Skocz do zawartości

czy moge postawic budynek gospodarczy bez budynku mieszkalnego?


80krzysiek

Recommended Posts

Witam chce kupić działkę budowlaną ok 10ar jak na razie nie planuje wybudowania domu może w przyszłości za kilka lat.
Po zakupie gruntu chciałbym na działce odrazu postawić pomieszczenie gospodarcze do 25m2 lub garaz i w tym problem czy mogę takie budynki postawic bez budowy budynku mieszkalnego (bez pozwolenia na budowe?) Może ktoś mi pomóc i wyjaśnic wszystko pozdrawiam.
Link do komentarza
znalezione w sieci:

Pozwolenia na budowę nie wymaga m. in. budowa wolno stojącego parterowego budynku gospodarczego o powierzchni zabudowy do 25 m², przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m² powierzchni działki, o czy stanowi art. 29 ust. 2 ustawy Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.).

Sprawa byłaby prosta i taka wydaje się być dla niektórych ludzi, gdyby uważać garaż za budynek gospodarczy.

Zgodnie z § 3 pkt 8 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690) budynek gospodarczy jest to budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych.

Na podstawie powyższego nie możemy przyjąć, że garaż jest budynkiem gospodarczym.

A zatem, budowa garażu będzie wymagać pozwolenia na budowę.

Musi Pan złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w starostwie lub urzędzie gminy, jeśli starosta powierzył organowi gminy zadania z zakresu administracji architektoniczno-budowlanej. Wniosek ten jest do pobrania w siedzibie tego organu.

Do wniosku należy dołączyć (art. 33 ust. 2 pkt 1-3 Prawa budowlanego):

- cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi,

- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,

- decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (decyzja ta wymagana jest, gdy dana działka leży na terenie nie posiadającym miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717).

Niezbędne jest również dołączenie dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości, w postaci np.: wypisu z księgi wieczystej, aktu notarialnego zakupu, darowizny, postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub dziale spadku, umowy użyczenia, dzierżawy, najmu z wyraźnie określonym prawem do prowadzenia budowy, pisemnej zgody właściciela (współwłaścicieli) na prowadzenie robót budowlanych.

Proszę pamiętać, że decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 2 lat od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 2 lata.

Link do komentarza
z tego wynika że pozwolenie na budowe musi byc jezeli uzyskam pozwolenie na budowe a postawie tylko budynek gospodarczy do 25m2 po 2 latach od uzyskania pozwolenia jeszcze sie nie wybudowałem budynku mieszkalnego a postawiłem tylko budynek gospodarczy to co sie stanie z tym budynkiem ? wiem że z wygasnieciem pozwolenia na budowe nie bede mógł nic budować ale co z tym budynkiem gospodarczym będzie on mógł stać?
Link do komentarza
Cytat

z tego wynika że pozwolenie na budowe musi byc jezeli uzyskam pozwolenie na budowe a postawie tylko budynek gospodarczy do 25m2 po 2 latach od uzyskania pozwolenia jeszcze sie nie wybudowałem budynku mieszkalnego a postawiłem tylko budynek gospodarczy to co sie stanie z tym budynkiem ? wiem że z wygasnieciem pozwolenia na budowe nie bede mógł nic budować ale co z tym budynkiem gospodarczym będzie on mógł stać?



Czas wazności pozwolenia na budowę wynosi 3 a nie 2 lata. W tym czasie należy budowę rozpocząć, a nie zakończyć.
Link do komentarza
Cytat

można postawić garaż
tylko w zgłoszeniu wystarczy napisać, że to budynek gospodarczy i wystarczy zgłoszenie zamiast pozwolenia


tak, tylko jak pisałam wyżej, nie można uznać garażu za budynek gospodarczy. 80krzysiek, ty sie najlepiej przejdź do starostwa i pogadaj, bo co kraj to obyczaj... może u ciebie są liberalni urzędnicy...
Link do komentarza
katee w oświadczeniu o prawie do dysponowania nieruchomoscią wskazujesz na podstawie czego masz te prawo, czyli
Cytat

Niezbędne jest również dołączenie dokumentu potwierdzającego prawo do nieruchomości, w postaci np.: wypisu z księgi wieczystej, aktu notarialnego zakupu, darowizny, postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub dziale spadku, umowy użyczenia, dzierżawy, najmu z wyraźnie określonym prawem do prowadzenia budowy, pisemnej zgody właściciela (współwłaścicieli) na prowadzenie robót budowlanych.


jest raczej zbędne

co do idei samego garażu, to skoro podatek pobierany jest od wolnostojącego garażu jak od budynku godpodarczego, to chociaż definicja nie mówi wprost - garaż jest uznawany za takowy,
inaczej porposiłbym o wyjasnienie dlaczego mam placić taki a nie inny podatek wink.gif Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
- O tym co i jak może być zbudowane na działce, decyduje MPZP lub WZ – tak więc pierwszy krok, to zapoznanie się z tymi uwarunkowaniami.

