Skocz do zawartości

PLEŚŃ POD PODŁOGĄ


edyta0407

Recommended Posts

WITAM.
MAM W DOMU PROBLEM PODŁOGĄ A RACZEJ Z TYM CO SIĘ POD NIĄ DZIEJE icon_sad.gif
WYLELIŚMY POSADZKI, POŁOŻYLIŚMY PANELE I PO ROKU NA ŚCIANIE TUŻ PRZY PODŁODZE WYSZŁY PLAMY SZAREJ PLEŚNI - MAŁO TEGO TO NA SZFIE, SPODZIE ŁÓŻKA I INNYCH PRZEDMIOTACH STOJĄCYCH NA PODŁODZE - I TEN ZAPACH icon_confused.gif??: NIE WIEMY DLACZEGO TAK SIĘ STAŁO? BYĆ MOŻE POSADZKA NIE WYSTARCZAJĄCO WYSCHŁA?
ZDJELIŚMY PANELE I PIANKĘ - NADAJE SIĘ TO NA ŚMIETNIK BO CAPI icon_confused.gif??: !!!!!
CO TERAZ MAMY Z TYM ZROBIĆ?
JAK DOPROWADZIĆ POSADZKĘ DO NORMALNEGO STANU ŻEBY TO SIĘ NIE POWTÓRZYŁO?
PROSZĘ DORADŹCIE icon_smile.gif
Link do komentarza
Wentylacja grawitacyjna, okna nawiewki mają i są rozszczelnione nawet zimą. Przed remontem podłoda leżała na legarach. Dom był suchy, piwnica również - tak też jest do tej pory. Jest zrobiony drenaż więc woda deszczowa z rynien również nie płynie pod dom.

Pleśń wychodziła z pod podłogi nawet w miejscach gdzie nic nie stoi. Zdjęte panele i pianka z całej powierzchni podłogi przeraźliwie śmierdziały pleśnią chociarz w zasadzie nie było jej widać.
Link do komentarza

A jaka jest kolejność poszczególnych warstw ... ?
bo prawidłowo to mniej/więcej powinno wyglądać tak

216_z1.gif

Wymagania dotyczące izolacji termicznej ścian przyziemia i piwnic:
- ściana warstwowa: 1- pionowa izolacja przeciwwilgociowa, 2- warstwa z cegły pełnej gr. 12 cm, 3- płyta z wełny mineralnej, 4- ściana betonowa gr. 25 cm, 5- posadzka, 6- wylewka betonowa gr. min. 4 cm, 7- płyta z wełny mineralnej, 8- pozioma izolacja przeciwwilgociowa, 9- chudy beton gr. 5 cm, 10- podsypka z piasku gr. min. 15 cm;
- ściana jednorodna: 1- ściana piwniczna lub fundamentowa, 2- płyta z wełny mineralnej, 3- izolacja przeciwwilgociowa, 4- elementy panelowe na ruszcie, 5- wiatroizolacja, 6- płyty z wełny mineralnej

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Przed ułożeniem paneli należy sprawdzić wilgotność podkładu podłogowego odpowiednim miernikiem. Jeśli jest większa niż 3 % dla jastrychu cementowego lub 1% dla anhydrytowego to właśnie takie mogą być skutki.

Pleśń mogła się też pojawić w wyniku wtórnego zawilgocenia, jeśli dom nie był ogrzewany w okresie jesienno-zimowym na skutek kondesacji pary wodnej przy znacznych różnicach temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.
Link do komentarza
Wykonana posadzka i pianka. nie ma innej możliwości jak nadmierna wilgotność wylewki przed wykonaniem podłogi.
Tu bardzo słuszna uwaga:
Cytat

Przed ułożeniem paneli należy sprawdzić wilgotność podkładu podłogowego odpowiednim miernikiem. Jeśli jest większa niż 3 % dla jastrychu cementowego lub 1% dla anhydrytowego to właśnie takie mogą być skutki.

Pleśń mogła się też pojawić w wyniku wtórnego zawilgocenia, jeśli dom nie był ogrzewany w okresie jesienno-zimowym na skutek kondesacji pary wodnej przy znacznych różnicach temperatury zewnętrznej i wewnętrznej.


Link do komentarza
Cytat

Wykonana posadzka i pianka. nie ma innej możliwości jak nadmierna wilgotność wylewki przed wykonaniem podłogi.
Tu bardzo słuszna uwaga:


Są inne możliwości! Zła izolacja termiczna podłogi od gruntu. Powierzchnia betonu pod pianka może mieć temperaturę niższą od punktu rosy powietrza wewnętrznego, co przy złej wentylacji wcale nie jest tak rzadko spotykane.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Krokwie poziome (kleszcze) i pionowe (słupy) są odsunięte od ścian około 40-50cm, więc stwierdziliśmy z kumplem, że to za daleko żeby mocować profile UD do ścian. Może źle się wyraziłem pisząc w powietrzu, bo pofile UD będą przykręcone do krokwi poziomych (kleszczy), ale tylko wschód-zachód, bo te dwie pozostałe płatwie są 30cm wyżej i tam nawet nie ma jak już nic zamocować. To oczywiście niezgodne ze sztuką, bo krokwie coś tam zawsze pracują razem z dachem, dlatego dajemy krzyżowy, OSB i dopiero GK, to samo na skosach. Btw na ścianach szczytowych będzie piana Pur, więc profil by nam zalali pianą jakby był przykręcony do tej ściany. Oczywiście pewności czy to pękać nie będzie 100% nie ma. GK na łączeniach z sufitem i ściankach kolankowych ze skosami będą łączone profielem elastycznym. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:         Parking odpowiedniej grubości  zastąpić może termonium, ale w żaden sposób nie może być odwrotnie     
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...