Skocz do zawartości

US a budowa domu


Recommended Posts

Witam!

Mam kilka następujących pytań na które nie znam odpowiedzi, a są one mi nie zbędne.
To tak, może zacznę od początku moja ciotka jest w kiepskiej sytuacji, razem z mężem wynajmują dom, ale postanowili zacząć budowę domu.
Ale sprawa się komplikuje w tym miejscu że; ona nie pracuje a jej mąż jest za granicą i tam pracuje nie legnie, ma już uskładaną ładną sumkę na budowę 100.000 zł, 10.000 zł jej da jej matka, działkę przekaże
siostra a brat da jej 50.000zł.
To tak:
-10.000zł od matki da się udokumentować jajko darowizna
-działka od siostry tak samo
-50.000zł od brata...tu już kiepsko bo on jest zagranicą nielegalnie
-100.000 jej męża też się nie da udokumentować
Co byście poradzili żeby US był zadowolony, tak żeby wilk był syty i owca cała.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam!

Mam kilka następujących pytań na które nie znam odpowiedzi, a są one mi nie zbędne.
To tak, może zacznę od początku moja ciotka jest w kiepskiej sytuacji, razem z mężem wynajmują dom, ale postanowili zacząć budowę domu.
Ale sprawa się komplikuje w tym miejscu że; ona nie pracuje a jej mąż jest za granicą i tam pracuje nie legnie, ma już uskładaną ładną sumkę na budowę 100.000 zł, 10.000 zł jej da jej matka, działkę przekaże
siostra a brat da jej 50.000zł.
To tak:
-10.000zł od matki da się udokumentować jajko darowizna
-działka od siostry tak samo
-50.000zł od brata...tu już kiepsko bo on jest zagranicą nielegalnie
-100.000 jej męża też się nie da udokumentować
Co byście poradzili żeby US był zadowolony, tak żeby wilk był syty i owca cała.



to, że teraz są w kiepskiej sytuacji nie znaczy , że nie mogli uskładać i zaoszczędzić sobie tego wcześniej .... przecież pracowali kiedyś na pewno ..... icon_rolleyes.gif
trzeba by prześledzić roczne zarobki kilka/naście lat wstecz , czy były wystarczające żeby iść tym tropem ...

jest jeszcze jedna możliwość .... mogą te pieniądze przecież pożyczyć od kogoś kto może udokumentować wystarczające zarobki roczne lub od kogoś kto wziął kredyt ..... kogoś "pewnego" z rodziny .....
Link do komentarza
Cytat

to, że teraz są w kiepskiej sytuacji nie znaczy , że nie mogli uskładać i zaoszczędzić sobie tego wcześniej .... przecież pracowali kiedyś na pewno ..... icon_rolleyes.gif
trzeba by prześledzić roczne zarobki kilka/naście lat wstecz , czy były wystarczające żeby iść tym tropem ...

jest jeszcze jedna możliwość .... mogą te pieniądze przecież pożyczyć od kogoś kto może udokumentować wystarczające zarobki roczne lub od kogoś kto wziął kredyt ..... kogoś "pewnego" z rodziny .....



Z pożyczką trzeba też chyba uważać, bo jeśli osoba pożyczająca nie pobierze odsetek to będzie to dla Ciebie zysk który trzeba opodatkować, jeśli natomiast weźmnie odsedki to ona musi zapłacić podatek od zysku.

Tak jak ktoś wcześniej radził trzeba pogadać z doradcą podatkowym bo jeśli chodzi o prawo podatkowe to tu często sprawa jest śliska.

Ostatecznym rozwiązaniem będzie ryzykowanie że się nie wyda a w razie czego osoby pracujące nielegalnie powołają się na niezgłoszoną darowiznę (podatek wysoki - chyba 20% ale niższy od kary za nieujawnione przychody) - ale na to to ja bym się nie zdecydował. Nie wiem jaki jest okres przedawnienia ale siedzieć ileś lat zastanawiając się czy US zapuka to masakra.
Link do komentarza
Cytat

Z pożyczką trzeba też chyba uważać, bo jeśli osoba pożyczająca nie pobierze odsetek to będzie to dla Ciebie zysk który trzeba opodatkować, jeśli natomiast weźmnie odsedki to ona musi zapłacić podatek od zysku.



ech .... zapomniałam ..... to przecież państwo polskie .... niedługo od pierdnięcia trza bedzie podatki płacić.... icon_confused.gif
o ZUS nie wspomne - normalny człowiek za kradzież 900zł miesięcznie poszedłby do więzienia ... icon_evil.gif

faktycznie - najlepiej z doradcą pogadać....
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...