Skocz do zawartości

Jakie dokumenty musi przedstwić sprzedający dom w surowym stanie ?


Recommended Posts

Witam, mam zamiar kupić dom w surowym otwartym.
Jakie dokumenty musze sprawdzić szczególnie żeby nie wtopić ew. pieniędzy.
Na działkę dojeżdza sie 150m od drogi asfaltowej, drogą polną w lesie.
Jak można sprawdzić jak jest z tym dojazdem od strony formalnej ?
Na działce brak mediów. Byłem już z właścicielem i złożyłem wniosek do ZE o wydanie warunków podłączenia.
Czy można jakoś sprawdzić czy ktoś odbierał tą budowę ?
Link do komentarza
Cytat

zdecydowałeś się na gargamelka? icon_biggrin.gif



No jeszcze ostatecznie to nie. Ale jestem blisko icon_biggrin.gif
Bije sie jeszcze z myślami.

Bede miał niecałe 500tys i raczej braknie mi po zakupie na wykonczenie bo gościu ceni ok. 280tys. Troche go napewno urwę ale to i tak mało zostanie.
Nie wiem jeszcze czy sie w to pakować ale jeszcze mam czas bo nie ma wszystkich dokumentów przygotowanych do sprzedaży.
Link do komentarza
Hm .... 280.000zł ....
Pamiętam z poprzedniego wątku, że działka jest spora i nie w wielkim mieście - czyli liczmy , że za działkę musiałbyś dać max. 80.000 zeta , do tego papierologia i koszty pozostałe 20.000zł .... pozostaje 180.000zł za SSO .
Jeśli to byłaby taka stodółka jak moja - wtedy byłoby dużo . Ale to jest gargamelek , duży , ze skomplikowanym dachem i udziwnieniami w postaci wykuszy .... biorąc pod uwagę, ze za robociznę mogli policzyć fachmani sporo - te 280.000zł za całość nie jest raczej wygórowaną ceną.
Tylko w dalszym ciągu uważam, że należy mierzyć siły na zamiary i rozważyć czy akurat ten dom jest Ci potrzebny .
W tamtym wątku próbowałam Cię odwieść od pomysłu zakupu tego domu - w dalszym ciągu podtrzymuję .....
Drogi w wykończeniu , drogi w utrzymaniu .... do tego stylizowany na niby dworek - dodatkowe koszty bo urządzony i wykończony musi być w tym temacie , co tanie nie będzie .
Ja za swój dom biorąc pod uwagę całokształt - koszt działki, papiery , budowę i wykończenie do stanu wprowadzki .... itd .... dałam 300.000zł ..... Ty za 500.000zeta miałbyś naprawdę przemyślany , zaprojektowany pod swoje potrzeby fajny i przyjemny domek , do tego pewność że wszystko rosło "pod Twoim okiem" i jest ok ....

Tutaj masz dzicz - dom w lesie , droga dojazdowa 150m - to nie tylko zieleń i śpiew ptaków ale także odśnieżanie tego kawałka zimą przed wyjazdem do pracy z rańca o 5 skoro świt , bo pług nie jeździ .... - no chyba że se kupisz Hammera .... icon_wink.gif
Media to prąd, gaz , kanalizacja , woda .... nie tylko ZE do obskoczenia .... a jest ryzyko, że wszystko będziesz ciągnął na swój koszt skoro sąsiadów w tym lesie w pobliżu niet .....

Przemyśl to jeszcze ..... sorki za moralizowanie .... ale chciałam Ci pokazać to nie tylko przez różowe okulary jak to teraz widzisz .... a o całkiem zrozumiałe, ze tak sprawę teraz widzisz .... icon_biggrin.gif

