Skocz do zawartości

Przydomowa oczyszczalnia ścieków- dotacje UE


Recommended Posts

Chciałbym uzyskać dotację z Unii Europejskiej na przydomową oczyszczalnię ścieków. Do kogo mam się zwrócić? Ponieważ w urzędzie gminy powiedzieli mi, że takich spraw nie prowadzą. Wydało mi się to dziwne ale co dalej mam zrobić?. Jakie warunki muszę spełniać aby dostać owa dotację? Proszę o wszelkie informację na ten temat.
Link do komentarza
Nawiązując do powyższego linku - pozycja ostatnia traktuje:

"Budżety wojewódzkie i gminne dofinansowują do 80% inwestycji zakupu urządzeń i materiałów budowlanych potrzebnych do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków"

Z tym, że - i tu zacytuję pewien tekst:

"Aby gmina mogła realizować dany program konieczne jest zarządzenie lub uchwała (wójta, rady miejskiej) o dofinansowaniu - takie informację muszą znaleźć się na stronach gminy. Powinniśmy znaleźć treść uchwały lub zarządzenia i stosowne wnioski pozwalające się o ubieganie do dofinansowania na budowę oczyszczalni ścieków."

Treść takiego dokumentu w losowo wybranej gminie

Proponuję lekturę z bardzo ważnego powodu - link wzbogaci nas o niezbędną wiedzę n/t warunków jakie musimy spełnić ubiegając się o dotację w gminie. Można wnioskować, że warunki stawiane przez pozostałe instytucje udzielające dotacji są w części wspólne.

Jeżeli zaś nie możemy udać się tą drogą, musimy korzystać z możliwości jakie dają nam pozostałe instytucje wyszczególnione w linku przedmówcy.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 11 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A jak to wygląda w tym roku? Coś się zmieniło?



"W związku ze zmianą ustawy Prawo ochrony środowiska, od 2011 roku gminy i powiaty mogą udzielać dotacji na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Beneficjentami dotacji mogą być właściciele domów, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorcy, inne osoby prawne."

Więcej na ten temat
i
bardziej łopatologicznie
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

To firma zajmująca się oczyszczalniami. Może warto skorzystać. Temat ten nie jest aż tak znany, by zaraz odtrącać źródełko do lektury.


Tylko jak już napisałem wyżej każdy jego post reklamuje albo firmę albo produkt.
Oczywiście temat nie jest aż tak popularny jak inne ale to nie powód aby na każdym kroku reklamować się, przecież nikt nie broni aby Biopreparaty udzielał rad i opisywał rozwiązania a samemu się reklamować to nie wypada a tym bardziej uważam,że mało wiarygodna jest taka firma co sama siebie reklamuje.
Link do komentarza
Cytat

Jak zwykle, bezczelny reklamowy link do swojej firmy



Od kiedyż to odesłanie do tematycznego artykułu bez wspominania słowem o jakiejkolwiek firmie jest "bezczelnym reklamowym linkiem" ? Jeżeli mnie wzrok nie myli w nazwie tematu wyraźnie widnieje napis "dotacje z UE", dlatego każda informacja oraz zebrana wiedza na ten temat może zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia przez użytkownika tego, czego szukał oraz spełnienia warunków uzyskania dofinansowania. Nie widzę powodu, dla którego ta wiedza miałaby być chowana przed osobami, które trafią na to forum.
Proponuję samemu zbierać informacje, wzbogacać je o własne doświadczenia, układać w zwięzłe artykuły i udostępniać ludziom. A w przypadku braku motywacji - nie robić przytyków ludziom, którzy zainwestowali czas, żeby się tym zająć.
Link do komentarza
Cytat

Od kiedyż to odesłanie do tematycznego artykułu bez wspominania słowem o jakiejkolwiek firmie jest "bezczelnym reklamowym linkiem" ? Jeżeli mnie wzrok nie myli w nazwie tematu wyraźnie widnieje napis "dotacje z UE", dlatego każda informacja oraz zebrana wiedza na ten temat może zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia przez użytkownika tego, czego szukał oraz spełnienia warunków uzyskania dofinansowania. Nie widzę powodu, dla którego ta wiedza miałaby być chowana przed osobami, które trafią na to forum.
Proponuję samemu zbierać informacje, wzbogacać je o własne doświadczenia, układać w zwięzłe artykuły i udostępniać ludziom. A w przypadku braku motywacji - nie robić przytyków ludziom, którzy zainwestowali czas, żeby się tym zająć.


icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Nie wierzę , czy Ty kogoś chcesz zrobić w bambugo ? Jaki tematyczny artykuł? Podałeś stronę jakby nie patrzeć producenta oczyszczalni i separatorów i nie musiałeś wspominać o firmie wystarczy jak podajesz linki i nazwy produktów. Kolego a temat o dotacjach jest po to założonych aby ludzie doradzali, udzielali rad lub Ci którzy już z dotacji skorzystali a po stronach producentów i im podobnych to w googlach wpisując hasło w kilka sekund znajdę "suche" opisy a tu na forum chodzi o coś więcej aniżeli tylko teorię.
Jeżeli masz coś do powiedzenia z własnej praktyki i doświadczenia to ja nie mam nic przeciw ale wybacz posiłkując się stroną producenta i przy okazji reklamując firmę i produkty dla mnie to nie jest przekonywujące . I szanuję Twój czas jak i setek innych tu na forum którzy udzielają lub starają się pomóc innym.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif
Nie wierzę , czy Ty kogoś chcesz zrobić w bambugo ? Jaki tematyczny artykuł? Podałeś stronę jakby nie patrzeć producenta oczyszczalni i separatorów i nie musiałeś wspominać o firmie wystarczy jak podajesz linki i nazwy produktów. Kolego a temat o dotacjach jest po to założonych aby ludzie doradzali, udzielali rad lub Ci którzy już z dotacji skorzystali a po stronach producentów i im podobnych to w googlach wpisując hasło w kilka sekund znajdę "suche" opisy a tu na forum chodzi o coś więcej aniżeli tylko teorię.
Jeżeli masz coś do powiedzenia z własnej praktyki i doświadczenia to ja nie mam nic przeciw ale wybacz posiłkując się stroną producenta i przy okazji reklamując firmę i produkty dla mnie to nie jest przekonywujące . I szanuję Twój czas jak i setek innych tu na forum którzy udzielają lub starają się pomóc innym.


Strasznie podejrzliwy jesteś. icon_wink.gif Z góry zakładasz że reklama firmy była głównym celem, a ja tego nie widzę . Skorzystałem z takiego dofinansowania i strona z opisem jest pomocna. Fakt że ogólnikowa ale szczegóły zależą od gminy lub urzędu. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Strasznie podejrzliwy jesteś. icon_wink.gif Z góry zakładasz że reklama firmy była głównym celem, a ja tego nie widzę . Skorzystałem z takiego dofinansowania i strona z opisem jest pomocna. Fakt że ogólnikowa ale szczegóły zależą od gminy lub urzędu. icon_smile.gif


I jest ok. Ale jak wcześniej napisałem ,wpisując hasło w googlach masz od groma stron z info na ten temat a tu chodzi udzielanie rad od ludzi którzy już z takiej pomocy skorzystali. A przeglądnij te stronkę tak bardziej dokładnie i zwróć uwagę na ten biopreparat a sądzę ,że zdanie zmienisz icon_biggrin.gif i ujrzysz w tym reklamę a tak dokładnie to korzyść materialną (bynajmniej ja tak domniemywam) .A jeżeli chodzi kto dofinansuje POŚ to u mnie dotacje na ten cel daje gmina i ona daje zezwolenie lub nie.
Link do komentarza
Cytat

I jest ok. Ale jak wcześniej napisałem ,wpisując hasło w googlach masz od groma stron z info na ten temat a tu chodzi udzielanie rad od ludzi którzy już z takiej pomocy skorzystali. A przeglądnij te stronkę tak bardziej dokładnie i zwróć uwagę na ten biopreparat a sądzę ,że zdanie zmienisz icon_biggrin.gif i ujrzysz w tym reklamę a tak dokładnie to korzyść materialną (bynajmniej ja tak domniemywam) .A jeżeli chodzi kto dofinansuje POŚ to u mnie dotacje na ten cel daje gmina i ona daje zezwolenie lub nie.



Ale kto Tobie każe zaraz przeglądać stronki. icon_wink.gif Jak jesteś taki ciekawski to każdy link do jakiś informacji możesz traktować jako reklamę, tak samo jak w tym przypadku. icon_smile.gif

Edit:

Widzisz w Twoim przypadku gmina,a w moim przypadku urząd miejski(wydział ekologii). icon_smile.gif Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale kto Tobie każe zaraz przeglądać stronki. icon_wink.gif Jak jesteś taki ciekawski to każdy link do jakiś informacji możesz traktować jako reklamę, tak samo jak w tym przypadku. icon_smile.gif


No pewnie ,że nikt icon_biggrin.gif , ale jak gościa każdy post zawiera treści jedne i te same to trza sprawdzić o co mu chodzi aby potem wiedzieć o czym pisać icon_lol.gif
Czytałeś jego posty? Jak nie to zachęcam do lektury icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Aż taki ciekawski nie jestem. :)Czytam, oglądam i kupuje to co ja chce, a nie to czym ktoś chce mnie na siłę uszczęśliwić. (czy to przez reklamę , czy podstępem) icon_wink.gif


Fajny z Ciebie gość a jeszcze bardziej bo masz w herbie szczupaka a ja wędkarz z zamiłowania icon_biggrin.gif
A ja czytam i śledzę po to aby oddzielić plewy od ziarna icon_lol.gif i dla mnie posty tego gościa są nie wiarygodne aczkolwiek preparaty jak i oczyszczalnie mogą być ok.
Link do komentarza
Cytat

Fajny z Ciebie gość a jeszcze bardziej bo masz w herbie szczupaka a ja wędkarz z zamiłowania icon_biggrin.gif
A ja czytam i śledzę po to aby oddzielić plewy od ziarna icon_lol.gif i dla mnie posty tego gościa są nie wiarygodne aczkolwiek preparaty jak i oczyszczalnie mogą być ok.




