Skocz do zawartości

Szukam rady i pomocy w budowie"domku letniskowego"


Recommended Posts

Witam
Mam 17 lat i postanowiłem zbudować "domek letniskowy" o powierzchni ok.10m²-12 m²;. Jak wiadomo z moim wiekiem nie ma się jeszcze zbyt dużych zdolności budowlanych tzw. potrzebuje "architekta, nadzorcę, kogoś, kto by mi pomógł oczywiście przez forum doradzić, co i jak mam zrobić.
Jako, że bardzo lubię i interesuje się fantastyką, średniowieczem podoba mi się typ domów, ze średniowiecza chciałem wykonać coś w tym stylu. Może to śmieszne, ale każdy stawia to, co się mu podoba. Postanowiłem, że średniowiecze, ponieważ budowa takiego domu w tamtych czasach nie wiązała się z dużymi kosztami, porównując, co teraz trzeba kupi, żeby zbudować dom i idzie na to dużo pieniędzy. W budowie domku ze średniowiecza można użyć dużo staromodnych, przestarzałych metody. Zależało by mi, żeby się jakoś porządnie odizolować od owadów, pająków itp. (zbudowałem kiedyś mały drewniany domek i roiło się w nim od os, szerszeni, mrówek, much i pająków gigantów icon_sad.gif )
Dom będzie miał charakter "górskiej chaty" tzw. długi, spadzisty dach, który kończy się gdzieś 1m nad ziemią. Konstrukcja ścian drewniana i wypełniona murem pruskim (tanio w miarę wyjdzie tylko do dam do tego trochę cementu, piasek + glina i może słoma). Myślę teraz nad jakimiś fundamentami i może bym wykopał je na głębokość ok.30-40 cm. Nie wiem. Doradźcie coś, jakie fundamenty, co sądzicie o moim nie "typowym pomyśle":?:. Kształt domku chyba 4mx4m albo 4mx3m. Z czego mogę zrobić dach. Zastanawiałem się nad czymś w stylu gontu drewnianego, pod spód folia czarna i może styropian. A jak nie gont to może takie długie deski na długość dachu:?: Z góry powiem, że odpada dach ze strzechy. Już to przerabiałem, za dużo roboty i leje się na głowę, pająki itp. a w zimie bażanty mi zjadły "dach" (zapomniałem omłóci ze zboża). Załączam zdjęcia kilku domów górskich i moje wstępne szkice. Jeżeli możecie mi coś doradzi to bardzo bym prosił o pomoc.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Dużo możesz się dowiedzieć na ten temat z podręcznika do technikum "Budownictwo regionalne" W Bogusz. Tani dach możesz zbudować z oblinów (deska z jedną stroną półokraglą) sprzedaja to tartaki jako opałowe. Dobrze ułożone jest jak gont. I jak średniowiecze to średniowiecze, bądź konsekwentny i nie mieszaj współczesnych materiałów ze starymi. Folia położona nieodpowiednio spowoduje, że ci drewno zgnije i ściany zawilgną a przestrzeń pod folią to raj dla wszelkiego robactwa.
Link do komentarza
Jeżeli dobrze ułoze te deski to nie będzie lało mi sie na głowe, i nie bede potrzebował foli. Ale co wewnątrz będe widział takie gołe deski moze czymś to obi czy da wtedy pod deski styropian. czy moze coś innego, a moze zostawi same deski icon_confused.gif:<tylko może by zimno, ale planuje tam kominek to jak by sie sam problem rozwiązywał)
Link do komentarza
Podstawowym problemem przy realizacji takiej budowy jest spełnienie formalnych wymagań określonych w ustawie - prawo budowlane. Zgodnie z przepisami na budynki mieszkalne - również typu letniskowego - oraz gospodarcze, altany i wiaty o powierzchni zabudowy powyżej 10 m2 potrzebne jest pozwolenie na budowę. Pozwolenie takie można uzyskać po spełnieniu określonych warunków w tym m.in. przedstawienie projektu budynku wykonanego przez uprawninego architekta. Natomiast postawienie domu o planowanych wymiarach 3x4 m lub 4x4 m a więc o powierzchni zabudowy przekraczającej 10 m2 bez wymaganego pozwolenia będzie traktowane jako samowola budowlana, co może skutkować nałożeniem kary pieniężnej i nakazem rozbiórki.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Potrwierdzam, domek letniskowy do 25m2 nie wymaga pozwoleń, ani projektów.
Buduję taki domek w ogródku działkowym, zarząd prosi jedynie o ręczny rysunek.
Godną polecenia formą budowy domku jest glina zmieszana ze słomą tzw. glinianka. Oglądałam go.
Zimą jest chłodno, latem trzyma ciepło. Nie ma robactwa.
Chciałabym zrobić taki u siebie, ale średnica ściany ok. 30 cm. jest za duża. Znacznie zmnejsza wielkość domku.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...