Skocz do zawartości

sąsiad poszerzył drogę kosztem mojej działki


rafalg1

Recommended Posts

Witam,
Kilka lat temu kupiłem sobie działkę budowlaną. Ale nie miałem zamiaru nic tam robić, ot tak lokata. Moja działka była ostatnia przed lasem i miedzy lasem a moją działką była wytyczona droga o szerokości 403 cm na dojaz do działki która znajdowała się na tyłach mojej. Ja zabardzo nie interesowałem się działką i byłem tam ostatnio blisko 2 lata temu. Dziś byłem w okolicy i myślałem że szlak mnie trafi. "sąsiad" wybudował sobie dom, ładne ogrodzenie, wielka brama i dojazd do bramy, z drogi 4 m jest tak na oko 10 m, bo prawie na raz na niej samochodem zawróciłem. oczywiście poszerzona jest kosztem mojej działki której ubyło ok 6 x 20 m2 (moja działka nie była ogrodzona z żadnej strony, a jak kupowałem ją w 1999r to nie było wokoło nic). Niestety właściciela nie było bo odrazu chciałem zapytać o śmietnik z gruzu i powycinane drzewa na mojej działce. I teraz moje pytanie, gdzie mam iść żeby zmusić gościa do przywrócenia mojej działce stanu pierwotnego.
Pozdrawiam,
Rafał
Link do komentarza
Nie zmienia faktu, ale zmienia tryb możliwego postępowania.
Jeśli jest zaznaczona na mapach, to raczej nie służebność, ale zachodzi pytanie czyja jest - co też jest bardzo istotne dla sprawy.
Sprawdź za jaka powierzchnię działki opłacasz podatek i czy przypadkiem nie jest rozbity na dwie działki (dwa nr. ewidencyjne).
Nie napisałeś, też jaka to droga, gruntowa, utwardzona (czym).
Możliwe jest też, że sąsiad poszerzył drogę kosztem swojej działki – sprawdź granice.
Link do komentarza
podatek opłacam za 1402 m2, na mapkach drogi nie mają innych numerów. załaczam prymitywny rysunek dla pokazania o co chodzi. na rysunku na niebiesko jest cała moja działka a na zielono to co mogę ogrodzić, na czerwono to co zostało "obcięte" przez tego sąsiada, droga o szerokości 4m ta długa składa się z moich 2 metrów i 2 metrów innego sąsiada z działki na przeciwko mojej. a krótka 4 metrowa tylko z mojej żeby tamten za mną mógł dojechać do siebie. ale tak było wyznaczone już jak kupowałem i tak jak pisałem wcześniej w 99r do okoła nic niebyło, nawet ogrodzeń.
drogi są gruntowe, ale ten sąsiad utwardził je gruzem i ubił co powoduje że powrót do stanu pierwotnego mojej działki będzie raczej kosztowny.

DSC01446.jpg

Edytowano przez rafalg1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dokładnie sprawdź czy kosztem twojej działki. I teraz pytanie - czy chcesz się dogadać z gościem czy iść na wojnę. Dogadać się oczywiście możecie sami /i zakończyć spór np u notariusza/ a na wojnę to tylko do sądu - powództwo posesoryjne /o ochronę posiadania/ Art. 344. § 1. kpc Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.

§ 2. Roszczenie wygasa, jeżeli nie będzie dochodzone w ciągu roku od chwili naruszenia.


albo petytoryjne
/ Art. 222. § 1. Właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą.

§ 2. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.

Art. 223. § 1. Roszczenia właściciela przewidziane w artykule poprzedzającym nie ulegają przedawnieniu, jeżeli dotyczą nieruchomości.


to drugie jest "mocniejsze", to pierwsze - szybsze ale u ciebie już sie chyba przedawniło... to tak w skrócie, ludzkim jędzykiem icon_wink.gif
Link do komentarza
Napisz co udało Ci się załatwić z sąsiadem??

stokrotka.35, dobre pytanie. Ciekawe czy będzie się tłumaczył, że na jego mapce było inaczej, czy że źle ją odczytał czy jeszcze inaczej...
W każdym razie ja bym nie odpuściła! Jak nie zgodzi się dobrowolnie - co jest mało prawdopodobne - to poszłabym z tym szybko do sądu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...