Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

POROTHERM - Ściany zewnętrzne


Recommended Posts

Witam!
Wiem, że ściany zewnętrzne były wałkowane na tym forum na wszystkie sposoby, ale chciałby usystematyzować wiedzę i doświadczenia osób które już wybudowały z tego materiału.

Temat kieruję do osób które już mieszkają w takim domu, proszę te osoby o opinię i podzielenie się doświadczeniami.

Mam kilka pytań do Was:
1. Jakie macie doświadczenia ogólnie z budowy? Czy mocno się kruszy czy nie? Niektórzy piszą, że bardzo dużo mieli uszkodzonych pustaków, a inni, że jest bardzo twardy i na cały dom kilka sztuk.

2. Jak się ogólnie z tego muruje?

3. Robiliście ściany jedno czy dwuwarstwowe? Czym ocieplane i dlaczego? Jaki klimat w domu, jak się mieszka, czy ciepło?

4. Jak z wieszaniem mebli na ścianach z porothermu?

5. Jeszcze takie pytanie techniczne, czy ściana jednowarstwowa z porothermu nie traci po latach swoich właściwości izolacyjnych? Czy za 50 lat to będzie dalej tak samo ciepła ściana?

Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A czyj to pomysł? Sam na to wpadłeś?
  • To pytanie zadałbym producentowi Twoich wiązarów... i konstruktorowi tej wytwórni...
  • Ja mam i użytkuję z powodzeniem budynek szkieletowy od 18 lat docieplony styropianem ryflowanym, szczeliny mają wymiary 2cm na 0,5 cm styropian nie jest klejony (skąd taki durny pomysł ?!) Jest przykręcony do płyty OSB a płyta jest zabezpieczana wiatr izolacją. w istocie kanały mają dostęp powietrza od dołu jest aluminiowa listwa startowa z otworami od góry kanały są odkryte. Nie widzę tutaj "sporo tych warunków."   Gdyby to rozważanie było złe to już dawno byłyby widoczne sygnały tego stanu.    Proponuje nie pisać bzdur, jeżeli się nie ma o tym zielonego pojęcia.    "Płyty drewnopochodne od zewnątrz jako poszycie to kolejny przykład tego, że nie zawsze domy wznosi się u nas rozumiejąc jakie wymogi ma szkielet drewniany." tego nie rozumiem. To co ma być jako poszycie budynków szkieletowych???
  • Domek to pietrowy bliźniak strop nad parterem jest betonowy z tą konstrukcją ciężko będzie bo na piętrze są już ścianki działowe  a wiązary wiszą nad nimi .A te 50 kg na M2 to mam rozumieć tak : pokoik ma mieć 3*5= 15x 50=750kg ,czy mogę policzyć cała powierzchnię domu czyli  50*50 =2500kg i tak mogę obciążyć powierzchnię pokoju
  • Wiarygodnego doświadczenia z użycia styropianu ryflowanego na konstrukcjach szkieletowych w naszym kraju to chyba nie ma nikt. Ciężko oceniać co wynika więc z cech samego materiału, a co z błędów wykonawczych. W przypadku styropianu ryflowanego pomysł opiera się na założeniu, że para wodna, która w jakimś stopniu zawsze przenika przez ścianę szkieletową, będzie mogła wydostać się na zewnątrz dzięki pionowym kanałom utworzonym przez ryflowanie. Jednak to wymaga żeby te kanały były otwarte u dołu i u góry, rowki nie były wypełnione klejem ani przesunięcie płyt w kolejnych rzędach nie zamknęło szczelin. Sporo tych warunków. Pozostaje jeszcze pytanie czy to wszystko ma sens w sytuacji, gdy styropian przyklejamy do płyty OSB lub innej  drewnopochodnej. Bo kilkanaście milimetrów takiej płyty daje opór dyfuzyjny porównywalny z kilkunastocentymetrowym murem z pustaków ceramicznych. Jeden z naprawdę dużych producentów wełny mineralnej zalecał w swoich materiałach żeby w związku z tym nawiercać płyty OSB na ścianach szkieletowych tak co 20 cm. Ja jeszcze tak przygotowanej płyty nie widziałem.  Płyty drewnopochodne od zewnątrz jako poszycie to kolejny przykład tego, że nie zawsze domy wznosi się u nas rozumiejąc jakie wymogi ma szkielet drewniany. PS. Co innego, gdyby pod płytą drewnopochodną na elewacji była szczelina wentylacyjna.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...