Skocz do zawartości

Ocieplenie Ytonga


Recommended Posts

Ja też dodam coś od siebie.
- Ściana z betonu komórkowego lekkich odmian z założenia ma być wykonana jako jednowarstwowa. Dlatego ocieplanie jej zawsze jest bardziej kłopotliwe niż ocieplanie ściany od początku budowanej jako dwuwarstwowa. To czy użyjemy wełny czy styropianu jest mniej istotne, w obu przypadkach można to zrobić dobrze.
Choć najlepiej od razu się na coś zdecydować - albo ściana jednowarstwowa, albo ściana za ociepleniem.
- W ścianie dwu lub trójwarstwowej łatwiej osiągnąć wysoką izolacyjność. Ponadto łatwiej wyeliminować mostki termiczne powodowane przez wieńce czy osadzenie okien.
- Beton komórkowy, niezależnie od producenta, jest nasiąkliwy. Spójrzcie jeszcze raz na ten wykres wklejony parę postów wcześniej:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?act=...ost&id=7369
Nasiąkliwość jest podana w kg/m3, no to proszę teraz uwzględnić gęstość różnych materiałów na m3 i wtedy będziemy mieli nasiąkliwość podawaną typowo - w procentach.
-Dla tego jak funkcjonuje ogrzewanie domu ważna jest nie tylko sama izolacyjność ścian. Ściana może mieć identyczne U niezależnie czy będzie jednowarstwowa, dwuwarstwowa czy szkieletowa. Jednak np. czas po którym temperatura w pomieszczeniu spadnie po wyłączeniu ogrzewania będzie zupełnie inny. Dlatego osobiście nie jestem entuzjastą ścian jednowarstwowych.

PS. Czy projektant domu faktycznie mówił, że ściana 36 cm jest potrzebna ze względu na wytrzymałość? Jest tak gruba wyłącznie zee względu na wymaganą termoizolacyjność. Przecież z innego materiału mogłoby być równie dobrze 18-24 cm. Do tego oczywiście izolacja. Sens dawania grubego bk jest wyłącznie taki, że można już nie dawać ocieplenia. Jak i tak ocieplamy, to po co wydawać pieniądze na droższy materiał i zaprawę?
Link do komentarza
podany wykres: https://forum.budujemydom.pl/index.php?act=...ost&id=7369

nie za wiele pokazuje. BK został zestawiony z materiałami które nie mają być z założenia super termoizolacyjne. Dla reszty materiałów większe nasiąkliwości są bez znaczenia. One i tak nie będą super ciepłe bo z założenia mają być docieplone. BK jednak już z definicji ma być materiałem ciepłym. Dlatego jego nawet najmniejsza nasiąkliwość powinna być traktowana jako wada. Co za tym idzie, BK nie powinien być wystawiony na działanie (bez zabezpieczenia/otynkowania) warunków atmosferycznych przez okres jesienno-zimowy. I to bez względu na to czy leży jeszcze na palecie, czy już w ścianie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...