Teraz tylko wystarczy zadawać pytania, na które Osoba z Haba RL z pewnością udzieli odpowiedzi. Przecież drugi raz nie odeśle was do tego samego linkowania icon_smile.gif

Pytamy, pytamy, pytamy.

Swoja droga - dofinansowania do ekorozwiązań to cały czas temat pół-tabu. Warto pytać.
Link do komentarza
Cytat

Teraz tylko wystarczy zadawać pytania, na które Osoba z Haba RL z pewnością udzieli odpowiedzi. Przecież drugi raz nie odeśle was do tego samego linkowania icon_smile.gif

Pytamy, pytamy, pytamy.

Swoja droga - dofinansowania do ekorozwiązań to cały czas temat pół-tabu. Warto pytać.


Oj czyżby kolega reklamował firmę Haba ? icon_mrgreen.gif
Co do dofinansowań to tylko osoby które z tego korzystały mogą najwięcej wnieś do tematu bo sprawa dofinansowań na gruncie tak różowo nie wygląda.
Link do komentarza
Cytat

Oj czyżby kolega reklamował firmę Haba ? icon_mrgreen.gif
Co do dofinansowań to tylko osoby które z tego korzystały mogą najwięcej wnieś do tematu bo sprawa dofinansowań na gruncie tak różowo nie wygląda.



U mnie podstawą starania się o dofinansowanie była odmowa na wniosek o podłączenie się do kanalizacji. Uzasadniono to zbyt wysokim kosztem podłączenia. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Oj czyżby kolega reklamował firmę Haba ? icon_mrgreen.gif



Daleki jestem od tego, sugeruję jedynie, by korzystać z okazji i "ciągnąć za język" osobę, która ma w tej sprawie wiele do powiedzenia. Powtórzę się - są to tematy ocierające się o "tabu" a sama informacja w urzędach o dofinansowaniu bardzo mało wnosi do sprawy, jak wynika z tych postów. Nie ma jasno określonego toku postępowania.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Chcąc nie chcąc kolega mhtyl doprowadził do rozmycia dyskusji i bałaganu w wątku o dotacjach na POŚ. Nie wiem wprawdzie czy kolega odwiedził stronę, którą wcześniej przytoczyłem, czy też w ogóle do niej nie zajrzał - niemniej jednak zawiera ona informacje, które na pewno przydadzą się niejednemu Kowalskiemu, który jest zielony w temacie i oswoją go z kwestią dotacji. Tym bardziej nieuzasadnione są wysnuwane przez kolegę mhtyla, prowadzące donikąd zarzuty.

Wracając jednak do właściwego tematu dyskusji - jeżeli ktoś ma wątpliwości i pytania związane z dotacjami na POŚ, niech śmiało pyta. W miarę możliwości postaram się na nie jak najpełniej odpowiedzieć lub nakierować na odpowiednie źródło.
Link do komentarza
Cytat

Chcąc nie chcąc kolega mhtyl doprowadził do rozmycia dyskusji i bałaganu w wątku o dotacjach na POŚ. Nie wiem wprawdzie czy kolega odwiedził stronę, którą wcześniej przytoczyłem, czy też w ogóle do niej nie zajrzał - niemniej jednak zawiera ona informacje, które na pewno przydadzą się niejednemu Kowalskiemu, który jest zielony w temacie i oswoją go z kwestią dotacji. Tym bardziej nieuzasadnione są wysnuwane przez kolegę mhtyla, prowadzące donikąd zarzuty.

Wracając jednak do właściwego tematu dyskusji - jeżeli ktoś ma wątpliwości i pytania związane z dotacjami na POŚ, niech śmiało pyta. W miarę możliwości postaram się na nie jak najpełniej odpowiedzieć lub nakierować na odpowiednie źródło.


