Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

koszt rekuperatora


Gość

Recommended Posts

Kupiłam projekt domu http://www.mtmstyl.com.pl/projekt.asp?id=95 . W zasadzie niedawno usłyszałam o rekuperatorach połączonych z gwc. Przyznam, że jestem zainteresowana tą metodą wentylacji, ale nie wiem niestety czy byłoby mnie stać na nią, ponieważ nie wiem jakie są koszty założenia tego systemu i korzystania z niego. Nie wiem również czy zmian w projekcie dokonuje się jeszcze przez załatwieniem pozwlenia na budowę. Poza tym słyszałam, że przy takim systemie okna mogą być nieotwieralne, czy to prawda?
Link to postu
 • 5 miesiące temu...
Kluska, masz rację okna mogą być nieotwieralne, ale moze latem będziesz jednak chciała posłuchać ptaszków albo powąchać jabłoń.
Koszt rekuperatora to już od sumy 4 tys. do blisko 10 tys. zł.
Projekt zrobi Ci firma, od której kupisz to urządzenie.
Koszt jest nieduży, bo tylko prąd i okresowe czyszczenia - też niedrogie (można samemu).
Link to postu
 • 1 rok temu...
Podobno rekuperatory oprócz odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z domu mają również wbudowane grzałki. Czy wobec tego rekuperator może być jedynym źródłem ogrzewania w domu i czy jest to opłacalne w porównaniu z tradycyjnym c.o.?
Link to postu
Zdecydowanie nie! Łączenie wentylacji z ogrzewaniem nie może wyjść na dobre użytkownikowi. Powietrze ciepłe lepiej wdmuchiwać dołem wentylacyjne górą. Ogrzewanie jest sterowane parametrem temperatury wentylacja nie, więc nie masz jak sterować. Palisz w kominku masz gości chcesz więcej świeżego powietrza a mniej ciepła...
Grzałki w rekuperatorach ( nie wszystkich) są dwie, wstępna służy do rozmrażania układu i sterowana jest (przynajmniej w dobrych centralach) czujnikiem lodu umieszczonym w wymienniku. Druga grzałka, dogrzewająca, jest dla poprawienia komfortu przy 30-to stopniowych mrozach, gdy powietrze po rekuperacji jest nadal bardzo zimne.
Link to postu
Grzałki elektryczne zamontowane w rekuperatorach służą do odmrażania wylotów , gdyż po schłodzeniu powietrza wykrapla się z niego para wodna. Mogą rowniez słuzyc do wstępnego podgrzania powietrza nawiewanego podczas dużych mrozów, co zwiększa komfort cieplny pomieszczeń. Teoretycznie grzałki o odpowiednio dobranej mocy mogłyby służyć do ogrzewania, ale w praktyce takich rozwiązań nie stosuje się. Wynika to przede wszystkim z ograniczonego strumienia energii cieplnej transportowanego w systemie wentylacji, gdyż wydajność wentylatorów nie zapewnia dostatecznego doprowadzenia ciepłego powietrza o znośnej dla mieszkańców temperaturze. Ponadto potrzeby wentylacyjne maleją wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, natomiast zapotrzebowanie na ciepło rośnie.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Witam
mieszkam na nowym osiedlu pod Krakowem "Parkowe Wzgórza". W tej chwili jest to kompleks kilkudziesieciu domków. Jezeli nie wszystkie to większość z nich ma wentylację mechaniczna Firmy Bartosz. Wykonawca przed rozpoczęciem budowy ustalił z dostawcą rekuperatorów warunki techniczne i przy calości domu całkowity koszt zamknął się w kwocie ok. 13 tys. zł. Jeżeli chodzi o GWC to koszt przewyższał moje możliwości finansowe (dodatkowe 7 tys. zł), może kiedyś się jeszcze zdecyduję.
Link to postu
GWC to 1000 -1200 zł. Twoja wentylacja pracuje na 100-150m3/h więc bardziej rozbudowany wymiennik niż 15 mb rury 160' nic Ci nie zmienieni, oprócz większego zużycia energii przez wentylatory dla pokonania oporów.
Pozdrawiam.
Link to postu
Co daje 15 mb rury zakopanej w ziemi? Wszędzie profesjonaliści zajmujący się tym tematem podają, że powinno być ok. 50 mb rury i to i 200 mm.
Oczywiście długość i średnicę GWC dobiera się do wydajności i rodzaju gruntu w jakim się układa rury. I skąd Pan Brzęczkowski wie, że Pan Tomasz z Krakowa ma rekuperator o wydajności 100-150 m3/h.
Zauważyłem, że Pan Brzęczkowski zachowuje się jak grafoman, który pisze byle co, byle tylko dużo, obojętnie na jaki temat.
Swoją wiedzę na temat rurowego GWC nabyłem na stronach niemieckiej firmy REHAU, która produkuje m.in. specjalne rury do GWC o znakomitej przewodności cieplnej oraz pokryte wewnątrz specjalną powłoką antybakteryjną.
Rury GWC zakopuje się w ziemi po to, żeby ogrzać wstępnie doprowadzane powietrze (w ziemi na głębokości 1,5 m temperatura wynosi przez cały rok ok. 10 stopni Celsjusza). W lecie schłodzone powietrze wykorzystuje się do chłodzenia pomieszczeń.
Ale żeby 15 mb rury dało radę? - rekord świata!
Link to postu
Nie mogłem nabyć swojej wiedzy w tak szcownej firmie, z prostego powodu, montuję rekuperatory od 90' roku. Mogę Pana zapewnić, że montaż dłuższego wymiennika nie ma uzasadnienia. A co do wentylacji, to czy po doświadczeniach kilku tysięcy instalacji mogę zapewnić , że jeżeli wentylacja podaje więcej niż 20 m3/h na osobę to wilgotność względna spada (zimą) poniżej 30%. Natomiast latem zbyt rozbudowany wymiennik powoduje wzrost oporów i większe zużycie energii. Skutkuje to "grzaniem" się wentylatora i podrzewaniem powietrza zasysanego.
Ps oczywiście, że sprzedawca rur będzie doradzał ich jak najwięcej.
Link to postu
Mam pytanie do Pana Brzęczkowskiego, którego wobec ogromnego doświadczenia uważam i szanuję jako eksperta (te kilka tysięcy instalacji mnie przekonuje):
jaka jest temperatura pwietrza na wlocie do rekuperatora po przejściu przez montowany przez Pana wymiennik gruntowy o długości 15 m i średnicy 160 mm zakopany na głębokości 15 cm w gruncie suchym średniozwięzłym przy temperaturach zewnętrznych: zimą -20 st. C i latem + 25 st. C i czy w związku z tym trzeba stosować rekuperatory z grzałką czy można zastosować tańszy bez grzałki, bo jeśli nie, to po co GWC?
Link to postu
GRATULACJE I WYRAZY PODZIWU DLA PANA BRZĘCZKOWSKIEGO !

