Skocz do zawartości

Oświetlenie schodów


Recommended Posts

Witam Pana
Jestem w trakcie remontu klatki schodowej i chciałabym zamontowć oświetlenie schodowe led
Schody wykonane są z ciemnego lastryka (20 lat temu) i mają przy ścianie cokół, którego wysokość na środku stopnia wynosi 20 cm.
Podobają mi się ledy firmy Skoff (Salsa) tylko zastanawiam się czy wystarczą te mini czy wysokośc od stopnia nie będzie za duża (20 cm) i co ile schodów trzeba je zamontować. Czy konieczny jest transformator i gdzie najlepiej go zamontować? Czy czujnik ruchu czy dodatkowy włącznik? Chodzi mi również o to aby było jak najmniej kucia i przerabiania. Na klatce A może zaproponuje Pan inne rozwiązanie?
Czy halogenowe oświetlenie np. będzie tańsze a osiągnę taki sam efekt?
dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam Pana
Jestem w trakcie remontu klatki schodowej i chciałabym zamontowć oświetlenie schodowe led
Schody wykonane są z ciemnego lastryka (20 lat temu) i mają przy ścianie cokół, którego wysokość na środku stopnia wynosi 20 cm.
Podobają mi się ledy firmy Skoff (Salsa) tylko zastanawiam się czy wystarczą te mini czy wysokośc od stopnia nie będzie za duża (20 cm) i co ile schodów trzeba je zamontować.




- 20 cm - jest to dobra wysokość dla zamontowania opraw. Zgodnie z tym co napisałem poniżej – oprawy tego typu
proponuję zastosować jako oświetlenie dekoracyjnie i wtedy wystarczyłoby zamontować co drugi lub trzeci schodek – zbyt gęste zamontowanie opraw, może nie wyglądać zbyt atrakcyjnie* (jednak jest to kwestia gustu). Oprawy ledowe
stosuje się raczej jako oświetlenie dekoracyjne a nie jako główne oświetlenie.

Cytat

Czy konieczny jest transformator i gdzie najlepiej go zamontować?



Z danych technicznych oprawy można wyczytać, że należy osobno dokupić zasilacz. Transformator można zamontować w pobliżu schodów, wyłącznika. Nie należy przesadzać z odległością zamontowania zasilacza od opraw. Firma Skoff ma w swojej ofercie zasilacze ze stabilizacją napięcia 10V.

Cytat

Czy czujnik ruchu czy dodatkowy włącznik? Chodzi mi również o to aby było jak najmniej kucia i przerabiania. Na klatce A może zaproponuje Pan inne rozwiązanie?



Zarówno do włączników schodowych jak i do czujników ruchu należy doprowadzić przewody z zasilaniem, więc ciężka sprawa co byłoby lepsze. Aby zadziałało nam oświetlenia za pomocą włączników należało by kupić 2 wyłączniki schodowe. Musielibyśmy poprowadzić przewody między wyłącznikami, aby można było włączać i wyłączać oświetlenia na górze i na dole schodów. Jeżeli chodzi o czujnik ruchu, to nie sądzę aby udało się zastosować jeden czujnik na całe schody, ale trzeba by to sprawdzić. Bezpieczniej byłoby zastosować 2 czujniki na górze i na dole schodów. Dlatego tak jak już wcześniej pisałem ciężko jest wybrać lepsze rozwiązanie.

Cytat

Czy halogenowe oświetlenie np. będzie tańsze a osiągnę taki sam efekt?
dziękuję za odpowiedź Pozdrawiam



Halogenowe oświetlenie jest z pewnością tańsze w cenie zakupu od oświetlenia ledowego. Jednak znając życie wiemy, że wszystko ma swoje plusy i minusy, mam na myśli większe koszty użytkowania oprawy halogenowych związane między innymi z większym zużyciem energii elektrycznej.

Kolejną sprawą jest "osiągnięty efekt" - stosując oprawy Salsa o mocy 0,4W na pewno nie oświetlimy schodów. Jedynie
zaznaczymy, może jednak użyję innego słowa "zaakcentujemy" wysokość każdego schodka. Oprawy halogenowe o mocy 20W oświetlą nam schodek przynajmniej na długość 30 cm. Ciekawą propozycję do oświetlenia schodowego ma firma Spotline (oprawa FOK LED).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...