Nie rozśmieszaj mnie icon_mrgreen.gif Tak czytałem i takich info jak na Twojej stronce jest tysiące, podanie tej strony to było nic innego jak zwykle zareklamowanie się.Do rozmycia to Ty doprowadziłeś swoją reklamą ukrytą ,tak tak dopiero po naszym naświetleniu ,że reklamujesz firmę i produkty firmowe WPISAŁEŚ W SWOJĄ STOPKĘ JAKĄ FIRMĘ REPREZENTUJESZ. I nie wciskaj ludziom kitu ,że tyle dobrego wniosłeś do tematu bo firmy tak samo jak producenci nic nie mają do dofinansować POŚ i to nie one decydują czy ja dostanę dofinansowanie czy nie.Gdybyś od początku przedstawił się ,że jesteś przedstawicielem czy rzecznikiem firmy Haba to było by to ok a nie reklama z partyzanta i zachwalanie swoich wyrobów, czy to jest wiarygodne ? To proszę sobie na to samemu odpowiedzieć.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Nie rozśmieszaj mnie icon_mrgreen.gif Tak czytałem i takich info jak na Twojej stronce jest tysiące, podanie tej strony to było nic innego jak zwykle zareklamowanie się.Do rozmycia to Ty doprowadziłeś swoją reklamą ukrytą ,tak tak dopiero po naszym naświetleniu ,że reklamujesz firmę i produkty firmowe WPISAŁEŚ W SWOJĄ STOPKĘ JAKĄ FIRMĘ REPREZENTUJESZ. I nie wciskaj ludziom kitu ,że tyle dobrego wniosłeś do tematu bo firmy tak samo jak producenci nic nie mają do dofinansować POŚ i to nie one decydują czy ja dostanę dofinansowanie czy nie.Gdybyś od początku przedstawił się ,że jesteś przedstawicielem czy rzecznikiem firmy Haba to było by to ok a nie reklama z partyzanta i zachwalanie swoich wyrobów, czy to jest wiarygodne ? To proszę sobie na to samemu odpowiedzieć.




Proponuje konkretnie o dotacjach i rozwiejemy ta mgięłkę. Koszt inwestycji, jak uzyskać dotację, ile i w jakim czasie trzeba spłacić, ile umożone. I wszystko będzie jasne.

Dotacje to temat noszacy znamiona legendy - może więc Pan/Pani śmiało zacząć wyjaśniać na czym polega istota sprawy.
Link do komentarza
Cytat

Dlatego moja wypowiedź nie ma znamion wielkiej obrazy majestatu, proponuje korzystać z okazji a nie dopatrywać się wszędzie reklamy


Wszędzie nie znaczy wszędzie icon_lol.gif ale w tym przypadku to klasyk, proszę zwrócić uwagę,że na początku reklamował produkt jako zwykły forumowicz potem umieścił w stopce ,że jest z firmy Haba a teraz icon_eek.gif wymazał ową nazwę. Wnioski można wyciągnąć jedynie jedne ,jak dla mnie jest to oczywiste - reklama!

Cytat

Proponuje konkretnie o dotacjach i rozwiejemy ta mgięłkę. Koszt inwestycji, jak uzyskać dotację, ile i w jakim czasie trzeba spłacić, ile umożone. I wszystko będzie jasne.

Dotacje to temat noszacy znamiona legendy - może więc Pan/Pani śmiało zacząć wyjaśniać na czym polega istota sprawy.


Jeszcze raz zaznaczę,że jeżeli chodzi o dotację to producenci (chodzi mi o POŚ) oczyszczalni guzik mają do dotacji kto ile i jak dostanie , to samorządy terytorialne o tym decydują i tam należy swoje pytania kierować.
Link do komentarza
Cytat

Wszędzie nie znaczy wszędzie icon_lol.gif ale w tym przypadku to klasyk, proszę zwrócić uwagę,że na początku reklamował produkt jako zwykły forumowicz potem umieścił w stopce ,że jest z firmy Haba a teraz icon_eek.gif wymazał ową nazwę. Wnioski można wyciągnąć jedynie jedne ,jak dla mnie jest to oczywiste - reklama!


Jeszcze raz zaznaczę,że jeżeli chodzi o dotację to producenci (chodzi mi o POŚ) oczyszczalni guzik mają do dotacji kto ile i jak dostanie , to samorządy terytorialne o tym decydują i tam należy swoje pytania kierować.



W interesie dostawcy technologii leży, by jak najbardziej rzeczowo poinformować potencjalnego klienta o ewentualnej możliwosci dofinansowania. Wziąć za rączkę, zaprowadzić do urzędu:) W zasadzie klient bez funduszy pozostaje cały czas potencjalnym klientem. To dopiero pół drogi do celu.
Link do komentarza
Cytat

W interesie dostawcy technologii leży, by jak najbardziej rzeczowo poinformować potencjalnego klienta o ewentualnej możliwosci dofinansowania. Wziąć za rączkę, zaprowadzić do urzędu:) W zasadzie klient bez funduszy pozostaje cały czas potencjalnym klientem. To dopiero pół drogi do celu.


