Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kominek-duza różnica temperatur!


Recommended Posts

Witam
Posiadam kominek 12KW bez rozprowadzenia ciepła, wkład jeszcze nie zabudowany. Stoi on sobie w pokoju (22mkw).Sprawa przedstawia się tak:

1) Przy załadunku kilku polan i rozpaleniu się temperatura wynosi 23-26st C. Jednak w pozostałych dwóch pokojach (przejściowych), przy drzwiach otwartych, temp jest nawet o 6-9 st mniejsza.
Niemal obok kominka jest przejscie do kuchni gdzie tam jest 5st mniej.
Czy różnice które podałem to normalna sprawa?

2) I jeszcze jedno: czy po rozpaleniu ognia i zamknięciu popielnika (szyber otwarty) można zamknąć dopływ powietrza z zewnątrz (z kratki went) ? Dosyc sobie z tego wieje.... a powietrza do spalania przez np.rozszczelnione okno chyba nie zabraknie...

Bardzo proszę o wypowiedzi kominkowiczów.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kominek bez rozprowadzenia ciepła, a na dodatek bez zabudowy będzie ogrzewał jedynie pomieszczenie, w którym jest ustawiony. Otwieranie drzwi do sąsiednich pomieszczeń to tylko półśrodek, gdyż wymiana ciepła jest ograniczona ze wględu na znikomą cyrkulację powietrza - ciepłe zbiera się głównie pod sufitem w pokoju gdzie stoi kominek. Natomiast nawiew powietrza z kratki wentylacyjnej czyli tzw. wteczy ciąg świadczy o niedoborze powietrza potrzebnego do spalania, a więc roszczelnienie okien nie będzie wystarczające. Najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzenie powietrza zewnętrznego bezpośrednio do kominka np. rurą wyprowadzoną przez ścianę zewnętrzną.

Proszę przeczytać artykuł zamieszczony pod adresem https://budujemydom.pl/instalacje/kominki-i-kominy/a/489-ile-powietrza-do-kominka
pt. Ile powietrza do kominka?

Fragment artykułu:
Instalując w domu wkład kominkowy trzeba pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w jego pobliże trzeba doprowadzić 10 m3 powietrza w ciągu godziny na każdy 1 kW nominalnej mocy cieplnej. Oznacza to, że dla wkładu np. o mocy 10 kW potrzeba 100 m3 powietrza na godzinę, a kubatura pokoju o powierzchni 30 m2 wynosi zwykle 80-90 m3. Czyli, w mroźne dni, całe powietrze z takiego pokoju mogłoby zostać wyssane w mniej niż 1 godzinę. Brak odpowiednio dużych nawiewników doprowadziłby do powstania w domu podciśnienia. A to z kolei, mogłoby spowodować problemy z rozpaleniem i podtrzymaniem ognia, wydobywanie się dymu z kominka do pomieszczenia, czy wreszcie cofanie się powietrza z kanałów wentylacyjnych. Tyle chyba wystarczy, żeby zadbać o właściwą wentylację.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • I tak zrobiłam. Klej kupił wykonawca. Schody powstały w tym roku. Wreszcie, uff. Nawet sobie nie zdawałam sprawy, że wraz z nimi znacząco poprawi mi się komfort życia ( czytaj galopowania po nich). Ostatecznie zrezygnowałam z kombinowania z wysokościami. Zostały takie , jak były. Wyszłam z założenia, że jak nie będę  w stanie po nich chodzić, to się będę wtedy martwić. Jeszcze tylko małe wykończenia i gotowe.  Problem, który mnie teraz nurtuje to panele fotowoltaiczne. Wiem, że jest sens je zakładać do końca roku z uwagi na zmiany sposobu rozliczenia. Zużycie prąduna poziomie 1500 zł rocznie. Planuję zamontowanie urządzenia grzewczego w łazience typu dimplex, żeby grzać w sezonach , kiedy nie chodzi ogrzewanie. Rozważam też założenie przepływowego ogrzewacza wody. Ciągle nie do końca działa mi instalacja wodno- grzewcza . Myślę też o suszarce do prania. Krótko mówiąc zużycie prądu mi nieco wzrośnie. Niestety nie umiem tego wyliczyć.  Zastanawiam się, czy panele w mojej sytuacji mają sens ekonomiczny. Pan , który przyszedł zrobić wycenę , kiedy spojrzał na rachunki , zapytał, czy ja w ogóle mieszkam w tym domu. Dowcipniś jeden .  
  • Witam. Pompa powietrzna do CWU wspomagana grzałką.  Sprężarka zaczęła wydawać z siebie dziwne dźwięki po 4 miesiącach użytkowania. Sprężarka szykuje się do wymiany? Ten dźwięk nie wydobywa się z żadnych luźnych elementów na zewnątrz.  Wentylator się uruchamia, po pewnym czasie sprężarka z brzękiem, sprężarka się wyłącza, wentylator lekko przyspiesza... Na zbiornik pompa ciepła nie dostarcza. Po 20 minutach pracy nawet o 1 ° nie skoczyło.   VID_20211011_154835.mp4
  • To jest nowa instalacja:) wszystko ma 2 lata. Co do montowania pompy, to jeszcze nic nie robiłem. Uściślając, montaż zasugerował hydraulik który czyścił i odpowietrzał. Serwisant nic nie wspominał na temat dodatkowej pompy. Zdj prześle wieczorkiem. Ciśnienie na piecu zdaję się być ok. Temperaturę sprawdzę. Hydraulik nie dotykał się do pieca, wiec żadnego ciśnienia nie sprawdzał:) Zdjęcia podeśle wieczorem. Dzięki za mega szybką odp
  • Pierwotnie projekt przewidywał kocioł na pelet o mocy cieplnej 25 KW. Co do warunków instalacji PV, to tak jak napisałem w czwartkowym wpisie: kąt nachylenia dachu - 35°, orientacja względem stron świata - południe z lekkim przesunięciem na zachód, zacienienie - brak, Dołączam zdjęcia z dokumentacji projektowej, mogą być pomocne ale dotyczą one kotła na pelet.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...