Skocz do zawartości

Okna i drzwi w domu


Recommended Posts

Witam!
Jakie macie wysokości okien i drzwi balkonowych w domu? Podobno nie powinno dawać się okien mniejszych niż 135cm a najpopularniejszy wymiar to 150cm, a okien balkonowych odpowiednio 220cm i 235cm. Chodzi mi tylko o wysokość.

A może ma ktoś drzwi wejściowe (główne do domu) i okna takiej wysokości, że górna krawędź jest na tym samym poziomie? Ciekaw jestem czy da się to w ogóle uzyskać.

Napiszcie też jakie macie wymiary okien dachowych.

Po trzecie, czy warto i czy można dawać okna i drzwi energooszczędne w domu z wentylacją naturalną?

Pozdrawiam Edytowano przez konkol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
nie mam zielonego pojecia, do mnie przyjechal znajomy z zaprzyjaznionej firmy od okien i drzwi, wymierzyl dziury o dopytal czy parapet czy uchylne czy uchylno -roztwieralne(tak sie pisze?)

Ja ma wszystkie okna i drzwi na tym samym poziomie talz nie rozumiem pytania czy da sie uzyskac??? zdjecia w dzienniku.

okna dachowe bede mialado dopiero za tydzien wraz z dachem a wymiary podobnoz standardowe co by nie doplacac za duzo;D musa sie zmiescic miedzy krokwiami. ;D

Co do wentylacji to nie wiem. Ot co, to cala moja wiedza;D
Link do komentarza
Cytat

nie mam zielonego pojecia, do mnie przyjechal znajomy z zaprzyjaznionej firmy od okien i drzwi, wymierzyl dziury o dopytal czy parapet czy uchylne czy uchylno -roztwieralne(tak sie pisze?)

Ja ma wszystkie okna i drzwi na tym samym poziomie talz nie rozumiem pytania czy da sie uzyskac??? zdjecia w dzienniku.

okna dachowe bede mialado dopiero za tydzien wraz z dachem a wymiary podobnoz standardowe co by nie doplacac za duzo;D musa sie zmiescic miedzy krokwiami. ;D

Co do wentylacji to nie wiem. Ot co, to cala moja wiedza;D



No ale właśnie o to mi chodzi, jaki masz wymiar otworu okiennego na wysokość?

A co do tej samej wysokości to chodzi mi o drzwi wejściowe i okna, czy górna krawędź jest na tej samej wysokości?
Link do komentarza
Cytat

widocznie sprzedaja, moze byly robione na wymiar bo w sumie cena w cale przystepna nie byla dla mnie;D



Możliwe, bo nie widziałem nigdzie takich wysokich.

Może jeszcze ktoś się wypowie?

Jakie macie wysokości okien? Jakie są typowe?
Mogą być okna energooszczędne przy wentylacji grawitacyjnej naturalnej?

Czy przy szerokości okna 150cm robi się okno z podziałem czy jeszcze jednoskrzydłowe?
Link do komentarza
Cytat

Witam!
Jakie macie wysokości okien i drzwi balkonowych w domu? Podobno nie powinno dawać się okien mniejszych niż 135cm a najpopularniejszy wymiar to 150cm, a okien balkonowych odpowiednio 220cm i 235cm. Chodzi mi tylko o wysokość.



wysokośc okien mam 150cm , wysokośc drzwi tarasowych i balkonowych mam 235cm

Cytat

A może ma ktoś drzwi wejściowe (główne do domu) i okna takiej wysokości, że górna krawędź jest na tym samym poziomie? Ciekaw jestem czy da się to w ogóle uzyskać.



nie było to moim priorytetem kiedy wybierałam okna .... aczkolwiek pewnie da się taki efekt uzyskać , choćby zamawiając drzwi na konkretny wymiar ....
u mnie górna krawędź okien jest wyżej o jeden bloczek niż górna krawędź drzwi wejściowych ....


Cytat

Napiszcie też jakie macie wymiary okien dachowych.



78/118

Cytat

Po trzecie, czy warto i czy można dawać okna i drzwi energooszczędne w domu z wentylacją naturalną?