Ale uwierz mi ja chciałem i latałem za dofinansowaniem do POŚ i wiem co piszę co innego dofinansowania do solarów ,w tym się nie wypowiadam bo tego nie uświadczyłem na własnej skórze.Pokarz mi firmę która załatwi dofinansowanie do POŚ, jeszcze raz z uporem maniaka powiem ,że tylko gmina (w moim przypadku) albo inne organy terytorialne mają wpływ na dofinansowywanie do POŚ. I co to za filozofia powiedzieć klientowi "udaj się Pan do gminy tam Pan dostaniesz dofinansowanie"albo i nie tak jak w moim przypadku. Owszem jest coś takiego stosowane przez co najmniej jedną firmę icon_biggrin.gif (piszę jedną bo o tym opowiadał mi znajomy) ale nie nazwał bym tego dofinansowaniem ,otóż w pewnej miejscowości niedaleko mojej prawie cała wioska zwróciła się do firmy produkującej POŚ o zakup coś około 100 szt i uzyskali niezły rabat od danej firmy na POŚ.
A w interesie czy w gestii dostawcy technologii czy produktu leży zapoznanie potencjalnego klienta z tą technologią czy produktem ,tak powinno być ale czy tak jest?
Link do komentarza
Cytat

Ale uwierz mi ja chciałem i latałem za dofinansowaniem do POŚ i wiem co piszę co innego dofinansowania do solarów ,w tym się nie wypowiadam bo tego nie uświadczyłem na własnej skórze.Pokarz mi firmę która załatwi dofinansowanie do POŚ, jeszcze raz z uporem maniaka powiem ,że tylko gmina (w moim przypadku) albo inne organy terytorialne mają wpływ na dofinansowywanie do POŚ. I co to za filozofia powiedzieć klientowi "udaj się Pan do gminy tam Pan dostaniesz dofinansowanie"albo i nie tak jak w moim przypadku.


Rzeczywiście, jest różnica między dofinansowaniem POŚ, a "solara". W tym drugim przypadku NFOŚiGW ma (miał?) program dofinansowania dla inwestorów indywidualnych, a w przypadku POŚ droga jest jedna, gdzieniegdzie dwie. Tak jak tu już napisano - wszędzie dofinansowanie jest w gestii rady gminy, która może uchwalić taką dotację, określając jej kryteria, wysokość itp. Może także nic nie uchwalać i wówczas inwestor musi sam ponosić cały ciężar.
Druga możliwość, to dotacje Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. I znowu - w jednym województwie są (np. w łódzkim i mazowieckim), w innym ich nie ma, kryteria także są różne.

Poza tym funkcjonują jeszcze dwie "legendy". Pierwsza to ogłoszony w lipcu 2011 program dofinansowania przyłączy i oczyszczalni przydomowych - jego beneficjentem może być gmina, która nabywa transzę co najmniej 50 szt. POŚ na raz, a więc kółko się zamyka.
Druga, to zwrot części podatku VAT. Niektóre firmy wciąż obiecują swoim klientom, że taki zwrot otrzymają, co jest zwykłym mydleniem oczu, ponieważ od dłuższego już czasu obowiązuje interpretacja MF, że oczyszczalnia przydomowa nie jest obiektem infrastruktury trwale związanym z budynkiem i jako taki nie kwalifikuje się do zwrotu VAT. Rozmawiając z firmą, która to obiecuje, radzę zapisać odpowiedni paragraf w umowie kupna, gwarantujący ww. zwrot - jeżeli nie zrobi tego urząd skarbowy, niech firma zwróci klientowi równoważną sumę.


Cytat

A w interesie czy w gestii dostawcy technologii czy produktu leży zapoznanie potencjalnego klienta z tą technologią czy produktem ,tak powinno być ale czy tak jest?



Nie zawsze leży to w interesie firmy. Tak jak ze wszystkim - sprzedawca produktu o przestarzałej lub wadliwej technologii stara się raczej ukryć jej szczegóły, a eksponować nieliczne plusy i chwytliwe marketingowe hasła.
Warto zapytać - kto z posiadaczy POŚ przeczytał jej instrukcję obsługi przed zakupem?

Cytat

jeżeli chodzi o dotację to producenci (chodzi mi o POŚ) oczyszczalni guzik mają do dotacji kto ile i jak dostanie


Nie całkiem. Jednostka dofinansowująca określa kryteria dofinansowania. Jedne gminy akceptują każdy rodzaj oczyszczalni, inne, kierując się dobrze rozumianą troską o swoje własne podwórko, wymagają, aby oczyszczalnia posiadała takie czy inne certyfikaty czy aprobaty. Jedni producenci te kryteria spełniają, inni nie.
Poza tym inwestor może upełnomocnić sprzedawcę POŚ do ubiegania się o dofinansowanie w jego imieniu - jednym sprzedawcom chce się za tym biegać, innym nie.

