzie.

Nie ma co kombinować, i tu chyba czas na lekturę z linków podanych przez REDAKCJĘ.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • pompa chodzi, na rotorach pokazuje się przepływ tak samo jak uruchamiam procedurę odpowietrzania to pompa załącza od najniższych obrotów do najwyższych i na rotorach wartości tak samo się zmieniają.. wstępna diagnoza to prawdopodobnie zablokowany zawór mieszający ESBE, / a rurka na zasilaniu jest chłodna.
  • Nie odpuszczaj choćby skały srały. 
  • Właściwie, zgodnie z podpowiedziami Dagi z innych wątków, powinienem odpuścić, ale jak odpuszczę - to pozostanę KRASNOLUDEM, czy zgoła GREKIEM... i tak źle, i tak niedobrze...   Twoje, animusie, WYCZYTYWANIE "moich" intencji ma charakter zenkopochodnych zaczątków próby wywołania goownoburzy, czy coś podobnego...   Jako człowiek widomy i jeżdżący po kraju widzę napowietrzne - kabli podziemnych jakoś nie widać -  linie energetyczne i nawet nie mam pojęcia ile jest ich w sumie w całym kraju, ale jest ich trochę, skoro PGE ma ponad 380 tys km, nie wspominając o "majątku" Taurona, Enei i Energi... PGE się chwali, że ma już trochę sieci schowanej pod ziemią, kupiła super maszynę, będzie dalej sieci chować, Tauron, posiadający obecnie ponad 25 tys. km kablowych linii energetycznych pod ziemią, docelowo chce przebudować kolejne 22 tys. km istniejących linii napowietrznych, zastępując je podziemnymi, i ma w tym pomóc technologia bezwykopowego prowadzenia kabli. Nie będę wspominał o innych gospodarzach sieci... bo po co?   W wytłuszczonym fragmencie chciałem pokazać SKALĘ  "majątku" PGE i możliwość jednej, pojedynczej, "cudownej"maszyny SPOKOLUZIKOWO linkowanej przez Ciebie... I to pokazując i zdając sobie sprawę, że nie wszędzie się da zakopać kable - NIGDZIE NIE SUGEROWAŁEM CAŁKOWITEJ WYMIANY WSZYSTKICH ELEMENTÓW SIECI... A Ty WYCZYTAŁEŚ to co chciałeś wyczytać i zrobić ze mnie GREKA...   I jakby nie zwróciłeś uwagi na mój wniosek:    
  • Gość Pawel
   prawo budowlane Art. 29. u 2. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 obowiązek zgłoszenia budowy i robót budowlanych, budowa: (...) 5. wiat przystankowych i peronowych; (...) Chyba nie ten fragment prawa - https://lexlege.pl/prawo-budowlane/art-29/
  • Zły stan elewacji może być spowodowany nie tylko starzeniem się materiałów elewacyjnych, ale i uszkodzeniami innych elementów budynku. Zanim więc przystąpimy do remontu elewacji, musimy koniecznie usunąć wszystkie ewentualne usterki mające wpływ na jej trwałość (niezależnie od tego, czy chcemy elewację jedynie odświeżyć, czy też połączyć jej remont z ociepleniem). Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/12914-zanim-wykonamy-remont-elewacji
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...