Skocz do zawartości

Projekt odprowadzenia spalin z kominka


Recommended Posts

Witam,

Jestem zainteresowany zakupem kominka Tine HJ z wkładem Northstar-NI22, ale wcześniej potrzebuję dobrze wykonanego projektu odprowadzenia spalin. Mieszkam na parterze budynku wielorodzinnego, ale kwalifikującego wg przepisów do instalacji kominka.

Warunkiem narzuconym przez Wydział Architektury Urzędu Gminy jest zatwierdzenie przez nich projektu instalacji kominowej. Czy mogą Państwo podać mi adres osoby/firmy wykonującej takie projekty.

Pozdrawiam
Andrzej Dębowski Edytowano przez Andrzej Dębowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam,

Jestem zainteresowany zakupem kominka Tine HJ z wkładem Northstar-NI22, ale wcześniej potrzebuję dobrze wykonanego projektu odprowadzenia spalin. Mieszkam na parterze budynku wielorodzinnego, ale kwalifikującego wg przepisów do instalacji kominka.

Warunkiem narzuconym przez Wydział Architektury Urzędu Gminy jest zatwierdzenie przez nich projektu instalacji kominowej. Czy mogą Państwo podać mi adres osoby/firmy wykonującej takie projekty.

Pozdrawiam
Andrzej Dębowski



Nie wiem czy będę w stanie pomóc... proszę podać lokalizację (region kraju, jakieś większe miasto w okolicy). Może (ale nie na pewno) kontakt z którymś z moich kolegów zaowocowałby wskazaniem jakiejś kompetentnej osoby.
Link do komentarza
Nie jestem specjalistą w dziedzinie kominków, ale będąc w zgodzie z przepisami może Pan odprowadzić przez ścianę w budynku wielorodzinnym spaliny z urządzenia o mocy do 5kW. W budynku jednorodzinnym można zwiększyć moc urządzenia do 21kW. Wyprowadzenie przewodu ponad dach znosi ograniczenia
Chce Pan użytkować tylko kominek? Jeśli zamierza Pan także wymienić/zamontować kocioł, proszę skontaktować się z najbliższym Salonem Firmowym Viessmann. Napewno pomogą w realizacji instalacji kotła z kominkiem.
Link do komentarza
Cytat

Nie jestem specjalistą w dziedzinie kominków, ale będąc w zgodzie z przepisami może Pan odprowadzić przez ścianę w budynku wielorodzinnym spaliny z urządzenia o mocy do 5kW. Jeśli poprowadziłby Pan przewód kominowy ponad dach, można zwiększyć moc urządzenia do 21kW.
Chce Pan użytkować tylko kominek? Jeśli zamierza Pan także wymienić/zamontować kocioł, proszę skontaktować się z najbliższym Salonem Firmowym Viessmann. Napewno pomogą w realizacji instalacji kotła z kominkiem.



Dziękuję za informację. Budynek ma ok. 12m wysokości. Kominek będzie zainstalowany na parterze i myślałem, że rury będą przechodzić po ścianie zewnętrznej, w rogu pomiędzy boczną ścianką balkonową, a ścianą budynku aż na dach. Z tego co Pan mówi wynika, że nie jest to konieczne, ale trochę się obawiam, że w takim wypadku zapach dymu mógłby przeszkadzać sąsiadom z wyższych pięter. Czy mógłby Pan polecić kogoś, kto mógłby wykonać projekt takiej instalacji ?



Link do komentarza
Cytat

Nie jestem specjalistą w dziedzinie kominków, ale będąc w zgodzie z przepisami może Pan odprowadzić przez ścianę w budynku wielorodzinnym spaliny z urządzenia o mocy do 5kW. Jeśli poprowadziłby Pan przewód kominowy ponad dach, można zwiększyć moc urządzenia do 21kW.




Coś mi sie wydaje, ze cytowane zapisy dotyczą odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania spalających paliwa gazowe – czyli mowa o przewodach spalinowych - przy czym przez ścianę w budynkach jednorodzinnych o mocy do 21kW, a w pozostałych o mocy 5kW

Kominek spala paliwo stałe, tak więc raczej mowa jest o przewodach dymowych (dymnych), a tu przepisy są zupełnie inne.
Reguluje (kominy) to Rozporzadzenie w sprawie WT par: 132, 140.1i2, oraz 145.1. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Coś mi sie wydaje, ze cytowane zapisy dotyczą odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania spalających paliwa gazowe – czyli mowa o przewodach spalinowych - przy czym przez ścianę w budynkach jednorodzinnych o mocy do 21kW, a w pozostałych o mocy 5kW

Kominek spala paliwo stałe, tak więc raczej mowa jest o przewodach dymowych (dymnych), a tu przepisy są zupełnie inne.
Reguluje (kominy) to Rozporzadzenie w sprawie WT par: 132, 140.1i2, oraz 145.1.




Dziękuję za nakierowanie na rozporządzenie, co oznacza WT ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...