Cytat

w pewnej miejscowości niedaleko mojej prawie cała wioska zwróciła się do firmy produkującej POŚ o zakup coś około 100 szt i uzyskali niezły rabat od danej firmy na POŚ.



icon_smile.gif Takiego dofinansowania sam chętnie bym udzielił!
Link do komentarza
Cytat

Nie zawsze leży to w interesie firmy. Tak jak ze wszystkim - sprzedawca produktu o przestarzałej lub wadliwej technologii stara się raczej ukryć jej szczegóły, a eksponować nieliczne plusy i chwytliwe marketingowe hasła.
Warto zapytać - kto z posiadaczy POŚ przeczytał jej instrukcję obsługi przed zakupem?


Nie całkiem. Jednostka dofinansowująca określa kryteria dofinansowania. Jedne gminy akceptują każdy rodzaj oczyszczalni, inne, kierując się dobrze rozumianą troską o swoje własne podwórko, wymagają, aby oczyszczalnia posiadała takie czy inne certyfikaty czy aprobaty. Jedni producenci te kryteria spełniają, inni nie.
Poza tym inwestor może upełnomocnić sprzedawcę POŚ do ubiegania się o dofinansowanie w jego imieniu - jednym sprzedawcom chce się za tym biegać, innym nie.



icon_smile.gif Takiego dofinansowania sam chętnie bym udzielił!


Rzetelna firma na pewno udzieli informacji od A do Z i omówi wszystkie za i przeciw ale nie wszystkie firmy to robią i nic na to nie poradzimy.Co do instrukcji obsługi to słyszałem taki dowcip o Polakach ,że jak się sprzęt zepsuje to dopiero czytają instr. obsługi icon_biggrin.gif
Co do kryteriów dofinansowania to jakby nie patrzeć i tak ostatnie słowo należy do gminy icon_biggrin.gif
Bardzo przejrzyście napisane wyjaśnienia ,uważam że nic dodać nic ująć.
Link do komentarza
Porządkując zagadnienie.
W zasadzie istnieją dwa sposoby dofinansowania;
1. Nazwijmy go „gminny”, realizowany z własnych środków „wygospodarowanych” na zadanie własne gminy jakim jest ochrona środowiska, bądź z funduszy pozyskanych przez gminę z różnych „instytucji”. Ta różnorodność „płatników” powoduje, że warunki spełniające są różnorodne i w zasadzie niepowtarzalne w innych gminach, dlatego trudno jest dyskutować w tym zakresie. Miarodajna informacja jest tylko w danej gminie.
2. Nazwijmy go „centralny”, realizowany z NFOŚGW, za pośrednictwem gminy. Przeznaczony jest on na dofinansowanie
- budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków
- budowę przyłącza kanalizacyjnego (podłączenie budynku do kanalizacji sanitarnej).
Wynosi on do 45% w formie dotacji + do 45% w formie pożyczki oprocentowanej w wysokości 3,5%. Z obu form dofinansowania można skorzystać jednocześnie, lub do wyboru. Ale uwaga – w tym przypadku oczyszczalnia musi być biologiczna i spełniać normę PN-EN 12566-3+A1:2009 .
Szczegóły: http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/p...-i-podlaczenia/

Jest jednak problem – to pośrednictwo gminy, lub jej „agend”. Nieznajomość zagadnienia i lenistwo urzędników terytorialnych (gminnych) powoduje, że ta forma dotacji jest dość mało popularna. Na uwagę zasługuje też niepotwierdzony mit, że gmina musi „zdobyć” 50 chętnych – nie jest to wymogiem, bo tą „pomoc” można uzyskać także dla 1 inwestora, tyle, że trzeba chcieć.

Rozsądnym wydaje się zebranie kilku chętnych na terenie danej gminy i razem walczyć o tę dotację, bo w „kupie siła”, a koszty „wykonania” wniosku są mniejsze. Z różnych powodów wniosek o samą dotację (45%) też zmniejszy „opór gminy” i może przyspieszyć całą procedurę.

Można również dogadać się z firmą wykonującą taką instalację (a firma „dogaduje” się z gminą) – co byłoby najprostszym sposobem uzyskania zarówno dotacji jak i pożyczki. Niestety większość firm nie ma ani chęci, ani nie spełnia określonych warunków, aby być partnerem gminy w tym zakresie.
Link do komentarza
Cytat

Porządkując zagadnienie.
W zasadzie istnieją dwa sposoby dofinansowania;
1. Nazwijmy go „gminny”, realizowany z własnych środków „wygospodarowanych” na zadanie własne gminy jakim jest ochrona środowiska, bądź z funduszy pozyskanych przez gminę z różnych „instytucji”. Ta różnorodność „płatników” powoduje, że warunki spełniające są różnorodne i w zasadzie niepowtarzalne w innych gminach, dlatego trudno jest dyskutować w tym zakresie. Miarodajna informacja jest tylko w danej gminie.
2. Nazwijmy go „centralny”, realizowany z NFOŚGW, za pośrednictwem gminy. Przeznaczony jest on na dofinansowanie
- budowę przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków
- budowę przyłącza kanalizacyjnego (podłączenie budynku do kanalizacji sanitarnej).



