Skocz do zawartości

Kolektory słoneczne - ogrzewanie słońcem


Recommended Posts

Coraz więcej osób budujących dom staje przed tym dylematem – czy inwestycja w kolektory słoneczne rzeczywiście pozwoli zaoszczędzić na kosztach ogrzewania c.w.u., czy będzie to tylko przejaw filantropijnej dbałości o środowisko.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/2058-kolektory-sloneczne-ogrzewanie-sloncem

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość koziołek matołek
ech te kolektory takie drogie rozpoczynam niedługo budowę domu i duzo na ten temat czytałem . Można przeciesz samemu wykonać ogrzewanie wody . na dachu montujemy przewód z rur albo stalowych lub pcv niewiem co lepsze na pewno psv bedą lżejsze i łatwiejsze w montażu. Oczywiście pomalowane na czarny mat. Do tego zbiorniczek wyrównawczy od samochodu może byc wytrzyma gdy woda bedzie miała 100 st zamiast wody proponuję zastosowac płyn chłodniczy niezamarza zimą. całość puszczona przez wężownice w buforze który ogrzewa co. cw. No i oczywiście pomka do płynu podejrzewam że taka 30 w wystarczy no i oczywiście zawór zamykający na noc, tak by kolektor nie ogrzewał w nocy atmosfery. Cała instalacja nie wliczając bufora o powierzchni 10 m kwadratowych powinna nas kosztowac ok 200 zł plus płyn do chłodnic. Jak skończe i nie zapomnę to postaram sie opisać jak to działa :).
Link do komentarza
Cytat

ech te kolektory takie drogie
rozpoczynam niedługo budowę domu i duzo na ten temat czytałem . Można przeciesz samemu wykonać ogrzewanie wody .
na dachu montujemy przewód z rur albo stalowych lub pcv niewiem co lepsze na pewno psv bedą lżejsze i łatwiejsze w montażu. Oczywiście pomalowane na czarny mat. Do tego zbiorniczek wyrównawczy od samochodu może byc wytrzyma gdy woda bedzie miała 100 st zamiast wody proponuję zastosowac płyn chłodniczy niezamarza zimą. całość puszczona przez wężownice w buforze który ogrzewa co. cw.
No i oczywiście pomka do płynu podejrzewam że taka 30 w wystarczy no i oczywiście zawór zamykający na noc, tak by kolektor nie ogrzewał w nocy atmosfery.
Cała instalacja nie wliczając bufora o powierzchni 10 m kwadratowych powinna nas kosztowac ok 200 zł plus płyn do chłodnic. Jak skończe i nie zapomnę to postaram sie opisać jak to działa icon_smile.gif.



Nie musisz. Mam na wsi taką instalację na ogrodzie, czarny zbiornik ze starego bojlera. Już od południa jest ciepła woda do mycia rąk, a wieczór do kąpieli. W słoneczne lipcowe dni muszę mieszać z zimną, bo parzy...
Link do komentarza
Głupoty piszecie z tym robieniem domową metodą kolektorów. Czarna blacha ma absorpcję promieniowania 7% a najlepsze kolektory 92%. Fizyki nie oszukasz! Co do zwrotu inwestycji to rzeczywiście jeśli palisz węglem i starymi oponami to masz bardzo tanie ogrzewanie ale już w przypadku gazu masz zwrot po 7 latach..
Link do komentarza
Cytat

Głupoty piszecie z tym robieniem domową metodą kolektorów. Czarna blacha ma absorpcję promieniowania 7% a najlepsze kolektory 92%. Fizyki nie oszukasz!
Co do zwrotu inwestycji to rzeczywiście jeśli palisz węglem i starymi oponami to masz bardzo tanie ogrzewanie ale już w przypadku gazu masz zwrot po 7 latach..



1. Co ma piernik do wiatraka? Porównaj koszty inwestycji, a nie absorpcję. I nie p...dol o 92%. Tyle to ma spirt wlany do popłukanej szklanki, a nie kolektor.
2. Sam jesteś stara opona. Bez gazu.
Link do komentarza
Za to ty na gazie od rana, po treści komentarza widzę że już wódka nie wystarcza... Merytoryczna dyskusja z użytkownikiem "stare_jedzenie" tudzież retrofood nie ma sensu bo z .... się nie rozmawia. Pozdrawiam i życzę utopienia się w żółci..
Link do komentarza


Cytat

Za to ty na gazie od rana, po treści komentarza widzę że już wódka nie wystarcza... Merytoryczna dyskusja z użytkownikiem "stare_jedzenie" tudzież retrofood nie ma sensu bo z .... się nie rozmawia. Pozdrawiam i życzę utopienia się w żółci..



a o czym z Tobą można merytorycznie rozmawiać jak tak pyskujesz?
Link do komentarza
Święte słowa z tym porównaniem kosztów icon_smile.gif

Mój architekt tez jest napalony na solary ale oczywiście własne zrobione przez siebie . I to ja rozumiem. Czarna beczka się nagrzeje. Nie potrzeba znaku firmowego za 10tys icon_smile.gif






Cytat

1. Co ma piernik do wiatraka? Porównaj koszty inwestycji, a nie absorpcję. I nie p...dol o 92%. Tyle to ma spirt wlany do popłukanej szklanki, a nie kolektor.
2. Sam jesteś stara opona. Bez gazu.