Pozdrawiam



nie wiem czy warto .... u mnie okna standardowe ....
Link do komentarza
Cytat

Wiem, że warto, bo oszczędność na ogrzewaniu jest w granicach 20-30%, więc baardzo warto, ale czy można z technicznego punktu widzenia?



popatrz .... taki sobie typowy domek standardowo docieplony ..... tak mniej więcej rozkładają się straty ciepła - oczywiście nie dosłownie , bo zależy to od konkretnie użytych materiałów ...

ocena-energetyczna-budynku.jpg

no to teraz sobie dopowiedz którędy Ci spierniczy kiedy wstawisz sobie okna energooszczędne przy standardowym dociepleniu ścian , dachu i przy wentylacji grawitacyjnej ... zasadniczo - możesz strzelać... na jedno wyjdzie .... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

no to teraz sobie dopowiedz którędy Ci spierniczy kiedy wstawisz sobie okna energooszczędne przy standardowym dociepleniu ścian , dachu i przy wentylacji grawitacyjnej ... zasadniczo - możesz strzelać... na jedno wyjdzie .... icon_wink.gif



Znam te rysuneczki. Dokładnie sobie policzyłem straty i zapotrzebowanie ciepła dla mojego domu i wychodzi jak napisałem. Ciekaw jestem tylko czy przy oknach energooszczędnych nie będzie zbyt małej cyrkulacji powietrza i czy stosując takie okna nie powinno być wentylacji mechanicznej. Edytowano przez konkol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ciekaw jestem tylko czy przy oknach energooszczędnych nie będzie zbyt małej cyrkulacji powietrza i czy stosując takie okna nie powinno być wentylacji mechanicznej.



Jakoś nie widzę związku.
Czy bardziej czy mniej energooszczędne okna, nie uczestniczą, jakie takie, w procesie wentylacyjnym pomieszczeń.
Ich energooszczędność polega na lepszych („cieplejszych”) profilach i „cieplejszych” szybach.
Link do komentarza
Cytat

Jakoś nie widzę związku.
Czy bardziej czy mniej energooszczędne okna, nie uczestniczą, jakie takie, w procesie wentylacyjnym pomieszczeń.
Ich energooszczędność polega na lepszych („cieplejszych”) profilach i „cieplejszych” szybach.



a wentylować i tak trza - wentylacja w domu rzecz ważna ... o ile nie najważniejsza .... bez niej grzyb i inne ustrojstwa .... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

a wentylować i tak trza - wentylacja w domu rzecz ważna ... o ile nie najważniejsza .... bez niej grzyb i inne ustrojstwa .... icon_rolleyes.gif



Wszystko to racja, ale przy oknach "zwykłych" pomieszczenia się same w wiekszym stopniu wentylują. Chociaż tak może było 15 lat temu jak okna nie były szczelne, a teraz szczelne są nawet te najtańsze a w myśl najnowszych przepisów muszą być zamontowane nawiewniki w oknach lub ścianach, więc może i zdało by egzamin rozwiązanie z oknami energooszczędnymi? Ciekawe
Link do komentarza
Cytat

Wszystko to racja, ale przy oknach "zwykłych" pomieszczenia się same w wiekszym stopniu wentylują. Chociaż tak może było 15 lat temu jak okna nie były szczelne, a teraz szczelne są nawet te najtańsze a w myśl najnowszych przepisów muszą być zamontowane nawiewniki w oknach lub ścianach, więc może i zdało by egzamin rozwiązanie z oknami energooszczędnymi? Ciekawe



masz racje z nawiewnikami ... ja osobiście nie mam , ale pilnuję żeby okna były rozszczelnione - także te dachowe kiedy tylko jest możliwość ... za dużo zdjęć grzybów na ścianie się naoglądałam w wątkach na forum żeby ignorować sprawę wentylacji w domu ....
nie zamierzam się kisić i za doopą zaraz drzwi zamykać w walce o każdy uciekający kilowat ciepła ..... kilka złotych mnie nie zbawi .... a zdrowie i świeże powietrze ważniejsze ..... i dla mnie i dla moich ścian ...
ale to tylko moje zdanie .... nie każdy musi się z nim zgadzać ... icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

kurcze ... no nie daje mi to spokoju .... skoro przez okna ucieka 10- 20% ciepła to jakim cudem masz po wstawieniu okien energooszczędnych zaoszczędzić 30% na ogrzewaniu? icon_eek.gif


