Skocz do zawartości

Jak wykonać ogrzewanie podłogowe


mathex

Recommended Posts

Jestem na etapie podjecia decyzji czy zrobić tradycyjne ogrzewanie z grzejnikami czy też wykonać ogrzewanie podłogowe (którego jestem zwolennikiem).
Niestety tutaj pojawiły się pewne wątpliwości co do możliwości wykonania wodnego ogrzewania podłogowego.
Problem polega na tym, aby wykonać podłogówkę, mam do dyspozycji 10 góra 12 cm wysokości ponad istniejacą wylewkę z chudego betonu o gr. 3-4cm, zbrojonego siatką. Z różnych względów na etapie wykonywania podłoża na gruncie pod właściwą posadzkę i podłogę zastosowałem około 30-40cm keramzytu. Stało sie tak, gdyż na początku kiedy rozpoczynaliśmy budowę nie było mowy o podłogówce, a pomysł zrodził sie już po fakcie.
Mam plan aby zrobić tak:
1. istniejące 40cm keramzytu
2. istniejąca folia pod wylewką z chudego betonu 3-4cm
3. Jeszcze raz folia
4. styropian 5 cm (lub 4 cm)
5. wylewka betonowa gr 4-5cm.
Nie wiem czy taki pomysł będzie dobry, tzn. czy nie bedzie start ciepła, a płyta grzejna bedzie posiadała odpowiednią bezwładność.
Prosze o Wasze uwagi i spostrzeżenia.

Pozdrawiam
Mathex
Link do komentarza
Izolacja termiczna podłogi jest tak samo ważna czy jest pod łogówka czy nie, ziemia znacznie szybciej odbiera ciepło niż powietrze, więc to że jest cieplejsza nie ma znaczenia (rozebrany stań w wodzie +2st C i powietrzu -20 st.C przekonasz się czy różnica temperatur decyduje o strumieniu upływu ciepła). Nimimalna grubość styropianu to 20 cm. ja stosuję 30 cm . Nie daj sobie truć o normach. Norma oznacza , że juz gorzej nie można!!! Domu nie budujesz na 2-5 lat a minimum izolacji to max . opłat. Keramzyt doskonale przewodzi ciepło, jest po to by dom nie podciągał wody. Jezeli nie masz 20 - 30 styropianu skuj chudziak i zrób przyzwicie.
Link do komentarza
Zaproponowane rozwiazanie można uznać za dopuszczalne, choć wymagające pewnych modyfikacji. Warstwa keramzytu o grubości 30 cm odpowiada ok. 10 cm styropianu, zatem dołożenie jeszcze 4 - 5 cm izolacji pod jastrychem zapewnia dostateczną ciepłochronność. Pewien problem może sprawiać podkład podłogowy umieszczony między dwiema warstwami izolacji. Będzie on wpływał niekorzystnie na sterowanie temperaturą ogrzewania podłogowego, opóźniając reakcję czujników. Wylewka na ogrzewaniu podłogowym powinna mieć przynajmniej 6 cm grubości ze względu na wymagana wytrzymałość jastrychu jak i równomierny rozkład temperatury na powierzchni podłogi.
Link do komentarza
To nie jest prawda, ze keramzyt ma przewodzenia <0,12 W/m2xK (skoro styropian najgorszy ma 0.04) , A pozatym po co grzać tyle keramzytu?!! Optiroc (producent) podaje, że najlepsze ich wyroby mają 0.15 ale Mszczonów podaje 2W/m2XK!!!! To po pierwsze, po drugie keramzyt luzem to nie to samo co "slejony" np pokruszony styropian ponad 10 razy gorzej izoluje niż płyta.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...