Skocz do zawartości

Wykorzystanie ciepła z kotłowni.


demo

Recommended Posts

Gość Strawman
Cytat

Potwierdzam - wentylację trzeba zrozumieć.


Teraz mnie położyłeś na łopatki - muszę przyznać, że masz rację!!!!!!!
Wentylację trzeba zrozumieć - nie to jednak mnie zaskoczyło, a raczej rozwinięcie: jeśli jej nie ma (a nie ma jej u Demo tak naprawdę poza okresem zimowym - za wyjątkiem chwil kiedy działa wentylator/korzysta się z łazienki) więc chyba nie trzeba jej też rozumieć icon_mrgreen.gif Tylko jedna uwaga - to jest niezgodne z przepisami :bezradny:
Wbrew temu co twierdzisz:
Cytat

Pod moimi stwierdzeniami, cytowanymi powyżej przez wentylacyjnego elewa, podpisuję się trzema nogami i obiema rękami - teraz i na zawsze i na wieki .............


Link do komentarza
Skoro o zrozumieniu mowa.

GWC służy do ogrzania powietrza wentylacyjnego zimą (takie zadanie spełniać może również nagrzewnica), oraz schłodzenia powietrza wentylacyjnego latem (też mozna to zrealizować przez inny schładzacz - np. woda lodowa, powietrze z PCi P/P)

Powietrza wentylacyjnego, a nie powierzchni domu (pomieszczenia), bo takie cele realizujemy przez ogrzewanie lub schładzanie klimatyzacją - choć klimatyzacja może też pełnić funkcję wentylacji, ogrzewania i schładzania pomieszczeń, w warunkach komfortowych dla człowieka.

I pod rozwagę.
Dla schłodzenia o 10 stopni powietrza wentylacyjnego (zakładając 300m3/h wydajności wentylatora), dla domu 150m2 wystarczy GWC (liniowy, rurowy) o długości około 30mb (30m2 gruntu), moc GWC około 1kW.

Ale dla schłodzenia o 10 stopni domu, nie wystarczy - trzeba 5 razy więcej, czyli GWC musi mieć długość nie mniejszą jak 170mb (pow. gruntu 170m2) moc 5kW - przy czym w skrajnych warunkach, taki GWC może się "zagotować".

Przelicz to na ilość powietrza, jakie musi przepchać wentylator.


Dlatego drodzy inwestorzy, jeśli jakiś wykonawca proponuje Wam GWC jako klimatyzację domu, zapiszcie w umowie warunki jakie ma spełniać ta "klimatyzacja".

Pamiętajcie również o tym, że niezgodność z umową jest liczona jako występująca w dniu skończenia instalacji (data z F-ry, lub innego dokumentu "przekazania"), jeśli zostanie stwierdzona w okresie 12m-cy od "przekazania" (zakończenia instalacji).

Ps. Dlaczego pisałem o 10 stopniach - bo to średnia temperatura o jaką schładza się pomieszczenia, w lecie, w naszym klimacie.

Cytat

- to jest niezgodne z przepisami ....



To jest zgodne z przepisami. W takim tempie pojmowania istoty sprawy, za jakieś 2 lata, też tak powiesz. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

A teraz do rzeczy: twierdzisz, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem może pracować jednocześnie z wentylacją grawitacyjną wspomaganą wentylatorem punktowym - popełniasz tu błąd, co łatwo sprawdzisz w Warunkach Technicznych - zapis był cytowany już wyżej, ale próbowano mnie zakrzyczeć a i Ty nie zająknąłeś się na ten temat...


Kolego może działać, choć nigdy nie działa, w tym sensie może że nic się nie stanie gdy obie zapinkalają razem. KPW ?.

Cytat

Zaraz, zaraz - czyli wchodząc do łazienki włączasz światło, następnie wentylator (sznureczkiem?), potem wychodząc wyłączasz wentylator (opóźnienie kilka minut) i światło? A wentylacja (grawitacyjna) nie działa w tym pomieszczeniu wcale (bo żaluzja zamyka się kiedy wentylator punktowy nie pracuje!). Na pewno nie jest to, tak jak twierdziłem wcześniej, wentylacja hybrydowa!!! Powiem więcej - skoro używacie tej dodatkowej wentylacji tylko w upały (jak twierdzisz) to co zapewnia tam wentylację poza okresem upałów (kiedy włączacie okresowo wentylator a WM wyłączona jest dla oszczędności) i zimy (kiedy już normalnie pracuje ciągle WMzR) czyli kilka pozostałych miesięcy w roku???


Akurat w opisywanym WC mam wentylator punktowy bez automatycznej żaluzji, a wcześniejsza rozmowa o tym była tylko dygresją w odpowiedzi na Twoją ironię że taki mądry i sam otwiera i zamyka.
Co do reszty to nie, nie, nie. Wyjaśniałem że wchodzisz i już przy zapaleniu światła włącza się też wentylator, bo ręczny wyłącznik jest w pozycji załącz.
Proste, ale jakoś nie za bardzo kumasz, przy wychodzeniu wyłączasz światło staje też wentylator, tak z opóźnieniem, za żaden sznurek nie musisz pociągać. Wentylacja grawitacyjna działa nawet po wyłączeniu wentylatora bo jest on bez automatycznej żaluzji, za to na kanale wentylacyjnym mam ręcznie zamykany zawór, po to żeby w okresach zimnych gdy działa wyciąg z rekuperatora, nie spierniczało ciepłe powietrze przez komin grwitacją, proste. Niby te samą rolę może spełniać klapa zwrotna, ale jest jak jest ja mam ręcznie zamykany szyber.
Pewnie zaraz, jak masz to w zwyczaju, napiszesz że przed wejściem trzeba jeszcze zamykać lub otwierać ten zawór, więc informuję że otwieram go w okresie letnim i zamykam w zimowym, proste.
Wentylator punktowy z automatyczna żaluzją mam ale w kuchni.
Wentylację w tej WC po okresie upałów zapewnia tam rekuperacja w postaci centrali wentylacyjnej Luna-200, w postaci doprowadzonego wyciągu kanałowego zakończonego anemostatem wyciągowym, proste ?, czy nie bardzo ?
Link do komentarza
Cytat

twierdzisz, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem może pracować jednocześnie z wentylacją grawitacyjną wspomaganą wentylatorem punktowym



Tylko dla jasności i zrozumienia:

Wentylacja wspomagana wentylatorem nie jest grawitacyjną, tylko mechaniczną, w tym przypadku - wyciągową (wywiewną).
Działa to dokładnie tak samo jak niezależny (od WM) działający mechaniczny wyciąg, nad kuchenką w kuchni z WM (też działającą). Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Kolego może działać, choć nigdy nie działa, w tym sensie może że nic się nie stanie gdy obie zapinkalają razem. KPW?

Kolego nie mówimy co jest możliwe, a co jest zgodne z przepisami - więc w tym sensie nie wiesz co mówisz, tak jak kolega bajbaga, który zamiast realnej oceny tego rozwiązania woli popisywać się tworzeniem definicji GWC, co też mu nie wychodzi, ale o tym później!

Cytat

Akurat w opisywanym WC mam wentylator punktowy bez automatycznej żaluzji, a wcześniejsza rozmowa o tym była tylko dygresją w odpowiedzi na Twoją ironię że taki mądry i sam otwiera i zamyka.

Skoro masz wentylator punktowy bez automatycznej żaluzji, to jednak aktualne są moje uwagi, które spisałem zanim pochwaliłeś się, że masz automatyczną żaluzję!!! Nie jest to w takim razie wentylacja mechaniczna wywiewna, a coś, co ma udawać wentylację hybrydową (i cała przygotowana przez bajbagę puenta poszła się ...) - jednak aby za takową ją uznać (hybrydową) wentylator powinien mieć regulację wydajności, której nie ma, więc bezsprzecznie jest niezgodna z obowiązującymi przepisami. Skoro próbujecie podciągnąć ją mimo wszystko pod wentylację hybrydową, to korzystanie z niej (włączanie) jednocześnie z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, jest bezsprzecznie zabronione!!!

Cytat

Co do reszty to nie, nie, nie. Wyjaśniałem że wchodzisz i już przy zapaleniu światła włącza się też wentylator, bo ręczny wyłącznik jest w pozycji załącz. Proste, ale jakoś nie za bardzo kumasz, przy wychodzeniu wyłączasz światło staje też wentylator, tak z opóźnieniem, za żaden sznurek nie musisz pociągać.

A żaluzja jest otwarta, więc równie dobrze może jej nie być skoro masz "ręcznie zamykany zawór" ... czy też ten zawór to żaluzja zamykana ręcznie? icon_cool.gif
Proszę wyjaśnij.

Cytat

Wentylacja grawitacyjna działa nawet po wyłączeniu wentylatora bo jest on bez automatycznej żaluzji, za to na kanale wentylacyjnym mam ręcznie zamykany zawór, po to żeby w okresach zimnych gdy działa wyciąg z rekuperatora, nie spierniczało ciepłe powietrze przez komin grwitacją, proste.

Więc ustaliliśmy warunki brzegowe i niezależnie od odpowiedzi na pytanie o zawór/żaluzję instalacja nie jest zgodna z przepisami, choć niedużo jej brakuje!

Cytat

Niby te samą rolę może spełniać klapa zwrotna, ale jest jak jest ja mam ręcznie zamykany szyber.
Pewnie zaraz, jak masz to w zwyczaju, napiszesz że przed wejściem trzeba jeszcze zamykać lub otwierać ten zawór, więc informuję że otwieram go w okresie letnim i zamykam w zimowym, proste.

Więc jednak w okresie upałów nie korzystasz z WMzR ...

Cytat

Wentylator punktowy z automatyczna żaluzją mam ale w kuchni.
Wentylację w tej WC po okresie upałów zapewnia tam rekuperacja w postaci centrali wentylacyjnej Luna-200, w postaci doprowadzonego wyciągu kanałowego zakończonego anemostatem wyciągowym, proste ?, czy nie bardzo ?

Za dużo informacji sprzecznych - poza okresem upałów to jest 11 miesięcy w roku, a okres zimowy to jest ok. 6 m-cy. W końcu chcesz oszczędzać energię pobieraną przez WM, czy już zmieniłeś zdanie? Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Tylko dla jasności i zrozumienia:
Wentylacja wspomagana wentylatorem nie jest grawitacyjną, tylko mechaniczną, w tym przypadku - wyciągową (wywiewną).
Działa to dokładnie tak samo jak niezależny (od WM) działający mechaniczny wyciąg, nad kuchenką w kuchni z WM (też działającą).


