Skocz do zawartości

Wykorzystanie ciepła z kotłowni.


demo

Recommended Posts

Cytat

Bajbaga - jak piszesz wyżej wydajność wentylatorów musi być przy realnej klimatyzacji co najmniej trzykrotnie większa, czyli ok. 10m/s!



icon_eek.gif
Wydajność wentylatora w m/s icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Tylko przypominam, że dopuszczalna prędkość przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi, w okresie letnim, wynosi 0,2m/s.

Co do zasad doboru CWU, celowości, ekonomiki, komfortu i takich tam podobnych...... kilka danych;

W roku, dla określonej lokalizacji - w tym przypadku dla "mojego" terenu mamy, dla temp. obliczeniowej dla ogrzewania -13,3 stopni, dla temp. chłodzenia +26 stopni - dane ze stacji meteo.

- 1.800 godzin chłodzenia,
- 5.000 godzin ogrzewania,
- 1.900 godzin okresu przejściowego.

Ale, w okresie chłodzenia z tych 1.800 godzin, to około 150 godzin dla temp. 30-35 stopni, około 270 godzin dla temp. 25 - 30 stopni, a pozostałe 1.380 to temperatury do 25 stopni.

Ale, w okresie grzewczym z tych 5.000 godzin, około 1500 godzin, to okres w którym temperatura z GWC jest niższa niż temperatura powietrza zewnętrznego (o więcej niż 3 stopnie).


Bez komentarza z mojej strony.

Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Wydajność wentylatora w m/s icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif


Tak to zinterpretowałeś? To musisz mieć spore pojęcie o wentylacji...
Myślałem, że połapiesz się jak się przekłada wydajność wentylatora na prędkość powietrza w przewodach wentylacyjnych, która to prędkość, według Ciebie miała porywać klapy w toalecie i zmieniać kierunek spadania wody pod prysznicem!

Cytat

Tylko przypominam, że dopuszczalna prędkość przepływu powietrza w strefie przebywania ludzi, w okresie letnim, wynosi 0,2m/s.

To jeszcze wyjaśnij czytającym jak to się ma do prędkości powietrza w duktach i może słówko o usytuowaniu nawiewów i wywiewów - bo inaczej gotowi się pogubić...
Link do komentarza
Cytat

Tak to zinterpretowałeś? To musisz mieć spore pojęcie o wentylacji...

Myślałem, że połapiesz się jak się przekłada wydajność wentylatora na prędkość powietrza w przewodach wentylacyjnych, która to prędkość, według Ciebie miała porywać klapy w toalecie i zmieniać kierunek spadania wody pod prysznicem!



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Tak trzymaj - przecierasz szlak ........................

Ps. a o jakim przewodzie i o jakim przekroju przewodu myślałeś(?) określając wydajność wentylatora na 10 w m/s ?

Ps. A samochody to mają moc 140km/h ? icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Tak trzymaj - przecierasz szlak ........................


Mówisz, że ja przecieram szlak?
Mnie się wydaje, że Wasza koncepcja przemieszczania powietrza z centrali do nawiewników / wywiewników za pomocą teleportacji to przecieranie szlaków godne ekspertów... wydajność dowolna, akustyka przewodów zerowa - nic tylko się zachwycać icon_cool.gif W zasadzie to i wentylatory okazują się zbędne icon_razz.gif

Cytat

Ps. a o jakim przewodzie i o jakim przekroju przewodu myślałeś(?) określając wydajność wentylatora na 10 w m/s? Wydajność wentylatora trzykrotnie większa od wentylacyjnej (o tym cały czas rozmawiamy), co przekłada się na szybkość powietrza w wylotowych/wlotowych kanałach (gdzie optymalna jest ok. 3m/s) na ok. 10m/s


Średnica przewodu obojętna - ważne ile przewodów o jakiej średnicy dochodzi do puszki rozprężnej. Łazienka z wymogiem przepływu wentylacyjnego 50m3/h - trzykrotnie więcej daje podaną prędkość i przepływ 150m3/h - według Twoich wytycznych. Przy mądrym podejściu do zagadnienia można spokojnie zmniejszyć tę prędkość, a umieszczenie wywiewu/nawiewu w odpowiedni sposób zapewni właściwą prędkość powietrza w strefie przebywania ludzi.


Cytat

Strawcio, ale 10 m/s to faktycznie napiernicza Ci nieźle w te upały, można zgłupieć. icon_razz.gif


Klima ustawiona na maksa to dopiero daje, ale kto normalny ją tak ustawia?...
Chyba, że wcześniej chłodził się przy wylocie nawiewu, z którego chłodne powietrze wylatywało z prędkością 10m/s... Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Mówisz, że ja przecieram szlak?
...........................
Średnica przewodu obojętna - ważne ile przewodów o jakiej średnicy dochodzi do puszki rozprężnej.



Czyli inaczej mówiąc liczysz przewody i na tej podstawie określasz wydajność wentylatora, i właśnie taki zamawiasz ?
Ciekawe podejście do zagadnienia - nowatorskie.
Przecieraj, przecieraj ..............

Ps. A nie prościej było napisać - pierdyknęłem babola + ewentualnie grzecznościowy zwrot.

Ps.2. I moje "wytyczne" dotyczyły maksymalnej wydajności wentylatora, w normalnej centrali, czyli 300m3/h -co daje około 100m3/ dla tej przykładowej łazienki.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Ależ nam się forum zamienia w śmietnik. Co się który odezwie to "ekspert" - szkoda tylko, że z przewagą rolniczych.


Lepszego eksperta od ciebie to tu nie ma icon_lol.gif od siania fermentu. icon_mrgreen.gif
Cytat

Cóż - z adwersarzami którzy potrafią jedynie bełkotać coś o burakach i pastwiskach nie czuję się zobowiązany.


Iruś, o burakach tak, ale o pastwiskach? no chyba że z Maxem po pastwiskach latasz dlatego o nich wspomniałeś.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...