3 000 tysiące (bo jeśli mówimy kilka to mamy na myśli min. 3) instalacji z rekuperatorem w ciągu 15 lat to ok. 200 instalacji w ciągu roku, a może więcej?
Jeśli tak to Pan Brzęczkowski wykonuje (odliczając niedziele i święta) minimum jedną instalację wentylacyjną z rekuperatorem dziennie.

JESZCZE RAZ WYRAZY PODZIWU.
Link to postu
 • 2 miesiące temu...
Tak w pełni zgadzam sie z "?" Pan T.Brzęczkowski znalazł darmowe miejsce do reklamowania swojej firmy i powinien dostać "bana" od redakcji - zachowuje sie jak wszystkowiedzący magik (nie obrażając magików) icon_mrgreen.gif
Link to postu
Czy moją winą jest, że pierwszy rekuperatory w domach montowałem czy że mam firmę? Czy może nie po to jest forum by dzielić się doświadczeniami? Wszystko o czy piszę staram się przebadać samemu i uzasadnić.
Link to postu
 • 1 miesiąc temu...
Gość miras68
Mam poważne wątpliwości odnośnie tej fachowości - proponowanie zakopywania GWC na głębokości mniejszej od głebokości przemarzania, proponowanie zmniejszenia średnicy z 200 do 160 (istotny jest tu PRZEKRÓJ - przy takiej "oszczędności" zmniejsza się prawie dwukrotnie, dramatycznie zwiększając opory przepływu), skracanie do granic absurdu długości GWC (15m?)- wszystko to powoduje że wykonywana przez Pana wymienniki są tylko nic nie wartą imitacją prawdziwego GWC - wykonaną wg. zasady klient chciał to ma icon_confused.gif - a że to nie działa, to jego problem.
Aby wszystko dobrze działało rura musi mieć dużą długość i średnicę i powinna być zakopana na dużej głębokości - wszystko oczywiście jest wynikiem rachunku ekonomicznego i optymalizacji kosztów w stosunku do uzyskanych wyników.
A Panu B. życzę aby raz zrobił prawdziwy GWC i sam przekonał się o skuteczności jego działania icon_cool.gif
Link to postu
Gość Guest_T. Brzęczkowski_*
Troszeczkę trzeba rozumieć o czym się pisze. Możliwości "cieplne " GWC to nie tylko powierzchnia wymiany, ale i wielkość strumienia przepływającego powietrza. Przy przepływie 80 -150 m3/h efekt 15m rury taki sam ja 50m . Mało tego w praktyce powiertrze latem potrafi być przy zbyt rozbudowanym wymienniku nawet cieplejsze, bo odbiera ciepło od wentylatora, który musi pokonać większe opory. To tyle jeśli chodzi o czystą fizykę. Dodatkową kwestią zbty głębokich wymienników jest wykralpanie się wody i zagrzybienie.
Link to postu
Cytat

Aby wszystko dobrze działało rura musi mieć dużą długość i średnicę i powinna być zakopana na dużej głębokości - wszystko oczywiście jest wynikiem rachunku ekonomicznego i optymalizacji kosztów w stosunku do uzyskanych wyników.