Zacznę od końca - będzie szybciej icon_cool.gif
Jak zdążyłeś już pewnie zauważyć wracamy do Waszego wcześniejszego pomysłu z wentylacją hybrydową (bo kiedy wentylator nie pracuje funkcjonuje jednak wentylacja grawitacyjna). W tych okolicznościach nieprawdą jest, że wentylacja grawitacyjna, okresowo wspomagana wentylatorem to wentylacja mechaniczna wywiewna icon_mrgreen.gif Cóż za nieoczekiwany zwrot akcji - a moje pytanie znów jest aktualne:

Cytat

twierdzisz, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem może pracować jednocześnie z wentylacją grawitacyjną wspomaganą wentylatorem punktowym

i dla jasności oraz zrozumienia: nie pytam o czas kiedy żaluzja jest zamknięta!
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Dobrze zaprojektowane GWC nie musi się regenerować, bo zostało obliczone do pracy ciągłej.
Sklecenie sobie czegoś na "czuja" wymusza później regenerację złoże i takie tam inne duperele. icon_lol.gif


Jani_63 ... opatentowałeś to - przecież perpetum mobile to betka w porównaniu z GWC nie potrzebującym regeneracji...!
Chyba, że przekłada się na kilometry rur???
Link do komentarza
Gość Strawman
Bajbaga nie zmienia przyzwyczajeń - bryluje na forum, robiąc czytającym wodę z mózgu, a jednocześnie podtrzymuje mir w grupie - dzięki temu stwarza pozory wiarygodności. Jednak o dziwo zaczyna być agresywny, kiedy ktoś dzieli się swoimi spostrzeżeniami, a już nadpobudliwy kiedy ktoś wspomni bez uwielbienia o wentylacji mechanicznej w wersji masowej... i do tego ta maniera nieomylnego trepa...

Cytat

Skoro o zrozumieniu mowa.
GWC służy do ogrzania powietrza wentylacyjnego zimą (takie zadanie spełniać może również nagrzewnica), oraz schłodzenia powietrza wentylacyjnego latem (też mozna to zrealizować przez inny schładzacz - np. woda lodowa, powietrze z PCi P/P)

Nie tylko drogi Bajbago - nie tylko! GWC o jakim wspominałem wcześniej posiada moc (było na forum już dawno, dawno temu) ok. 20kW dla domku ok. 200m2 i spokojnie może realizować funkcję klimatyzacji bezobsługowej w połączeniu z nawilżaniem zimą oraz osuszaniem latem i naturalnym filtrowaniem powietrza wentylacyjnego... czego Twoje "krótkie rurki" również nie są w stanie zapewnić! icon_cool.gif

Cytat

I pod rozwagę.
Dla schłodzenia o 10 stopni powietrza wentylacyjnego (zakładając 300m3/h wydajności wentylatora), dla domu 150m2 wystarczy GWC (liniowy, rurowy) o długości około 30mb (30m2 gruntu), moc GWC około 1kW.

I o takim rozmawialiśmy w odniesieniu do wentylacji Demo! To minimum, z którego zrezygnował, decydując się na otwieranie okien, dodatkowe wentylatory, żaluzje, kratki itd. Pod rozwagę dam jeszcze inne rozwiązanie - zamiast 30mb rur w ziemi taką samą, mniej więcej, wydajność ma 1m3 żwiru!

Cytat

Ale dla schłodzenia o 10 stopni domu, nie wystarczy - trzeba 5 razy więcej, czyli GWC musi mieć długość nie mniejszą jak 170mb (pow. gruntu 170m2) moc 5kW - przy czym w skrajnych warunkach, taki GWC może się "zagotować".

I o takim ustrojstwie mówiłem przywołując dokumentację, która poniewiera mi się w samochodzie.
Zapewniam Cię, że nie mówię o setkach mb rur, a o zagotowaniu się nie ma mowy - dzięki temu, że złoże ma czas się zregenerować, kiedy pracuje drugie.

Cytat

Przelicz to na ilość powietrza, jakie musi przepchać wentylator.

Nie muszę liczyć - dokumentacja przewiduje właściwe wentylatory, choć może Ci się to nie mieścić w głowie icon_rolleyes.gif
jednak to o czymś świadczy ...

Cytat

Dlatego drodzy inwestorzy, jeśli jakiś wykonawca proponuje Wam GWC jako klimatyzację domu, zapiszcie w umowie warunki jakie ma spełniać ta "klimatyzacja".

Szczególnie jeśli przypadkiem tym wykonawcą będzie mój adwersarz - bo chyba nie miał wcześniej do czynienia z podobnym projektem icon_mrgreen.gif Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jani_63 ... opatentowałeś to - przecież perpetum mobile to betka w porównaniu z GWC nie potrzebującym regeneracji...!
Chyba, że przekłada się na kilometry rur???


Warum?



Cytat

GWC o jakim wspominałem wcześniej posiada moc (było na forum już dawno, dawno temu) ok. 20kW dla domku ok. 200m2 i spokojnie może realizować funkcję klimatyzacji bezobsługowej w połączeniu z nawilżaniem zimą oraz osuszaniem latem i naturalnym filtrowaniem powietrza wentylacyjnego... czego Twoje "krótkie rurki" również nie są w stanie zapewnić! icon_cool.gif


GWC o mocy 20kW musi się regenerować po po pracy polegającej na utrzymaniu komfortu cieplnego w domu o powierzchni 200m?
Ło matulu icon_eek.gif
Normalnie bym zapytał - kto Ci to tak spieprzył (dom, wentylację, GWC, czy co tam jeszcze), ale wiem że to tyś uczynił sam sobie tą, a może tę krzywdę. icon_lol.gif

PS.
W porządnym domu (czyt. - ciepłym vel dobrze izolowanym i zaprojektowanym) klima o mocy 20kW zmieniłaby ten dom w lodówkę... no przesadzam... ale w chłodnię na 100% icon_mrgreen.gif




Cytat

- zamiast 30mb rur w ziemi taką samą, mniej więcej, wydajność ma 1m3 żwiru!


Chyba przy przepływie powietrza we wszystkich płaszczyznach liczonych razem. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Normalnie bym zapytał - kto Ci to tak spieprzył (dom, wentylację, GWC, czy co tam jeszcze), ale wiem że to tyś uczynił sam sobie tą, a może tę krzywdę. icon_lol.gif


Można korzystać z dobrodziejstwa inwentarza - docelowo GWC obsługiwało będzie budynek o kubaturze ok. 2000m3 icon_rolleyes.gif
ale o tym też już na tym forum było...

Cytat

PS.
W porządnym domu (czyt. - ciepłym vel dobrze izolowanym i zaprojektowanym) klima o mocy 20kW zmieniłaby ten dom w lodówkę... no przesadzam... ale w chłodnię na 100% icon_mrgreen.gif

Nie wykluczone, że i takie zastosowanie znajdzie icon_mrgreen.gif

Cytat

Chyba przy przepływie powietrza we wszystkich płaszczyznach liczonych razem. icon_mrgreen.gif

Blisko, coraz bliżej - jednak jest coś co Ci się nie mieści w głowie, a stosowane jest od wieków. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tia.

Wykonać można wszystko - ale czy będzie to GWC rurowy, glikolowy, żwirowy, czy płytowy, ze studnią"nawilżającą, czy bez - pozostaje wspólna zależność.
Ilość powietrza, która będzie miała zdolność do schłodzenia domu do żądanej temperatury - tu określonej na 25 stopni przy 35 na zewnątrz.
Nie bez powodu pomijana, bo centrala WM z rekuperacją, "normalnie" dobrana, temu nie podoła (np. dla rzeczonego domu 150m2, dobiera się centrale nie większą jak 400m3/h

Mając na uwadze dość gorące lato, dla takiego przepływu (400m3/h)



I niby wszystko gra - ale czy to starczy dla ochłodzenia domu?
Przy maksymalnej różnicy temperatur około 20 stopni 1m3 powietrza może "przenieść" około 6W.
Czyli przy 400m3 daje to około 2,4kW.
Ale ten dom do schłodzenia i utrzymania temperatury 25 stopni potrzebuje około 5kW - czyli nie mniej jak 800m3 powietrza.
Czyli taką wydajność musi posiadać centrala WM.




Cytat

Cytat


Normalnie bym zapytał - kto Ci to tak spieprzył (dom, wentylację, GWC, czy co tam jeszcze), ale wiem że to tyś uczynił sam sobie tą, a może tę krzywdę. icon_lol.gif



Można korzystać z dobrodziejstwa inwentarza - docelowo GWC obsługiwało będzie budynek o kubaturze ok. 2000m3 icon_rolleyes.gif
ale o tym też już na tym forum było...



GWC o mocy 20kW ma zapewnić klimatyzację o "parametrach" 35/.25 obiektu o 2000m3, na centrali wentylacyjnej icon_eek.gif - bo przecież o tym piszesz, twierdząc, że nie ma WM, bez GWC.

Zapewne zaraz jak królik z kapelusza wyskoczy komin słoneczny. icon_lol.gif
Link do komentarza
Moim zdaniem, jeśli inwestor jest na tyle głupi, aby nie zastrzec sobie w umowie, parametrów tej "klimatyzacji" - to jest to niewątpliwy plus dla wykonawcy, bo może spać spokojnie.

Jeśli jednak wykonawca nie jest idiotą i nie płaci za wiarę (marzenia wykonawcy), umieszczając w umowie warunki krańcowe tej WM z "klimatyzacją", to średnio kumaty adwokat doprowadzi do zwrotu części zapłaconej kasy - dobry adwokat (moim zdaniem) może wyszarpać i 50% całości kosztów wykonania - oczywiście jeśli ta WM z "klimą" nie spełni warunków końcowych.

Ps.

I dla jasności - wg. KC wykonawca jest pierwszym "ogniwem" dot. niezgodności towaru z umową, ale jak nie będzie w umowie wyszczególnione za jakie efekty - to doopa blada (dla inwestora)


Ps-a se dopisałem. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale ten dom do schłodzenia i utrzymania temperatury 25 stopni potrzebuje około 5kW - czyli nie mniej jak 800m3 powietrza.
Czyli taką wydajność musi posiadać centrala WM.


I tak może być.
Strawman ma centralę o takiej wydajności (+800m3/h) bo docelowo ma obsługiwać znacznie większą kubaturę.
A że dał się już poznać jako osoba naginająca fakty, to też produkuje takie gnioty jak klimatyzowanie "normalną" centralą wentylacyjną (dla domu 200m2) chałupy o pow. 200m2, bo mu się zapomniało napisać że jego jednostka jest dobrana do czterokrotnie większej kubatury.
Jak maluczcy muszą się poczuć teraz wszyscy Ci co "jadą" na Lunie wobec takiego "wypasu". icon_biggrin.gif
Aż mi Cię żal demo icon_mrgreen.gif


Cytat

Można korzystać z dobrodziejstwa inwentarza - docelowo GWC obsługiwało będzie budynek o kubaturze ok. 2000m3 icon_rolleyes.gif
ale o tym też już na tym forum było...


Blisko, coraz bliżej - jednak jest coś co Ci się nie mieści w głowie, a stosowane jest od wieków.