Raczej z powrotem wprowadzasz zamieszanie niż porządkujesz.
Wymienione przez ciebie dwa sposoby z punktu widzenia inwestora są jednym. Natomiast z punktu widzenia gminy - owszem, są to dwie spośród możliwości zdobycia pieniędzy na dofinansowanie. Jeszcze jedną może być staranie się o pieniądze unijne z Funduszu Wspierania Rozwoju Obszarów Wiejskich - ale powtarzam - z punktu widzenia indywidualnego inwestora nie ma tu większej różnicy.
Tym drugim sposobem może być lokalny WFOŚiGW, jeżeli ma taki program - jak pisałem wyżej.


Cytat

Na uwagę zasługuje też niepotwierdzony mit, że gmina musi „zdobyć” 50 chętnych – nie jest to wymogiem, bo tą „pomoc” można uzyskać także dla 1 inwestora, tyle, że trzeba chcieć.



I znowu niepotrzebnie wprowadzasz zamieszanie.
Zapraszam do przeczytania tekstu pod linkiem, który sam podajesz. Tam przekonasz się, że ten "mit" jest wpisany jak byk w program NFOŚiGW:

Kryteria formalne:
(...) Wniosek obejmuje budowę systemu oczyszczalni przydomowych
obsługujących minimum 50 gospodarstw lub budowę minimum 50 sztuk
podłączeń do sieci kanalizacyjnej.


Cytat

Rozsądnym wydaje się zebranie kilku chętnych na terenie danej gminy i razem walczyć o tę dotację, bo w „kupie siła”.



A to jest święta racja!
Od tego są radni, żeby działać w interesie mieszkańców i należy na nich wywierać presję, aby gminy wspierały działania proekologiczne tam, gdzie tego nie jeszcze nie robią.
Link do komentarza
Wyraźnie napisałem, że chodzi o gminę. icon_biggrin.gif

Rozwijając temat. Większość gmin, zwłaszcza małych, nie ma takiego zapotrzebowania (na min. 50szt). Ale nigdzie nie jest napisane, że to tylko gmina ma możliwość wystąpienia o tą pomoc.
Może to być przedsiębiorca , który podpisze stosowne umowy z gminami (wieloma).
Nadmieniłem o tym:
Cytat

Można również dogadać się z firmą wykonującą taką instalację (a firma „dogaduje” się z gminą) – co byłoby najprostszym sposobem uzyskania zarówno dotacji jak i pożyczki.



Niestety, co również napisałem:
Cytat

Niestety większość firm nie ma ani chęci, ani nie spełnia określonych warunków, aby być partnerem gminy w tym zakresie.



Dodałbym, że raczej nie ma takich firm (producentów).


Link do komentarza
Cytat

Rozwijając temat. Większość gmin, zwłaszcza małych, nie ma takiego zapotrzebowania (na min. 50szt). Ale nigdzie nie jest napisane, że to tylko gmina ma możliwość wystąpienia o tą pomoc.
Może to być przedsiębiorca , który podpisze stosowne umowy z gminami (wieloma).
Nadmieniłem o tym:


Niestety, co również napisałem:


Dodałbym, że raczej nie ma takich firm (producentów).



Akurat do tego podszedłbym z dużą ostrożnością.

7.4 Beneficjenci
Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego.


Nie jest wyjaśnione, czy chodzi o wszystkie podmioty, czy o "ich" podmioty (tak jak są "ich związki"). A więc twierdzenie, że każda firma może się dogadać z gminą lub kilkoma gminami jest raczej nadinterpretacją. Po pierwsze, te gminy musiałyby najpierw utworzyć związek.
Za to na pewno dotacja dotyczy przedsiębiorstw wodociągowych będących własnością gminną.

Bajbaga - może to ja jestem zbyt ostrożny - czy masz coś na poparcie swojej opinii?
Link do komentarza
Cytat

7.4 Beneficjenci
Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego.




W sumie jest to proste – chodzi o podmioty (nieważny ich status) wykonujące usługi publiczne, a w omawianym przypadku chodzi (wg. PRI) o grupę usług technicznych, w kategorii gospodarka wodna: zaopatrzenie w wodę i kanalizacja.
Wystarczy, że gmina zleci, takiemu podmiotowi, wykonanie oczyszczalni lub kanalizacji – spełnia to ten wymóg.
Link do komentarza
Cytat

W sumie jest to proste – chodzi o podmioty (nieważny ich status) wykonujące usługi publiczne, a w omawianym przypadku chodzi (wg. PRI) o grupę usług technicznych, w kategorii gospodarka wodna: zaopatrzenie w wodę i kanalizacja.
Wystarczy, że gmina zleci, takiemu podmiotowi, wykonanie oczyszczalni lub kanalizacji – spełnia to ten wymóg.