Nie, GWC się liczy na określone (wymagane) wydatki energii w określonych warunkach. Tak samo jak liczy się ogrzewanie. Proszę porozmawiać z prawdziwym projektantem, który bierze pod uwagę również oczekiwania klienta, bo może się okazać, że GWC zaprojektuje on (projektant) tylko jako zabezpieczenie antyfreez wymiennika w rekuperatorze, a nie jako klimę na 30-stopniowe lato, jak to proponują na siłę niektórzy fachowcy.
Link to postu
 • 4 tygodnie temu...
Gość Agata K.
My w naszym domku (180 mkw) założyliśmy rekuperator polskiej firmy Tywent , jeszcze w przyzwoitej cenie, bo kosztował niecałe 2 tys. zł. Ma 4 prędkości, w lecie chodzi z wkładem letnim, w zimie z zimowym. Jest naprawdę cichy, na jedynce i dwójce w ogóle go nie słychać. Żałujemy, że nie wykonaliśmy czerpni z ogrodu, bo na pewno przydałoby sie to w te upały. Mój mąż jednak wpadł na pomysł, żeby ze starej studni zrobić czerpnię, zasypać ją kamieniami i podprowadzić w ziemi rurę do zasysania powietrza. Co Wy na to? Czy to coś da? icon_smile.gif
Link to postu
 • 7 miesiące temu...
Witam, nie jest to chyba zly pomysl al obawiam sie ze mozecie miec zbyt duze opory, chyba, ze zasypiecie duzymi kamieniami i zostanie spory przeswit miedzy nimi. Z zycia jednak wiem ze z czasem sie zamuli, po deszczach, od kurzu etc. (moze wolniej jezeli studnia jest przykryta) Pewnie zalezne jest to tez od glebokosci tej studni. Czy jak dacie za gleboko to nie podejdzie woda gruntowa.

Pzdr.
Link to postu
 • 5 miesiące temu...
 • 1 rok temu...
Cytat

9 lat temu 17 tys? Kurcze nieźle... nam wycenili teraz na 16 tys, ale dla nas to było za drogo i zrezygnowaliśmy.


cena jest aktualna z grudnia 2008
natomiast pewien pan miał rekuperator stiebel eltron i działa niezwodnie od 9 lat...icon_wink.gif
Link to postu
 • 4 miesiące temu...
Cytat

My w naszym domku (180 mkw) założyliśmy rekuperator polskiej firmy Tywent , jeszcze w przyzwoitej cenie, bo kosztował niecałe 2 tys. zł. Ma 4 prędkości, w lecie chodzi z wkładem letnim, w zimie z zimowym. Jest naprawdę cichy, na jedynce i dwójce w ogóle go nie słychać. Żałujemy, że nie wykonaliśmy czerpni z ogrodu, bo na pewno przydałoby sie to w te upały. Mój mąż jednak wpadł na pomysł, żeby ze starej studni zrobić czerpnię, zasypać ją kamieniami i podprowadzić w ziemi rurę do zasysania powietrza. Co Wy na to? Czy to coś da? icon_smile.gif


pewnie ze da ,pomysł z epoki kamienia łupanego
Link to postu
Dobry wentylator do 300m3/ h to koszt przy zakupie przez producenta 150euro netto - wymiennik alu hitex to 180euro
regulacja to 500 zł ( tańsza jest tyrystorowa, ale szybko rozwali wentylator) .
- kto włączył w/w reku - nie powie, że jest cichy – a będzie wciąż głośniejszy
-wymiennik jest na gąbkach nie na prowadnicach - szybko powstaje szczelina i "zapachy" czuć w sypialniach
-Mocowanie wentylatorów na blachowkrętach nie na prowadnicach – nie wróży kariery
-Filtry – to co tam jest trudno sklasyfikować
-izolacja obudowy- cienka i niekompletna.
-układ rozmrażania… brak
Jak to mawiali na innym forum – drwal miał świetną siekierę, wymienić w niej trzeba było tylko obuch i trzonek.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
 • Utwórz nowe...