Można też ciągnikiem siodłowym jeździć do marketu po mleko... bo docelowo będzie służył do ciągnięcia naczepy 38T.
Tyle że ja nie o tym.., ale muszę przyznać że nieźle udajesz "głupiego"..., a może nie ? icon_lol.gif

Ja na myśli miałem, i tu już nie ma powodu do dumy z Twojej strony jaką próbowałeś wyrazić w poprzednim wpisie, że
... GWC o podobno takiej jak podajesz mocy, musi się regenerować po pracy.
Ale jak ktoś zakłada, wróć - uważa czy wręcz twierdzi, że z metra sześciennego żwiru (około 3m2 gruntu i to w miarę suchego, bo to przecież żwirowiec) uzyskuje 1kW mocy dla delta "t" = 10K - to nie mam więcej pytań.
Z głupotami się nie dyskutuje, tylko je obala.
Chyba że Ty korzystasz z tak tajemnych równań matematycznych, że ogarnia je tylko garstka ludzi na ziemi, choć stawiałbym na to że ta garstka sprowadza się do jednego człowieka - Ciebie. icon_mrgreen.gif
I masz rację - to jedna z tych rzeczy która w głowie mi się nie mieści.

PS.
Te "wieki" to na ile lat wstecz sięgają?




Cytat

Zapewne zaraz jak królik z kapelusza wyskoczy komin słoneczny. icon_lol.gif


Nie brnij... błagam. icon_biggrin.gif
Nawet w nawiązaniu do tych wieków wstecz. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

I tak może być.
Strawman ma centralę o takiej wydajności (+800m3/h) bo docelowo ma obsługiwać znacznie większą kubaturę.



Tia, tyle, że te +800m3 nie wystarczą dla "przeniesienia" niskiej temperatury do schłodzenia budynku o kubaturze 2.000m3 - czyli klimatyzacji budynku na zadanych parametrach 35/25.

No chyba że ten + to nie mniej jak 3.000m3 icon_lol.gif (razem wydajność około 4.000m3)
Link do komentarza
Oświeconym (nieomylnym) cebulastwem? icon_lol.gif



Cytat

Tia, tyle, że te +800m3 nie wystarczą dla "przeniesienia" niskiej temperatury do schłodzenia budynku o kubaturze 2.000m3 - czyli klimatyzacji budynku na zadanych parametrach 35/25.


Ale dla 500m3 (chałupa 200m2) już tak... i tym się szczyci.
Tyle że nikt nie kupuje pałacu bo mu się pawilon dla gości spodobał icon_lol.gif


To tak jakby właściciel wspomnianego przeze mnie "siodłowca" licytował się z właścicielem jakieś KIA'i czy Opla kto ile PS-ów ma pod maską.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

Za dużo informacji sprzecznych - poza okresem upałów to jest 11 miesięcy w roku, a okres zimowy to jest ok. 6 m-cy. W końcu chcesz oszczędzać energię pobieraną przez WM, czy już zmieniłeś zdanie?


Napisałem - gdy nadchodzą ciepłe dni. A ty ciągle o upałach, w Polsce nie ma żadnych upałów. icon_lol.gif
Ja tam gdy jest mi za ciepło to chłodzę się na ogrodzie w basenie, a nie siedzę jak głupi w chałupie, wiesz przyroda, kwiatki ptaszki i takie tam. Do tego jakiegoś Burbona i szafa gra. icon_razz.gif
Sypialnię mam usytuowaną od strony północnej i nie czuję za bardzo potrzeby chłodzenia w nocy.
Widzę że jednak chyba nie dam rady wytłumaczyć Ci jak to wszystko biega, więc może weź przeczytaj jeszcze raz to co napisałem ale powolutku, może wtedy coś zajarzy.
Dla mnie okres ciepły to jakieś pięć miesięcy, do tego dom ma dużą bezwładność termiczną, a od strony północnej w największe upały panuje przyjemny chłód.
Żeby już dłużej moja wentylacja nie chodziła za Tobą, dla odmiany masz fotel, który wcześniej chodził, hy hy. laugh.gif
Może kominek albo parkiet weźmiesz na tapetę.

DSC01446.jpg

Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Wykonać można wszystko - ale czy będzie to GWC rurowy, glikolowy, żwirowy, czy płytowy, ze studnią"nawilżającą, czy bez - pozostaje wspólna zależność.
Ilość powietrza, która będzie miała zdolność do schłodzenia domu do żądanej temperatury - tu określonej na 25 stopni przy 35 na zewnątrz.

Zauważ, że to Ty piszesz od jakiegoś czasu o używaniu GWC do schłodzenia domu o 10 stopni , nie zauważając konsekwentnie, że to dotyczyło wyłącznie GWC z dokumentacji o której wspomniałem i która taką możliwość uwzględnia.

W realizacji Demo wytknąłem brak GWC, który powoduje, że "dogrzewa" dodatkowo dom w upały wentylacją mechaniczną, wtłaczającą gorące powietrze do wewnątrz... ale to bez znaczenia dla dyskusji, którą toczycie z pozycji wszystkowiedzących - wiedząc raczej niewiele o tym o czym ja piszę, bądź udając że nie zauważacie konkretów. Konkretem jest tu niedostosowanie instalacji Demo do obowiązujących przepisów.

Cytat

Nie bez powodu pomijana, bo centrala WM z rekuperacją, "normalnie" dobrana, temu nie podoła (np. dla rzeczonego domu 150m2, dobiera się centrale nie większą jak 400m3/h

Pisałem już gdzieś o Twoim uwielbieniu dla wentylacji mechanicznej w wersji masowej? To właśnie przykład. Nie wyobrażasz sobie, że wentylacja może istnieć bez centrali kupionej w sklepie. Otóż ta centrala, w przypadku rozwiązania o jakim pisałem nie daje nic, poza zawyżoną ceną!

Cytat

Mając na uwadze dość gorące lato, dla takiego przepływu (400m3/h)
I niby wszystko gra - ale czy to starczy dla ochłodzenia domu?
Przy maksymalnej różnicy temperatur około 20 stopni 1m3 powietrza może "przenieść" około 6W.
Czyli przy 400m3 daje to około 2,4kW. Ale ten dom do schłodzenia i utrzymania temperatury 25 stopni potrzebuje około 5kW - czyli nie mniej jak 800m3 powietrza. Czyli taką wydajność musi posiadać centrala WM.

A Ty dalej z tym swoim marketingiem zalamka.jpg

Cytat

GWC o mocy 20kW ma zapewnić klimatyzację o "parametrach" 35/.25 obiektu o 2000m3, na centrali wentylacyjnej icon_eek.gif - bo przecież o tym piszesz, twierdząc, że nie ma WM, bez GWC.

Nie - to Ty o tym piszesz, myśląc że prosty zabieg włożenia takiego twierdzenia w moje usta pozwoli Ci nadal uchodzić za wszystkowiedzącego!

Cytat

Zapewne zaraz jak królik z kapelusza wyskoczy komin słoneczny. icon_lol.gif

Nie szukaj kominów słonecznych, bo to nie zmieni sytuacji w której to Wasza trójca wymyślała różne opcje tego co zrobił Demo: od wentylacji hybrydowej do mechanicznej wywiewnej, z automatycznymi żaluzjami, bez, z zaworami ręcznymi, ale jednak bez klapy zwrotnej... Nie zająkniesz się na ten temat, bo w końcu wyszedłeś na bufona, który broni instalacji niezgodnej z podstawowymi przepisami, a taka miała być sprytna i nieodporna na idiotów. Cóż - okazała się na tyle nieodporna, że podpisaliście się pod nią wszyscy.

O rozwiązaniu, o którym tylko wspomniałem wiesz ponoć wszystko... a ono jest o wiele bardziej nieodporne :bezradny:


Cytat

Moim zdaniem, jeśli inwestor jest na tyle głupi, aby nie zastrzec sobie w umowie, parametrów tej "klimatyzacji" - to jest to niewątpliwy plus dla wykonawcy, bo może spać spokojnie.

Jedna, malutka uwaga - to samo dotyczy sprzedawcy/wykonawcy systemu wentylacji mechanicznej!!!
I chyba nawet bardziej, bo ja prezentowanego rozwiązania nie sprzedaję, a co do Ciebie nie wiem, naprawdę nie wiem...

Cytat

Jeśli jednak wykonawca nie jest idiotą

Tu bym nieco zmodyfikował, bo podświadomość sprawiła Ci figla:
Jeśli jednak inwestor nie jest idiotą i nie płaci za wiarę (chciejstwo wykonawcy),
Cytat

umieszczając w umowie warunki krańcowe tej WM [...] to średnio kumaty adwokat doprowadzi do zwrotu części zapłaconej kasy - dobry adwokat (moim zdaniem) może wyszarpać i 50% całości kosztów wykonania - oczywiście jeśli ta WM [...] nie spełni warunków końcowych.

Z takim twierdzeniem zgadzam się w całej rozciągłości!
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Strawman ma centralę o takiej wydajności (+800m3/h) bo docelowo ma obsługiwać znacznie większą kubaturę.
A że dał się już poznać jako osoba naginająca fakty, to też produkuje takie gnioty jak klimatyzowanie "normalną" centralą wentylacyjną (dla domu 200m2) chałupy o pow. 200m2, bo mu się zapomniało napisać że jego jednostka jest dobrana do czterokrotnie większej kubatury.

Jani_63, znakomitość forum budujemydom i nie tylko, nie potrafi przyznać się do błędu w ocenie wykombinowanej przez Demo wentylacji, a z ogromnym samozaparciem bierze się za ocenę rozwiązania zaprezentowanego przeze mnie szczątkowo... Nie jesteś wiarygodny w tym momencie. A wyjaśniając Twoje wątpliwości: nie ma tam centrali wentylacyjnej, choć wydajność tej wentylacji spokojnie osiąga te 800m3/h. Wykorzystanie dla budynku mieszkalnego 180m2. Nadwyżki mocy będą wspomagały wentylację sąsiedniego budynku ok. 2000m3 tylko dlatego, że jest taka możliwość i szkoda tego nie wykorzystać. Może dojdzie jeszcze niewielka chłodnia (60m2)...

Cytat

Można też ciągnikiem siodłowym jeździć do marketu po mleko... bo docelowo będzie służył do ciągnięcia naczepy 38T. Tyle że ja nie o tym.., ale muszę przyznać że nieźle udajesz "głupiego"..., a może nie ? icon_lol.gif

Ja udaję? Czy może Ty z Bajbagą? icon_lol.gif

Cytat

Ja na myśli miałem, i tu już nie ma powodu do dumy z Twojej strony jaką próbowałeś wyrazić w poprzednim wpisie, że ... GWC o podobno takiej jak podajesz mocy, musi się regenerować po pracy.