I znowu się nie zgadzam.

Wykonanie oczyszczalni, przyłącza czy sieci kanalizacyjnej nie jest usługą publiczną. Dopiero eksploatacja tych urządzeń w celu zapewnienia mieszkańcom odbioru ścieków jest usługą publiczną. Tak więc nie dowolna firma, a lokalna firma wodno-kanalizacyjna może być beneficjentem programu. Co nie zmienia faktu, że dowolna firma na zlecenie wodociągów czy gminy może być wykonawcą oczyszczalni czy przyłącza, ale powtarzam - nie każda ma możliwość bezpośredniego ubiegania się o dotację z NFOŚiGW.

Teoretycznie wyjściem mogłoby być zlecenie takiej firmie eksploatacji wybudowanych przez siebie oczyszczalni, ale po pierwsze - żadne gminne przedsiębiorstwo wodociągowe nie jest zainteresowane demonopolizacją swojej pozycji na rynku, a po drugie zwiększałoby to koszty eksploatacji tych oczyszczalni, a więc niwelowałoby zysk z dotacji.
Link do komentarza
Patrzysz z perspektywy dużej gminy, ale większość to małe i malutkie, które nie mają własnych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych, a sporo nie ma nawet kanalizacji. W zasadzie program powinien być (i jest) skierowany właśnie do nich.

A co do tego, czy jest to usługa publiczna, to jak nie jest, jak jest ? (jak mówi klasyk icon_biggrin.gif ) – wystarczy sprawdzić co to jest (z definicji – podałem) oraz zadania własne gmin – a obraz staje się jasny .

Niestety firmy nie są takim rozwiązaniem zainteresowane i szukają argumentów na „nie”.

Link do komentarza
Jeżeli gmina nie ma wyspecjalizowanego przedsiębiorstwa, to na niej samej spoczywa obowiązek usług publicznych, także tych wodno-kanalizacyjnych.

Mylisz to, co uważasz za słuszne, z tym, co jest faktycznie. Oraz interpretujesz podawane przez siebie źródła zgodnie z tym, jak chciałbyś, żeby było.

Podeprzyjmy się tu innym źródłem: http://blogannybieli.wordpress.com/2011/08...czalni-sciekow/

Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, ich związków oraz spółek komunalnych świadczących usługi kanalizacyjne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego.

Naprawdę, nie ma tu o czym dyskutować.
Link do komentarza
Cytat

Podeprzyjmy się tu innym źródłem: http://blogannybieli.wordpress.com/2011/08...czalni-sciekow/



No jeśli dla Ciebie miarodajnym źródłem jest cytat z czyjejś wypowiedzi, w której akurat ten akapit pominięto, a nie zapis w oficjalnym (źródłowym) dokumencie - to trudno jest mi dyskutować i faktycznie w takiej sytuacji, dyskusja jest zbedna.

Prawda jest taka, że nie ma takiego obowiązku – z czego i gminy i firmy skwapliwe korzystają.

Ps. Sam prowadzę usługi publiczne i korzystam z „pomocy publicznej” w ramach prywatnej firmy.
Link do komentarza
Cytat

Prawda jest taka, że nie ma takiego obowiązku – z czego i gminy i firmy skwapliwe korzystają.

Ps. Sam prowadzę usługi publiczne i korzystam z „pomocy publicznej” w ramach prywatnej firmy.



No więc właśnie nieprawda.
Nie wiem, o jakich "usługach publicznych" i jakiej "pomocy publicznej" piszesz, ale na pewno nie o dofinansowaniu NFOŚiGW w ramach programu, o którym tu piszemy!
Program został ogłoszony w lipcu 2011 r., a opublikowana w grudniu tabela alokacji środków w pozycji "2011" ma wpisane zero - zarówno dla oczyszczalni przydomowych, jak i dla przyłączy.

Nie wprowadzaj zamieszania. To, że gmina płaci ci pieniędzmi pozyskanymi jako dotacje unijne nie znaczy, że sam możesz się o nie starać w tym czy innym funduszu. A już na pewno nie w tym, o którym dyskutujemy.
Link do komentarza
Trzeba tylko chcieć i czytać materiały źródłowe, a informacje uzyskiwać też u źródła, a nie „przed sklepem”. icon_biggrin.gif

A co do wykorzystania tego źródła finansowania – to, zapewne i w tym roku, wydatki będą znikome, bo ani gminom, ani przedsiębiorstwom się nie chce. Nie jest to pierwszy, ani ostatni strumień kasy, który omija adresatów – niestety.

Ps. To, że jestem podmiotem prowadzącym usługi publiczne i korzystam z „pomocy publicznej” nie oznacza wcale, że płaci mi gmina, a tym bardziej z funduszy unijnych.
Link do komentarza
  • 4 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...