co do sprawdzenia ..... właściciel działki i domu poproszony o to powinien Tobie - jako osobie bezpośrednio zainteresowanej zakupem przedstawić dziennik budowy z wpisami , projekt , dokumenty działki (akt notarialny, że to Jego własność) , Ty w gminie powinieneś sprawdzić status tej drogi cobyś nie pozostał z ręką w nocniku bo się okaże że to czyjeś i nie możesz korzystać....
Nie wiem jak to jest dokładnie , może napisze ktoś kto się zna ... ale czy po jakimś czasie nie unieważnia się pozwolenie na budowę? ile jest czasu na wybudowanie? nie trzeba nic wznawiać jeśli chodzi o dokumenty?
czy Ty jako nowy właściciel nie musisz przebrnąć przez zmianę całej papierologii?
dobrze żeby ktoś Ci powiedział ..... co i jak .... ja niestety tak głeboko w temacie nie jestem ...
może znajdzie się jakas dobra duszyczka i napisze jak to od strony formalno-papierologicznej wygląda?
Link do komentarza
Na pewno musisz zainteresowac się księgą wieczystą - czy nie ma hipoteki /zresztą to musi sprawdzić również notariusz przed sporządzeniem aktu/. Co do drogi - to chyba najlepiej wywiedziec się w starostwie... sprawdź plan zagospodarowania /o ile taki jest/... Znajdź kierownika budowy - powinien mieć dziennik.
Link do komentarza
Co sprawdzać i na co zwrócić uwagę w tym dzienniku budowy ?
Księge już oglądałem, jest jeszcze hipoteka, gościowi została resztka do spłacenie kredytu. Ma to spłacić przed sprzedażą.
Z tego co sie orientowałem z mediami to przyłącze prądu 2.500zł - skrzynka do ogrodzenia. Od skrzynki oczywiście na własny koszt - ok. 3000zł.
Woda - studnia, jakiś hydrofor. W zależności jak głęboko będą wiercić, ok. 300zł za 1m. Mają w tej wiosce kilka hydroforów i mówią że ok. 4tys zł to wyniesie. Ja licze że 7tys.
Te 150m dojazdu do drogi mnie aż tak nie przeraża. We wsi zawsze ktoś tam odśnieży, można sie dogadać, mają ciągniki icon_biggrin.gif Pozatym w lesie tak nie sypie jak na otwartej przestrzeni czy polu. Ale trzeba przyznać jest mały problem.
Ale z reguły ja tam zasp sie nie boje.

Oto dowód :
Brak obrazka
Wjeżdzam tam gdzie inni nie wjechali przez tydzień icon_biggrin.gif
Orła drzwiami zrobiłem na śniegu hihi - musiałem to uwiecznić. Także tym to bym sie nie martwił.
Dowiadywałem sie też jak jest z dojazdem do szkoły. Tu pozytywne zaskoczenie, autobus szkolny jeździ 6 razy dziennie. Do szkoły 2km.
Dom jest duży, choć pomieszczeń wcale nie ma aż tylu. Na pewno utrzymanie może być wyższe niż przeciętne, licze się z tym.
Ogólnie jestem nastawiony na TAK, ale ciągle jeszcze szukam tego HAKA icon_biggrin.gif Choć dom wydaje sie wart tych pieniędzy bo jest solidnie wykonany i raczej nie najtańszymi materiałami. Tylko jest pytanie czy się chce mieszkać w lesie daleko od miasta.
Ale jeśli znajdę w miare tanią i szeroką działkę bliżej miasta, to chyba zacznę budowę swojego gargamelka icon_biggrin.gif Edytowano przez julo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witam icon_biggrin.gif
Trochę się gubię...kupujesz dom w stanie surowym, który ma pozwolenie na budowę i stoi, jak rozumiem.
Jeżeli ma uzgodnienia i stoi, to po kij chodzisz się orientować???
Jak można sprawdzić "odbierającego budowę", jak kupujesz dom w stanie surowym... icon_rolleyes.gif
I najważniejsze, sprawdź czy kupujesz udział w drodze dojazdowej.

P.S.
Samochodu przez grzecznosć nie skomentuje icon_lol.gif
Hipoteka, to pikus.

Link do komentarza
Cytat

Witam icon_biggrin.gif
Trochę się gubię...kupujesz dom w stanie surowym, który ma pozwolenie na budowę i stoi, jak rozumiem.
Jeżeli ma uzgodnienia i stoi, to po kij chodzisz się orientować???
Jak można sprawdzić "odbierającego budowę", jak kupujesz dom w stanie surowym... icon_rolleyes.gif
I najważniejsze, sprawdź czy kupujesz udział w drodze dojazdowej.

P.S.
Samochodu przez grzecznosć nie skomentuje icon_lol.gif
Hipoteka, to pikus.



Z samochodem to taki JOKE.

Dom już stoi ale dlatego chciałem sie troche zorientować w temacie bo to troche dziwne tak sprzedawać, ja wiem że życie moze sie różnie ułożyć i czasami trzeba sprzedać i nei ma wyjscia ale człowiek szuka tego haka. Dlatego pytam bo nie wiem. Edytowano przez julo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...