Zarówno moc jak i konieczność regeneracji złoża wynika z dokumentacji. Regeneracja na pewno jest konieczna w przypadku ekstremalnych warunków (te wspomniane +35 stopni), jednak nie wygląda to w taki sposób jak próbujesz interpretować. GWC nie zatrzymuje się po to, aby się zregenerować. Otóż złoże jest podzielone na dwie niezależne części, które pracują naprzemiennie zmieniając się co 12 godzin. Jedna część pracuje, a w tym czasie druga się regeneruje.
Nie wiesz czy zapominasz, że szybkość reakcji otaczającego złoże gruntu jest mniejsza niż tempo odbioru energii przez powietrze przepływające przez złoże - ma to szczególne znaczenie przy złożu kubaturowym! GWC jest blisko perpetum mobile, ale jednak to jeszcze nie to! icon_cool.gif

Cytat

Ale jak ktoś zakłada, wróć - uważa czy wręcz twierdzi, że z metra sześciennego żwiru (około 3m2 gruntu i to w miarę suchego, bo to przecież żwirowiec) uzyskuje 1kW mocy dla delta "t" = 10K - to nie mam więcej pytań.
Z głupotami się nie dyskutuje, tylko je obala.

Głupoty powstają kiedy próbujesz określić wynik nie znając warunków "brzegowych", co niniejszym czynisz icon_lol.gif

Cytat

Chyba że Ty korzystasz z tak tajemnych równań matematycznych, że ogarnia je tylko garstka ludzi na ziemi, choć stawiałbym na to że ta garstka sprowadza się do jednego człowieka - Ciebie. icon_mrgreen.gif
I masz rację - to jedna z tych rzeczy która w głowie mi się nie mieści.

A wszystko przez to, że próbujesz opierać się na znanych sobie rozwiązaniach masowych, które nijak się mają do rozwiązań indywidualnych. Weźmy sobie na przykład wpływ zraszania złoża na efektywność... Przypominam, że jednak tematem wątku jest instalacja Demo, a nie zająknęliście się nawet w tej kwestii od jakiegoś czasu ... icon_rolleyes.gif

Cytat

I tak mnie naszło.
Skoro to co zrobił demo dla własnych potrzeb jest druciarstwem, to jak nazwać to co proponuje inwestorom (jako wykonawca) Strawman ?


Pierwsze oznaki że jednak "znawcy tematu" nabierają wątpliwości co do instalacji Demo.
W kwestii tego co ja proponuję inwestorom każdy może ocenić sam w wątku:
"Dom w Aksamitkach 2 z modyfikacją indywidualną" i kilku innych.
Bywa, że pokazuję tam rozwiązania kontrowersyjne, ale podaję też ich uzasadnienie merytoryczne.
Bajbaga i Jani_63 agitujecie tu nie pokazując nic, poza gburowatą, marketingową przemądrzałością, którą podpieracie brakiem odwagi cywilnej aby przyznać się do błędu.

Cytat

Ja tam gdy jest mi za ciepło to chłodzę się na ogrodzie w basenie, a nie siedzę jak głupi w chałupie, wiesz przyroda, kwiatki ptaszki i takie tam. Do tego jakiegoś Burbona i szafa gra. icon_razz.gif


I tego się trzymaj wub.gif

Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zarówno moc jak i konieczność regeneracji złoża wynika z dokumentacji. Regeneracja na pewno jest konieczna w przypadku ekstremalnych warunków (te wspomniane +35 stopni), jednak nie wygląda to w taki sposób jak próbujesz interpretować. GWC nie zatrzymuje się po to, aby się zregenerować. Otóż złoże jest podzielone na dwie niezależne części, które pracują naprzemiennie zmieniając się co 12 godzin. Jedna część pracuje, a w tym czasie druga się regeneruje.


icon_eek.gif
Próbuję zrozumieć sens ale nijak mi nie wychodzi.
Po co się regeneruje skoro nie musi?
Złoże ma podobno sumarycznie (masz jakąś dokumentację na którą się powołujesz) moc obliczeniową 20kW.
Czyli pojedyncze złoże dysponuje mocą 10kW.
1000m3 (do tej pory mowa była o 800m3) powietrza przy delcie "t" 10K jest wstanie przenieś moc chłodniczą około 3,5kW.
Nawet przy założeniu że powietrze osiągnie temperaturę gruntu (delta "t" zwiększy się do 15-17K) maksymalna moc GWC potrzebna dla tego wyniku to około 5,7kW.
Twoje pojedyncze złoże dysponuje prawie dwukrotnie większą mocą, a mimo to musi się regenerować.
Masz to skopane, niech to wreszcie do Ciebie dotrze.
I żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie czerpię z tego żadnej satysfakcji.
Niemniej jak na kogoś kto tak prostą rzecz jak GWC spieprzył, to kreowanie się na autorytet w tej dziedzinie zakrawa na bałwochwalstwo.

Albo..., albo zaprojektowanie dobrego GWC nie jest takie proste jak Ci się wydawało w momencie kiedy się za to brałeś. icon_mrgreen.gif


Cytat

Nie wiesz czy zapominasz, że szybkość reakcji otaczającego złoże gruntu jest mniejsza niż tempo odbioru energii przez powietrze przepływające przez złoże - ma to szczególne znaczenie przy złożu kubaturowym!


To co jest nośnikiem energii w GWC bezprzeponowym w/g ciepie... objętość gruntu?


Cytat

Weźmy sobie na przykład wpływ zraszania złoża na efektywność...


A od kiedy to głównym celem zraszania złoża jest podniesienie jego sprawności?
Chcesz powiedzieć że dla zapewnienia odpowiedniej sprawności Twojego indywidualnego rozwiązania zraszanie musi pracować non stop? icon_lol.gif


Cytat

Bajbaga i Jani_63 agitujecie tu nie pokazując nic, poza gburowatą, marketingową przemądrzałością, którą podpieracie brakiem odwagi cywilnej aby przyznać się do błędu.


Taa..., wszyscy się w koło mylą, tylko mesjasz vel wykonawca "Domu w Aksamitkach 2 z modyfikacją indywidualną" jest nieomylny.
Koń by się...
Nota bene kto w ramach marketingu (przemądrzałego) wkleił znowu linka kierującego pośrednio do swojej reklamy, no kto? Może My??? icon_mrgreen.gif


PS.
Jak się nie ma nic do powiedzenia, to nagle okazuje się że nazewnictwo (centrala versus wentylator(y) ) zaczyna odgrywać znaczącą rolę icon_lol.gif
Bo co zmienia fakt, że w Twoim indywidualnym rozwiązaniu do pędzenia powietrza jest użyty wentylator względem pracy centrali w trybie letnim (z pominięciem rekuperacji) ?
I w jednym i w drugim przypadku robotę odwalają wentylatory, a to że posługiwałem się razem z bajbagą określeniem "centrala" nic nie zmienia w zasadzie działania.

Ale złej baletnicy..., itd icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Zauważ, że to Ty piszesz od jakiegoś czasu o używaniu GWC do schłodzenia domu o 10 stopni , nie zauważając konsekwentnie, że to dotyczyło wyłącznie GWC z dokumentacji o której wspomniałem i która taką możliwość uwzględnia.



Czyżby ?
I dopiero teraz piszesz o tym ?

To takie zaprzeczenie nie zaprzeczające – olśniło Cię, że jest różnica między ogrzewaniem/schładzaniem powietrza wentylacyjnego, a klimatyzacją pomieszczeń/domu?

Nie pisałem od jakiegoś czasu - tylko od początku, w nawiązaniu do podnoszonych przez Ciebie warunków komfortowych (temperatury w domu) z Twoim przykładem 35/25 stopni.

Masz rozwiązanie indywidualne i dla własnych potrzeb „wymuszasz” (chcesz „wymusić”, bo nie wiem czy to już działa?) działanie WM z GWC jako „klimatyzacji” w zakresie schładzania pomieszczeń, ale piszesz o nim tak jakby było to standardem dla typowej WM z GWC – bo z takiej pozycji pisałeś.
I tak na marginesie tego co napisałem wyżej – jak dla mnie jest to proteza klimatyzacji, chyba że zastosujemy bardzo kosztowny system sterowania automatycznego i oparty na WM nawiewnej, najlepiej zdecentralizowanej (kilka wentylatorów nawiewnych) – działający w lecie.

Podobną woltę uczynił demo, dostosowując wentylację do swoich potrzeb – tyle, że u Niego już to działa zgodnie z jego potrzebami (i w zgodzie z przepisami), no ale On nie twierdzi (ani nie sugeruje) że wszyscy mają tak zrobić, bo to jest „standard”. No ale demo to druciarz. icon_lol.gif
Link do komentarza
Ps. Warto też zwrócić uwagę na to, że w czeluściach internetu, większość (zdecydowana większość) "instalatorów" (wykonawców) GWC pisze, że GWC w lecie klimatyzuje pomieszczenia/dom.

Wystarczy jednak "przeliczyć" sobie ten GWC i wydajność wentylatorów, aby stwierdzić, że schładza on tylko powietrze wentylacyjne.
W opisach pokazuje się inwestorowi różnicę między temperaturą na czerpni, a temperaturą na wylocie z GWC i klimuszka gotowa. icon_evil.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Próbuję zrozumieć sens ale nijak mi nie wychodzi.

Cóż ja mogę na to poradzić :bezradny:

Cytat

Po co się regeneruje skoro nie musi?

Istotą jest, że nie jest wyłączane aby się zregenerować, jak to próbowałeś przedstawić!

Cytat

Twoje pojedyncze złoże dysponuje prawie dwukrotnie większą mocą, a mimo to musi się regenerować.
Masz to skopane, niech to wreszcie do Ciebie dotrze.

Nadal popełniasz ten sam błąd - próbujesz oceniać coś, o czym wiesz niewiele... choć ktoś kumaty potrafiłby już to ogarnąć... opcje są dwie: manipulujesz aby osiągnąć swój cel, albo nie masz pojęcia o wentylacji!

Cytat

I żebyśmy się dobrze zrozumieli - nie czerpię z tego żadnej satysfakcji.
Niemniej jak na kogoś kto tak prostą rzecz jak GWC spieprzył, to kreowanie się na autorytet w tej dziedzinie zakrawa na bałwochwalstwo.

To kreowanie się wywnioskowałeś z tego, że ośmieliłem się podważyć Waszą opinię?
Nie sądzisz, że Twoja megalomania podnosi sufit?

Cytat

Albo..., albo zaprojektowanie dobrego GWC nie jest takie proste jak Ci się wydawało w momencie kiedy się za to brałeś. icon_mrgreen.gif

Myślisz że ktoś, kto naprawdę zna się na wentylacji i jest gotów bezinteresownie pomagać innym w jej ogarnięciu (za takiego ktosia pragniesz tu uchodzić !) musi się uciekać do manipulacji aby utrzymać autorytet? Lubię z Wami dyskutować, bo te dyskusje pokazują naiwnym prawdziwą naturę Waszej obecności na forum.

Cytat

To co jest nośnikiem energii w GWC bezprzeponowym w/g ciepie... objętość gruntu?

Gdyby to pytanie postawił inwestor, to można by się zastanowić czy warto prostować, ale ekspert powinien pierwej pomyśleć, a później formułować pytania. Usprawiedliwia Cię pora dnia.