Bo to jest te 30% z tych 10 - 20%, czyli 3 - 6% icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Już odpowiadam:
(na przykładzie mojego domu)

Zapotrzebowanie na ciepło zakładając okna o współczynniku 2,0:
5,70kW (z czego z powodu okien 1,5kW - czyli 26% - taka jest strata ciepła dla zwykłych okien)

Zapotrzebowanie na ciepło przy współczynniku przenikania ciepła okna 1,0:
4,95kW (z czego z powodu okien 0,75kW - czyli 15%)

Oszczędza się między jednym a drugim przypadkiem 0,75kW, czyli 0,75 / 5,70 * 100% = 13% - tyle oszczędności na ogrzewaniu.

Wyżej pisałem o 20-30% oszczędności na ogrzewaniu, a chodziło mi o stratę ciepła przy zwykłych oknach, mój błąd. Osczędność taka by była gdyby nie było okien.

Ale tak czy siak strata ciepła przez okna, przy zastosowaniu okien zwykłych, jest większa niż wynikało by to z załączonego obrazka.

A jeśli chodzi o chwyt marketingowy to myślę, że te 13% oszczędności to nie jest aż tak dużo, ale okna wcale nie są dużo droższe. Filplast wyliczył mi cenę o 10% wyższą za okna o współczynniku przenikania ciepła szyby równym 0,5 względem okien o współczynniku szyby 1,1. Edytowano przez konkol (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wniosek prosty: Oszczędzasz 13% na ogrzewaniu a okna są droższe o zaledwie 10% icon_biggrin.gif



hm .... oki , jarze przecież ... icon_rolleyes.gif
ale to teoria .... a w praktyce - coś mi się te 13% nie widzi jesli chodzi o oszczędności w ogrzewaniu ... zdeczka za dużo na chłopski rozum jak na tylko okna .... przecież okna to niewielka powierzchnia w stosunku do ścian , dachu , fundamentu .....
patrząc na to w ten sposób - jeśli dałbyś dodatkowe ocieplenie na pozostałych przegrodach - to powinieneś płacić zerowe rachunki za CO ... a to nie jest takie proste ... wentylacja tak czy siak swoje zabiera - tym bardziej grawitacyjna ...
Link do komentarza
Cytat

hm .... oki , jarze przecież ... icon_rolleyes.gif
ale to teoria .... a w praktyce - coś mi się te 13% nie widzi jesli chodzi o oszczędności w ogrzewaniu ... zdeczka za dużo na chłopski rozum jak na tylko okna .... przecież okna to niewielka powierzchnia w stosunku do ścian , dachu , fundamentu .....
patrząc na to w ten sposób - jeśli dałbyś dodatkowe ocieplenie na pozostałych przegrodach - to powinieneś płacić zerowe rachunki za CO ... a to nie jest takie proste ... wentylacja tak czy siak swoje zabiera - tym bardziej grawitacyjna ...



Spójrz na to w ten sposób, wszystkie przegrody są ocieplone, a okna? Okna to tylko dwie szyby przez które ucieka 26% ciepła icon_biggrin.gif

Przez wentylację ucieka jeszcze więcej, według moich obliczeń strata ciepła przez wentylację wynosi 1,7kW, czyli z 5,7kW to jest dokładnie 30%.

Wychodzi na to, że wentylacja i okna to najsłabsze ogniwo domu. Chyba, że ktoś ma słabe ocieplenie poddasza, albo innych przegród.

A wracając do zerowych rachunków za CO, nie znam się na domach pasywnych, ale tam właśnie chyba o to chodzi, że jest wszędzie mega ocieplenie, różne rekuperatory i inne pierdoły i płaci się minimalne rachunki.

Nie wiem jak ty, ale ja wierzę w te wyliczenia, na chłopski rozum jest to dla mnie logiczne, wszystko ocieplone oprócz okien, więc masz taką stratę jaką masz.
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem, takie procentowe „zestawienie” jest możliwe tylko dla ściśle określonego i „wyliczonego” budynku.
W każdym innym przypadku jest to obarczone zbyt dużymi „uproszczeniami”, aby mogło stanowić jakikolwiek „wzorzec”.