- Budynek gospodarczy, z definicji „przypisany” jest do budynku mieszkalnego, dlatego moim zdaniem, raczej nie jest możliwe, postawienie go na niezabudowanej działce - na„zezwolenie”.

- Garaż w zasadzie, wymaga pozwolenia na budowę i obowiązujące przepisy nie „wiążą” go z innymi budynkami (zwłaszcza mieszkalnymi), ale stawiają dodatkowe wymagania np. dotyczące wentylacji.

- Dla celów „podatkowych” (lokalnych) ustawodawca rozgraniczył budynki na trzy grupy:
1. Budynki mieszkalne lub ich części.
2. Budynki (pomieszczenia) w których prowadzona jest działalność gospodarcza (różna i wyszczególniona).
3. Pozostałe.
Link do komentarza
Cytat

- O tym co i jak może być zbudowane na działce, decyduje MPZP lub WZ – tak więc pierwszy krok, to zapoznanie się z tymi uwarunkowaniami.
- Garaż w zasadzie, wymaga pozwolenia na budowę i obowiązujące przepisy nie „wiążą” go z innymi budynkami (zwłaszcza mieszkalnymi), ale stawiają dodatkowe wymagania np. dotyczące wentylacji.



Radzę zapoznać się szczegółowo z MPZP. W warunkach które obowiązują na naszej działce (20arów) jest zapis, że: "wszelkie budynki gospodarcze oraz garaże muszą być integralnie związane z budynkiem (cokolwiek to znaczy) lub być w niego wbudowane"

Integralne związanie rozwiązaliśmy poprzez połączenie budynku garażowego z domem wiatą szerokości 3m (zawsze dodatkowe miejsce parkingowe)

Zapis ten nie przeszkodził poprzednim właścicielom postawić dwóch budynków gospodarczych ok 7m2 każdy (na mapach są jako gospodarcze mimo że nie było tam domu). Gimnastyki wymagało jednak umożliwienie ich pozostania po zakończonej budowie domu (pozostawały nie związane z domem).

Także czytać dokładnie warunki aby nie było w przyszłości zaskoczenia.
Link do komentarza
Mam dość upierdliwe i specyficzne ( odczytuję” literalnie”) interpretowanie zapisów (przepisów) prawnych. Popieram go również zauważonym (stosowanym) przez sędziów, sposobem interpretacji w uzasadnieniach wyroków.
Swoje zdanie w tym zakresie, oparłem na zapisie definicji budynku gospodarczego w Rozporządzeniu w sprawie WT…

Cytat

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
8 ) budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,



Uzasadnię to tak. Ustawodawca wyraźnie napisał, że służącym mieszkańcom budynku ….., a także ich otoczeniu (budynków mieszkalnych).
Można interpretować, że nie jest wyraźnie napisane, że na tej działce, ale intencje ustawodawcy, że jednak dotyczy to działki na której jest budynek mieszkalny (zamieszkały) potwierdza zapis dotyczący definicji zabudowy jednorodzinnej, z tegoż samego rozporządzenia:

Cytat

§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
2) zabudowie jednorodzinnej - należy przez to rozumieć jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi,



Piszemy tu o działkach budowlanych – czyli przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową (jednorodzinną) – tak więc taka interpretacja, oczywiście moim zdaniem, jest zasadna.

Link do komentarza
Cytat

- Budynek gospodarczy, z definicji „przypisany” jest do budynku mieszkalnego, dlatego moim zdaniem, raczej nie jest możliwe, postawienie go na niezabudowanej działce - na„zezwolenie”.



Nie na "zezwolenie" tylko zgłoszenie.

Otóż dokładnie jest jak piszesz. Na niezabudowanej działce nie da rady wybudować budynku gospodarczego bez pozwolenia na budowę. Z prostej przyczyny. Tam nie ma gospodarstwa.
Poza tym taki budynek postawiony jako pierwszy, mógłby kolidować z pozostałą ewentualną zabudową, albo z liniami mediów. Dlatego niezbedne jest opracowanie projektu zabudowy całej działki.
Żadne Starostwo nie ma prawa się na takie dziadostwo zgodzić, jak budynek gospodarczy, bez PnB, solo na działce.

Można natomiast wystąpić o pozwolenie na budowę, uwzględniające budynek gospodarczy. I po jego uzyskaniu, tenże budynek wykonać najpierw, a mieszkalny rozpocząć w okresie 3 lat.