Cytat

A od kiedy to głównym celem zraszania złoża jest podniesienie jego sprawności?

Jakiś nie tylko megaloman, ale i nadpobudliwy w dodatku - gdzieś pisałem o głównych celach zraszania?
Zauważyłem tylko, że nie wyobrażasz sobie nawet jak może działać kompleksowo pomyślane GWC.
Tym, oderwanym od rzeczywistości, pytaniem potwierdzasz tylko, że temat musisz jeszcze zgłębiać.

Cytat

Chcesz powiedzieć że dla zapewnienia odpowiedniej sprawności Twojego indywidualnego rozwiązania zraszanie musi pracować non stop? icon_lol.gif

Szkoda mojego czasu na komentowanie Twoich konfabulacji.

Cytat

Taa..., wszyscy się w koło mylą, tylko mesjasz vel wykonawca "Domu w Aksamitkach 2 z modyfikacją indywidualną" jest nieomylny.

Ci wszyscy, to raptem Ty i Bajbaga i Demo. I tak od ilu lat?

Cytat

Nota bene kto w ramach marketingu (przemądrzałego) wkleił znowu linka kierującego pośrednio do swojej reklamy, no kto? Może My??? icon_mrgreen.gif

Taak - sądzę, że Inwestor może sporo się nauczyć wertując tamten wątek... Z tej dyskusji będzie to trudne.

Cytat

Jak się nie ma nic do powiedzenia, to nagle okazuje się że nazewnictwo (centrala versus wentylator(y) ) zaczyna odgrywać znaczącą rolę icon_lol.gif Bo co zmienia fakt, że w Twoim indywidualnym rozwiązaniu do pędzenia powietrza jest użyty wentylator względem pracy centrali w trybie letnim (z pominięciem rekuperacji) ?

Patrzcie Państwo - naiwny święty i w dodatku ekspert... Ale jak już to powiedzmy co różni te rozwiązania - cena! Zauważ, że produkowane masowo centrale (cena leci w dół z tego powodu) są kilkukrotnie droższe od niemal takiego samego zestawu zakupionego indywidualnie (same podzespoły kupowane detalicznie powinny być co najmniej dwukrotnie droższe). Ale nie zapominajmy o pośrednikach i naganiaczach, którzy też kosztują! W efekcie centrala jest kilkakrotnie droższa. Może Luna się wyłamuje z tego schematu, ale przecież Luny nie polecacie icon_cool.gif

Cytat

I w jednym i w drugim przypadku robotę odwalają wentylatory, a to że posługiwałem się razem z bajbagą określeniem "centrala" nic nie zmienia w zasadzie działania.

Masz zupełną rację.

Cytat

Ale złej baletnicy..., itd icon_mrgreen.gif

Przeszkadza Strawman z głupimi uwagami? Bo przecież regulacja wydajności wentylatorów to początek abecadła wentylacji, a i klapa zwrotna się tu zmieści. Mogłoby się zdawać, że głupio zwracać na to uwagę ekspertom, a jednak...
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

To takie zaprzeczenie nie zaprzeczające – olśniło Cię, że jest różnica między ogrzewaniem/schładzaniem powietrza wentylacyjnego, a klimatyzacją pomieszczeń/domu?


Każdy może sam ocenić czytając wątek. To, że próbowałeś mnie wciągnąć w zastawioną pułapkę to prawda icon_cool.gif

Cytat

Nie pisałem od jakiegoś czasu - tylko od początku, w nawiązaniu do podnoszonych przez Ciebie warunków komfortowych (temperatury w domu) z Twoim przykładem 35/25 stopni.


Kłamiesz w żywe oczy - czy to nie Twój cytat:
Cytat

Przy założeniu projektowym, uzysku i utrzymania z GWC 10 stopni (35 zewnątrz, do 25 z GWC - a takie parametry padły)

Może odrobina szacunku do samego siebie, jeśli już nie do czytających... próbujesz stworzyć wariata, ale wychodzi na to, że z samego siebie.

Cytat

no ale On nie twierdzi (ani nie sugeruje) że wszyscy mają tak zrobić, bo to jest „standard”. No ale demo to druciarz. icon_lol.gif

Standard określiłem jako pobieranie powietrza wentylacyjnego przez GWC, schładzające to powietrze o 10 stopni. Na tej podstawie napisałeś to co wyżej w Twoim cytacie.

Przyznam, że dyskusja stała się nudna - ile można wyławiać konfabulacje i manipulacje aby je prostować.


Cytat

Ps. Warto też zwrócić uwagę na to, że w czeluściach internetu, większość (zdecydowana większość) "instalatorów" (wykonawców) GWC pisze, że GWC w lecie klimatyzuje pomieszczenia/dom.
Wystarczy jednak "przeliczyć" sobie ten GWC i wydajność wentylatorów, aby stwierdzić, że schładza on tylko powietrze wentylacyjne.
W opisach pokazuje się inwestorowi różnicę między temperaturą na czerpni, a temperaturą na wylocie z GWC i klimuszka gotowa. icon_evil.gif

Musicie uzgodnić zarzuty, bo skoro raz zarzucacie mi, że GWC którego parametry podałem jest za mało wydajne, a drugim razem, że niepotrzebna mu taka moc (przekraczająca kilkukrotnie zapotrzebowanie), to coś z Waszą argumentacją jest nie tak... Czyżby brak argumentów?
Link do komentarza
Cytat

Nadal popełniasz ten sam błąd - próbujesz oceniać coś, o czym wiesz niewiele... choć ktoś kumaty potrafiłby już to ogarnąć... opcje są dwie: manipulujesz aby osiągnąć swój cel, albo nie masz pojęcia o wentylacji!


Już niejednokrotnie to słyszałem... tyle że tylko od Ciebie.


Cytat

Przeszkadza Strawman z głupimi uwagami?


Ten pytajnik znacząco zaburza treść zdania.
Bez niego - jako zdanie oznajmiające - sama prawda.


PS.
Reszta wypowiedzi to jak zwykle wycieczki osobiste bez żadnych merytorycznych treści...
czyli jak zwykle żenada + kryptoreklama na własny użytek.
Link do komentarza
Miesza, miesza - a to proste zalezności (no może niewygodne dla własnych teorii):

Dla normalnego (przeciętnego) domu (150m2), w zupełności wystarczy WM o wydajności 300m3/h .

1.Dla tegoż domu, i takiej wydajności wentylatora, można wykonać GWC w celu podgrzania/schłodzenia powietrza wentylacyjnego - czyli np. około 30mb GWC rurowego, około 8m3 żwirowego i około 40m2 płytowego.

2. Dla tegoż domu, aby uzyskać efekt klimatyzacji, czyli schłodzenia domu (o 10 stopni) wydajność wentylatora WM to min. około 800m3/h, + realnie o 3 razy większe GWC + dodatkowy osprzęt sterowniczy.

3. Jakoś tak dziwnie się składa, że zawsze pokazywałem tanie (najtańsze) rozwiązania - w tym Lunę.

4. Wszystko można wykonać samemu - w tym własną "centralę" WM z rekuperacją - tyle, że przy wymaganych wydajnościach wentylacyjnych dla przeciętnego domu, koszt centrali fabrycznej zaczyna się od 2.000zł z podstawową regulacją. (Luna jest tańsza) - czyli trzeba rozważyć co bardziej się opłaca, masówka czy samoróbka, zwłaszcza zlecona domorosłemu wykonawcy.

5. Zlecając wykonawcy wykonanie WM, a zwłaszcza GWC, w umowie zawsze należy umieścić warunki brzegowe, jakie musi spełnić wykonywana instalacja - dla WM są to przepisy (w tym norma), natomiast dla GWC, a zwłaszcza jak ma pełnić funkcję schładzania domu, warunki są uzgadniane indywidualnie.

6. Nigdy, przenigdy, nie podpisuje się umowy z wykonawcą, który obiecuje, ale nie chce podpisać w umowie obiecywanych rezultatów (osiągnięć) wykonanej instalacji.

7. Też istotnym jest, aby w cenie zawarta była usługa za dokumentację (projekt), który powinien wykonać/zlecić wykonawca - bo inaczej będzie się migał przed poniesieniem odpowiedzialności za wykonaną usługę/dzieło (co wyraźnie ten wykonawca stwierdził wcześniej).
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Miesza, miesza - a to proste zalezności (no może niewygodne dla własnych teorii):
6. Nigdy, przenigdy, nie podpisuje się umowy z wykonawcą, który obiecuje, ale nie chce podpisać w umowie obiecywanych rezultatów (osiągnięć) wykonanej instalacji.

Przyjaciele... pozwoliłem sobie na małą przerwę w naszej dyskusji, a to dla podkreślenia Waszej elokwencji icon_cool.gif
Słowotok, tak przyjazny inwestorom, ma zdobyć ich przychylność i przykryć niekompetencję?

Niestety nie mogę inaczej interpretować kwiatków jakie publicznie prezentujecie, a są zupełną bzdurą.
Już nie mówię o wkładaniu mi w usta słów, których nigdy nie wypowiadałem (honor to już przeżytek w Waszym pojęciu),
nie będę się czepiał kłamstw - kiedy w kolejnym poście zaprzeczacie swoim wcześniejszym wypowiedziom...
ale brak wyobraźni w kwestii podstaw wentylacji z rekuperacją u takich tuzów??????????????????
Bo jak inaczej nazwać taką na przykład wypowiedź:

Cytat

Powiem tak - nie ma żadnego gwoździa. icon_lol.gif
Rekuperacja działa w obie strony i jak kto kumaty, to latem nie włącza by-passu tylko po "załadowaniu" chałupy chłodem nocy wentyluje ją w ciągu dnia ochładzając nawiewane zewnętrzne powietrze (przykładowe 35oC) "zatęchłym" icon_biggrin.gif, zużytym ale znacznie chłodniejszym powietrzem wywiewanym.[...]

Dla mnie to jest dopiero gwóźdź - wypowiedź, godna "eksperta". Czyżbyście chcieli zmieniać nie tylko obowiązujące prawo, ale też i teorię rekuperacji? Tak się materializują teorie pseudo ekspertów wentylacyjnych na forum Budujemydom.... bo przeanalizujmy sobie przedstawioną sytuację:

Letnią nocą, kiedy chcemy pobrać z zewnątrz jak najwięcej chłodu, w jaki sposób możemy to zrealizować na takiej np. Lunie??? Oczywiście włączamy bypass , aby działanie rekuperatora nie odzyskiwało nam ciepła z powietrza wywiewanego (zużytego i gorącego) i nie ogrzewało chłodnego powietrza nocy, tłoczonego do wewnątrz.
Cóż zatem robimy kiedy wzejdzie słońce i temperatura na zewnątrz wzrośnie? Ano wyłączamy bypass i chłodzimy gorące powietrze upalnego dnia, wyrzucanym, chłodniejszym powietrzem zużytym, przepuszczając je przez wymiennik.
Niby niewielka, kosmetyczna wręcz różnica i nie do wychwycenia przez potencjalnego inwestora, ale pokazująca, że "ekspert" pojęcie o mechanizmach zachodzących w centrali ma dość ogólne - bardzo delikatnie mówiąc.

