Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
bigrw

Z czego wykonać ściany piwnic?

Recommended Posts

Witam wszystkich zainteresowanych. Może ktoś odpowie mi na pytanie czy można bydować ściany piwnic (gdzie zanurzenie ścian od powierzchni terenu wynosi 1,4 m) z betonu komórkowego....z bloczków silikatowych....lub innych materiałów, który jest najkorzystniejszy pod wzgledem łatwości wykonania i odpowiednich parametrów wytrzymałościowych konstrukcji ściany....? Jak ewentualnie zaizolować taką ściane np. z betonu komórkowego itp., którą chce się ocieplić steropianem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Artykuł na temat ścian w piwnicy znajdzie Pan na stronach miesięcznika Budujemy Dom pod adresem https://budujemydom.pl/abc/327/

Fragment artykułu: Ściany fundamentowe i piwniczne
Grubość ścian spoczywających na fundamencie wynosi najczęściej 25-50 cm i zależy od przyjętej technologii budowy ścian nadziemia. Mogą być one budowane jako jednorodne lub w przypadku budynków podpiwniczonych jako warstwowe z ociepleniem. Przy ustalaniu grubości ściany fundamentowej trzeba również brać pod uwagę sposób wykończenia cokołu domu. Jeśli planujemy wymurowanie go np. z cegły klinkierowej, to ściana musi być odpowiednio szeroka, aby cokół mógł się na niej oprzeć. Alternatywnym rozwiązaniem może być też wykonanie żelbetowego wspornika poniżej poziomu gruntu, stanowiącego podporę dla cokołu. Ściany jednorodne najczęściej wykonywane są jako betonowe z bloczków lub wylewane w deskowaniu, ale można je również stawiać z bloczków silikatowych, keramzytobetonowych. Wybór konstrukcji ściany warstwowej zależy od wymaganej grubości warstwy nośnej. Przy cienkich ścianach fundamentowych o grubości 25 cm warstwę nośną stawia się np. z bloczków betonowych, a na zewnątrz układa się ewentualnie ocieplenie w postaci wodoodpornych płyt styropianowych lub z polistyrenu ekstrudowanego. Możliwe jest również ocieplenie od strony wewnętrznej, co niekiedy będzie rozwiązaniem korzystniejszym ze względu na znacznie mniejszą bezwładność cieplną izolowanego pomieszczenia. Grubsze ściany fundamentowe warto budować jako trójwarstwowe, w których izolację cieplną umieszcza się między dwiema warstwami nośnymi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...