Fakt, jeden ma lepsze okna, drugi gorsze, jeden większe drugi mniejsze, jeden 15cm wełny na poddaszu, drugi 25cm, jeden ściany jednowarstwowe YTONG 36cm, a drugi ociepla to jeszcze 20cm styropianu... itd.

Dlatego pisałem, że to jest dla mojego domu, prosty i mały 125m2 pow. użytkowej, nie duże okna, żadnych udziwnień i bajerów.
Link do komentarza
Wracając do tematu. Takie okna będe miała
Okna o wymiarach otworu 100/60cm
Okna o wymiarach otworu 60x58cm
Okna o wymiarach otworu 60x58cm
Okna o wymiarach otworu 120x190cm
Okna o wymiarach otworu 210x190cm
Okna o wymiarach otworu 60x150cm
Okna o wymiarach otworu 265x150cm
Okna narożne - wg. zestawienia stolarki/1390/1390/1500 -
Okna łukowe o wymiarach otworu 140x140cm
Okna łukowe o wymiarach otworu 100x100cm
Okna połaciowe 78x140
Drzwi balkonowe o wymiarach otworu 160x240
Drzwi balkonowe łukowe o wymiarach otworu 160x220cm r. 140

i co? nie mogę? najwyżej zimę spędzę przed kominkiem z kubkiem grzańca. O!
Link do komentarza
Większość okien ma 150 cm wysokości, niektóre chcielismy mniejsze, a niektóre większe ,więc sa pewne odchyłki icon_wink.gif
Okna balkonowe -wyskość 240 cm. Drzwi wejsciowe 220 cm i tu był pewien problem, bo ciężko było znaleźć drzwi wejściowe klasy C o takiej wysokości, trudno było też przy takiej wysokości kombinować coś z doświetlami,musielismy zamawiać na wymiar, ale zbyt wielkiego wyboru nie mieliśmy.
Co do wysokości górnej krawędzi okien i drzwi to drzwi oczywiście licują z oknami.
Link do komentarza
  • 7 lata temu...
  • 10 miesiące temu...

Standardowa wysokość okien tradycyjnych to 1435 mm, ponieważ otwory są zazwyczaj murowane na wysokość 1500 mm. 

Przy projektowaniu domu zawsze pozostaje wybór, moim zdaniem im większe, wyższe okna tym lepiej się będzie żyło w takim doświetlonym domu.

 

okna_drewniane-001.jpg

 

 

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...

Miło byłoby jakby wypowiedział się tu jakiś architekt projektujący domy dla przeciętnego Kowalskiego, małe tanie domki oraz domy bardzo future. Moim zdaniem każdy z tych domów będzie miał trochę inny "standard" ukierunkowany na główne założenia danego projektu. Ale to tylko moja opinia po tym co widzę jak montuję u Klientów drzwi. Mikro domki (najtańsze) mają najmniejsze okna, bo ucieka tamtą drogą ciepło, bo mniejsze okno jest tańsze itd. Domy średnie dla Kowalskiego mają to bardziej wypośrodkowane - ilość światła vs cena okna vs ucieczka ciepła. Domy future mają stolarkę w cały świat, bo tam zazwyczaj ludzi stać na lepsze i większe okno i liczy się tu wygląd i ilość światła w pomieszczeniu. 

Ja architektem nie jestem, z oknami też mam niewiele wspólnego. Opisuje to co widzę przy montażu drzwi.

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...

A jak się wypowie właściciel domu, to już nie będą pewne informacje???

Domy future nie mają stolarki " w cały świat", bo ludzi stać. To jakaś bzdura. Domy energooszczędne a nawet pasywne mają przemyślane bryły, a zysk ciepła jest również uwzględniany przez okna. Pakiety szybowe też są przemyślane co do kilku parametrów. Nie tylko U okna jest tu ważne. Pomieszczenie łatwo przegrzać. Zimą to może jest zaleta, ale latem bez żaluzji się w wielu przypadkach nie obejdziemy i bez nawisów od strony południowej.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...