Przepraszam, ale nie mnie się z Wami równać... w robieniu inwestorom wody z mózgu.




Link do komentarza
Tia.
Problemem (dla Ciebie) jest to, że tu nie możesz już zmieniać swoich wpisów - to się miotasz.

Na swoim forum, zrobiłeś babolowaty wpis (powielony z tego forum) jako Strwaman, a po kilku dniach, został on poprawiony przez Irbis-a - zapewne po zrozumieniu, że jest różnica między temperaturą powietrza wentylacyjnego, a temperaturą wnętrza domu (ciekawe co spowodowało taka istotną zmianę tego wpisu? icon_lol.gif ).


Nikt inny jak Ty, twierdził, że GWC ma latem służyć jako schładzanie temperatury w budynku w parametrach +35/+25.

Nikt też nie twierdził, ani nie twierdzi, że jest to niemożliwe - pokazywano tylko, ze GWC obliczone dla potrzeb wentylacji, nie jest w stanie temu podołać.

Jest to możliwe, ale tylko przy minimum 3 krotnym rozbudowaniu GWC i minimum 3 krotnej większej wydajności wentylatora.


I nie bardzo rozumiem, dlaczego tak zaciekle "zwalczasz" sugestie, aby inwestor żądał od wykonawcy WM z GWC określenia w umowie parametrów pracy GWC - zwłaszcza jak ma pełnić funkcję klimatyzacji budynku w lecie.


Ps. I mistrzu drogi wytłumacz mi, o jakim bajpasie piszesz wyżej - o tym omijającym wymiennik rekuperatora, czy o tym omijającym wymiennik gruntowy (GWC).
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Tia. Problemem (dla Ciebie) jest to, że tu nie możesz już zmieniać swoich wpisów - to się miotasz.

icon_lol.gif mówisz, że ja się miotam, bo nie mogę edytować swoich wpisów? Mi wychodzi na to, że właśnie Wam uwiera to ograniczenie - patrz wyżej!

Cytat

Na swoim forum, zrobiłeś babolowaty wpis (powielony z tego forum) jako Strwaman, a po kilku dniach, został on poprawiony przez Irbis-a - zapewne po zrozumieniu, że jest różnica między temperaturą powietrza wentylacyjnego, a temperaturą wnętrza domu (ciekawe co spowodowało taka istotną zmianę tego wpisu? icon_lol.gif ).

Jak uważnie śledziłeś forum serwisu drewnianapolska to zauważyłeś, że wpis poprawiany był dwa razy - pierwsza edycja mojego autorstwa dotyczyła takiego przedstawienia zagadnienia aby było zrozumiałe dla osób postronnych, drugiej dokonał Irbis, bo o jego GWC jest temat - uzupełnił tylko funkcjonalność takiego rozwiązania. icon_biggrin.gif

Cytat

Nikt inny jak Ty, twierdził, że GWC ma latem służyć jako schładzanie temperatury w budynku w parametrach +35/+25.

Powinieneś dodać: abym nie był gołosłowny cytuję(!) - tu tego cytatu brak, więc jesteś jednak gołosłowny icon_razz.gif
Ja pokazałem jak manipulujesz wypierając się swoich słów kilka postów wyżej. A fe - nieładnie tak nie doceniać inteligencji czytających!

Cytat

Nikt też nie twierdził, ani nie twierdzi, że jest to niemożliwe - pokazywano tylko, ze GWC obliczone dla potrzeb wentylacji, nie jest w stanie temu podołać.

GWC o jakie powinna być uzupełniona instalacja Demo (pod warunkiem, że myśli o jej wykorzystaniu także latem) to właśnie to minimum i o tym od początku pisałem. O GWC mającym dużo większą wydajność wspomniałem aby uzmysłowić, że są możliwe różne rozwiązania.

Cytat

I nie bardzo rozumiem, dlaczego tak zaciekle "zwalczasz" sugestie, aby inwestor żądał od wykonawcy WM z GWC określenia w umowie parametrów pracy GWC - zwłaszcza jak ma pełnić funkcję klimatyzacji budynku w lecie.


Ależ znów nadinterpretujesz moje wypowiedzi! Zgadzam się zupełnie z takim wymogiem, w sytuacji kiedy jako firma sprzedajesz kompletne rozwiązanie wraz z wykonaniem (dziwne gdyby miało być inaczej). Protestuję przeciwko takiemu rozwiązaniu, w przypadku kiedy inwestor ma swoją wizję, do tej wizji zamawia rozwiązanie projektowe i na tej podstawie zleca wykonanie firmie zewnętrznej. W takim przypadku dla mnie naturalnym jest, że wykonawca odpowiada za realizację zgodnie z projektem i tzw. "sztuką budowlaną". Ty wolałbyś aby to wykonawca odpowiadał za nie swoje dzieło, więcej - dopuszczasz, że to wykonawca będzie dochodził swoich praw z ubezpieczenia autora dokumentacji. Stawiasz wszystko na głowie, aby tylko przypodobać się inwestorowi (w teoretycznym rozważaniu). Bądźmy realistami.

Cytat

Ps. I mistrzu drogi wytłumacz mi, o jakim bajpasie piszesz wyżej - o tym omijającym wymiennik rekuperatora, czy o tym omijającym wymiennik gruntowy (GWC).

Twoje pytanie świadczy, że wbrew wydawałoby się znacznej experiencji w temacie, jednak nie jest tak różowo...

Z wypowiedzi Jani_63 wynika, że ma on na myśli instalację wentylacyjną z Luną w postaci centrali i "kumatego" użytkownika, który z jakichś przyczyn nie ma GWC (można je zastąpić innymi rozwiązaniami w zależności od zamierzonego / oczekiwanego efektu). Inna interpretacja nie miałaby większego sensu, bo gdyby miał na myśli G(runtowy)W(wymiennik)C(iepła) i jego bypass'ie sytuacja rozgrywałaby się w okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy korzystniejsze od pobierania powietrza wentylacyjnego przez GWC bywa czerpanie powietrza bezpośrednio z czerpni zewnętrznej, ale też rezygnujemy wówczas z naturalnego filtrowania powietrza przez GWC (jeśli posiada taką funkcję!). Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Zamiast polemiki:

Z tego Forum:

Cytat

Mając na zewnątrz 35 i wewnątrz 25 stopni po prostu traci dodatkową energię, którą będzie musiał wydatkować na schłodzenie wnętrza o 10 stopni. Skoro i wy nie widzicie w takim rozwiązaniu niczego złego, to znaczy, że pojęcie o komforcie, co tam o komforcie - o zwykłej funkcjonalności wentylacji pojęcie macie dość wybiórcze!



Cytat

Ale może kilka faktów:
dokumentacja GWC którą mam w tej chwili przed sobą zapewnia pozyskanie całkowitego zapotrzebowania chłodu latem.



Chyba wredna Redakcja edytowała te posty, bo przeca sam nie napisałeś tego.
Wybitny znawca wentylacji wie co to jest "całkowite zapotrzebowanie chłodu latem" (i jak się toto wylicza), oraz jaka jest różnica między temperaturą powietrza wentylacyjnego, a temperaturą wnętrza domu.

A co poprawił admin tamtego forum?
Było:

Cytat

Strawman: Wysłany: 2015-05-17, 14:35 Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - funkcjonalność!
...................
Z dokumentacji do której mam dostęp wynika, że zastosowanie GWC znacznie poprawia wydajność rekuperacji, a w całości zapewnia uzyskanie założonych osiągów (obniżenie temp. o ok. 10 stopni w lecie).
.................................



A administrator (Irbis) poprawił na:

Cytat

Zastosowanie GWC o przywołanej wydajności (obniżenie temp. powietrza wentylacyjnego o ok. 10 stopni w lecie to zupełne minimum) nie jest wydatkiem uniemożliwiającym realizację kompletnej wentylacji mechanicznej.
..................................

Ostatnio zmieniony przez Irbis 2015-05-23, 20:33, w całości zmieniany 2 razy



Wychodzi na to, że Irbis doczytał post #102 i zrozumiał, a Strawman niekoniecznie. icon_mrgreen.gif

Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Przyjaciele... pozwoliłem sobie na małą przerwę w naszej dyskusji, a to dla podkreślenia Waszej elokwencji icon_cool.gif
Słowotok, tak przyjazny inwestorom, ma zdobyć ich przychylność i przykryć niekompetencję?

....


A myślałem, że już zmądrzałeś ale widzę ze nie, głupiutki Iruś jak byłeś tak jesteś.

Cytat

Wychodzi na to, że Irbis doczytał post #102 i zrozumiał, a Strawman niekoniecznie. icon_mrgreen.gif


Przecież to jedna i ta sama osoba, a pisze pod dwoma nicka aby postronni ludziska myśleli że drewniana polska samymi fachowcami stoi icon_lol.gif
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Chyba wredna Redakcja edytowała te posty, bo przeca sam nie napisałeś tego.


Jak to nie, jak tak!!! icon_lol.gif znaczy dokładnie moje słowa! icon_cool.gif

Cytat

Wybitny znawca wentylacji wie co to jest "całkowite zapotrzebowanie chłodu latem" (i jak się toto wylicza), oraz jaka jest różnica między temperaturą powietrza wentylacyjnego, a temperaturą wnętrza domu.


Z niewielkimi zastrzeżeniami zgadza się! Czy jednak przekonasz kogokolwiek, że moje słowa:
Mając na zewnątrz 35 i wewnątrz 25 stopni po prostu traci dodatkową energię, którą będzie musiał wydatkować na schłodzenie wnętrza o 10 stopni. Skoro i wy nie widzicie w takim rozwiązaniu niczego złego, to znaczy, że pojęcie o komforcie, co tam o komforcie - o zwykłej funkcjonalności wentylacji pojęcie macie dość wybiórcze! mówią o wymaganiach stawianych prze ze mnie GWC??? Wątpię, bo z cytatu wynika tylko, że mając wewnątrz temperaturę 25 stopni i pobierając przez uchylone okna powietrze o temperaturze 35 stopni, bardzo szybko wystąpi konieczność obniżenia temperatury do poziomu mniej więcej komfortowego, czyli te przysłowiowe 25 stopni. Do tego posłużyć może kilka rozwiązań: np. klimatyzator PP, czy zaprojektowane dokładnie do tego celu GWC... Zdaje się, że Wy preferujecie "sprytne" rozwiązania - do jakich ja zaliczyłbym w tym przypadku próbę otworzenia lodówki :takaemotka:
Jaki wniosek wypływa z tego co napisałem? Ano taki, że gdyby instalacja Demo posiadała podstawową wersję GWC, tę do schładzania powietrza wentylacyjnego automatycznie wydłuża się czas nagrzewania wnętrza!!! Trzeba mieć naprawdę dużo złej woli aby tego nie zrozumieć, bądź agresywnie upierać się przy niezrozumieniu, w celu ... no właśnie w jakim celu?