Link do komentarza
Gość starejedzenie
życzę powodzenia z montowaniem czarnej beczki na dachu... Dorzuć na dachu jeszcze kaloryfer i wszystko przymocuj gumką od majtek, a i nie zapomnij koniecznie jeszcze o kogucie z plastiku i krasnalach ogrodowych na szczycie.
Link do komentarza
Cytat

życzę powodzenia z montowaniem czarnej beczki na dachu... Dorzuć na dachu jeszcze kaloryfer i wszystko przymocuj gumką od majtek, a i nie zapomnij koniecznie jeszcze o kogucie z plastiku i krasnalach ogrodowych na szczycie.


I tańszy kolektor tym większy zysk. Nie montując kolektora tak naprawdę zarabiamy na ogrzewaniu wody!
4 osoby zużywające średnio dziennie 35 litrów ( unijne dane do obliczeń, a faktycznie wychodzi mniej) to 4 x 1 kWh, x 300 dni ( tyle jesteśmy w domu) daje 1200kWh x 0.5 zł = 600 zł - koszt kolektora z zasobnikiem i rozprowadzeniem ciepłej wody 14000 zł - wpłacone na 5% daje 700zł --- 100 zł zarobku.
Link do komentarza
Cytat

życzę powodzenia z montowaniem czarnej beczki na dachu... Dorzuć na dachu jeszcze kaloryfer i wszystko przymocuj gumką od majtek, a i nie zapomnij koniecznie jeszcze o kogucie z plastiku i krasnalach ogrodowych na szczycie.



Idąc tym tokiem rozumowania naklej sobie nad dachu tabliczkę Viessman i już ci będzie cieplej icon_smile.gif
Link do komentarza
Ludziska sobie stawiają jakieś biedniutkie 2-4m2 solara i uważają, ze uzyskają wsparcie ogrzewania....
A nawet do celów przygotowywania CWU to jest mało.
MOŻNA zrobić to dobrze.
Tylko (jak zawsze) chałupa musi być do tego przygotowana.
Trzeba by solara na całej ścianie zabudować, żeby coś sensownego z tego wyszło.
Adam M.
Link do komentarza
Gość Artur Piechowiak
Zgadzam się z przedmówcą, minimalna sensowna powierzchnia kolektorów to 10m2 na 100m2 podłogówki. Jak chcecie mieć jeszcze cwu to koniecznie zbiornik hybrydowy minimum 500l. Ten system polityczno społeczny niedługo rypnie z wielkim hukiem i warto być przygotowanym. Ja zainwestowałem w solary które połączyłem z pompą ciepła (odnawianie solarami dolnego źródła), a teraz stawiam małą pionową elektrownie wiatrową. Ps.: do ludzi z czarnymi beczkami na dachu to gratulacje że komuś się chce takie rzeczy robić samemu ale sprawność w porównaniu z kolektorami musi być znikoma. Szczególnie jesienią i wiosną..
Link do komentarza
Nie wiem czy zwykłą beczke można określać mianem solara, ale na przykład w Indochinach ciężko znaleźć dom bez zbiornika na dachu w którym ogrzewa się woda. Reasumując tak długo jak ta technologia będzie taka droga tak długo do głowy będą nam przychodzić pomysły z umieszczaniem beczek na dachach.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 lata temu...
Gość andrzej_szopa
Koniecznie musisz rozpatrzyć długoterminową opłacalność inwestycji w instalacje odnawialnych źródeł energii. Wiele firm niestety ukrywa rzeczywiste koszty, aby tylko zarobić. Ja bez kredytów, ani żadnych dotacji instalowałem kolektory wodne od Ekopark ( www.eko-park.org ). Tańsze o połowę niż glikolowe. Układ bezciśnieniowy mi wprowadzili, więc zero niebezpieczeństwa eksploatacyjnego. Dali też zawór i cały system działa bez prądu. Cena waha się w zależności od zbiornika, ale maks to kilka tysięcy złotych.
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Gość Dzieban
Mam kolektory około 13 rok, piec na pellet. Koszt wyniósł nieco podan 10tys zł, ale przez pół roku piec jest wyłączony, a na jesień woda wstępnie podgrzana do 40 stopni. Dla mnie zakup bardzo opłacalny, samo zużycie pieca daje dużo, ponieważ nowy kosztuje ponad 10tys. Po 10 latach widać spadek wydajności, na początku woda w 250l boilerze była nagrzana do ponad 85 stopni, obecnie do około 75
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...