Cytat

wydaje mi się, że zapis o "integralności" bud. gospodarczych z mieszkalnymi to już przekroczenie kompetencji, oraz łamanie przepisów PB



Integralność nie oznacza fizycznego połączenia, tylko podporządkowanie potrzebom gospodarstwa; ma on służyć wyłacznie celom gospodarstwa domowego, a nie np. działalności gospodarczej.
A to, że później czasem można uzyskać zgodę na zmianę sposobu jego użytkowania, to już inna para kaloszy
Link do komentarza
tu chodzi o niemożność postawienia wolnosotjącego budynku gospodarczego, co wg Stforka zostało narzucone w jego MPZP

co do budowy samego garażu to sięnie zgodzę, że tylko na PnB i to w jeszcze jakiś zależnościach
działka jest budowlana - mozna zacząć od budynku gospodarczego, przepisy tego nie normują, władza nie może ograniczyć Twego prawa do zabudowy, skoro to co chcesz wybudować bedzie obiektem pomocniczym do właściwego budynku mieszkalnego,
tak mi się wydaje
interpretacja bajbagi jest aż za bardzo do bólu, to tak jak "oko za oko, ząb za ząb" w dosłownym sensie unsure.gif
Link do komentarza
Cytat

co do budowy samego garażu to sięnie zgodzę, że tylko na PnB i to w jeszcze jakiś zależnościach
działka jest budowlana - mozna zacząć od budynku gospodarczego, przepisy tego nie normują, władza nie może ograniczyć Twego prawa do zabudowy, skoro to co chcesz wybudować bedzie obiektem pomocniczym do właściwego budynku mieszkalnego,
tak mi się wydaje



Dobrze ci się wydaje, z tym, że nie całkiem. Co ja napisałem? Możesz se zacząć od czego chcesz. Ale musisz mieć plan zagospodarowania całej działki, czy, jak to teraz zwą. Władza musi wiedzieć, że tu będzie gospodarstwo i gdzie co bedzie, żebyś z budowlanej działki nie zrobił szopki. Możesz se budować nawet kibelek. Ale pod warunkiem, że bedziesz budował ten własciwy budynek mieszkalny. A warunkiem jego budowy jest PnB. Koło się zamyka.
A wbrew pozorom, władza może więcej, niż się nam wydaje. Ostatnio, mojemu znajomemu, władza zabroniła scalania działek (kupił 4 sasiednie) Powiedzieli mu, że nie po to dzielili, aby teraz scalać. I nie może dostać pozwolenia na budowę chałupy pół na jednej i pół na drugiej działce, chociaż obydwie są jego. No chyba, że postawi bliźniaka, czego on z kolei nie chce. No i wszystko stoi.
Link do komentarza
Cytat

interpretacja bajbagi jest aż za bardzo do bólu, to tak jak "oko za oko, ząb za ząb" w dosłownym sensie unsure.gif



To prawda, ale napisałem, że:

Cytat

Mam dość upierdliwe i specyficzne ( odczytuję” literalnie”) interpretowanie zapisów (przepisów) prawnych. Popieram go również zauważonym (stosowanym) przez sędziów, sposobem interpretacji w uzasadnieniach wyroków.



Do tego co napisał Retro dodam jeszcze, że na małych działkach znaczenie ma również powierzchnia zabudowy i (lub) teren biologicznie czynny.

Ale jest to jakaś „zasada ogólna” od której, moim zdaniem, możliwe są wyjątki:
- choćby możliwość wybudowania budynku gospodarczego, w sytuacji kiedy jest prawomocna decyzja zezwalająca na budowę budynku mieszkalnego – też można „aż do bólu” uzasadnić.
- choćby w przypadku precyzyjnego MPZP, w którym określono nie tylko „posadowienie” budynku mieszkalnego, ale również „zajęto się” budynkami gospodarczymi – też można, w zasadzie bez problemów uzasadnić.
- choćby w przypadku otrzymanych WZ dla budynku mieszkalnego i gospodarczego – a tu troszeczkę trzeba pokombinować.
Link do komentarza
hmm chyba bedzie trzeba zrobic pojekt zagopodarowania działki u achitekta uwzgledniajac budynek gospodarczy i garaz starac sie z tym o pozwolenia na budowe ale czy jak wydadza mi te pozwolenie i wybuduje w ciagu tych 3 lat tylko budynek g. i garaz a b.mieszkalnego nie to karzą mi to rozbierac ? moim zdaniem jezeli wybuduje tylko b.gospodarczy i garaz i wygasnie pozwolenie na budowe to nie moge nic budowac - jezeli bede chcial wybudowac b.mieszkalny potem to musze sie starac znowu o pozwolenie na budowe by dokonczyc projekt zagospodarowania działki hmm tak to sobie wyobrazam.
Link do komentarza
Cytat

wystarczy dopieścić dziennik budowy wpisami częstszymi niż 3 lata i możesz ciągnąć i ciągnąć...
chyba, że coś zmienią w przepisach, ale tu niewiele mogą



Oczywiście, trzeba by wybrać dziennik budowy i ruszyć łopatą (fundament by trzeba zrobić), ale reszta - to masz rację. I nic nie będziesz rozbierał.

PS. Gdzie mieszkasz, to Ci się ten plan zagospodarowania zrobi. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam !!
jesli zostało postawione pomieszczenie gospodarcze kolo domu, które przywiera do ściany domu (na fumdamentach ) to o co chodzi z tym zgłoszeniem i gdzie ?? do gminy czy starostwa ? z góry dziękuje za szybka odpowiedz


Jak już postawiłaś to trochę za późno na zgłoszenia...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...