Cytat

A co poprawił admin tamtego forum?
Było: Z dokumentacji do której mam dostęp wynika, że zastosowanie GWC znacznie poprawia wydajność rekuperacji, a w całości zapewnia uzyskanie założonych osiągów (obniżenie temp. o ok. 10 stopni w lecie).


Jak pisałem wcześniej - dokładnie tak jest! GWC Irbisa ma według dokumentacji 20kW, co spokojnie wystarcza do klimatyzowania przeciętnego domu, ale my mieliśmy mówić o wykorzystaniu GWC w wersji "mini" stąd poprawka uściślająca, co by nie było zarzutów, że polecam w każdym bez wyjątku przypadku taki kombajn.

Cytat

A administrator (Irbis) poprawił na: Zastosowanie GWC o przywołanej wydajności (obniżenie temp. powietrza wentylacyjnego o ok. 10 stopni w lecie to zupełne minimum) nie jest wydatkiem uniemożliwiającym realizację kompletnej wentylacji mechanicznej.

I to również jest prawda - czyżbyś uważał, że jedna i druga wersja zaprzeczają sobie???
Po prostu dla celów jasnego określenia tematu (bo zamierzam jeszcze go trochę pociągnąć w wolnej chwili) nastąpiło uściślenie o czym rozmawiamy. Twoja pomyłka jednak, że nie dopilnowałeś kto to napisał! Irbis był autorem zmiany która miała pokazać pełny obraz GWC, czyli: Nie zapominajmy, że np. GWC żwirowe posiada też szereg innych zalet - między innymi umożliwia naturalne filtrowanie powietrza i jego nawilżanie bądź osuszanie w zależności od potrzeb i pory roku.

Cytat

Wychodzi na to, że Irbis doczytał post #102 i zrozumiał, a Strawman niekoniecznie. icon_mrgreen.gif

Jak widzisz musisz poświęcać więcej czasu na śledzenie jego forum icon_lol.gif
Czy mogę napisać na nim, że wybitni specjaliści z forum budujemydom / murator Bajbaga i Jani_63 zalecają, zamiast najprostszego GWC, dodatkowe wentylatory punktowe, w pomieszczeniach brudnych, oraz uchylanie okien w lecie???
A może odkrywcze spostrzeżenie o bypassach (zarówno w centrali jak i GWC). Nie ma sprawy - zaznaczę, że tylko dla "sprytnych" użytkowników (bo trzeba się nieco natrudzić aby zapamiętać kiedy, gdzie i co przestawić) w zamian czysta oszczędność na pracy wentylatorów (jakieś 10 zł/mc) więc Demo przez rok oszczędności ma na szkocką, którą się raczy w basenie!
A co mi tam, z czystej uprzejmości podpowiem, że można też sporo oszczędzić na filtrowaniu wody w tymże basenie (że o zaniechaniu podgrzewania jej nie wspomnę)!

Bajbaga, czy my musimy tak się do siebie dopieprzać? Lubisz to czy jak? Skoro tak to nie ma sprawy, ale mam spore wątpliwości czy to jeszcze kogokolwiek bawi, a przebijanie się przez ten gąszcz pomówień, uszczypliwości i błazenady (to mhtyl) po to aby wyselekcjonować jakieś przydatne informacje (wątpię aby nie siedzący w temacie jeszcze rozumieli o czym piszemy) to masochizm. A może masz wytyczne, dla poprawienia oglądalności? To dawaj...
Link do komentarza
Dyć od samiuteńkiego początku chodzi o to, że WM z GWC nie zastąpi klimatyzacji - pokazałem, na podstawie uproszczonych wyliczeń, co trzeba zrobić, aby taka WM z GWC (letnim jak to określiłeś) klimatyzację zastąpiła.

Ale z poczucia uczciwości dodam, że są takie lokalizacje w Polsce (jest ich niewiele, ale są), w których "standardowe" GWC może spełniać rolę klimatyzacji - skutecznej klimatyzacji.

I proszę, nie wywracaj kota ogonem i nie mieszaj do tego rozwiązania sposobu wentylacji u Demo, bo to są dwie różne sprawy, choć wątek GWC miał tam początek, ale był kontynuowany (przynajmniej ja tak odbierałem) bez nawiązań do nich.

Ps. I daruj sobie z tym "rozdwojeniem". Tam możesz sobie gadać sam z sobą, bo to Twoje forum.

Cytat

Twoja pomyłka jednak, że nie dopilnowałeś kto to napisał! Irbis był autorem zmiany .....



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif Przeca napisałem - bardzo wyraźnie przed zamieszczonym cytatem - zresztą w cytacie też jest napisane, że zmian dokonał Irbis.
Link do komentarza
Cytat

...
Ale z poczucia uczciwości dodam, że są takie lokalizacje w Polsce (jest ich niewiele, ale są), w których "standardowe" GWC może spełniać rolę klimatyzacji - skutecznej klimatyzacji.
...


To ja tutaj czegoś nie rozumiem...
Gdybym robił GWC to tylko takie, które w ziemie dodaje a w lecie odejmuje (klimatyzuje) - SKUTECZNIE.
Pogubiłem się w tym wątku.

Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

To ja tutaj czegoś nie rozumiem...
Gdybym robił GWC to tylko takie, które w ziemie dodaje a w lecie odejmuje (klimatyzuje) - SKUTECZNIE.
Pogubiłem się w tym wątku.


O takiej możliwości wspominam wyżej, ale spróbujmy jednak coś, poza prymitywną chryją przekazać:

Problem polega właśnie na założeniu projektowym!
GWC ewoluuje dzięki firmom produkującym / sprzedającym rekuperatory (bo GWC każdy może bez problemu zrobić sam!): od wspomagającego zapewnienie klimatyzacji, czyli utrzymanie temperatury ok. 25 stopni przy temp. zewnętrznej 35 stopni (przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków - o tym później), poprzez takie, które zapewnia tylko obniżenie/podniesienie temperatury powietrza wentylacyjnego, w zimie w celu zapobiegania zamarznięciu wymiennika, w lecie aby odwlec moment zaciągania gorącego powietrza. Końcowym efektem tej ewolucji jest rezygnacja z GWC, bo przecież zysk z niego jest taki mały (poprzednia faza)!

Dobrze pomyślany dom, wspomagany przez GWC, nie boi się upałów, ale nie łudźmy się, że załatwi to 30mb rury zakopanej w ziemi. O ile przeciętna centrala WM ma wydajność załóżmy 300m3/h, o tyle wykorzystanie GWC w celu klimatyzowania budynku to przepływ powietrza kilkakrotnie większy. Kolejny warunek to odpowiednia moc, czyli zapas ciepła / chłodu w złożu. Jeśli do wspomagania rekuperacji (ogrzewanie/chłodzenie powietrza wentylacyjnego) wystarczy np. podane przez Bajbagę minimum to już dla klimatyzacji potrzeba sporo więcej. Idźmy dalej - taki jak podany przepływ powietrza potrafi zmienić szybko temperaturę złoża, dlatego złoże musi być regenerowane. W tym celu musimy mieć drugie złoże, które przejmie funkcję aktualnie regenerowanego. Tyle Bajbaga z moim uzupełnieniem icon_biggrin.gif

A teraz coś z czym zgodzi się Jani_63: budynek to "organizm" który musi być zaprojektowany jako całość - trudno aby składał się z różnych elementów projektowanych i wykonywanych przez różnych ludzi. Nie każdy budynek da się klimatyzować, a w każdym razie wydatek energii może się bardzo znacznie różnić w przypadku składanki przypadkowych elementów w stosunku do budynku zaprojektowanego jako przemyślana kompleksowo całość. Budynek o którym mówimy (klimatyzacja z użyciem GWC) powinien spełniać kilka dodatkowych warunków, z których podstawowe to:
- duża akumulacyjność (lite stropy, ściany)
- więcej niż dobre ocieplenie (dach, podłoga na gruncie, fundamenty)
- ochrona ścian / dachu / okien przed nagrzewaniem przez słońce w lecie, pozyskanie energii słońca w zimie
Te elementy załatwiają sporą część "pracy". Pozostałą część załatwia dobrze pomyślane GWC.
 

Link do komentarza
1. Dobrze zaprojektowany i wykonany GWC (zwłaszcza "letni" wyliczony jako klimatyzacja budynku) nie ma "potrzeby" specjalnej regeneracji. Wymóg "regeneracji" złoża, jest w zasadzie reliktem przeszłości. Przy właściwym zaprojektowaniu i wykonaniu złoże samo będzie się regenerowało.

2. Zapotrzebowanie na chłód budynku, a co za tym idzie obliczeniową moc GWC ("letniego"), wylicza się dokładnie tak samo jak maksymalną, obliczeniową moc urządzeń grzewczych, dla danego budynku i w danej lokalizacji.

3. Wadą takiej klimatyzacji, jest to, że w przypadku osiągnięcia maksymalnej zdolności "klimatyzacyjnej" (delta 10 stopni), w WC wyrwie klapę ze sroczyka a w łazience woda z prysznica będzie "migrowała" do kratki wentylacyjnej, zamiast do odpływu. icon_mrgreen.gif

4. Moim zdaniem "nakłanianie" inwestorów na wykonanie GWC jako "pełnoprawnej" klimatyzacji budynku, jest w większości przypadków typowym zabiegiem marketingowym - stąd mój apel o określenie w umowie konkretnych warunków brzegowych dla klimatyzacji budynku, które taka instalacja musi spełnić. To dotyczy systemów zleconych wykonawcy.
Link do komentarza
Napisano (edytowany)
Cytat

Czy mogę napisać na nim, że wybitni specjaliści z forum budujemydom / murator Bajbaga i Jani_63 zalecają, zamiast najprostszego GWC, dodatkowe wentylatory punktowe, w pomieszczeniach brudnych, oraz uchylanie okien w lecie???
A może odkrywcze spostrzeżenie o bypassach (zarówno w centrali jak i GWC). Nie ma sprawy - zaznaczę, że tylko dla "sprytnych" użytkowników (bo trzeba się nieco natrudzić aby zapamiętać kiedy, gdzie i co przestawić) w zamian czysta oszczędność na pracy wentylatorów (jakieś 10 zł/mc) więc Demo przez rok oszczędności ma na szkocką, którą się raczy w basenie!


