Skocz do zawartości

Podrzewanie CWU kominkiem płaszczowym


Recommended Posts

Witam. Instalator podłączył mi kominek z płaszczm wodnym (LECHMA) do instalacji co przez płytowy wymiennik ciepła. W instalacji co źródłem ciepła jest kocioł dwufunkcyjny VITODENS 200 (VIESSMAN) + zasobnik CWU z dwoma wężownicami (VITOCELL 100) - do jednej są podłączone kolektory słoneczne a do drugiej obieg CWU z kotła CO. Monter tak mi podłączył ten kominek że nie mam mozliwosci podgrzewania kominkiem ciepłej wody uzytkowej (CWU).
Przedstawiłem mu przykładowy schemat:
http://www.kominkihelena.pl/gal.html?url=/...lacjaWodna3.gif
Stwierdził ze tak się nie robi bo jak zapomnę poprzełączać zawory od zbiornika wody to nie będe mial cieplej wody, a nawet moze to doprowadzić do awarii kotla CO. Stwerdzil, ze jak chcę kominkiem podgrzewac wodę to powinienem mieć zbiornik z trzema wężownicami nie z dwoma.
I jeszcze jedna sprawa. Mam regulator; Kominek LuX (RT-08P) - http://www.tatarek.com.pl/index.php?produk...u&podkat=u2 - który ma możliwośc odłączania drugieo żródła ciepła (np. kotła CO) w momencie gdy temperatura wody w kominku osiagnie zadaną temperature, czyli jak mi ten sterownik wyłączy kocioł to zostane bez ciepłej wody bo kominek przy takim połączeniu nie grzeje jej - czyli ta funkcja zostaje niewykorzystana w takim razie.
Prosilbym o Waszą opinie na temat takiego połączenia kominka bez mozliwości grzania wody - czy faktycznie nie ma sensu grzać wodę kominkiem jak sie ma kociol dwufunkcyjny - a jak gaz wyłączą, to bedę miał ciepło w domu i zimna wodę???.
Pozdrawiam Edytowano przez Sławomir Picher (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
przez plytowy tylko do CO? czyli wychodzac z wymiennika wraca do kominka? jesli tak to Ci sie zagotuje woda jesli piec nie bedzie tloczyl swojej wody w wymiennik...

ja mam tak, ze z kominka idzie mi w plytowy wymiennik gdzie woda CO odbiera cieplo a za plytowym idzie w wezownice zbiornika CWU i wraca do kominka.
Wada tego jest to iz woda CO odbiera cieplo z kominka tylko wtedy gdy piec tloczy wode i jednoczesnie robi to kominek. Niestety zadarza sie rzadko by sie zgraly gdyz kominek musi miec troche czasu aby nagrzac wode, ktora swiezo naplynela do plaszcza a piec puszcza ciepla w grzejniki co jakis czas gdy mu spada temp na czujce... za to wode w zbiorniku CWU mam dobrze nagrzana. Do gornej wezownicy mam podlaczony piec jednofunkcyjny.

to rozwiazanie dzialajace u mnie 2 zimy mi sie nie podoba dlatego juz zamowilem i za kilka tygodni mi zamontuja jeszcze jeden zbiornik tzw bufor przed piecem, do niego bezposrednio podepne kominek - nie bede sie bawil w wymienniki, do bufora plus do zbiornika CWU podepne mala pompe ciepla (pow-woda) - taka 1KW z cop'em 3,6 (pracuje do 0 stopni) czyli grzeje z moca kolo 3,8 KW - mozesz juz za 3 tys brutto dostac, spokojnie nagrzeje wode CWU latem wiosna i jesienia.

Jakbym lubil panele to bym zamowil taki bufor z wezownica i podpial jeszcze panele a dopiero bufor podlaczyl do zbiornika CWU z jakas pompka i czujka - kombinowac mozna z wyobraznia, Edytowano przez pokles (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...