Pisz co chcesz na tym swoim forum, wszak to forum trup, nikt nie zauważy co tam napleciesz. icon_razz.gif
Jedyny wpis popełniła jakaś zbłąkana gospodyni domowa, pytająca o kwiatek w doniczce. icon_lol.gif
I przestań już pitolić i dowartościowywać siebie, pisząc o wybitnych specjalistach. Skąd wiesz że to wybitni specjaliści w tej akurat dziedzinie; jesteś jasnowidzem czy jak ?.
Dobra, 10zet na miesiąc, ale nie robię tego z powodu oszczędności, bo to jednak nie ja ale Ty płakałeś że ci rekuperator zjada całe zimowe oszczędności, więc jak widzisz każdy sądzi po sobie. wink.gif
Może dla takiego jak Ty, otwarcie okna to trudna operacja logistyczna, a popatrz ile to razy otwierasz i zamykasz wiele drzwi, czy może masz otwierane na jakieś automaty zbliżeniowe ?, albo też co gorsza - wypierdoliłeś wszystkie drzwi na śmietnik. icon_razz.gif icon_lol.gif Dajesz rady codziennie i po wielokroć, naciskać na klamkę, pociągaćć do siebie, potem od siebie itd. ?. Nie przeciąża to katastrofalnie Twoich szarych komórek ?
Warto się nad tym zastanowić, a nie pisać brednie o otwieraniu okien i pociąganiu za sznurek. icon_idea.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Dobra, 10zet na miesiąc, ale nie robię tego z powodu oszczędności, bo to jednak nie ja ale Ty płakałeś że ci rekuperator zjada całe zimowe oszczędności, więc jak widzisz każdy sądzi po sobie. wink.gif

Jesteś pewien?
A, jeśli tak to zmniejsz oszczędności, znaczy spożycie. Ja nie mam rekuperatora, mam za to pompę P-P icon_cool.gif

Zagadka dla obserwatorów - kto to napisał: Tak w łazience i WC jest też wentylacja grawitacyjna (pozostałość po starym systemie) wspomagana punktowym wentylatorem[...]. Zapytasz pewnie po co jest ta grawitacja w łazienkach gdy istnieje inna mechaniczna z rekuperacją? Owa jest po to że w lecie praktycznie nie używam rekuperatora, a do wentylacji innych pomieszczeń stosuję prosty wynalazek - uchylanie okien[...].

Cytat

Może dla takiego jak Ty, otwarcie okna to trudna operacja logistyczna, a popatrz ile to razy otwierasz i zamykasz wiele drzwi, czy może masz otwierane na jakieś automaty ?, albo też co gorsza - wypierdoliłeś wszystkie drzwi na śmietnik. icon_razz.gif :lol:Warto się nad tym zastanowić, a nie pisać brednie o otwieraniu okien i pociąganiu za sznurek. icon_idea.gif

Demo, luzik - basen poza możliwością wprowadzenia w stan nieważkości nieźle też chłodzi. Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

1. Dobrze zaprojektowany i wykonany GWC (zwłaszcza "letni" wyliczony jako klimatyzacja budynku) nie ma "potrzeby" specjalnej regeneracji. Wymóg "regeneracji" złoża, jest w zasadzie reliktem przeszłości. Przy właściwym zaprojektowaniu i wykonaniu złoże samo będzie się regenerowało.

Przekonałeś mnie bajbaga, że Twoja obecność na forum (tym i innych) ma jeden cel - marketing... czyli coś sprzedajesz! Tym się różnimy, bo ja piszę z pozycji kogoś, kto zetknął się z tym, o czym piszę. Nie zamierzam nikomu niczego sprzedawać, chętnie zaś podyskutuję! Zmienić zdanie to nie grzech, ale dać sobie zrobić wodę z mózgu... Przyznam, że walczysz jak lew, ale przyjrzyjmy się bliżej temu co piszesz:
Regeneracja złoża, mówisz, to relikt...!? Więc podaj przykładowe parametry złoża o wydajności odpowiadającej możliwości klimatyzowania domu pow. 180m2, które nie wymaga regeneracji.
Warunek brzegowy to uzyskanie nawilżania powietrza zimą, osuszania latem
filtrowanie antyalergiczne (w miarę możliwości bezobsługowe).
Powiem Ci, że bez szczegółowych wyliczeń można stwierdzić, że to co piszesz jest możliwe - jeden problem - koszty!!!
GWC spełniający takie wymogi będzie znacznie większy od tego dwuczłonowego, który się regeneruje.

Cytat

2. Zapotrzebowanie na chłód budynku, a co za tym idzie obliczeniową moc GWC ("letniego"), wylicza się dokładnie tak samo jak maksymalną, obliczeniową moc urządzeń grzewczych, dla danego budynku i w danej lokalizacji.


Opisany przeze mnie GWC posiada moc znacznie większą niż zapotrzebowanie budynku na ciepło, ale jak wspominałem inwestor ma możliwość dodatkowego zagospodarowania tego nadmiaru - od przybytku głowa nie boli icon_lol.gif

Cytat

3. Wadą takiej klimatyzacji, jest to, że w przypadku osiągnięcia maksymalnej zdolności "klimatyzacyjnej" (delta 10 stopni), w WC wyrwie klapę ze sroczyka a w łazience woda z prysznica będzie "migrowała" do kratki wentylacyjnej, zamiast do odpływu. icon_mrgreen.gif

Tu się bajbaga zagalopowałeś - dałeś się porwać możliwości skutecznego odstraszenia zainteresowanych obrazowym porównaniem... ale straciłeś z oczu realia!!! Czy pompa P-P wyrywa klapy, zmienia kierunek wody pod prysznicem??? NIE, a spokojnie ogrzewa u mnie (chyba nie tylko u mnie...) przestrzeń mieszkalną, czyli daje te 10 i więcej stopni różnicy. Powiem tak - może być i bardziej wydajna tylko nikt, przy zdrowych zmysłach, nie ustawia +18 przy temp. +35 stopni na zewnątrz - masz rację Demo: wtedy to dopiero ludziska narzekają na klimatyzację... i przysłowiowy "rteumatyzm"! Bajbaga - jak piszesz wyżej wydajność wentylatorów musi być przy realnej klimatyzacji co najmniej trzykrotnie większa, czyli ok. 10m/s! Sądzisz, że to huragan? Każdy wentylator pracujący jako chłodzący w upalne dni wieje podobnie, ale on tylko miesza gorące powietrze - GWC wieje rozsądnym (25 stopni) chłodem

Cytat

4. Moim zdaniem "nakłanianie" inwestorów na wykonanie GWC jako "pełnoprawnej" klimatyzacji budynku, jest w większości przypadków typowym zabiegiem marketingowym - stąd mój apel o określenie w umowie konkretnych warunków brzegowych dla klimatyzacji budynku, które taka instalacja musi spełnić. To dotyczy systemów zleconych wykonawcy.


Będę się upierał, że w przypadku systemu kompleksowo (z dokumentacją) zleconego wykonawcy w każdym przypadku warto takie zapisy umieścić w umowie! Także przy realizacji WM z rekuperacją - szczególnie ten współczynnik odzysku ciepła 95% przy Lunie icon_lol.gif Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Przekonałeś mnie bajbaga, że Twoja obecność na forum (tym i innych) ma jeden cel - marketing... czyli coś sprzedajesz! Tym się różnimy, bo ja piszę z pozycji kogoś, kto zetknął się z tym, o czym piszę.


Iruś, jesteś szpecem od strzechy ale chcesz być na siłę szpecem od wszystkiego.
Marketing to wali z twoich postów a nie z bajbagi, a bajbaga sprzedaje, wiedzę sprzedaje, a nie bełkot nawiedzonego strzecharza co naczytał się o rekuperacji i teraz to nieudolnie powiela.
Piszesz, że zetknąłeś się z tym o czym piszesz i to upoważnia cię strzępienia jęzora tu na forum w tym temacie?
Zakończ to błaznowanie i wstydu sobie oszczędź.
Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Pisz co chcesz na tym swoim forum [...]
Jedyny wpis popełniła jakaś zbłąkana gospodyni domowa, pytająca o kwiatek w doniczce. icon_lol.gif


Hmm - naprawdę musiałeś się nieźle narąbać, aby pomylić forum serwisu drewnianapolska.eu z forum.budujemydom...
bo "zabłąkanej gospodyni domowej" w kwestii kwiatka odpowiadałem właśnie tu. icon_rolleyes.gif

forum.budujemydom.pl - wątek o kwiatkach

Obawiam się, że Twoja ocena sytuacji w pozostałej części jest podobnie merytorycznie uzasadniona :takaemotka:


Link do komentarza
Gość Strawman
Cytat

Marketing to wali z twoich postów a nie z bajbagi, a bajbaga sprzedaje, wiedzę sprzedaje, a nie bełkot nawiedzonego strzecharza co naczytał się o rekuperacji i teraz to nieudolnie powiela.
Piszesz, że zetknąłeś się z tym o czym piszesz i to upoważnia cię strzępienia jęzora tu na forum w tym temacie?
Zakończ to błaznowanie i wstydu sobie oszczędź.

Dyskusję ocenia się po argumentach - nie według sympatii. Skoro bajbaga potrzebuje pomocy forumowego klakiera, to musi być źle. Masz jakąkolwiek wiedzę w temacie (?), to argumentuj i przekonaj czytających do swojej oceny. Jeśli takowej wiedzy nie posiadasz - nie oceniaj dyskusji, bo jest to po prostu śmieszne. Nie napisałem, że się kompromitujesz, bo chyba bardziej nie można icon_cool.gif


Edytowano przez Strawman (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Dyskusję ocenia się po argumentach - nie według sympatii. Skoro bajbaga potrzebuje pomocy forumowego klakiera, to musi być źle. Masz jakąkolwiek wiedzę w temacie (?), to argumentuj i przekonaj czytających do swojej oceny. Jeśli takowej wiedzy nie posiadasz - nie oceniaj dyskusji, bo jest to po prostu śmieszne. Nie napisałem, że się kompromitujesz, bo chyba bardziej nie można icon_cool.gif


Ha - teraz mnie przekonałeś, że jesteś "profesjonalistom" - tylko podobnie jak Demo pomyliło Ci się forum.budujemydom - z forum rolniczym! icon_rolleyes.gif


I czego tę mordkę otwierasz? Głupiś jesteś i zawzięty, tylko byś się wyśmiewał z innych, szukasz zwady aby upuścić emocje których nie możesz upuścić pod budką z piwem bo tam by ci mordkę oklepali, weź się w chłopie ogarnij i pisz tak jak to robią tu inni.
Ale wątpię abyś to zrozumiał bo jesteś niereformowalny.
Argumentować nie muszę, bo nie będę powielał tego co pisze bajbaga czy Jani.
To powiem ci że burak cukrowy ma jakąś wartość, a pastewny tylko dla trzody się nadaje, to tak na marginesie gdybyś nie zrozumiał, a widzę ze nie zrozumiałeś.
Link do komentarza
Gość Strawman
Ależ nam się forum zamienia w śmietnik. Co się który odezwie to "ekspert" - szkoda tylko, że z przewagą rolniczych.

Cytat

Ale wątpię abyś to zrozumiał bo jesteś niereformowalny.


Cóż - z adwersarzami którzy potrafią jedynie bełkotać coś o burakach i pastwiskach nie czuję się zobowiązany.

Cytat

Argumentować nie muszę, bo nie będę powielał tego co pisze bajbaga czy Jani.


Masz rację - nic nie musisz!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...